Oblomovluk Nedir?

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
187 gösterim
Dobrolyubov’un Oblomov ve Öngün hakkındaki incelemeleri gerçekten çok başarılı. Hele Oblomov hakkındaki eleştiriyi 23 yaşında yazdığını düşünürsek! Dostoyevski hakkındaki eleştiri, Dostoyevski’nin büyük romanları yayınlanmadan yazılmış.
Böyle bir yeteneğin 25 yaşında ölmesine, ölümünden bu yana 126 yıl geçmiş bile olsa, yanmamak elde değil.
Fethi Naci

Türk okuyucusunun, özellikle Türk eleştirisinin Dobrolyubov kadar yetenekli bir eleştirmeni, varlığından bir buçuk yüzyıl sonra tanıması, geçmiş açısından gerçek bir talihsizliktir. Şimdi elimizde tuttuğumuz kitabı ise, geniş kapsamlı üç eleştiri örneği ve yazar hakkındaki özyaşam öyküsü ile eleştirmenlere el ve ders kitabı olabilecek nitelikte bir yapıttır.
Bize öyle geliyor ki, Gonçarov’un Oblomov’u dünya yazınında roman alanında nasıl başyapıtlar arasındaysa, Dobrolyubov’un Oblomovluk Nedir? adıyla dilimize kazandırılan eleştirisi de yazının eleştiri alanındaki başyapıtlarından biridir.
İlhami Soysal

Son yıllarda belirli bir artış gösteren sanat, yazın-kuramı, estetik konularındaki çeviri yapıtlar arasında bu tür kaynak kitapların yayımlanmasının, sanat-yazın kuramlarına retrospektif bakİşİ güçlendireceğine ve bu konulardaki birikimi önemli ölçüde arttıracağına inanıyorum.
Hatta Belinski’nin, Çernişevski’nin yazılarının, Tolstoy’un Sanat Nedir? adlı uzun incelemesinin de yayımlanması, Toplumcu Gerçekçilik akımının Rus gerçekçilik geleneğinden nasıl
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786054156337
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü: