Oğullar ve Rencide Ruhlar

8,2/10  (212 Oy) · 
586 okunma  · 
171 beğeni  · 
2.426 gösterim
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750502057
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
amine üstün 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha kitabın en başında düşünüyor insan "Beş yaş insanın en olgun çağıdır;sonra çürüme başlar" demek tam olarak ne demek diye.
Ve serüven başlıyor, adamın biri yaşadıklarını anlatıyor, olay örgüsü güzel. Aaa durun bir dakika, bu bir adam değil, bu daha beş yaşında bir çocuk...
Siz sayfaların arasında ilerlerken yer yer unutuyorsunuz bu durumu, bu yaşananlar, konuşulanlar, hal ve tavırlar yok yok kesinlikle bir yetişkin, iste siz tam da böyle düşünürken, yazar, bir tokat gibi hatırlatıyor gerçeği
Yalnızca beș yaşında bir çocuk :-)
Kitabı okuduktan sonra, o ilk cümlenin ne demek olduğunu anlıyorum, o sırada yeni bir soru işareti beliriyor kafamda, " Oğullar Ve Rencide Ruhlar" tam olarak ne demekti? :-)

Lütfiye SOYLU 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yazarın önce "Cehennem Çiçeği "isimli eserini okumuştum. Aynı kahramanın ilk macerası bu kitapta anlatılmış. İçten ve insanı hemen saran bir üslup bu kitapta da mevcut; fakat ikinci kitap bu romanına nazaran daha başarılı bence.Alper Kamu'yu onun kendi sevimsizliğine dair tüm düşünce ve kanıtlarına rağmen çok seviyor insan.İyi ki yazmış bu kitabı Alper Canıgüz. Kitap yazmasını merakla beklediğim bir yazarım daha var artık.

Şevval Sarpbalkan 
09 May 09:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alper Kamunun olağanüstü bir hayatı ver 5 yaşındaki bir çocuğa göre cinayet bile çözüyor bazı unsurlar abartı gelebiliyor ama bu kitabın eğlenceli olmasından ve samimiyetinden bir şey kaybettirmiyor. özellikle Alper'in babasıyla olan ilişkisini çok sevdim bazı paragraflarda duygulandım bile.

Hüsamettin Çalışkan 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

5 yaşına yeni girmiş olan kahramanımız Alper Kamu, filozof ve bıçkın zekasıyla bizi hem şaşırtır hem de kendi çocukluğumuza götürür. Kendi mahallemizde yaşadıklarımızla kitabı karşılaştırırız. Çok benzerlik vardır; biraz küfür, biraz bıkkınlık, biraz macera ve biraz da hazırcevaplık...Bunlar, Türk toplumunda erkek çocuğuna biçilen karakteri meydana getirmektedir. Bu yüzden iç sesimiz kurguyu yadırgamaz..
Bir de isimler üzerinden oluşturulan dip akıntısı var: Alper Kamu, Albert Camus'yü hatırlatır bize. Bu filozof yönü de olan Fransız yazarın varoluş ve absürdizm felsefesi, kitabımızın kahramanı Alper Kamu'da ayan beyan ortadadır.
Kara demesek de "gri" bir mizahla, akıcı bir polisiye roman okumak için bire bir...Hem Beşiktaş semtini de tanımış olursunuz. Zaten novelladan hallice ebatlarıyla bir gün ya sürer ya sürmez.
Şunu da eklemeden geçemeyeceğim; kitabın bir bölümünde iyice belli oldu ki Oğuz Atay tadı aldım. Alper Kamu ve Öztürk ilişkisi, Turgut Özben ve Olric ilişkisini hatırlattı bana. Siz de bir bakın, belki de mahallenizden bir arkadaşınızı aramak isteyebilirsiniz...

Gizem 
06 May 13:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alper Canıgüz, beni hipnoz eden bir kaleme sahip. Hikayeyi o kadar akıcı ve keyifle anlatıyor ki kitabı bir solukta okuyor okurken de bitecek diye pişman oluyorum. Yine oyalanmama rağmen bir günde bitmiş. Ben de herkes gibi ilk önce Cehennem Çiçeği kitabını okumuştum, daha sonra ilk kitabın bu olduğunu öğrendim ve ilk işim kütüphane raflarında kendisini aramak oldu. Kahkahalar atarak okuduğum harika kitap, son yarım sayfayla beni darmaduman etti, dumur olmuş biçimde elimde kitapla kalakaldım. Harika bir analizci/gözlemci olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Mutlaka tavsiye ediyorum.

Ahmed Yasir Orman 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Kitap beni adeta kendi çocukluk yıllarıma götürdü. Kitaptaki sokak kavramı bizde siteydi. Kitaptaki sokaklar arasındaki maçlar bizde site maçları olarak geçiyordu. Altı kişilik efsane bir kadromuz vardı. Aynı kitaptaki gibi biz de bu maçları aşırı önemsiyorduk. Oynadığımız her siteyi yenmek istiyor, bunun için canla başla savaşıyorduk. Her maçın bitiş saati de akşam ezanının okunma anı olurdu. Vay be ne günlerdi, en dertsiz ve en mutlu günlerimizdi. O zamanki zamanlara bir günlüğüne de olsa gidip yine doya doya bir maç yapmak isterdim. Eminim benim gibi çoğu insan çocukluğunu özlemle anıyordur. Neyse anıları bir kenara koyup biz yine kitabımıza dönelim. Kitapla ilgili incelemem:
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...ar-alper-canguz.html

Aslı Akın 
09 May 11:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beş yaşındaki bir çocuğun hayata bakışı ve maceraları bücür Alper Kamu. Oğuz Atay okuyan bir çocuk roman 14 bölüm Alper ' in annesi ve babası devlet memuru.Kansız Celal ve Cemalettin güvenilmez tipler.hicabi bey emekli emniyet müdürü Alev komşu kızı hakan alper I çok seven arkadaşı yer istanbulun anadolu yakasında bir mahalle.romanda Türk toplumundaki yozlaşma ve çürüme eleştiriliyor.oldukca keyifli bir roman

CANSU FINDIK 
03 Mar 09:44 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alper Canıgüz'ü ilk kez okudum. Bir kitabı değerlendirirken ilk aşamada yayınevi beni çok etkiler. Bu kitap da yayınevi sebebiyle zaten aklımı çelmişti fakat yazarın dilini,zekasını,kurgusunu es geçemem. Keyifle okudum, diğer kitaplarını da muhakkak okuyacağım.

Sevginar Köker 
 30 Oca 20:32 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap cesur, meraklı, zeki, atılgan, açıksözlü, sınırsız hayal gücüne sahip bir zehir hafiye ile tanıştıracak sizi - Alper Kamu. O daha 5 yaşına bir kaç ay önce basan bir çocuk, sizi çocukluğunuza, en olgun çağınıza götürecek, hazır olun. :)

Gizem K. 
07 May 20:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek bir cümlesi hafızaya sonsuza dek kazınan kitap. 14 Nisan 2015 sabahı misafir geldi. Hala kütüphanenin en güzel yerinde . Gerçek acı bu kitabı okuyana kadar , hiç bu kadar güzel tarif edilmemişti. Gerçek acı Sessizdi, Huzurevi gibi *

Kitaptan 102 Alıntı

yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz

İnsan yüreği bir sarkaç gibidir. İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Gizem 
06 May 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğlenmek istesek tiyatroya giderdik. Biz buraya zaten acı çekmeye geliyoruz. Acının tesellisi acıdır.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Cansu Atay 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Üzerimde manevi baskı kuracaktı aklınca. Her tarafı baskı olsa kaç yazardı ki? Beni yıpratan kendi iç hesaplaşmamdı.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Gizem 
05 May 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Babamla ikisi işteyken benim evde yalnız kalmamı istemiyordu. Nedense evdeki tüm ilaçları yutup kendimi öldüreceğim gibi tuhaf bir düşünceye kapılmıştı. Oysa kim böyle bir salaklık yapar ki? Kendini camdan aşağı atmak varken.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 11)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 11)