O Geri Döndü

7,7/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
2 beğeni  · 
942 gösterim
2011 yazı. Adolf Hitler, Berlin’de terk edilmiş bir arazide uyanır. Savaşın bittiğini, en sadık silah arkadaşlarının yanında olmadıklarını fark eder, Eva da yoktur. İlginç bir şekilde barış hüküm sürmektedir; kimse Nazi selamı vermez; çok fazla yabancı insan vardır ve Angela Merkel adında tıknaz ve bodur bir kadın devleti yönetmektedir.

VE ÇOK KIZGIN
Harekete geçme zamanıdır. Führer geri dönmüştür ve ülkesini yeniden doğru yola sokması gerektiğini düşünür. Bunun için medyaya ihtiyacı vardır. Adolf, İkinci Dünya Savaşı’ndan 66 yıl sonra, bu kez televizyon dünyasından başlayarak yeni bir kariyere adım atar. YouTube yıldızı olur ve kendine ait bir TV programı yapar. Açıkça Hitler olduğunu söylemesine rağmen hiç kimse ona inanmaz. İnsanlar onun sıra dışı bir komedyen olduğunu düşünür, herkes onu konuşur ve onun peşine düşer. Aslına bakılırsa Hitler’in tekrar döndüğü dünya, müstehzi, arsız, başarıya hasret ve “yeni” diktatörden gözlerini alamayan bir dünyadır. Sosyal medyada ünlenen Führer’in kimse önüne geçemez. Hitler halinden son derece memnundur. Ülkesinin hazır olduğunu seziyordur. Geriye sadece ölümcül darbeyi vurmak ve başaramadığı işi tamamlamak kalır.
Timur Vermes’in romanı, popüler kültürün ve çağımızın absürtlüklerini Hitler’i hayata döndürerek ortaya koyuyor. Kulaktan kulağa ünü yayılan bu roman kısa zamanda örneği az bulunan bir fenomene dönüşmüştür.

“Führer komik olabilir mi? Evet, hem de çok.” BBC

“İğneleyici hatta münasebetsiz bir mizahla dolu bu roman muhteşem derecede ironik bir sonla bitiyor.” Mail on Sunday

“Şamatalı ve rahatsız edici bu kitabı bitirdikten çok sonra bile hafızanızdan çıkaramayacaksınız.” Daily Express

“Bu kitap çok komik. Gerçekten çok komik… Kahkahalar attırırken Hitler’in dönemi ile bugünü karşılaştırmanızı sağlayacak.” Independent

“Fanatik diktatörün hükmedici doğası ile hitabetini incelerken, günümüz Batı kültürünü de acımasızca eleştiren güçlü ve önemli bir kitap.” Independent on Sunday

“Hitler bugün yaşasaydı komedyen mi olurdu?” Guardian
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786053433170
 • Orijinal Adı:
  Er Ist Wieder Da
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila Manga 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayy çok güldüm bu kitabı okurken günümüz şartlarını eski bir gözle görmek çok keyif verdi günümüze tepetaklak düşen Hitler'in öyküsü sizler içinde ilginç bir deneyim olacaktır

Almanya'nın Nazi lideri Adolf Hitler yeniden geri dönerse neler olur.. Üstünde üniforması ile kendini Berlin'de boş bir arazide uyanarak bulur.Uyandığı Almanya artık eskisinden çok farklı bir yerdir,yüksek binalar vardır ve savaş yoktur. Etrafta ne ona Führer selamı veren yandaşları vardır ne de en sadık adamları çok şaşkındır ve ülkeyi biran önce kaldığı yerden doğru yola sokması gerekmektedir.İşte tüm bunlar için medyaya ihtiyacı olduğunu anlar ve televizyonla tanışır.Herkese açıkça Hitler olduğunu söylemesine rağmen kimse ona inanmaz ve çok iyi bir oyuncu olduğuna inanırlar. Rolüyle yaşayan bir aktört gözüyle bakılır,öyle ki kendini televizyon dünyasında bulur hatta kendine ait bir programı bile vardır.Videoları sosyal medyada tıklanma rekorları kırar artık o bir yıldızdır.Kitap kolayca okunan sizi bolca güldüren mizahi bir anlatıma sahip. Edebi anlamda bir şey beklemeden eğlenmek için okunabilir.

Fatoş Çetiner 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı okurken çok eğleneceksiniz, geçmişte yaşayan birinin günümüz teknolojisine ve dünyasına ayak uydurma çabalarını çok iyi bir dille ve olay kurgusuyla betimlemiş yazar. Ancak kitap ilerledikçe tedirginlikle okuduğumu ve böyle bir durum olsaydı ne olurdu diye düşünüp korkmaktan kendimi alamadığımı itiraf etmeliyim. Hitler'in düşünce yapısını ve hatta alışkanlıklarını, yaşam stilini kendi ağzından okumak yer yer keyif verici yer yer dehşete düşürücüydü. Yazarın tamamen büyük bir başarısı olarak gördüğüm bu kitap hakkındaki yorumlarım kesinlikle bu kelimelerden çok daha fazlasını içeriyor. Hatta belki de beni biraz aşıyor. Etkilenmemek için çok dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

Barış XVII 
 13 Şub 15:26 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kara mizah kitabıydı.Yazar, Hitler günümüzde dünyaya gelse ne olur gibi sorunun cevabını ironik şekilde vermeye çalışmış. Kitap çok komik başlıyor, zaten Hitler'i gazete büfesinde düşününce bile komik lakin kitap ilerledikçe gitgide korkutucu olmaya, ironikleşmeye başlıyor, sadece bununla kalmayıp hafif sıkıcılaşmayada başlıyor, ama sonradan toparlıyor, Aslında kitabımızın mesaj vermek gibi kaygısı olmasada ister istemez düşünüyor insan böyle bir durumda ne olurdu gibilerinden, zaten kitabında ucu açık bitiyor belli bir finali yok gibi, özetle eğlenceli güzel bir kitap, vakit geçirmek için birebir, tavsiye ederim :)

İlay Yüksel 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Hitler'in geri dönüş hikayesi, zekice kurgulanmış, oldukça eğlenceli bir roman. Alman yazarın Hitler Almanyasına dair yazdığı cesur mizahı keyifle okudum. "Reich topraklarının sınırları açıkça daralmıştı ancak komşu devletler genelde değişmemişti. Polonya bile doğaya aykırı varlığını aynen sürdürüyordu, dahası yer yer eski Reich topraklarına bile yayılmıştı! Bütün soğukkanlılığıma karşın bu noktada öfkemi bastıramadım, bir anda gecenin karanlığında büfenin içinde haykırdım: O zaman bu savaşı yapmasaymışım da olurmuş!!"

Cihan Yılmaz 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Komik durumların dışında günümüz absürt olayları aktarılmaktadır.Hoş bir kitap fakat olmazsa olmaz değil.

Kitaptan 4 Alıntı

Oblomov 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yalan
Bir yalan ne kadar büyükse, ona inanma isteği o ölçüde büyük olur.

O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 144 - Pegasus Yayıncılık)O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 144 - Pegasus Yayıncılık)

Ancak şu bizim gazetelere ne kadar güvenileceği herkesçe malum zaten. Sağırın biri, körün anlattığını bir köşeye not eder, köyün delisi bunu düzeltir ve diğer gazete binalarındaki meslektaşları bunları kopyalar. Her hikayenin üzerine aynı bayatlamış yalan sosu dökülür ve olanlardan habersiz halka sunmak üzere ''HARİKA'' bir kokteyl hazırlanır.

O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 38 - pegasus)O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 38 - pegasus)

Her aklı başında insan gibi, insan bütün gücüyle hedeflerinin peşine düşmelidir, evet kafaya takarak yapmalıdır bunu. Gayretsiz ve düzmece uzlaşmalar her kötülüğün başıdır ve...

O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 47)O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 47)
Barış XVII 
 03 Oca 01:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Önceki gün 12. Birliğin yerini değiştirmiştim, şimdiyse rafların yerini değiştiriyordum

O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 42)O Geri Döndü, Timur Vermes (Sayfa 42)