O Muhteşem Hayatınız

7,6/10  (26 Oy) · 
65 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.171 gösterim
"Hangisi gerçek hayatım benim? Kendi yaşadığım mı, onun anlattığı mı?"

Ünü dünyayı sarmış Türkiyeli bir primadonna, bir diva... Onunla ilgili her türlü fotoğrafı, ses kaydını, gazete kupürünü toplamayı hayatının amacı edinmiş, tutkulu hayranı bir müzik öğretmeni... Annesinin izini süren genç bir kadın... Eski fotoğrafların ayrıntılarında gizli, derin bir sır: sadece Diva'nın yaşamının değil, Türkiye'nin yakın tarihinin puslu, karanlık bir kesiti...

Muhteşem hayatlar, parlak dekorların arkasında neler saklar? Muhteşem, ışıltılı, kusursuz görünen yüzümüzde, kendi kendimizden bile sakladığımız ne yıkımlar gizlidir? Kendini tanımak, kendi gerçeğiyle yüzleşmek insanı nerelere sürükler? Oya Baydar, beklenen romanı O Muhteşem Hayatınız'da, her biri kendi kimliğini arayan roman kahramanlarıyla, insanın ve bu coğrafyanın derinliklerine götürüyor bizi. Roman, derinlerde saklı gerçeklerle yüzleşmeye hazır okurunu bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789750715655
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatma Karalı 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle okuyucuyu araştırmaya sevketmesi bakımından kitabı faydalı bulduğumu söyleyebilirim.
Eğer kitabın amacı; yakın tarihin bireyler tarafından da araştırılmasını sağlamak, bize sunulan tarihsel bilgileri sorgulatmak ve iğneyi kendimize de batırabileceğimizi öğretmek ise, Dersim örneği ile bu amacına ulaştığını düşünüyorum. Çünkü yalnızca Dersim’de değil yakın tarihte gerçekleşen diğer konularda da araştırma ve öğrenme isteğim arttı. Araştırma kitapları ve belgeseller ilgimi çeker oldu. Yakın tarihimizde yaşanan olaylar hakkında bilgimin az olduğunu farketmek beni üzmesine rağmen bu kitabı bir fırsat gibi görerek epey araştırma yapabildim.
Bununla beraber, kitapta ilgimi çeken bazı insan halleri oldu; Diva ve Toplayıcı. Sanatçıların yaptığı işten dolayı beğenilme ve alkışlanma durumunun zamanla bir yaşama gereksinimi haline gelmesi ve tüm hayatlarına bu arzunun yön vermesi oldukça ilgimi çekti. “Diva”nın hayatında bu arzu öyle güçlü ki çoğu insanın en çok önem verdiği aile olma ihtiyacının bile önüne geçmiş durumda. İlgimi çeken diğer bir insan hali ise; hayatında istediği yere gelemeyen, başarısız olduğunu düşünen, kendine değer vermeyen ve kendini küçümseyen kişilerde; başkalarına hayranlık besleme eğiliminin diğer insanlara göre daha fazla olmasıydı. Kitapta “Toplayıcı” olarak tanıtılan kişinin kendinden çok, hayran olduğu “Diva”ya değer vermesi ve yine kendi ailesinden çok “Diva”nın ailesini ve hayatını önemsemesi bu durumun bir örneği olarak karşımıza çıkmakta.
Ayrıca günlük hayatta hiç ilgimi çekmeyen opera sanatı konusunda ne kadar bilgisiz (Libretto ve arya gibi temel kavramlara bile uzakmışım) olduğumu farkettim. Ünlü operaları ve opera sanatçılarını genel kültür olarak bilmem gerektiğini düşünüyorum.
Son olarak; okuyucuyu araştırmaya sevketmesi, farklı insan halleri üzerinde durarak bize bu insanları tanıtması ve Türkiye’de pek popüler olmayan bir sanat kolu üzerinde durması bakımından kitabı beğendiğimi söyleyebilirim.

SEVGİ IŞILAK 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Roman ilk 250 sayfa bittikten sonra başlıyor.

