Öğretmenim Bir Bakar Mısın? (Öğretmen'in Gücü Üzerine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.903
Gösterim
Adı:
Öğretmenim Bir Bakar Mısın?
Alt başlık:
Öğretmen'in Gücü Üzerine
Baskı tarihi:
30 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053748830
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Hangi eğitim sistemi içinde olursa olsun, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, öğretmenin öğrenciyle göz göze geldiği bir an vardır. Bu kitap, öğretmenin öğrenciyle göz göze geldiği o anın gücünü anlatmaktadır.

O anda öğretmen, öğrencinin gönül kapısından girerek zihnine ulaşır. Ve işte o an eğitim başlar. Öğretmenin gücü binlerce yaşam inşa eder…

Deneyimli bir eğitimci dostumun dediği gibi, “Sadece eğitimin değil, ülkenin lokomotifi öğretmendir. Gücünün sınırı tahminlerin çok ötesindedir.”

Öğretmenim Bir Bakar Mısın? öğretmenin kuşaklar boyu devam eden gücüne tanıklık yapmak için yazıldı.


“Öğrencilik hayatım boyunca onlarca öğretmenin ışığından faydalandım, ancak bahsettiğim öğretmenim bir başkaydı. Hani gökte de milyonlarca yıldız vardır, ama birinin ışığı diğerlerinden fazladır ve size kutup yıldızı olur. İşte bu mektubun konusu olan öğretmenim de benim için öyledir.”

“Şimdi ben de öğrencilerime bunu öğretiyorum. Öğretmenimle de iletişimimi sürdürüyor ve onun desteğini her zaman hissediyorum. Çünkü sevginin bulaşıcı bir yönü vardır ve sevgi sonsuzluğa sahip bir güçtür.”

“Hayatımda o önemli günü hiç unutamam. Öğretmenimin benim için verdiği mücadeleyi görmeseydim belki de okumanın benim için bu kadar önemli ve kutsal olduğunu anlamayacaktım. O benim hayata bakış açımı değiştirdi, bana mücadele için güç verdi, ondan aldığım güçle devam ettim
208 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap bana 24 Kasım’da, oldukça özel bir günde hediye edildi ve yeri bende anlatamayacağım kadar büyük. Henüz atanamasam da Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. O kadar güzel ve etkili bir kalemle yazılmış ki duygularıma hakim olamayıp kaç sayfada ağladığımı ben bilirim. Öğretmenliğin ne kadar kutsal, tutkulu bir meslek olduğunu bir kere daha gördüm ve iyi ki bu mesleği seçtim dedim. Kitabın içinde yer alan mektupları, paylaşılan kesitleri çok beğendim, çok etkilendim. Kitapta anlatılan şey aslında öğretmenliğin gücü, bu gücün ortaya çıkarılması gerektiği. Dokunulması gereken çok yürek, çok hayat var. En önemli vurgunun da ‘’öğretmenlik yapmak’’ değil, ‘’öğretmen olmak’’ kavramları üzerinde yapılmasını çok doğru buldum. Varoluşunda öğretmenlik hamurunun olmadığı kişilerin asla öğretmenlik yapamayacağını öğretici bir dille anlatmış Doğan Cüceloğlu. Ben bir ders kitabı okur gibi okudum ve asla kitaplığa kaldırmayacağım bir kitap. Her an açıp faydalanacağım bir kitap olarak görüyorum ve şahsen meslek hayatımda çok faydalanacağımdan eminim. Tavsiyelerini bir kenara not ettim. Kendi öğrencilerimde deneyeceğim yeni etkinlik fikirleri edindim. Sadece bunun için bile kalemine teşekkür etsem azdır. Bütün velilere, yöneticilere, öğretmenlere, öğretmen adaylarına ve bu mesleği seçmeyi düşünen her gence bu eseri kesinlikle tavsiye ediyorum.
208 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öğretmen olmak... 


Bir anımla giriş yapmak istiyorum incelemeye:) kitap yaşanmış çok değerli, unutulmayacak anılardan oluşuyor ve benim de bir anımla inceleme açısından katkı da bulunmam çok anlamlı olur diye düşünüyorum. 


Suruç’ta mahrumiyetin sınırlarında oldukça fakir bir mahallede görev yapıyorum. Ben buraya dünyanın unuttuğu yer diyorum. Keşke kendi ülkemizden kendi insanımızdan bu kadar uzak olmasak ama maalesef durum bu. Oysa öyle güzel çocuklar var ki. Bu çocuklardan 15i benim evladım canım. Iste bu güzel evlatlarla bir gün meslekleri öğreniyoruz. Hepsine çok çalışın iyi bir meslek sahibi olun benim gibi güzel bir işiniz olsun, kendi paranızı kendiniz kazanın,dedim. Hepsi şaşkın bir ifadeyle öğretmenim sizin işiniz ne diye sordular. Onlar şaşkın ben şaşkın. Çocuklar dedim benim işim öğretmenlik, okudum öğretmen oldum ve sizin için buraya geldim. Birisi merakla öğretmenim yani siz bu işten para mı kazaniyorsunuz dedi. Evet dedim. Diğeri devam etti ama öğretmenlik çok zor dedi. Bir başkası öğretmenim biz sizi sadece  öğretmen sanıyorduk oysa siz çalışıyormuşsunuz bir de dediler... 


Evet bu dialog tan sonra uzunca düşündüm. Çocuklarıma göre öğretmenlik asla bir iş değildi. O zaman öğretmenlik neydi? Evet öğretmenlik annelik babalık ablalık abilik gibi bir kategoriye dahildi. Asla iş olamazdi. Çocuklarım gözündeki yerimiz inanılmaz bir mertebede. Bir keresinde bir öğrencim sizin anneniz de var mı öğretmenim demişti bir diğeri de bulaşık yıkamama şaşırmış ve öğretmenler bulaşık yıkamaz ki demişti. Onlar için mucizevi bir varlığız. :))) Sevgili Doğan Hocam bir öğretmenin yeri geldiğinde nasıl bir melege yeri geldiğinde nasıl bir kahramana dönüştüğünü ve iyi yetişmemiş bir öğretmenin bir atom bombasından daha tehlikeli olabileceğini anlatmış. Anlatırken çok değerli anılardan fikirlerden kitaplardan faydalanmış. Her zaman olduğu gibi samimi bir dil, sıcak bir anlatım hakim. Anıların bir çoğunda ben de tıpkı Doğan Hocam gibi gözyaşlarıma hakim olamadım kimi yerde kızdım kimi yerde kendimi suçlu hissettim. Ama en çok da gururlandım. Ilk kez toplumun çok değer verdiği bir insan tarafından kaleme alınmak özel bir şeydi. Umarım okuyan tüm meslektaşlarım ve okurlar fayda sağlarlar. 


Gerçekten de öğretmenlik meslek değil bir yaşam biçimi :) 
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Henüz atama bekleyen bir öğretmen adayıyım ama öylesine etkilendim ki mesleğe başlamadan aşık oldum mesleğime.. çoğu zaman gözlerim nemlendi.. okuyup da köşeye bırakmayacağım, daima baş ucumda tutacağım, zaman zaman tazelenmek için tekrar okuyacağım oldukça faydalı bir eserdi. Öğretmenlik yapmak ve öğretmen olmak birbirinden oldukça farklıymış.. bu ayrımın ayırdına varmamızı sağlayan Doğan Cüceloğlu iyi ki var..
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı ilk gördüğümde birisinin bana seslendiğini düşündüm daha doğrusu sanki gerçekten bir öğrencim bana seslenmiş gibi hissettim.Bu kitabı öncelikle bütün meslektaşlarım okumalıdır. Çünkü nelere dikkat edemediğimizi hayatın akışı içerisinde gözümüzden kaçan ama o minik yürekleri çok derinden etkileyen bir çok şey olabileceğini altını çize çize anlatiyor ve bir öğretmene çok şey katacağına emin olabilirsiniz. Kitabı sürekli duraklayarak okudum çünkü bahsedilen her olayı kendi hayatımın içinde değerlendirmek zorunda kaldım. Uzun zamandır özeleştiri yapmadığımı fark ettim. Her şeye rağmen en önemlisi de iyi ki öğretmen olmuşum dedirten bir kitap... Eğer öğretmen değilseniz bile bir veli ya da veli adayı olarak da mutlaka okumalısınız.. Dipnot: Öğretmen olarak kitap bittikten sonra vaay be ben neymişim! Diyebilirsiniz özgüveninizi artacak ve özeleştiri yapacaksınız...
208 syf.
·Beğendi·9/10
~Öğretmenim bir bakar mısın? |Doğan Cüceloğlu ~
〰️

Bu Kitap öğretmenler ile öğrencileri arasında geçen anıların yazıldığı mektuplardan yola çıkılarak; nasıl bir öğretmen olmalıyı, nasıl bir öğretmen olmamayı yaşanmış olaylarla gözler önüne seriyor.
Kitabın içinde yer alan mektupları, paylaşılan kesitleri çok beğendim, çok etkilendim. Kitapta anlatılan şey aslında öğretmenliğin gücü, bu gücün ortaya çıkarılması gerektiği. Dokunulması gereken çok yürek, çok hayat var. En önemli vurgunun da ‘’öğretmenlik yapmak’’ değil, ‘’öğretmen olmak’’ kavramları üzerinde yapılmasını çok doğru buldum.
Kitaptan alıntılar:
Öğretmenlik yapan anlamaz ama öğretmen olan anlar!
Öğrencinin zihnine girmek isteyen öğretmen, önce öğrencinin gönlüne girmeyi başarmalıdır.
Öğretmenin gücü, öğrencinin hayatını değiştirir.
Su hastaysa zaman içinde sudaki balıklar da hasta olur.
Anne babanın ve öğretmenin geliştirici gücü, bir ulusun en önemli sermayesi ve geleceğinin teminatıdır.
Öğrenciler okulun gösteri aracı değildir.
Sevgi ve anlayışla hareket eden hiç kimse kaybetmez; veren de kazanır, alan da!
Güler bir yüz, neşeli bir ses tonu, hafif bir dokunuş hemen algılanır ve etkisini gösterir.
Öfkeli öğretmen eğitemez, mümkün değil; ancak davranışı kalıplar ve özü sindirir.
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap muhteşem kesinlikle Öğretmen olan yada olmak isteyenlerin mutlaka okumasını öneririm,Doğan Cüceloğlu naifliğini yine bu kitaptada hissetiriyor,iyiki almışım ,okumuşum kitaplığımın en değerli kısmında yerini aldı, öğretmenler günü hediyesi olarakta ayrıca oğlumun öğretmenine hediye aldım.Doğan Cüceloğluna ve bu kitabın hazırlık aşamasında katkısı olan herkese çok teşekkür ederim,emeğinize sağlık sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Birçok öğretmenin meslek hayatındaki deneyimlerine yer veren kitap yazarın yorumuyla daha etkileyici bir şekilde okuyucuyla buluşmakta ve gerek öğretmen adaylarına gerekse mesleği arz eden öğretmenlere güç veren konuları içermektedir.
208 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Doğan Cüceloğlu’nun gözlemleri ve eşsiz tecrübesiyle kendisine gönderilmiş olan ve buram buram hayatın gerçeği kokan mektupların bütünleşmesi sonucu Harika bir kitap ortaya çıkmış. Doğan cüceloğlunun hemen her kitabında bahsettiği denetim odaklı korku kültürü ve gelişim odaklı korku kültürü içeren mektuplara yer verilmiş gözlemlerime göre denetim odaklı korku kültürü içerikli mektuplar daha ağır basmakta. Kesinlikle bütün öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra bende birtakım aydınlanmara yol açtı ve bir şeylerin daha çok farkında olarak öğrencilerimi daha çok “insan öğrenci” olarak gönülden görmeye ve samimi iletişim kurmaya dikkat etmeme sebep oldu:) her zaman öğrencilerimi merkeze alan bir öğretmenim ama daha bilinçli hareket edip gözlemlememi sağladı:) lütfen okuyun.. teşekkürler Doğan Cüceloğlu:)
208 syf.
·2 günde·5/10
Kitap sade, anlaşılır bir dil ile kaleme alınmış. Anlatılanların gerçek olaylarla desteklenmesi kitabın etkisini daha bir artırmış. Nasıl öğretmen olmalı, nasıl öğretmen olmamalı sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir kitap.
Nasıl ki hayatta bazı şeyler küçük ayrıntılarda gizli ise bir öğretmenin dikkat ettiği ya da etmediği bir durumun bir insanın geleceğini nasıl şekillendirebileceğini çok çarpıcı örneklerle anlatıyor Doğan Cüceloğlu en başta kendisi üzerinden.
Bu kitapta eğitim fakültelerinde bulamayacağınız, alamayacağını dersler var.
208 syf.
Öğretmen olan herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bir öğretmenin, bir öğrencinin hayatını olumlu ve olumsuz yönde nasıl değiştirebilecegini ve bir öğrencinin hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor. Kendime hep öz eleştiri yaptım ve kitaptaki hoşuma giden yazıları ogrencilerime okudum. Her zaman yanlarında olduğumu bilsinler istedim.
208 syf.
·9/10
Sorunları biliyorum fakat nasıl davranmam gerekiyor diyenlere öğretmen ve öğrenci perspektifinden bakıp olayları değerlendirme imkanı sağlayacak, öğretmenin başucu olacak, tekrar tekrar dönüp okunacak bir kitap.
208 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir öğretmenin başucunda olması gereken Harika bir kitap... Dönüp dönüp okuyacağı ve öğrencilerinde atladığı noktaları farketmesini sağlayacağı bir eser...
‘’Sıradan vatandaşın ön yargılı olması kötü, ama öğretmenin ön yargılı olması çok kötüdür.’’

