Öğretmenin Not Defteri 1

7,9/10  (26 Oy) · 
118 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.320 gösterim
Yıılar önce başladığım ve bir türlü bırakamadığım mesleğimin bir hatırasıdır bu notlar. Her notta , hatırasını unutmama imkan olmayan sevgili öğrencilerimin tertemiz yüzleri parıldamaktadır.
İstedim ki, onlarla satırlarda ve sayfalarda da konuşayım. Onları sayfalarda da dinleyeyim, hep sorsunlar ve ben hep söyleyeyim. Çünkü onlar dinlemek ve anlamak istiyorlar.
Onların yetişmelerine katkıda bir adımcık olabilirse bu kitap, benim gönlüm yine sevinçlerle kanatlanacak. İlk öğrencimden son öğrencime kadar, bütün Ahmet'lere, Mehmet'lere, Ayşe'lere, Fatma'lara, hepinize hasretle ve en içten sevgilerimle...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  205
 • ISBN:
  9789757486817
 • Yayınevi:
  Cihan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sait çelik 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Günümüzün en tartışmalı sorunlarından birisidir; çocuklarımıza doğru dini eğitimin nasıl verileceği...Ya da hangi yaşta hangi bilgiler veril meli?...Bu bilgiler ezberci bir metotla mı? Yoksa merak uyandırarak, çocuğun kendi iradesi ve isteği doğrultusunda mı olmalı? Anne - babalar ya da öğretmenler bu kitapları okuduktan sonra daha isabetli kararlar alıp uygulayacaklardır...Örnekler çocukların anlayacağı seviyede ve başarılı...Çocuklarda merak duygusu uyandırıp bilimsel yönden de tatmin edici izahlar mevcut...

BestReader 
18 Ağu 2015 · 10/10 puan

Severek ve merak ederek okuduğum bir kitaptı. Çocukların halinden anlayan onların dilinden konuşan bir din öğretmeninin dersleri gibi yazılmış. Gerçekten çoğu çocuğun hatta yetişkinlerin bile din konusunda aklını kemiren basit ama kritik soruları güzel bir üslupla açıklayan kitaptır. Ben 3 kitaplık serinin tek kitap halinde birleştirilmiş şeklini okudum. Okunması gereken bir kitap. Bazı şeyleri biliyor bile olsak bilgimizi tazelemekten zarar gelmez diye düşünüyorum.

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç düşünmediğim sorulardı bunlar.Ama okuyunca fark ettim ki ben de bu soruların hepsini olmasa da bazılarını gerçekten merak ediyordum.Okudum meraklandım ve kafamda olan tüm sorulara cevap buldum.

Bir din öğretmeninin ağzından yazılmıştır bu kitap. Din konusunda çocukların soru işaretlerini ortadan kaldırmada yardımcı olabilicek biçimde yazılmıştır. Sorular çoğunluk olarak küçük yaşlara hitap etsede. Bir ebeveyninde okuması gerektiğini düşünüyorum. Çocuğunu dini anlamda eğitirken kitaptan yardım alırsa ebeveyinler, kendi yanlışlarınında olduklarını anlayacaklardır. Kısacası her yaşa tavsiye ettiğim bi kitap.

Fatih Abalı 
08 Nis 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumun iz bırakan çok nadir kitaplarından biri. Gerçekten çok şey öğreten bir VİCDAN kitabı. Allah bizimle ve bizi çok seviyor'u çocuklara kolayca anlatabilen bir başucu kitabı. İkinci ve üçüncü kitapta aynı kalitede.Allah razı olsun Vehbi hocam.

fatıma zehra 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alaninda yeterli bi kitap diyemem ama okunmasini tavsiye ederim,katacagi seyler muhakkak olacaktir..esasen bir din kulturu ve ahlak bilgisi ogretmeninin allah in delilleri noktasinda ogrencilerini taklidi imandan ziyade tahkiki bir imana yonlendirme seruveni...

EMRE YAMAN 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir öğretmenin çocukların ve gençlerin din hakkında akıllarına takılan birçok sorunun cevabını verdiği kitap. Sorulara verilen cevaplar çocukların aklında kalabilecek cinsten olması çok güzel kaleme alınmış.

Yazarın öğretmenlik yaptığı dönemde öğrencilerin sorduğu sorulara verdiği cevaplardan oluşuyor. Soru cevap şeklide kaleme alınmış. Dili sade. Mantıkçı bir çözüm var. Okul çağındaki çocuklar için etkili bir kitap.

Nurettin D 
31 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok detaylı bilgi vermese de bu tarz kitap okumak isteyenenler için iyi bir başlangıç romanı...

Kitaptan 17 Alıntı

SlmbnKüçükStajer 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hiçbir şeye inanmadığını söyleyen insanlar bile, mutlaka bir şeye inanmaktadırlar.

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 145)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 145)
SlmbnKüçükStajer 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hz. Muhammed (s.a.v)
Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için,yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalışınız.

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 151)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 151)
SlmbnKüçükStajer 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mehmet Akif Ersoy
İmandır o cevher ki İlâhi ne büyüktür.
İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür.

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 67)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 67)
SlmbnKüçükStajer 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Erzurumlu İbrahim Hakkı
Vallahi güzel etmiş
Billahi güzel etmiş
Mevlâ görelim n'etmiş
N'etmişse güzel etmiş...

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 104)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 104)
SlmbnKüçükStajer 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Plutark
Dünyayı dolaşınız, duvarsız, edebiyatsız, kanunsuz, servetsiz şehirler bulacaksınız. Fakat mabudsuz ve mabedsiz şehir bulamayacaksınız.

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 112)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 112)
SlmbnKüçükStajer 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Goethe
Biz Avrupa milletleri ,medeni, imkânlarımıza rağmen Hazret-i Muhammed(s.a.v) 'in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki hiç kimse, bu yarışmada O'nu geçemeyecektir.

Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 36)Öğretmenin Not Defteri 1, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 36)
2 /