Fatos 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın başından yarısına kadar acaba 'konu nereye gelecek', 'bize ne anlatmak istiyor' soruları altında okudum.Kitabın yarısından sonra yazar, Türkiye'nin tarihi 38 Dersim Katliamı'na ve o bölgenin nasıl yok edildiğine değinmiş.

ahmet Karakuzulu 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

O muhteşem hayatınız, dünyaca ünlü Türk opera sanatçısının çocukluk dönemlerinin bilinmeyenlerini açığa çıkaran, konuyu 1938 Dersim olaylarıyla iç içe kurgulayan bir roman. Romanda; Dersim olaylarına ilişkin sosyolojik ve psikolojik ayrıntılara yer verdiği bölümleri oldukça kıymetli bulduğumu belirtmeliyim. Bunun dışında; Roman, aslında daha kısa olarak yazılabilirdi. Çünkü, ilk 250 sayfalık bölüm yazım tekniği açısından tekrarlar şeklinde kendini gösteriyor. Kanaatimce; asıl okuyucuda ilgi uyandırabilecek bölüm, Arya başlığı ile öne çıkıyor. Bu ikinci bölümü beğendiğimi söylemeliyim. Yazarın yer yer ince emek harcadığı bölümleri okudukca saygı duydum. Kitap çok çarpıcı bir kitap mı? cevabı hayır. Ancak, Dersim olayları gibi Türk insanını ikircikli düşünmeye sürükleyen bir konuyu roman kurgusuna yedirerek okurlarla buluşturmasını önemsedim. Kolay okunan bir kitap. Yerli bir yazardan okumak isteyenlere öneririm.

Ayda kanat 
12 Oca 13:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır kitaplıgımda bekleyen ve okumamak için bahaneler aradığım; okumaya başladığımda ise neden daha önce başlamadığıma dair pişmanlık duymama neden olan kitaptı. Oya baydar ı bu şekilde tanımıs oldum. Kitaba gelicek olursak tarihimizle yüzleşmek için seçilmiş güzel bir konusu var. Okunmalı

Seyla 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dersimiz Dersim, dersimiz insanlık. Yakın tarihimizin icinde barındırmadığı acı kaldı mı artık bilmiyorum. Ne kadar kitap yazılsa, soz soylense az.

Kitaptan 27 Alıntı

eso.okur 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fotoğraflar her şeyi göstermez. Acıları, kederleri göremezsiniz fotoğraflarda. Onlar hayallerinizi besleyen suretlerdir, görüntülerdir sadece. Tıpkı sahnedeki gibi.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 48)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 48)
eso.okur 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir yabancıya açılmak her zaman daha kolaydır; geçirgen olmayan bir duvara konuşmak gibi.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 166)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 166)
Ilay 
07 May 04:15 · Kitabı okuyor

İnsan kendini tanıyabilir mi acaba? Yoksa en çok kendimize mi yabancıyız.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 107 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 107 - Pdf)

Konuşmadıkça, anlatmadıkça daha çabuk daha sağlam, daha derin unutuyor insan.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - can yayınları)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - can yayınları)
eso.okur 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nerelisin, kendini nereye ait hissediyorsun, diye sorsanız, müziğin ülkesinden derdim.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 52)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 52)
Fatos 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Konuşmadıkça, anlatmadıkça daha çabuk daha sağlam, daha derin unutuyor insan. Söz, unutmakla,unutturmakla savaşıyor. Çoğu zaman yeniyor da.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - CAN)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 100 - CAN)

"Gerçek hayat nedir ki, gerçek nedir ki Sultanım bizim kurduğumuz hayallerden başka? Kendi gerçeğimizi kendi hikayemizi kurarken malzememiz nedir sizce?"

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 49 - Pdf)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 49 - Pdf)
eso.okur 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insan kaç insandır aslında? Onu tanıyanların sayısı kadardır bence. Hangisi gerçek "o"dur? İnsanın kendisi bile bilemez bunu. Tek insan bile çoğuldur belki, hem kendi hem başkası.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 266)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 266)
eso.okur 
01 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Halklar varlıklarını, kimliklerini korumak için her zaman silaha sarılmazlar; daha önemli, daha derin bir şeye; inançlarına, kültürlerine, dillerine, tarihlerine sarılırlar.

O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 288)O Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar (Sayfa 288)

"Yolumuza kestirmeden gidemeyeceğimizi, yolların yollara açılacağını henüz bilmiyorum, bilmiyoruz."

O Muhteşem Hayatınız, Oya BaydarO Muhteşem Hayatınız, Oya Baydar
3 /