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Öğretmenim Bir Bakar Mısın?
Alt başlık:
Öğretmen'in Gücü Üzerine
Baskı tarihi:
30 Ekim 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053748830
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Hangi eğitim sistemi içinde olursa olsun, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, öğretmenin öğrenciyle göz göze geldiği bir an vardır. Bu kitap, öğretmenin öğrenciyle göz göze geldiği o anın gücünü anlatmaktadır.

O anda öğretmen, öğrencinin gönül kapısından girerek zihnine ulaşır. Ve işte o an eğitim başlar. Öğretmenin gücü binlerce yaşam inşa eder…

Deneyimli bir eğitimci dostumun dediği gibi, “Sadece eğitimin değil, ülkenin lokomotifi öğretmendir. Gücünün sınırı tahminlerin çok ötesindedir.”

Öğretmenim Bir Bakar Mısın? öğretmenin kuşaklar boyu devam eden gücüne tanıklık yapmak için yazıldı.


“Öğrencilik hayatım boyunca onlarca öğretmenin ışığından faydalandım, ancak bahsettiğim öğretmenim bir başkaydı. Hani gökte de milyonlarca yıldız vardır, ama birinin ışığı diğerlerinden fazladır ve size kutup yıldızı olur. İşte bu mektubun konusu olan öğretmenim de benim için öyledir.”

“Şimdi ben de öğrencilerime bunu öğretiyorum. Öğretmenimle de iletişimimi sürdürüyor ve onun desteğini her zaman hissediyorum. Çünkü sevginin bulaşıcı bir yönü vardır ve sevgi sonsuzluğa sahip bir güçtür.”

“Hayatımda o önemli günü hiç unutamam. Öğretmenimin benim için verdiği mücadeleyi görmeseydim belki de okumanın benim için bu kadar önemli ve kutsal olduğunu anlamayacaktım. O benim hayata bakış açımı değiştirdi, bana mücadele için güç verdi, ondan aldığım güçle devam ettim

Kitabı okuyanlar 106 okur

  • Seda Çetinkaya
  • saliha gümrah
  • Betül Duran
  • Betül
  • Nursena Öztürk
  • Narin Bal
  • Deniz Serin
  • Betül KARAMAN
  • Gamze Kocaman
  • İlknur uzun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.2 (21)
9
%17.6 (9)
8
%11.8 (6)
7
%5.9 (3)
6
%2 (1)
5
%2 (1)
4
%5.9 (3)
3
%0
2
%2 (1)
1
%11.8 (6)

Kitabın sıralamaları