Oğullar ve Rencide Ruhlar

8,3/10  (275 Oy) · 
721 okunma  · 
238 beğeni  · 
2.721 gösterim
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750502057
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
amine üstün 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha kitabın en başında düşünüyor insan "Beş yaş insanın en olgun çağıdır;sonra çürüme başlar" demek tam olarak ne demek diye.
Ve serüven başlıyor, adamın biri yaşadıklarını anlatıyor, olay örgüsü güzel. Aaa durun bir dakika, bu bir adam değil, bu daha beş yaşında bir çocuk...
Siz sayfaların arasında ilerlerken yer yer unutuyorsunuz bu durumu, bu yaşananlar, konuşulanlar, hal ve tavırlar yok yok kesinlikle bir yetişkin, iste siz tam da böyle düşünürken, yazar, bir tokat gibi hatırlatıyor gerçeği
Yalnızca beș yaşında bir çocuk :-)
Kitabı okuduktan sonra, o ilk cümlenin ne demek olduğunu anlıyorum, o sırada yeni bir soru işareti beliriyor kafamda, " Oğullar Ve Rencide Ruhlar" tam olarak ne demekti? :-)

Muhayyelll 
30 Haz 14:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar."

5 yaşındaki bir çocuğun gözünden dünya diye anlatabilirim aslında bu kitabı ama Alper'in 5 yaşında olduğuna inanmak çok güç. Büyümüş de küçülmüş sözünün birebir karşıtı.

Alper kendini: "Her gün birkaç saatini divanın altında geçiren, mahallenin delisini ruh kardeşi gören, gırtlağı kesilmiş bir ceset karşısında kılı kıpırdamayan, yirmilik kızlarla ilgili fanteziler kuran, silah ve alkol düşkünü bir velet. Canavarın küçük bir çocuk olarak portresi! Yeniden doğmuş Rasputin." cümleleriyle tanımlıyor. Eh, Alper'i anlamanız için bu kadarı da yeterli.

Şimdi de Alper'in gözünden anlatılan olaya gelelim. Sıradan (Tabii Alper'e göre, bize göre pek de sıradan sayılmaz) bir gün komşusunun evine girer. Komşusu oturduğu yerde donuk gözleriyle ve kesik boynuyla kendisine bakmaktadır. (Komşunun kim olduğunu söylemiyorum. Heyecanı kaçsın istemem.) Herkes cesedin yanındaki deliyi suçlarken Alper buna ihtimal veremez ve adım adım deliller toplayarak katile ulaşmaya çalışır. Bir nevi minik Sherlock.

Alper cinayeti çözmeye çalışırken aynı zamanda annesi ve babası arasındaki sorunu çözmek, yegane düşmanı Gazanfer ve onun iki köpeği ile yüzleşmek zorundadır. Tabii bir de Alper'in peşini bırakmayan savcı da cabası.

5 yaşında bir çocuğun(!) gözlerinden harika ve absürt bir dedektif romanı. Alper Canıgüz kendine has tarzını bu kitapta da göstermiş. Dedektif ve absürt sevenler için kaçırılmaması gereken bir kitap. Tabii bir de hayata ara vermek için birebir.

Keyifli okumalar..

Lütfiye SOYLU 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yazarın önce "Cehennem Çiçeği "isimli eserini okumuştum. Aynı kahramanın ilk macerası bu kitapta anlatılmış. İçten ve insanı hemen saran bir üslup bu kitapta da mevcut; fakat ikinci kitap bu romanına nazaran daha başarılı bence.Alper Kamu'yu onun kendi sevimsizliğine dair tüm düşünce ve kanıtlarına rağmen çok seviyor insan.İyi ki yazmış bu kitabı Alper Canıgüz. Kitap yazmasını merakla beklediğim bir yazarım daha var artık.

Gizem 
06 May 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alper Canıgüz, beni hipnoz eden bir kaleme sahip. Hikayeyi o kadar akıcı ve keyifle anlatıyor ki kitabı bir solukta okuyor okurken de bitecek diye pişman oluyorum. Yine oyalanmama rağmen bir günde bitmiş. Ben de herkes gibi ilk önce Cehennem Çiçeği kitabını okumuştum, daha sonra ilk kitabın bu olduğunu öğrendim ve ilk işim kütüphane raflarında kendisini aramak oldu. Kahkahalar atarak okuduğum harika kitap, son yarım sayfayla beni darmaduman etti, dumur olmuş biçimde elimde kitapla kalakaldım. Harika bir analizci/gözlemci olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Mutlaka tavsiye ediyorum.

Şevval Sarpbalkan 
09 May 09:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alper Kamunun olağanüstü bir hayatı ver 5 yaşındaki bir çocuğa göre cinayet bile çözüyor bazı unsurlar abartı gelebiliyor ama bu kitabın eğlenceli olmasından ve samimiyetinden bir şey kaybettirmiyor. özellikle Alper'in babasıyla olan ilişkisini çok sevdim bazı paragraflarda duygulandım bile.

Hüsamettin Çalışkan 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

5 yaşına yeni girmiş olan kahramanımız Alper Kamu, filozof ve bıçkın zekasıyla bizi hem şaşırtır hem de kendi çocukluğumuza götürür. Kendi mahallemizde yaşadıklarımızla kitabı karşılaştırırız. Çok benzerlik vardır; biraz küfür, biraz bıkkınlık, biraz macera ve biraz da hazırcevaplık...Bunlar, Türk toplumunda erkek çocuğuna biçilen karakteri meydana getirmektedir. Bu yüzden iç sesimiz kurguyu yadırgamaz..
Bir de isimler üzerinden oluşturulan dip akıntısı var: Alper Kamu, Albert Camus'yü hatırlatır bize. Bu filozof yönü de olan Fransız yazarın varoluş ve absürdizm felsefesi, kitabımızın kahramanı Alper Kamu'da ayan beyan ortadadır.
Kara demesek de "gri" bir mizahla, akıcı bir polisiye roman okumak için bire bir...Hem Beşiktaş semtini de tanımış olursunuz. Zaten novelladan hallice ebatlarıyla bir gün ya sürer ya sürmez.
Şunu da eklemeden geçemeyeceğim; kitabın bir bölümünde iyice belli oldu ki Oğuz Atay tadı aldım. Alper Kamu ve Öztürk ilişkisi, Turgut Özben ve Olric ilişkisini hatırlattı bana. Siz de bir bakın, belki de mahallenizden bir arkadaşınızı aramak isteyebilirsiniz...

Zeynep Öztemel 
07 Tem 13:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

oğunlukla babamın söylediklerine inanma eğilimindeyimdir..Biber yedikten sonra su içersem ağzımın daha fena yanacağı, bazı böceklerin sopayla dürtüklendiğinde top gibi yusyuvarlak bir hale geldiği, efsanevi Beşiktaşlı oyuncu Şükrü Gülesin'in kornerden onlarca gol attığı ve "soldier" kelimesinin İngilizce'de asker anlamına geldiği hep ondan öğrendiğim gerçeklerdi..Ancak bu sefer yanıldığını biliyordum..Hiçbir şey, hiçbir zaman daha iyiye gitmezdi..Sadece insan için daha rafine sarhoşluk yöntemleri geliştirmek mümkün olabilirdi.."Sana inanıyorum" dedim...
.
.
.
.İtiraf ediyorum bir Alper Kamu fanı oldum Alper Kamu kim mi.? Kitabımızın kahramanı 5(!) yaşındaki bir çocuk..Siz çocuk dediğime bakmayın bu öyle yaşıtları gibi sıradan bir çocuk değil..Kim 5 yaşında bir dedektif gibi cinayet çözmeye çalışır dimi.? Okurken " hayreti mucip doğrusu bu nasıl çocuk" diyeceksiniz E zaten güzelliği orda...Ba-yıl-dım .. Kesinlikle geç kalmadan okumalısınız çünkü hem neden daha önce okumadım diye hayıflandım hemde azar azar okudum ki çabucak bitmesin..Kesinlikle beklentimi karşılayan hatta üstüne bile çıkan bir kitap oldu..Asla bitmek bilmeyen alınacak kitaplar listesine bu kitabı eklemelisiniz...

