Öğrenci Törless'in Bunalımları

8,2/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
473 gösterim
İnsan ruhu çırılçıplak.

Kendisi buna sıla özlemi, anne ve babasına yeniden kavuşma arzusu gözüyle bakıyordu. Oysa gerçekte çok daha belirsiz ve karmaşık bir duyguydu bu. Çünkü özlemini çektiği anne ve babasının hayalinin bu duyguda gerçekte hiç payı yoktu artık. Demek istediğim, sadece bellekle sınırlı kalmayıp sevilen kimseye karşı insanın içinde beliren, bütün duygulara seslenip bütün duygularda kendini açığa vuran, dolayısıyla sevilen kişinin suskun ve gözle görülmez varlığını yanı başında hissetmeksizin hiçbir şey yapılamayan somut bir anımsayıştır.

Modern dünya edebiyatının öncülerinden Robert Musil, yalnızca insan ruhunun inceliklerini eşsiz gözlemlerle anlatmamış, roman diline de yenilikler getirmiştir. Musil, geçen yüzyılın başlarında Alman toplumunda yaşanan kafa karışıklığını genç öğrenci Törless'in kişiliğinde edebiyata taşıyor bu kitabında. Yatılı okul öğrencisi Törless, okulda yaşanan bir hırsızlık olayından sonra insanın acımasız yüzünü keşfediyor ve kendi içindeki ikinci bir kişiliğin, cinsel sürprizlerin de farkına varıyor. Öğrenci Törless'in Bunalımları, geçen yüzyılın en derinlikli romanlarından biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9786058714922
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine TELCİ 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Törless'in iç konuşmalarının, kendi kendini ve çevresini değerlendirmelerinin geçtiği olay akışını ilk başta yakalamayıp daha sonra bırakamadığınız bir kitap. Kendisini bile ağır eleştirilere tuttuğu; ama yeri geldiğinde zorda kalabilecek birine yardım ettiği bir karakter Törless. Ve olaylardan çok fazla etkilenen naif karakterli birisidir.

Kitaptan 16 Alıntı

UĞURCAN KOÇ 
11 Tem 14:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

ilk tutkuların neredeyse hiçbiri uzun sürmez ve geride buruk bir tat bırakır. Bir yanılgıdır ilk tutku, bir düş kırıklığıdır. Sonradan nasıl böyle bir tutkuya kapıldığını anlayamaz insan ve bunun suçunu neyin üzerine yıkacağını bilemez. Bu da, insanların söz konusu dramda birbirleri için rastlantıdan öte bir değer taşımamasından kaynaklanır daha çok; Bir kaçışta rastlantının bir araya getirdiği yol arkadaşlarıdır insanlar. Tutkunun yatışmasından sonra birbirlerini tanımaz, gözleri artık birbirlerinin ortak yanını algılayamadığı için, her biri ötekisinde kendisininkine karşıt özellikler arayıp bulur.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 54 - Alakarga Sanat Yayınları)Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 54 - Alakarga Sanat Yayınları)
NigRa 
16 Tem 15:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölmek senin sandığın gibi, bize o kadar yabancı değil; biz her gün ölürüz, derin ve düşsüz uykularda ölürüz hep.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 198 - Alakarga Sanat Yayınları)Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 198 - Alakarga Sanat Yayınları)
NigRa 
16 Tem 16:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendi içinde sakin sakin kayıp giden bir yaşam duygusunu uyandırabilmesi gerekiyor insanın.Bu başarıldığı an, hayata olduğu kadar ölüme da yaklaşılır. Dünyevi kavramlara göre yaşıyor olmaktan çıkılır, ama ölmek denen şey de ortadan kalkar artık, çünkü yaşamla beraber ölümün de hükmü kalmaz.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 200 - Alakarga Sanat Yayınları)Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 200 - Alakarga Sanat Yayınları)
NigRa 
16 Tem 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü bizim yaşamımız, bir yola işaret taşları dikmekten ve bunların birinden ötekisine sıçrayıp durmaktan, böylece her gün binlerce ölüm saniyesi üzerinden geçip gitmekten başka şey değildir. Bizim yaşamımız, bir bakıma aradaki noktalarda gerçekleşir sadece. Bu yüzden değil mi, bir daha geri dönülemeyecek ölümden işte öylesine gülünç bir
korku duyarız; çünkü bu, işaret taşlarından düpedüz yoksun durumdur, içine yuvarlandığımız dipsiz bir uçurumdur.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 200 - Alakarga Sanat Yayınları)Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil (Sayfa 200 - Alakarga Sanat Yayınları)

Düşünceler arasında, düşüncelerle ölçemediğim karanlık bir şey var, sözle anlatılamayan bir yaşam, ama yine de benim kendi yaşamım... Bu suskun yaşam, üzerime çullandı; çevremi kuşattı, hep içimden bir dürtü gözlerimi dikip ona bakmaya zorladı beni. Bütün yaşamımızın da böyle olduğundan ve benim ancak yer yer, parça bölük bu yaşam üzerinde bilgi edinebileceğimden korkmaya başladım.

Öğrenci Törless'in Bunalımları, Robert MusilÖğrenci Törless'in Bunalımları, Robert Musil