Adı:
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750502057
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Oğullar ve Rencide Ruhlar
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 
228 syf.
·10 günde·7/10 puan
Merhabalar Dostlar
Bazen kendimi bitmek bilmeyen bir döngünün içinde hissediyorum. Bu döngüde dönerken başım dönüyor kendimden geçiyorum âdeta. Bir anda içim umutla dolup coşarken bir anda içimdeki umudun çürük kokusu geliyor. Sevmediğim o belirsizlikte dönüp duruyorum , hâlâ yaşamaya çalışırken. Yeni karantina için bir kaç gün önceden plân yapmaya başlamıştım ki iyi ki yapmışım. Bir şeyleri planlamazsam daha çok boşlukta hissediyorum kendimi belirsizlik ile hiçlik arasında gidip geliyorum.
Yarım kalan bir kitabım var ,yazdığım, nasip olursa onu bitireceğim. Önerim sizin de bu zamanı avantaja çevirmeniz. Yoksa şu güzel bahar aylarında eve kapandığımız ile kalacağız.
Kitaba gelirsek bayadır yazarı okumak istiyordum. Gerek Hakan Günday ve Murat Menteş 'e olan hayranlığım ile yazarın dilinin örtüştürülmesi gerekse sevdiğim bir türde yazması sebebiyle bütün kitaplarını edindim. Önerinizle Oğullar Ve Rencide Ruhlar kitabına başladım ve çok sevdim. Iğneli ve absürt mizah anlatımıyla olaylara farklı bakmanızı bu bakış açısını okurken de gülümsemenize sebep olan bir yazım dili var yazarın. Okurken sıkılmadan keyif almanızı sağlıyor. Özellikle kitabın başlarında anaokullarına bulunduğu atıflara çok güldüm. Bu gülmem espirinin içindeki acı gerçeğe dayandığı için aynı zamanda düşündürdü de. Akıcı ve akılda kalır üslubu ile yazar ile tanışmanızı tavsiye ederim. Daha keyifli günler dilerim.
..
.
.
.
.
#alpercanıgüz #oğullarverencideruhlar #okudumbitti #kimneokuyor #kitapyorumu #bookblogger #bookstagram
228 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
5 yaşındaki bir çocuğun anılarını okumak mı ! Bi de bunları okurken eğlenmek mi (!) yok daha neler !! derken derken bi bakmışsın hop kitap bitmiş
 • Dublörün Dilemması
  8.4/10 (2.923 Oy)2.713 beğeni10bin okunma14,6bin alıntı46,4bin gösterim
 • Korkma Ben Varım
  8.5/10 (1.569 Oy)1.572 beğeni5,4bin okunma14,1bin alıntı39,8bin gösterim
 • Ruhi Mücerret
  8.3/10 (2.996 Oy)2.816 beğeni10,5bin okunma31,6bin alıntı50,7bin gösterim
 • Cehennem Çiçeği
  8.6/10 (1.197 Oy)1.035 beğeni3.625 okunma3.493 alıntı15bin gösterim
 • Erken Kaybedenler
  7.7/10 (1.856 Oy)1.528 beğeni7,2bin okunma4.758 alıntı24,5bin gösterim
 • Tatlı Rüyalar
  8.1/10 (1.264 Oy)1.009 beğeni4.180 okunma3.359 alıntı16,8bin gösterim
 • Müptezeller
  7.2/10 (1.474 Oy)1.124 beğeni5,5bin okunma3.551 alıntı15,7bin gösterim
 • Daha
  8.8/10 (2.482 Oy)2.503 beğeni8,2bin okunma14,6bin alıntı35,1bin gösterim
 • Piç
  8.1/10 (1.566 Oy)1.422 beğeni5,6bin okunma7,9bin alıntı29,8bin gösterim
 • Az
  8.6/10 (3.649 Oy)3.387 beğeni12,2bin okunma15bin alıntı57,7bin gösterim
228 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Alper Kamu. 5 yaşında. Fırlama bir dedektif. Keyifle okunabilecek bir polisiye. Daha ilk sayfalarından samimiyetiyle sizi içine çekecek Hicabi cinayetinin. "Hayretimucip!"
204 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Alper Canıgüz'ün yine hoş bir kitabı daha bitti... Zaman zaman tebessüm ettiren, karakterlerin yine zaman zaman sokak ağzı ile diyalogları bizi hoş bir anlatı olarak karşılamakta... Canıgüz'ün bu kitabını okumadan önce "Kan ve Gül" kitabını okumanızı size naçizane tavsiye eder ve bol kitap kokulu günler dilerim...
250 syf.
·2 günde·8/10 puan
Nasıl zeki,nasıl akıllı bir çocuksun sen Alper Kamu.Kitabin ilk başları sesli gülmekten alamadım kendimi.Sonra bir cinayetin içinde buluştuk onunla.Okumasi akıcı , genç okurun okuyabileceği türden bir hikaye.
204 syf.
·8/10 puan
Alper Canıgüz'le tanışmamı sağlayan bu muhteşem kitabı, yıllar sonra tekrar okudum. Kitap hala harika, Alper Canıgüz hala çok zeki ve Alper Kamu hala cehennemin küçük bekçisi. :)

Ana planda olmasa da arkada sürükleyici şekilde devam eden, güzel bir polisiye hikayesi mevcut. Bu hikaye sürecinde, hayatımda okuduğum en cins karakterlerden biri olan minnak Alper'in (5 yaşında olmasına rağmen) bir cinayeti çözme çabasına, anne-babasının ilişkilerini ve kariyerlerini yönlendirmesine ve daha bir sürü şeyi yapmasına tanık oluyoruz. Yeri geliyor kahkaha atıyor, yeri geliyor üzülüyor ama her aşamada yazara bolca saygı duyuyoruz.

Çünkü üslup harika! Olay örgüsü akıcı, betimlemeler harika. Diyaloglar ise kitabın en çok öne çıkan kısmı. Alper her ağzını açtığında heyecanla okuyor insan.

Temel eleştirim ise, kitabın 11. bölümü olan "böyle uyurdu zerdüşt" bölümüne. "Kardeşim kitabın bölümü eleştirilir mi?" demeyin, böyle olursa eleştirilir vallahi. Şimdi şöyle, bu bölüm tüm kitaptan farklı, birazcık Alper'in iç dünyasında neden böyle olduğunu aydınlatmaya çalışan ama tam da aydınlatmayan bir bölüm. Ayrıca çok uzun ve okuması çok zahmetli. Afili cümleler aralara yedirilince keyifle okunuyor ama koskoca bir bölüm boyunca aşırı ağdalı dil ve kurgusuz bir yapı bir anda işin içine girince, okuması çok zor bir yapı oluyor. Yani 5-6 sayfa olsa keyifle okuyacağıma eminim, ama bu kadar uzun olunca kitaptan kopmaya sebep oluyor.

Yani böyle bir başyapıta gönül isterdi ki 10 puan çakalım. Ama o bölüm engel oldu, valla elim gitmedi. Bir de şunu söylemek lazım, o bölümle ilgili yorumlarım tamamen benim yetersizliğimden de kaynaklanıyor olabilir, belki başkaları okuyunca kitabın en güzel kısmı da diyebilir. Haberiniz olsun.

Her neyse, bu muhteşem kitabı herkese gözü kapalı öneriyorum. Herkese iyi okumalar! :)
Çoçuk cinayet çözüyor diyorlar ama böyle saçmalık görmedim bol bol küfür içerir Ana ya sövme vs vs 40 sayfa ancak okudum sövmek için mi yazılmış bu kitap anlamadım TAVSİYE ETMİYORUM
204 syf.
·3 günde·9/10 puan
Beş yaşında felaket bitirim bir çocuk.!!
Sayın Alper Canıgüz 'ün okuduğum ilk kitabı ama farklı etkisi olan bir kitap. Eğer diğer kitapları da böyleyse baya keyifli olacak.


İnanılmaz denebilecek derecede akıllı ve olağan üstü bir karakterimizle hepitopu beş yaşında bir çocuk. Kitabımız polisiye bir roman. Alper Kamu kitabımızın kahramanı dedektif,filozof,polis,savcı..vb bunları çoğalta bilirsiniz. "Beş yaş insanın en olgun çağıdır. Sonra çürümeye başlar." Ona ait bir söz büyümüşte küçülmüş.


Olay örgüsüne girip biraz olsun size fikir verip okurken ki zevkinizi elinizden almak istemiyorum. Ara ara kendi çocukluğunuza gidebilirsiniz. Gülümsetecek anılar!


Şiddetle tavsiye edebileceğim bir eser, ufaklıklar böyle düşünse acaba nasıl tepkiler verebiliriz diye yeğenime çok baktığım oldu
228 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Bir çocuk var bu romanda ama sıradan çocuklardan değil. Eğlenceli ve psikolojik tespitleriyle bizi şaşırtan birisi. ben kitabı okurken sıkça güldüm ve psikolojik tespitlerin çoğunun bu kadar yerinde oluşuna hayran kaldım. Tarihe, psikolojiye ve çeşitli bilim dallarına göndermeler bulunuyor, bu çok hoşuma gitti. İki puanı kırmamın sebebini açıklıyım. Ben polisiye romanları genelde sevmem, o yüzden kitapta polisiye ile ilgili olan kısımların çok yoğunlaştığı bazı yerleri atladım. Genel olarak beğendiğim bir kitaptı. Keyifli okumalar.
204 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar..

5 yaşında, zeki, romantik, hayalperest, fırlama bir çocuğun hikayesiyle karşı karşıyayız. Hikaye o kadar akıcı ilerliyorki sizi hikayeye dahil etmesi bir yana muzip cevaplarıyla, hareketleriyle biz dahil kitap kahramanlarını bile şaşırtacak zekaya sahip bir çocuk dahil oluyor hayatımıza; Alper Kamu..
Büyümüşte küçülmüş diyeceğimiz bu özel çocuk, istemeden şahit olduğu bir olayı çözmeye çalışıyor. Başarabildi mi başaramadı mı orası meraklı okurlarına kalsın ama bunu deneyimlerken üzerine düşündüğü konular, benimde düşünmemi sağladı. Kimi okur için çerezlik olarak görülebilecek ama bunun yazarın verdiği mesajları görebilen, anlayan bilinçli okurlar için nitelikli ve güzel bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Hikaye beni hem 5 yaşıma götürüp hayal gücümü tekrar harekete geçirdi hem de 24 yaşında yaşadığım evrenin ve hayatın gerçeklerini yüzüme çarptı. Hayal gücüyle gerçeğin karışımı duygulara kapıldım. Ne yaşadığımı bilmiyorum ama bende güzel hisler bıraktı..

Bu arada Alper Canıgüz’ün hakkını vermeliyim çok akıcı bir dili var. Benim için diğer kitaplarını da severek okuyacağımı düşündüren, güzel bir tanışma kitabı oldu :)

Meraklılarına keyifli okumalar..
204 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Selam kitapsever dostlarım
Bugün sizlere harika bir kitap yorumu ile geldim. Evet, harika yazarın harika kitabı: Oğullar Ve Rencide Ruhlar. Alper Canıgüz'ü Kan ve Gül kitabıyla keşfetmiştim. Yazarın diline, kurgusuna, düşünce yapısına çok hayran kaldığım için diğer kitaplarına da şans vermek istedim. Hadi yoruma geçelim o halde.

Baş karakterimiz alper kamu. Beş yaşında, okula gitmeyi sevmeyen, yaşıtlarına göre çokca olgun olan, Dostoyevski, kafka gibi yazarların kitabını okuyan, çerez niyetine de Nietzsche'nin kitaplarını okuyan çok tatlı,bilmiş ve akıllı bir oğlandır. Babasının işindeki olumsuz haberlerden sonra hüzünle evinin bahçesine çıkar ve kendi kendine düşünür  sorunlarını. Sonra yan binadaki camların kırılmasıyla ortaya çıkan gürültüledden sonra komşusunun evine gider ve bir de ne görsün komşusu Hicabi Bey'in boğazından kesildiğini, öldüğünü görür. Bu bir cinayettir ve küçük karakterimiz bu cinayeti polislerden ve savcılardan bile hızlı detaylı bir şekilde çözermeye çalışır.

Kitap  o kadar güzeldi ki, etkisinden kurtulamadım. Herkese kesinlikle öneriyorum herkes okumalı bu eseri. 
O zaman yorumu kitabın başı ile bitirelim;

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır;sonra çürüme başlar."