ebru cemre 
05 Tem 15:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alper henüz beş yaşında ve Nietzsche,Kafka,Gauguin, Baudelaire okuyor Devlet meselelerinden,rüşvetten,
sokak çetelerinden,polis soruşturmalarından,kadınlardan,her şeyden haberdar.
Alper oyuncaklarıyla oynayıp,çizgi film izlemek yerine geceleri canı sıkılınca sokağa çıkıp yürüyüş yapıyor.Yine bir akşam sıradan yürüyüşlerinden birini yapmak için sokağa çıktığında Karşı komşusu Hicabi Bey'in camlarının kırıldığını ve eşyaların dışarı atıldığını,eve girdiklerinde ise Hicabi Bey'in öldürülmüş olduğunu görüyor.Sonrasında bir cinayet soruşturması başlıyor...
'
'
Kitabın kurgusu çok güzeldi.Komik,sevimli,içten ve akıcı bi kitap.Olayların tahmin edildiği gibi sonuçlanmaması daha ilgi çekiciydi.Finaldeki mektup insanı etkiliyor,canıgüz'ün zekası ise büyülüyor..
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve devamı
mutlaka gelecek

Ahmed Yasir Orman 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Kitap beni adeta kendi çocukluk yıllarıma götürdü. Kitaptaki sokak kavramı bizde siteydi. Kitaptaki sokaklar arasındaki maçlar bizde site maçları olarak geçiyordu. Altı kişilik efsane bir kadromuz vardı. Aynı kitaptaki gibi biz de bu maçları aşırı önemsiyorduk. Oynadığımız her siteyi yenmek istiyor, bunun için canla başla savaşıyorduk. Her maçın bitiş saati de akşam ezanının okunma anı olurdu. Vay be ne günlerdi, en dertsiz ve en mutlu günlerimizdi. O zamanki zamanlara bir günlüğüne de olsa gidip yine doya doya bir maç yapmak isterdim. Eminim benim gibi çoğu insan çocukluğunu özlemle anıyordur. Neyse anıları bir kenara koyup biz yine kitabımıza dönelim. Kitapla ilgili incelemem:
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...ar-alper-canguz.html

Esra Cıga 
18 Tem 16:45 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

5 yaşındaki bir çocuk mu yapıyor tüm bunları diyorsunuz okurken, evet tüm fantastik olayların kahramanı 5 yaşındaki bir çocuk, öyle bir çocuk ki büyüklerin dili pabuç kadar diye nitelendirdiği, kendisinin de hayatın ona ters olduğu inancıyla yaşayan bir çocuğun serüvenlerinin sürükleyici bir hikayesi.

Kitaptan 132 Alıntı

yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Tuncay YILDIRIM 
20 Haz 10:55 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İtiraf edeyim yağmurdan sonra ortalığı kaplayan kokuda, metropolün ortasında bile yaşasa, insanın içini kıpır kıpır eden birşeyler var.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz

İnsan yüreği bir sarkaç gibidir. İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Gizem 
06 May 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğlenmek istesek tiyatroya giderdik. Biz buraya zaten acı çekmeye geliyoruz. Acının tesellisi acıdır.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Cansu A. 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu

Üzerimde manevi baskı kuracaktı aklınca. Her tarafı baskı olsa kaç yazardı ki? Beni yıpratan kendi iç hesaplaşmamdı.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
14 /