O Muhteşem Hayatınız

7,8/10  (37 Oy) · 
92 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.505 gösterim
"Hangisi gerçek hayatım benim? Kendi yaşadığım mı, onun anlattığı mı?"

Ünü dünyayı sarmış Türkiyeli bir primadonna, bir diva... Onunla ilgili her türlü fotoğrafı, ses kaydını, gazete kupürünü toplamayı hayatının amacı edinmiş, tutkulu hayranı bir müzik öğretmeni... Annesinin izini süren genç bir kadın... Eski fotoğrafların ayrıntılarında gizli, derin bir sır: sadece Diva'nın yaşamının değil, Türkiye'nin yakın tarihinin puslu, karanlık bir kesiti...

Muhteşem hayatlar, parlak dekorların arkasında neler saklar? Muhteşem, ışıltılı, kusursuz görünen yüzümüzde, kendi kendimizden bile sakladığımız ne yıkımlar gizlidir? Kendini tanımak, kendi gerçeğiyle yüzleşmek insanı nerelere sürükler? Oya Baydar, beklenen romanı O Muhteşem Hayatınız'da, her biri kendi kimliğini arayan roman kahramanlarıyla, insanın ve bu coğrafyanın derinliklerine götürüyor bizi. Roman, derinlerde saklı gerçeklerle yüzleşmeye hazır okurunu bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789750715655
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlkay 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 39 günde · Puan vermedi

Yazar kitabı yazarken bir çok tarihi olayı araştırıp romanına ekleyerek güzel bir yapıt ortaya çıkarmıştır. Tarihi olayları kendi hayatı ve hayal gücünün ortak yapıtı olan eser için "Bu roman bir Dersim romanı değil. Roman kahramanlarından Arya gibi, geç kalmış farkındanlığın, dışarıdan bakışın, anlamaya çalışmanın romanı. Her şeyden önce de muhteşem hayatların barındırdığı sırları sorgulayan, insanın gerçek hikayesinin ve kimliğinin izini sürmeye çalışan bir metin." diyerek aslında farkındalığın ve kimliğimizin önemini ortaya çıkarmanın önemini vurgulamıştır. Kitap içeriği ise başta ne kadar sıkıcı gelse de sonraları baya bağlıyor. Divanın geçmişi, Arya'nın hayatı, Cansa'nın hayatı, Dersim'deki olaylar, Toplayıcın hikayesi derken insan kitabın nasıl bittiğini anlamıyor. Belki yazar merak duygusunu veremiyor ama sonunda olayları çok güzel bağlıyor.

Fatma Karalı 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle okuyucuyu araştırmaya sevketmesi bakımından kitabı faydalı bulduğumu söyleyebilirim.
Eğer kitabın amacı; yakın tarihin bireyler tarafından da araştırılmasını sağlamak, bize sunulan tarihsel bilgileri sorgulatmak ve iğneyi kendimize de batırabileceğimizi öğretmek ise, Dersim örneği ile bu amacına ulaştığını düşünüyorum. Çünkü yalnızca Dersim’de değil yakın tarihte gerçekleşen diğer konularda da araştırma ve öğrenme isteğim arttı. Araştırma kitapları ve belgeseller ilgimi çeker oldu. Yakın tarihimizde yaşanan olaylar hakkında bilgimin az olduğunu farketmek beni üzmesine rağmen bu kitabı bir fırsat gibi görerek epey araştırma yapabildim.
Bununla beraber, kitapta ilgimi çeken bazı insan halleri oldu; Diva ve Toplayıcı. Sanatçıların yaptığı işten dolayı beğenilme ve alkışlanma durumunun zamanla bir yaşama gereksinimi haline gelmesi ve tüm hayatlarına bu arzunun yön vermesi oldukça ilgimi çekti. “Diva”nın hayatında bu arzu öyle güçlü ki çoğu insanın en çok önem verdiği aile olma ihtiyacının bile önüne geçmiş durumda. İlgimi çeken diğer bir insan hali ise; hayatında istediği yere gelemeyen, başarısız olduğunu düşünen, kendine değer vermeyen ve kendini küçümseyen kişilerde; başkalarına hayranlık besleme eğiliminin diğer insanlara göre daha fazla olmasıydı. Kitapta “Toplayıcı” olarak tanıtılan kişinin kendinden çok, hayran olduğu “Diva”ya değer vermesi ve yine kendi ailesinden çok “Diva”nın ailesini ve hayatını önemsemesi bu durumun bir örneği olarak karşımıza çıkmakta.
Ayrıca günlük hayatta hiç ilgimi çekmeyen opera sanatı konusunda ne kadar bilgisiz (Libretto ve arya gibi temel kavramlara bile uzakmışım) olduğumu farkettim. Ünlü operaları ve opera sanatçılarını genel kültür olarak bilmem gerektiğini düşünüyorum.
Son olarak; okuyucuyu araştırmaya sevketmesi, farklı insan halleri üzerinde durarak bize bu insanları tanıtması ve Türkiye’de pek popüler olmayan bir sanat kolu üzerinde durması bakımından kitabı beğendiğimi söyleyebilirim.

Emine Üstün 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitap yakın tarihe, müziğe ve araştırma eğilimine götürüyor insanı; kitabın yarısına kadar da olay örgüsüne tam olarak girilemiyor belki. Ama yazarın da, sonda dediği gibi bu kitap bir Dersim romanı değil; bir farkındalık romanı. Başkahramanı opera sanatçısı Aliye Sema' nın, yani Diva' nın, görünen o muhteşem hayatının arkasında saklananlar, etek altındaki sırları anlatılıyor. Ve basit, akıcı anlatımıyla yazar, olaya hemen girmeyerek kişi tahlilini de en başta veriyor, iyi okuyucuya; veriyor ki sadece olay değil karakterinde ruhu otursun romana. Yazar, "Gerçek hayat dediğin nedir ki kurduğumuz hayallerden, uydurduğumuz hikâyelerden başka." diye bitirken romanı, güzel bir özet de yapıyor aslında.

Fatos 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın başından yarısına kadar acaba 'konu nereye gelecek', 'bize ne anlatmak istiyor' soruları altında okudum.Kitabın yarısından sonra yazar, Türkiye'nin tarihi 38 Dersim Katliamı'na ve o bölgenin nasıl yok edildiğine değinmiş.

SEVGİ IŞILAK 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Roman ilk 250 sayfa bittikten sonra başlıyor.

Sema Güneş Bozkurt 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk bölümde yer alan küçük ipuçları ile birlikte kitap Arya bölümünde kendini buluyor. Hem bir an önce bitirmek hem de bitmesini istememek duygularını yaşadığım bir kitap oldu. Ülkemizin çok acı, saklanan,utanılan ama gerçek olan hikayeleri. İnsanı rahatsız etmeden taraf tutmadan anlatması, okuyucuyu düşüncesi konusunda özgür bırakması, bir ideolojiyi gizliden de olsa savunmaması çok zor bir konu da olsa bunu başarabilmesi çok güzel.

ahmet Karakuzulu 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

O muhteşem hayatınız, dünyaca ünlü Türk opera sanatçısının çocukluk dönemlerinin bilinmeyenlerini açığa çıkaran, konuyu 1938 Dersim olaylarıyla iç içe kurgulayan bir roman. Romanda; Dersim olaylarına ilişkin sosyolojik ve psikolojik ayrıntılara yer verdiği bölümleri oldukça kıymetli bulduğumu belirtmeliyim. Bunun dışında; Roman, aslında daha kısa olarak yazılabilirdi. Çünkü, ilk 250 sayfalık bölüm yazım tekniği açısından tekrarlar şeklinde kendini gösteriyor. Kanaatimce; asıl okuyucuda ilgi uyandırabilecek bölüm, Arya başlığı ile öne çıkıyor. Bu ikinci bölümü beğendiğimi söylemeliyim. Yazarın yer yer ince emek harcadığı bölümleri okudukca saygı duydum. Kitap çok çarpıcı bir kitap mı? cevabı hayır. Ancak, Dersim olayları gibi Türk insanını ikircikli düşünmeye sürükleyen bir konuyu roman kurgusuna yedirerek okurlarla buluşturmasını önemsedim. Kolay okunan bir kitap. Yerli bir yazardan okumak isteyenlere öneririm.

Gülşah Şahin 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 26 günde · 5/10 puan

öncelikle kesinlikle kalemi çok kuvvetli yazarlarımızdan Oya Baydar...
Bu kitapta yalnız akıcı olmayan eksik birşey var gibiydi. Konu itabiri ile daha farklı bir roman bekliyordum... Neredeyse sonlarına doğru konuya giriş yapıldı belki de bu beni biraz yordu...

Brnyz 
13 Oca 23:12 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumaya başlamadan önce en başta yazan "Hangisi gerçek hayatım benim? Kendi yaşadığım mı? Onun anlattığımı?" Beni bambaşka düşüncelere saldı. Henüz çok başındayım. Fakat bu başlangıç bile iyi bir hikayeye tanık olacağımı kanıtladı bana. Sahiden hangisi gerçek hayatımız? Acılarımız yansıyor mu her yanımıza, bir fotoğraf karesindeki bakışlar yeter mi ruhumuzu başkalarına yansıtmaya? Başkalarının gördüklerinden çıkardıkları mı, yoksa yaşadıklarımız mı? Kitabı okumaya başlamak için bile yeter sebep.

Ayda kanat 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır kitaplıgımda bekleyen ve okumamak için bahaneler aradığım; okumaya başladığımda ise neden daha önce başlamadığıma dair pişmanlık duymama neden olan kitaptı. Oya baydar ı bu şekilde tanımıs oldum. Kitaba gelicek olursak tarihimizle yüzleşmek için seçilmiş güzel bir konusu var. Okunmalı

2 /

Kitaptan 41 Alıntı

esraaltunerrr 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fotoğraflar her şeyi göstermez. Acıları, kederleri göremezsiniz fotoğraflarda. Onlar hayallerinizi besleyen suretlerdir, görüntülerdir sadece. Tıpkı sahnedeki gibi.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 48)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 48)
İlkay 
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan kendini tanıyabilir mi acaba? Yoksa en çok kendimize mi yabancıyız.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 107 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 107 - Pdf)
esraaltunerrr 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir yabancıya açılmak her zaman daha kolaydır; geçirgen olmayan bir duvara konuşmak gibi.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 166)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 166)
İlkay 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşlı adamın gözleri kör değil; o, sadece görmesi gerekenle ilgili.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 343 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 343 - Pdf)
İlkay 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bilmemenin, farkında olmamanın yalancı mutluluğunu savunamazsınız, düzmece kimliklerle yaşayamazsınız.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 459 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 459 - Pdf)
esraaltunerrr 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nerelisin, kendini nereye ait hissediyorsun, diye sorsanız, müziğin ülkesinden derdim.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 52)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 52)
Fatos 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Konuşmadıkça, anlatmadıkça daha çabuk daha sağlam, daha derin unutuyor insan. Söz, unutmakla,unutturmakla savaşıyor. Çoğu zaman yeniyor da.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - CAN)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - CAN)

"Gerçek hayat nedir ki, gerçek nedir ki Sultanım bizim kurduğumuz hayallerden başka? Kendi gerçeğimizi kendi hikayemizi kurarken malzememiz nedir sizce?"

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 49 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 49 - Pdf)
esraaltunerrr 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insan kaç insandır aslında? Onu tanıyanların sayısı kadardır bence. Hangisi gerçek "o"dur? İnsanın kendisi bile bilemez bunu. Tek insan bile çoğuldur belki, hem kendi hem başkası.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 266)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 266)
5 /