Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları Hayattaki En Büyük Ders

8,8/10  (29 Oy) · 
63 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.504 gösterim
- Yaşam
- Aile
- Evlilik
- Toplum
- Merhamet
- Ölüm
- Korku
- Açgözlülük
- Yaşlanma
- ve Anlamlı Bir Yaşam Felsefesi

üzerine hasta yatağındaki yaşlı bir profesörle eski bir öğrencisi arasındaki içtenlik ve bilgelik dolu konuşmalar
ABD'de iki yıldır en çok satan kitaplar listesinden inmeyen, elinizden bırakamayacağınız bir kitap...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789757004196
 • Orijinal Adı:
  Tuesdays With Morrie
 • Çeviri:
  Burcu Gezek Harbert
 • Yayınevi:
  Boyner Yayınları
 • Kitabın Türü:
Süheda 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her öğretmenin ve öğretmen adaylarının mutlaka okuması gereken bir kitap. Hayatım boyunca yanımda taşımak istediğim yol gösterici olduğuna inandığım birkaç kitaptan bir tanesi.

zuhal gökçe 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tam bir başucu kitabı. tekrara tekrar okunabilir.

Halil Güzel 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bu kitabı çok beğendim. Bence herkes okumalı, özellikle öğretmenlerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Mutlaka seveceklerdir ve öğrenecekleri şeyler olacaktır. ALS hastalığına yakalanan yaklaşık 100 yaşında bir profesör ile öğrencisi haftada bir gün buluşup hayat hakkında konuşma kararı alıyorlar. Kitap bu konuşmalardan oluşuyor.
Mori'nin aforizmaları çok hoşuma gitti dolayısıyla altını çizdiğim yerler fazladır. Okurken ölüme olan yakınlığı çok derinden hissediyorsunuz. Mori (morrie schwartz) gerçek yaşamdan birisi, hatta o dönemlerde Amerika'nın ünlü Tv programcısı Ted Koppel ALS hastalığını gözlemlemek ve hayat üzerine konuşmak amacıyla Moriyle 3 bölümlük belgesel yapmış. Hangi kitabı okusam diye kararsızlık içerisindeyseniz, düşünmeden bu kitabı alıp okuyabilirsiniz.

Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitapta geçen "Eğer bir başka insanın tüm sorumluluğunu üstlenmek, sevmeyi ve derinden bağlanmayı öğrenmek istiyorsanız, çocuk sahibi olmalısınız." sözünün ne demek olduğunu çocuğum olduktan sonra anladım.

mehmet tekiner 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

kişisel gelişim Amerikancıları gibi değil. Bizim kültürümüze dair izler de var. Sevgi, gibi... Kitap için çok iyiy diyemem fena değil...

Adem Karael 
23 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

başucu kitabı gibi öğütler veriyor çok güzel

seda bakacak 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mori gibi bir öğretmenim olsaydı, güzel olurdu...

Kitap okumak 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşanmış bir olay. Gayet akıcı. Hayatının son günlerini yaşamakta olan bir öğretmenden talebesine ve okurlarına kıymetli ve kalıcı katkılar. Çok yararlanabileceğiniz güzel bir kitap.

Kitaptan 13 Alıntı

Ferah 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer bir başka insanın tüm sorumluluğunu üstlenmek, sevmeyi ve derinden bağlanmayı öğrenmek istiyorsanız, çocuk sahibi olmalısınız."

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch AlbomÖğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom

Mori Schwartz
Tören sonrası en sevdiğim öğretim üyelerinden Mori Schwartz'ı bulup ailemle tanıştırıyorum. Mori her an rüzgar kendini alıp götürecekmiş gibi temkinli, küçük adımlarla yürüyen, kısa boylu ufak tefek bir adam. Mezuniyet günü cüppesinin içinde pırıl pırıl yeşil mavi gözleri, alnına düşen seyrelmeye yüz tutmuş beyaz saçları, kocaman kulakları, üçgen burnu ve püskül püskül gri kaşlarıyla İncilden bir peygamber ile Noel cücesi karması bir şeye benziyor.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 14 - Boyner Yayınları)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 14 - Boyner Yayınları)
Kitap okumak 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek şudur ki: Nasıl ölüneceğini öğrendiğinde, nasıl yaşanacağını da öğrenirsin.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Boyner Yayıncılık)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Boyner Yayıncılık)
Halil Güzel 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Peki hangi taraf kazanır,diye soruyorum
Bana gülümsüyor. Gözlerinin çevresi kırışık, dişleri çarpık.
"sevgi kazanır, sevgi hep kazanır"

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 49)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 49)
Halil Güzel 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kariyer,aile,yeterince maddiyata sahip olmak, evin ipoteğini ödemek,yeni bir araba almak,kaloriferi tamir ettirmek gibi bencilce şeylere öylesine sarılmış ki etrafımız. Hayatımızı sürdürebilmek için bir sürü ıvır zıvırla uğraşmak zorundayız. Bu yüzden şöyle bir geri çekilip hayatımıza bakarak, "Bu mu yani? Hayattan istediğim her şey bu mu? Burada eksik olan bir şey yok mu?" demek alışkanlığına sahip değiliz

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 72)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 72)
Rıdvan DAĞLUM 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mori, ölümün gölgesinde yaşamaya dair felsefe parçacıkları karalıyordu. “Yapabileceklerini de, yapamayacaklarını da kabullen”, “Geçmişi olduğu gibi, reddetmeden ve ondan kurtulmaya çalışmadan kabullen”, “Kendini ve başkalarını affetmeyi öğren”, “Bir şeylere girişmek için çok geç olduğunu varsayma.”

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 29 - Boyner Yayınları)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 29 - Boyner Yayınları)
Halil Güzel 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dünyada en önemli şeylerden biri sevgi vermeyi ve verilen sevgiyi almayı öğrenmek."
Sesi adeta bir fısıltıya dönüşmüştü: "İçine dolmasına izin ver... Sevgiyi hak etmediğimiz,eğer sevilmeyi kabullenirsek yumuşayacağımız, güçsüzleşeceğimiz duygusuna kapılırız. En doğrusunu Levine adlı bir bilge söylemişti bence: 'Tek akılcı davranış sevgidir'"

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 61)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Sayfa 61)
Kitap okumak 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu sadece sevgiyle değil, bir ailenin ne olduğuyla alakalı. Ailenin her zaman senin için orada olduğunu bilirsin. Hayatta başka hiç bir şey sana bu duyguyu vermez. Para vermez. Ün vermez. İşin vermez.

Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Boyner Yayıncılık)Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları, Mitch Albom (Boyner Yayıncılık)
2 /