Başka diğer güzel kitap yorumlarında görüşmek dileği ile

Hoşça kalın
204 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Güncel yazarlarımızdan kaçtığımı her zaman bas bas bağırıyorum. Ama artık daha fazla güncel yazarımıza şans vereceğim. Çünkü pişman olmak istemiyorum, ölmeden bu güzide yazarlarımızı okumak istiyorum.

Alper Canıgüz'ün sürekli metihini duyuyordum. Bu övgüleri sahibi yakın dostlarım olunca şans vermem kaçınılmaz oldu. Onların tavsiyeleri üzerine Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabından başladım kendisini okumaya.

Hiç abartmadan söylüyorum, kitabın ilk cümlesinde yazara büyük bir hayranlık beslemeye başladım. Ana karakterimiz Alper Kamu adında 5 yaşında bir büyük çocuktur. Evet yanlış duymadınız büyük bir çocuk.

Alper 5 yaşında olmasına rağmen çoğu yetişkinden daha akıllı ve bilgili bir çocuktur. Karşınıza çıktığı zaman ve sizle konuştuğu zaman "bak sen bacaksıza" deseniz bile az kalacak kadar zeki bir çocuk.

Mahallesinde gerçekleşen bir cinayetinin perde arkasını kendi has yöntemlerle araştıran kahramanımız, bu macerasında kendinden büyük ve güçlü kişilere öyle bir kafa tutup ve posta koyuyor ki kahkaha atmaktan gözlerinizden yaşlar geliyor.

Sayfalarda kaybolurken sürekli, çocuk bir karakteri bu kadar donanımlı hale getirip okura sunan yazar, küçüklerin gözlerinden büyükleri ne kadar güzel bir şekilde anlatmış dedim.

Çünkü yazarın bakış acısı alışagelmişin çok dışında. Sizi güldürürken o kadar çok düşündürüyor ki, geriye kalan seçenek yazara hayran olmak oluyor.

Sevgili Alper Canıgüz'ü okumaya büyük hevesle devam edeceğim ve okumayan dostlarıma silah zoruyla okutturacağım....
doğuştan araba yıkayıcısıydı .Ne var ki hayat onu bakkalığa mahkum etmişti; pek çok müthiş kabzımalı milletvekilliğine mahkum ettiği gibi. Sistem yetenekleri heba ediyordu.
eğitim denen şeyi ne zannediyordu ki? okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir.
Adalet denen şey bir yalandan ibaretti. İnsanlar suç işledikleri için değil suç işlenmemesi gerektiği için cezalandırılıyordu. Sistem gaddarca bir caydırıcılık üstüne kurumuştu.
Hayat, fazla kafa yormadan idare etmeyi sağlayan bütün anlamlarını yitiriverir. En akıllıca sandığınız fikirlerinizin saçmalığını, en içten duygularınızın yapmacıklığını kavrarsınız. Aslında hiçbir konuda bir fikriniz bulunmadığını, aslında hiç kimseye karşı bir şey hissetmediğinizi ve tüm evrenin de size karşı aynı gaddarca kayıtsızlık içinde olduğunu. Hep gözünüzün önünde durduğu halde o güne dek her nasılsa yok saymayı başardığınız bu gerçeği fark ettiğiniz anda ilahi işleyişi de çözmek üzeresiniz demektir.
Adalet denen şey bir yalandan ibaretti. İnsanlar suç işledikleri için değil, suç işlenmemesi gerektiği için cezalandırılıyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Baskı tarihi:
Nisan 2020
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750502057
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Oğullar ve Rencide Ruhlar
Oğullar ve Rencide Ruhlar
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 

Kitabı okuyanlar 6,4bin okur

 • Arzu Türkeri
 • Azad
 • A.Kadir
 • Merve Kerimoglu
 • RoadNotTaken
 • Emine Uraz
 • Boran Karakuş
 • Salih Şahin
 • Gül Ö.
 • Buket Türkdal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.6
13-17 Yaş
%5.5
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%39.5
35-44 Yaş
%19.5
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.6
Erkek
%35.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23 (479)
9
%23.8 (495)
8
%25.8 (537)
7
%13.2 (275)
6
%4.5 (93)
5
%2.4 (50)
4
%0.8 (16)
3
%0.5 (11)
2
%0.2 (5)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları