Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi

8,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
373 gösterim
1790 yılında orduda görev yapan Xavier de Maistre, kırk iki gün sürecek bir ev hapsine mahkum edilir. Bu ev hapsinin sonucunda dillere destan olmuş, komik ve eğlenceli bir hikâye olan Odamda Seyahat ortaya çıkar. De Maistre bu seyahatinden çok memnun kalmış olacak ki daha sonra kitabın ikinci cildi olan Odamda Gece Seferi’ni de yazar. Bu kitaplarda örneğin, bavula ihtiyaç duymaksızın kanepeye, odadaki en büyük mobilyaya seyahat edilir, gece pencereye gidilip gökyüzüne bakılır, onun özellikleri yeniden ve bambaşka bir biçimde keşfedilir. Asıl keşfedilen ise seyahatte varılan noktanın önemsizliği, seyahati yapanın anlayış ve algısının önemidir.
De Maistre, sıradanlıklar üzerine farklı, derin ve imalı bir yeniden kavrayış öneriyor…

Geç 18. yüzyıl, modernitenin (daha doğrusu modernitelerin) başladığı dönemdir. Sterne, Diderot, Rousseau… Bu parlak dönemin kolayca yıldızı parlamış yazarlarının arasında Xavier de Maistre, hâlâ keşfedilmek ya da yeniden keşfedilmek üzere bekler. Onun büyük eseri Odamda Seyahat, şimdiye kadar yazılmış en canlı, en orijinal otobiyografik anlatılardan birisidir.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9750507434
 • Orijinal Adı:
  Voyage autour de ma chamber (1794) - Expédition nocturen autour de ma chambre (1825)
 • Çeviri:
  Ceylan Gürman
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
julien 
 18 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabin ilk beş sayfasında Alain De Botton'un harika önsözü var, herhangi bir kitapçıda okuyup başka reyona geçebilirsiniz. Bugün de Alain De Botton övdüm amen † ...

Burak Akgün 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Tanıtım bültenini okuduğumda hoşuma gitti aldım okumaya başladım ama yok tanıtım bülteniyle bir alaka bulamadım yarım kalmasın diye okudum sıkıldığım yerden sonrasını.

Selçuk Çelebi 
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlginç bir kitaptı.
severek okudum.
Yaşadığı bir olay neticesinde yazarın kaleme aldığı çok güzel bir eser.. Tavsiye ederim. Ben okudum beğendim.

Kitaptan 4 Alıntı

Leandre 
31 Oca 11:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki, dünya benden daha talihsiz kimselerle dolup taşarken, benden daha iyi durumda olanları düşünmek niye?

Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre (Sayfa 47)Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre (Sayfa 47)

Ey tatlı yalnızlık! Seni sevenlerin başını döndüren o güzellik şarabından ben de içtim. Can sıkıntısına kapılmadan yalnız başlarına tek bir gün bile geçiremeyenlere, kendi kendisiyle konuşmaktansa, gerektiğinde aptallarla konuşmayı yeğleyenlere ne yazık!

Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre (Sayfa 78)Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre (Sayfa 78)
Gizem Kanat 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tıpkı güzel yaz gecelerinde, havada döne döne uçarken gördüğümüz küçük sinek sürüleri gibi, insanlar da tesadüfen ve yalnızca kısa bir süre için birbirlerine rastlarlar. Bu hızlı hareket esnasında, sinekler kadar becerikli olup da kafa kafaya çarpışmazlarsa kendilerini şanslı sayabilirler!

Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de MaistreOdamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre
Gizem Kanat 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ey zaman! Ey korkunç ilah! Beni korkutan, senin o zalim tırpanın değil! Tek korktuğum, ömrümüzün dörtte üçünü uzun bir ölüm haline getiren senin o kötü evlatların, Kayıtsızlık ve Unutmak!

Odamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de MaistreOdamda Seyahat Odamda Gece Seferi, Xavier de Maistre