O Benim Kızım

7,5/10  (13 Oy) · 
21 okunma  · 
11 beğeni  · 
852 gösterim
People Dergisi, En İyi Yeni Kitap Ödülü

Vicdanınızla yüzleşmekten daha çetin bir savaş yoktur hayatta.
Öyle ki vicdan size seçenek sunmaz.
Peki, ya ona kafa tutmaktan başka çareniz kalmadıysa?

Lucy için durum tam da böyleydi. Uzun yıllar kendisine, eşine, etrafındaki herkese karşı vicdanlı davranmıştı. Fakat artık yavaş yavaş dünyası ayaklarının altından kayıp gidiyordu; eşini, kariyerini, en önemlisi de kendisini kaybediyordu.

Diğer yanda, bambaşka bir hayat yirmi yıldır karanlık bir dünyada yaşıyordu; ömrü neredeyse beklemekle geçmişti. Karanlık onun için nefes almakla eşanlamlıydı. Vicdanını yitirmek üzereydi. Merhamet duygusunu zaten unutmuştu. Tek umudu kader olmuştu.

İki farklı insanın geride bıraktığı uzun ve yorucu yıllara duydukları intikam, kalplerini ele geçirmeye başlamıştı. En çok istedikleri, en çok mutlu olacakları şeyi elde etmek için vicdanlarından vazgeçmeleri gerekiyordu. Yirmi yıl boyunca hayatlarını koca bir yalan üzerine kurmuşlardı.
Ve… Artık rüyadan uyanma vakti gelmişti.

"Duyguları alt üst eden bir roman. Affedilemeyecek kararları sorgulatan bu hikâyede Ross, bilindik alıkoyma mevzusuna farklı bir bakış açısı getiriyor. Gillian Flynn, Maria Semple okurları bu romandan fazlasıyla zevk alacak."
-Booklist-

"Aile, arkadaşlık, aşk ve adalet olgularını kurcalayan hikâyesiyle Helen Klein Ross'un yeni romanı, elinizden düşüremeyeceğiniz, sizi nefes nefese bırakacak, en iyisinden bir gerilim hikâyesi sunuyor."
-Library Journal-

"Helen Klein Ross'tan harika bir roman. Hayata bakışınızı değiştirecek kadar etkili olan bu kitap, affedilebilecek ve kesinlikle affedilemeyecek konuları ince ince işlemiş."
-Abigail Thomas-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786059144759
 • Yayınevi:
  İndigo Kitap
 • Kitabın Türü:
Gülden Erdoğan 
10 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

okudum bitti yorum dedik ama sağolsun benim Kızım sayesinde bir türlü fırsat bulupta yazamadım :) . Kitap bence neyi çok istediğinizle alakalı, doğruluk timsali şeklinde davranıpta kitaptaki Lucy karakterini ne yazık ki yerden yere vurmaya niyetli değilim, ki kitapta çok da belli bir durum o da yaptığından çokça pişman ve affedilmeyi beklemiyor, ama tabi ki çok istiyor. Bu kitap annelik iç güdüleriyle tasarlanmış ve vicdanla yüzleşmenin nasıl zor olduğunu gösteren bir kitap. Herkes hayat yolculuğu sırasında birilerinin hayatına ister istemez olumlu olumsuz etkiler, izler bırakıyor, elbette çok büyük hatalar da yapıyoruz. Kendimi Marlyn’in yerine koyuyorum önce bir anlık dalgınlık sonrası 4 aylık bebeğimin elimden alındığını hayal ediyorum. Dünyam yıkılırdı evet eminim bundan, ama biliyorum ki gerçek hayatta öyle çok annenin yüreği yanıyor ki, yaşadıkları öyle acımasız, öyle derin. Yok yok diyorum içimden en kötüsü bu değil... ama bilmiyorum yine de... Sonra işte asıl karakter Lucy, hiç anne olamayacak bir anne... evlatlık edinmek için her türlü yolu deneyen ama bu sebeple eşinden ayrılan, hayatında sadece anne olmayı dileyen biri o... ve hayatta yapmam dediği şeyi yapıyor. Bir alışveriş merkezinde bebeğini ortalık yerde bırakmış birinin kızını kendi bile farkında olmadan alıyor. İçindeki özlem, yaşadıkları ve yitirmişlikleri da elbette bu yaptığını haklı çıkarmaz ama yıllarca o bebeği kendinden çok sevip büyütüyor. Kızıyorum okurken kitabı ne kadar iyi bakmış olursa olsun birinin bebeğini sorgusuz sualsız alamaz diyorum ama yine de bilmiyorum... Anlayacağınız ben bu Kitabı yorumlayamıyorum çünkü insan bir şeyi yaşamadıysa bilemez. Tavsiye ederim, çünkü sürüklüyor sizi içine. Her karakterin sözleriyle dinliyorsunuz olayları kendi bakış açınızı da ekleyerek. Birini yetiştirmek zor bunu yapan anne olsun veya başka birileri ama yine de anne olsun derim ben... keyifli okumalar pek uzattım ama kusuruma bakmayın :)

Gizem üşenmez 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · 3/10 puan

Vicdanınızla yüzleşmekten başka daha çetin bir savaş yoktur hayatta.
Öyle ki vicdan size seçenek sunmaz.
Peki,ya ona kafa tutmaktan başka çareniz kalmadıysa?

Eda karaaslan 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoiler içermektedir.
Hiç düşünmeden , olayların etkisinde kalarak , geri dönüşü olmayan bir şey yaptınız mı ? Lucky Wakefield suç işleyebileceğini asla düşünmemişti ama bir alışveriş arabasının içinde , tek başına bırakılmış bir bebek bulunca , bir bebek sahibi olmak için bunca zamandır duyduğu arzuya yenik düşer ve anlaşılmaz , kendisinin dışında bir çok kişinin de hayatını değiştiren bir kararla o güzel bebeği kaçırmaya karar verir . Yirmi yıldan uzun bir süre bu sırrı saklamayı başarır ve Miayı evlat edinmiş gibi büyütür . Ama Mianın annesi , kızının hâlâ hayatta olduğuna dair umudunu asla kaybetmez ve sarsılmaz inancı sonunda her şey açığa çıkar . Kökenlerine dair gerçekleri öğrenince Mia öfke ve şaşkınlık duygularına kapılır . O kimdir ? Onun annesi kimdir ? Ve bunca senedir anne diye seslendiği kadın kimdir ?

Eda Güloğlu 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap gerçekten yaptığınız seçimler ve sonuçları konusunda sizi baya düşündürüyor. Bazen bebeği kaçıran Lucy'e üzüldüğüm kadar bebeğin annesi Marilyn 'e de bi o kadar üzüldüm diyebilirim. Hem çok kızıyorsunuz hem de acıyor yer yer ben ne yapardım diyorsunuz , kendinizi sık sık sorgulamanıza yarayan bir kitap tavsiye ederim. Ayrıca kısa kısa bölümleri kitabı daha akıcı ve okunabilir yapmış iyi okumalar.

Hafize Küçükkonyalı 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Doğuran mi annedir yoksa büyüten mi, çocuk kişiliğini anneden mi alır yoksa kişilik genetik midir? Suç işlemeyi hiç düşünmeyen ve yalan söylemekten nefret eden biri bunlari istemeden de olsa yaparsa cezası ne olmalıdır? Yazar bizden bunun cevabını bulmamız istemiş.

Kitaptan 18 Alıntı

Eda karaaslan 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Işık nerede ise oraya sığınmayı öğrendim çünkü onun dışındaki hersey sizi aşağıya çeken karanlığa aitti .

O Benim Kızım, Helen Klein RossO Benim Kızım, Helen Klein Ross
Eda karaaslan 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama bir kere başınıza kötü bir şey geldi mi ne yazık ki kafanızda bunu tekrar tekrar yaşamaktan kaçamazsınız .

O Benim Kızım, Helen Klein RossO Benim Kızım, Helen Klein Ross
Eda karaaslan 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Herkes yalan söyler , diye kendime telkinde bulunuyordum . Yalan söylemek karşılıklı yapılmış bir anlaşma gibidir . Başkalarının duymak istediği şeyleri söylemek , yalandan başka bir şey değildir .

O Benim Kızım, Helen Klein RossO Benim Kızım, Helen Klein Ross
Eda karaaslan 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kaybetmenin hayatın bir parçası olduğunu da öğrendim ; bize , şu an elimizdekilerin kıymetini bilmemiz gerektiğini öğreten bir deneyim bu .

O Benim Kızım, Helen Klein RossO Benim Kızım, Helen Klein Ross
Gülden Erdoğan 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kişiliğinizin oluşmasında annenizin büyük payı vardır. İlk ahlaki değerlerinizi, karakterinize dair ilk nüansları ondan alırsınız.

O Benim Kızım, Helen Klein RossO Benim Kızım, Helen Klein Ross
2 /