Oğullar ve Rencide Ruhlar

8,2/10  (170 Oy) · 
473 okunma  · 
131 beğeni  · 
2.195 gösterim
"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."
Alper Canıgüz, Tatlı Rüyalardan bilinen sürükleyici diliyle, 5 yaşındaki bir çocuğun içine düştüğü bir hikayeyi anlatıyor. Yaşının avantajıyla her yere girip çıkan, hem filozof, hem fırlama bir oğlan... Hikayeyi ve "karakteri" çevreleyen semt hayatı ve mahalle atmosferi de, bizzat karakter kazanıyor, anlatıda...
Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789750502057
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
amine üstün 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha kitabın en başında düşünüyor insan "Beş yaş insanın en olgun çağıdır;sonra çürüme başlar" demek tam olarak ne demek diye.
Ve serüven başlıyor, adamın biri yaşadıklarını anlatıyor, olay örgüsü güzel. Aaa durun bir dakika, bu bir adam değil, bu daha beş yaşında bir çocuk...
Siz sayfaların arasında ilerlerken yer yer unutuyorsunuz bu durumu, bu yaşananlar, konuşulanlar, hal ve tavırlar yok yok kesinlikle bir yetişkin, iste siz tam da böyle düşünürken, yazar, bir tokat gibi hatırlatıyor gerçeği
Yalnızca beș yaşında bir çocuk :-)
Kitabı okuduktan sonra, o ilk cümlenin ne demek olduğunu anlıyorum, o sırada yeni bir soru işareti beliriyor kafamda, " Oğullar Ve Rencide Ruhlar" tam olarak ne demekti? :-)

Lütfiye SOYLU 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yazarın önce "Cehennem Çiçeği "isimli eserini okumuştum. Aynı kahramanın ilk macerası bu kitapta anlatılmış. İçten ve insanı hemen saran bir üslup bu kitapta da mevcut; fakat ikinci kitap bu romanına nazaran daha başarılı bence.Alper Kamu'yu onun kendi sevimsizliğine dair tüm düşünce ve kanıtlarına rağmen çok seviyor insan.İyi ki yazmış bu kitabı Alper Canıgüz. Kitap yazmasını merakla beklediğim bir yazarım daha var artık.

Hüsamettin Çalışkan 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

5 yaşına yeni girmiş olan kahramanımız Alper Kamu, filozof ve bıçkın zekasıyla bizi hem şaşırtır hem de kendi çocukluğumuza götürür. Kendi mahallemizde yaşadıklarımızla kitabı karşılaştırırız. Çok benzerlik vardır; biraz küfür, biraz bıkkınlık, biraz macera ve biraz da hazırcevaplık...Bunlar, Türk toplumunda erkek çocuğuna biçilen karakteri meydana getirmektedir. Bu yüzden iç sesimiz kurguyu yadırgamaz..
Bir de isimler üzerinden oluşturulan dip akıntısı var: Alper Kamu, Albert Camus'yü hatırlatır bize. Bu filozof yönü de olan Fransız yazarın varoluş ve absürdizm felsefesi, kitabımızın kahramanı Alper Kamu'da ayan beyan ortadadır.
Kara demesek de "gri" bir mizahla, akıcı bir polisiye roman okumak için bire bir...Hem Beşiktaş semtini de tanımış olursunuz. Zaten novelladan hallice ebatlarıyla bir gün ya sürer ya sürmez.
Şunu da eklemeden geçemeyeceğim; kitabın bir bölümünde iyice belli oldu ki Oğuz Atay tadı aldım. Alper Kamu ve Öztürk ilişkisi, Turgut Özben ve Olric ilişkisini hatırlattı bana. Siz de bir bakın, belki de mahallenizden bir arkadaşınızı aramak isteyebilirsiniz...

Ahmed Yasir Orman 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Kitap beni adeta kendi çocukluk yıllarıma götürdü. Kitaptaki sokak kavramı bizde siteydi. Kitaptaki sokaklar arasındaki maçlar bizde site maçları olarak geçiyordu. Altı kişilik efsane bir kadromuz vardı. Aynı kitaptaki gibi biz de bu maçları aşırı önemsiyorduk. Oynadığımız her siteyi yenmek istiyor, bunun için canla başla savaşıyorduk. Her maçın bitiş saati de akşam ezanının okunma anı olurdu. Vay be ne günlerdi, en dertsiz ve en mutlu günlerimizdi. O zamanki zamanlara bir günlüğüne de olsa gidip yine doya doya bir maç yapmak isterdim. Eminim benim gibi çoğu insan çocukluğunu özlemle anıyordur. Neyse anıları bir kenara koyup biz yine kitabımıza dönelim. Kitapla ilgili incelemem:
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...ar-alper-canguz.html

Sevginar Köker 
 30 Oca 20:32 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap cesur, meraklı, zeki, atılgan, açıksözlü, sınırsız hayal gücüne sahip bir zehir hafiye ile tanıştıracak sizi - Alper Kamu. O daha 5 yaşına bir kaç ay önce basan bir çocuk, sizi çocukluğunuza, en olgun çağınıza götürecek, hazır olun. :)

Asude 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Alper Canıgüz'ü, onun sıra dışı, absürt kurgularını çok seviyorum.
Keyifli bir kitaptı, fakat benim için Gizliajans'ın yerini hiçbir kitabının tutamayacağını düşünüyorum. :)

Ahsen B. 
 22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır okuduğum en sürükleyici kitaplardan bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tanıtım yazısında geçen 'Polisiye, fantastik ve mizahi edebiyatın tadlarını ustaca kaynaştıran, olağanüstü özgün, çok iddialı bir kitap.' cümlesine sonuna kadar katılıyorum. Okurken aklım zaman zaman Çavdar Tarlasında Çocuklar'a gitmiş olsa da -okuyanlar sebebimi anlayacaklardır-, bir çocuğun bakış açısıyla yazılmış kitaplar söz konusu olduğunda aklıma ilk bu kitabın geleceğine eminim. Kitap oldukça sürükleyiciydi. Bu kitapta her şey vardı, siyaset dahi. Ama her şey bir yana benim gözümde kitabın en nezih yanı yazarın bir çok edebi esere/yazara/karaktere çok zekice atıfta bulunması oldu. Böyle yazarlara anında hayran kalıyorum ben ne yalan söyleyeyim.
Daha önce Alper Canıgüz'ü neden okumamışım şaşıyorum kendime. En kısa zamanda bu kitabın devamı olan Cehennem Çiçeği ile birlikte diğer kitaplarını da okuyacağım.

Gül Alp 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alper Canıgüz, yarattığı felsefik, hazır cevap, olgun bir çocuğun hayatını anlatmış bu kitapta. Karşınızdaki karakter hem çocuk gibi hem de kırklı yaşlarda biri gibi. Sanırım kitabı çekici hale getiren de bu özellik oluyor.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Alper Kamu adında 5 yaşındaki bir çocuğun çözmeye çalıştığı polisiye olayların anlatıldığı kitap.

Emrah Serbes'in Deliduman'ında olduğu gibi yaşı küçük aklı çok büyük kahramanlardan hoşlanmasam da, hatta bana itici gelse de bu kitabı beğendim diyebilirim. Kitabın konusu ilgi çekici ve merak uyandırıcıydı. Sonuna kadar cinayeti kimin işlediğiyle ilgili devamlı fikir değiştirdim. Sonunu tahmin edememem ve olayların mantıklı bir şekilde birbirine bağlanması benden tam not aldı. Yazarın üslubunu şahane bulamasam da kötü de değildi ve insana dair bazı tespitleri çok doğruydu. Hele "Çocuk insanın atasıdır." sözü fevkaladeydi. Notlarım arasına girdi. Kitabın birçok yerinde kahkahalarımı tutamadım. Okuduğuma kesinlikle pişman olmadığım bir kitap oldu. Sadece dediğim gibi kahramanın yaşı aklından çok küçük olunca itici oluyor benim için. Kitabın içindeki geçmişyiyenler bölümü ise hoşuma gitti. Alper Canıgüz de benim için okunabilecek yazarlar listesine girmiştir. Tavsiye ederim, iyi bir başlangıç olabilir.

Deniz Öztürk 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 145 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir çocuğun kafasının içinde olan bitene tanık olmak.. :) Eğlenceli ve okurken kahkaha attığınız anlar epey fazla . Kitap polisiye türünde ama o kadar farklı ki. Kahramanımız 5 yaşında bir çocuk. Bence gerçekten çocuklar böyle. Aslında her seyin farkındalar ama dışa vurumları yeterince pratikleri olmadığı için çocukça. Sorgulama, doğru yanlış ayrımı ve hangisini seçeceğimiz çocukluktan başlamıyor mu zaten? En haşarı ve acımasız olduğumuz zamanlar da çocukluk dönemi. Hatta uygun olmayan davranışlarımızda " çocukluk yaptım " demiyor muyuz?
Kurgu ise muhteşem. Asla tahmin edemeyeceksiniz. Sonunda bütün olayların birbirine bağlanması takdire şayan. Tavsiye ederim :)

5 /

Kitaptan 80 Alıntı

yasemin 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Okulda insanın asıl öğrenmesi istenen, anlatılan dersler değil ders anlatılırken susması gerektiğidir."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz

İnsan yüreği bir sarkaç gibidir. İstediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Cansu Atay 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Üzerimde manevi baskı kuracaktı aklınca. Her tarafı baskı olsa kaç yazardı ki? Beni yıpratan kendi iç hesaplaşmamdı.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 45 - İletişim Yayınları)
yasemin 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar."

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper CanıgüzOğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
fisun 
15 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Meseleyi, ''Katil zaten delinin tekiymiş,'' diye çözmek rahatlatıyordu onları.Yani düzen o kadar mükemmel ki, o düzenin yasalarına karşı çıkan kişinin aklından kuşkulanmak gerekir demeye getiriyorlardı.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 83)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 83)
Cansu Atay 
08 Oca 18:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öcülerin Öcü
Bir gün toz zerrecikleri sizi bağrına basarsa, bilin ki ya nirvanaya ulaştınız ya çıldırdınız. Hangisi olduğuna kendiniz karar vereceksiniz.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 109 - İletişim Yayınları)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 109 - İletişim Yayınları)
Osman Yüksel 
 04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir Maltepe istiyorum."
Şu kısacık ömrümde daha önce de Maltepe sıgarası istendiğine tanıklık etmiştim; ama böylesine değil. O ne sesti öyle, o ne vurgu! Hiçbir nehir hiçbir denizi, hiçbir aşık hiçbir maşuğu böyle arzulamamıştır. Adam Maltepeyi gerçekten istiyordu.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 115)Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz (Sayfa 115)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız