Oğullar ve Sevgililer

·
Okunma
·
Beğeni
·
2956
Gösterim
Adı:
Oğullar ve Sevgililer
Baskı tarihi:
27 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
699
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051719528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sons and Lovers
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Lawrence’ın başyapıtlarından biri olan Oğullar ve Sevgililer bir anne ile oğul arasındaki güçlü ve karmaşık sevgi bağını derinlemesine ele alıyor.
Bir madenciyle evli olan ve içkici kocasından beklediği ilgi ve sevgiyi göremeyen Gertrude Morel, bu sevgisizlikle baş edebilmek için kendini çocuklarına, özellikle de oğlu Paul’a adar ve tüm sevgisini ona verir. Fakat anne oğul arasında gelişen derin ve bunaltıcı ilişki Paul bir yetişkin olup hayatına giren kadınlara ilgi duymaya başladığında son derece yorucu olmaya başlar. Annesinin Paul üzerindeki baskısı genç adamın tüm hayatını etkileyecek, kaçınılmaz bir biçimde yaşadığı ilişkilerde belirleyici bir rol üstlenecektir.
Otobiyografik bir roman olarak da görülen Oğullar ve Sevgililer, erkek çocuklarına düşkün annelerin, çocuklarının hayatları üzerindeki olumsuz etkisine yönelik çarpıcı bir örnek oluşturuyor.
655 syf.
İngiliz yazar David Herbert Lawrence' i "Aaron'ın Asası"kitabıyla tanıdım. Kitaptaki ana karakter Aaron yalnız ve özgür olmayı , yaşamak istemediği hayatın içine sürüklenmeyi sevmeyen , "insan asla kendini kaybetmemeli ve yaşadığı insanlar arasında önceliği kendisi olmalıdır" düşüncesine sahip bir karakterdi. Başına buyruk, eşine, çocuklarına ,evine tam anlamıyla bağlanamayan bir maden işçisiydi Aaron. "Oğullar ve Sevgililer"otobiyografik özellik taşısa da 1922 yılında yayımladığı "Aaron'ın Asası" kitabında da kendi yaşamından , dönemin sosyal yapısından izler bulmak mümkün. İki eseri de karşılaştırdığım zaman ikisinde de aynı özelliklere sahip karakterler mevcut.

"Oğullar ve Sevgililer" kitabına gelirsek;
Hikaye bazı ailelerde görülen bir sorunsalı ele alıyor. Karısına karşı ilgisini, sorumluluğunu kaybeden bir adam ve tüm sevgisini, ilgisini çocuklarına vererek evliliğindeki sorunları hafifletip üstesinden gelmeye çalışan bir kadın...
Anne(Getrude) ve babanın (Walter) birbirlerine karşı tutum-davranışları özellikle çocuklar üzerinde kalıcı etkiler bırakır; Anneye aşırı bağlı, babaya mesafeli çocuklar...
Anneye karşı bu aşırı bağlılık çocuklar üzerinde saplantı haline gelir. Bu durumu kitapta, ailenin üçüncü çocuğu Paul üzerinden gözlemliyoruz.
Annesinin sevgi ve ilgisiyle büyüyen Paul'un annesine olan aşırı bağlılığı, yaşantısına serbestçe yöne verebilme, bir kadını sevebilme ve ona bağlanabilme durumunu ortadan kaldırıyordu. Sevdiği kadınlarda annesini görmek istemesi, onlar üzerinde dilediği gibi hüküm sürmek istemesi ve bencil davranışları onu ilişkilerinde başarısız kılan diğer unsurlardı. Zaman zaman annesinin etkisi altında kalmaktan bunalıp ondan uzaklaşmaya çalışsa da yine dönüp aynı noktaya geliyordu; annesine...
Analar , oğullar ve sevgililer arasındaki çatışmayı, kadının dönemin şartlarına göre toplumdaki yerini ve ekonomik değişimleri anlatan güzel bir Lawrence kitabıydı. Mutlaka tanıyın Lawrence'i , kendi toplumunu eserlerine yansıtsa da kitaplarında her toplumdan bir şeyler var. İyi okumalar dilerim.
491 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
Lawrence annesinin hastalığı ve ölümünden yıkılmıştı ve 1910 yılında biyografik bir roman kaleme alma kararını veriyor. Romanın ilk varyantının adı ‘’Paul Morel’’ idi ve anne konusu ön planda. Son rötuşları yapıldıktan sonra çok planlı ve genel olarak bakıldığında otobiyografik bir roman meydana gelmişti. Romanda Morel ailesinin iki kuşağının hayatlarını bize anlatılıyor. Kitap iki ana bölümden oluşuyor;
Birincisi : Paul Morel’in çocukluğu ve gençliği, onun sanata yatkınlığı. Aile içerisindeki anlaşmazlıklar çocuğu ister istemez etkiler; neşeli , çalışkan ve içki seven, kömür ocağı çalışanı babası ve yönetmeye eğilimli , kocasının köylü olmasını içinden bir türlü kabullenemeyen ve çocuklara daha iyi geleceği isteyen annesi. Aralarındaki bitmez tükenmez sorunlar Paul’u babasından soğutuyor ve annesine çok sıkı bağlanıyor. Bu bağ, Gertrude’un hayatının sonuna kadar hiç gevşemez, aksine güçlenir.

İkincisi: Gertrude Morel’in / Paul’un annesi/ oğul için diğer kadınlara açtığı soğuk savaşı ve onun galibiyeti. Burada Paul, ruhen yakınlık hissettiği Miriam’a, bir türlü onunla kalamıyor, zaman zaman onu sevgili, zaman zaman arkadaş görüyor, zaman zaman seviyor, zaman zaman nefret ediyor ama her hissettiği duygudan pişman oluyor. Annesinin etkisinin altından doğru zamanda çıkamayan Paul artık ondan kopamıyor. Ebeveyn sağlam duruşu ve her konuda doğru adımların atıldığını gören oğul, bu mükemmel örnek ile başka kimseyi yanına barındıramaz oluyor. Annesi onun için ilham perisi idi, onun sayesinde kendini bu kadar başarılı bulabilmişti. . Paul’un annesine hissettiği sevgisi, Miriam’a ve Clara’ya hissettiklerini buğulamayı yetmişti. Annesinin ölümünün ardında yalnız kalan Paul Gertrude’nın onun için her şeyi olduğunu çok iyi biliyordu, o Paul için bir dünya idi ve diğer her şey onu tamamlayan detayları idi.

Romanda çözülmesini bekleyen birden fazla konu var ve onlar çözülmeye başlayınca gerginlik artıyor.

Mesela, davul dengi dengine çalarmış, hepimizin bildiği deyim. Burada Gertrude Morel ve Wolter Morel’in eşit olmayan bir evliliği, karı koca arasındaki duygusal uzaklaşma, bundan dolayı da Mrs.Moore oğullarına kıskançlık ölçüsünde bağımlılığı ve tabii ki erkek – kadın arasındaki ebediyen çatışmalı bir ilişki şekli.

İç içe işlenen bu konuları, dış mekanların anlatımı ile ana karakterlerinin içsel hayatları ve bir birine nasıl geçiyor anlamıyorsun. Dinamik bir anlatımı beklemeyin, gerginlik derecesi sayfaları çevirdiğinde yükseliyor, üstelik bunun farkına zor varılıyor. Sadece belli bir noktadan sonra, Paul’un yaşadıklarının ne kadar zor olduğunu hissetmeye başlıyorsunuz ve Paul’un bazı yaptıkları, size o kadar da korkunç, saçma ve anlamsız gelmiyorlar.

Kitap, baştan sona usta elinde çarkta dönen ve ‘’doğmayı’’ hazırlanan bir çömlek gibidir. Dışarıdaki seyirci, ustanın becerikli ellerinin ne kadar marifetli olduğunu hemen anlayamayabilirler, bazı sabırsızlar biraz sabretmeden sonucunu öğrenmeden çekip gider. Ama bu onların kararı, Lawrence’i zaten herkes okumamalı.
491 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Anneler oğullarına ayrı bir düşkündür, babalar da kızlarına. Buna Eğitim Psikolojisinde Electra ve Oedipus diyoruz biraz daha aşırı sevme ve ilgi duymadır. Romandaki anne karakterimiz öyle oğullarını ele almış ki okuyunca Türkiyedeki kaynana modelini yer yer bulursunuz. Bana göre yazar, annenin oğullarına beslediği duygunun yanlışlığını kendi oğlu ve kızı tarafından öldürülerek gösterdi. Sadece bunu değil İşçi sınıfı sorunlarını, Madenciliği, Aile hayatı zorluklarını ve Güçsüz kadınları görebilirsiniz.
568 syf.
Ben ilk 150 sayfa kendimi veremedim kitaba. Sonrasında da çok adapte olamadan okudum. Aile içindeki geçimsizliği (anne, oğul, sevgili) konu alan kitap, özellikle kadının o dönem ki aile üzerindeki etkisini, ailelerin ekonomik ve kültürel değişimi, özellikle küçük yerlerden büyük kentlere göçü... Sanırım bunlar bütün toplumların ortak paydaları...
Özetle ben tekrardan okuyacağım, okuduğum zaman kapsamlı bir inceleme yapacağım.
571 syf.
Oğullar ve Sevgililer... Bu kitabı elime ilk aldığımda gerçekten çok seveceğimi karakterlerin her birine ayrı ayrı bağlanacağımı sanıyordum. Ne yazık ki beklentilerimi karşılamadı. Bunun sebebi ise kesinlikle kişisel. Çünkü ana karakter olan Paul Morel'i çoğu zaman anlamakta güçlük çekiyor ve hatta yaptığı eylemlerin bir çoğuna anlam veremiyordum. Paul Morel ismi ve karakteri ile beni şaşırtan biri. Kitapta daha çok Paul'un hikayesine tanık oluyor ve onun annnesine olan bağlılığına şaşıyoruz. Karakterlerin hepsini hiçe saymak haddim değil hatta en sevdiğim karakter ise Paul'un annesi Gertrude Morel. Onun güçlü karakteri ve kocasında bulamadığı hayat ışığını kendini çocuklarına adayarak bulması, her zaman güçlü bir karakter olarak dimdik hayata tutunması ve aileyi bir arada tutabilmesi benim en hayran kaldığım özellikleridir.

Yazarın anlatımı gayet açık ve anlaşılır fakat yer yer verdiği uzun betimlemeler biraz sizi yorabilir. Kitaptaki sürpriz bi şekilde gelişen olaylar beni kitaba bağladığını söyleyebilirim. İkili ve aile ilişkileri ön planda olan bir romandır. Hikayede ilk olarak Gertrude Morel ve eşinin ilişkisi göze çarpıyor ve size şunu belirtmek isterim ki her ne kadar tuhaf bir çift olsalar bile benim en sevdiğim ikiliydiler. Diğer ilişkiler ise daha çok Paul'un hayatına giren kadınlar hakkındaydı.
Kitabı daha detaylı anlatmamaya dikkat ederek incelemeyi burada bırakıyorum. Kitabın anne sevgisini ve hayatımıza aldığımız insanlar arasındaki ilişkilerin ayrımını çok iyi anlattığını düşünüyorum bu yüzden tüm içtenliğimle tavsiye ederim. Kitapla ve saygıyla kalın :)
Oedipus kompleksi işleniyor kitapta ve bu çok güzel,insanı sıkmayan,sürükleyici bir üslupla yazılmış. Kesinlikle okunması gereken nadide kitaplardan biri.
491 syf.
·9/10
Sıkılmadan okunacak bir kitap, olay örgüsü akıcılığını hissettiriyor. Kitap fakir bir ailenin çektiklerini, Gertrude' nin hayallerini ve yaşadıklarını, dönemin sıkıntılarını ve fedakarlıkları tüm okuyuculara en iyi şekilde aktarmayı başarmış. Okumaya başlamadan sıkılacağımı düşünmüştüm fakat bir solukta bitiverdi :)
655 syf.
·13 günde·9/10
İşçi sınıfından fakir bir ailenin hayatını anlatıyor roman fakat daha çok anne ve oğullarının ilişkisi üzerinden. Oğullarına çok düşkün onların hayatta iyi yerlere gelmesini isteyen ve hiç bir kadını onlara layık göremeyen bir anne ile tanışıyoruz ki dünyanın her yerinde aynı durum demek ki. Anneye düşkün oğulun tüm hayatını annesi ile olan ilişkisi şekillendiriyor. Roman son derece sürükleyici, özellikle oğullardan birinin kendini bulma çabası, varoluşsal sorunları, çok güzel işlenmiş. Son derece kolay okunan bir klasik eser.
491 syf.
·Beğendi·10/10
Edebiyat dünyasının kabul ettiği bu yazar ve romanı beğeniyi fazlasıyla hak ediyor. Bir anne ve oğul arasındaki evrensel ilişki hiç eskimeyecek bir anlatımla sunuluyor. Psikoloji anlatılarını sevenler kaçırmamalı.
Yarım bıraktım cünkü orjinal dilinden okumaya çalıştım. İfadelerde farklı bi dil kullanılmıştı sanırım günlük dilden seçilmişti kelimeler. Bende anlayamadım ve biraktim
''Niçin bu kadar hoşuma gitti bu resim?''
''Niçin hoşuna gitti dersin?''
''Bilmem. Öyle gerçek gibi duruyor ki!''
''Hiç gölgesiz de ondan... Sanki yaprakların, çiçeklerin dış çizgilerini değil de içlerindeki pırıltı özü çizmişim gibi gölgesiz bu resim. Eşyanın dış çizgileri benim gözümde ölüdür. Ancak bu pırıltı sahici. Biçim, cansız bir kabuktan ibarettir. Gerçek, içerideki pırıltıdadır.''
D. H. Lawrence
Sayfa 219 - İmge Kitabevi
"Ben yalnızca senin iyiliğini düşünüyorum."
"Evet farkındayım.Ama sen... beni o kadar çok seviyorsun ki cebine koymak istiyorsun. Oysa ben senin cebinde havasızlıktan tıkanır, ölürüm."
D. H. Lawrence
Sayfa 558 - Oğlak klasikleri
''Biliyor musun,'' dedi, kendini zorlayarak. ''İki kişiden biri aşıksa, öbürü de aşıktır.''
''Yaa! Küçüklüğümde annemin bana söylediği gibi yani: 'Aşk, aşkı üretir' ''
''Evet, öyle. Yani herhalde öyle olmalı.''
Miriam, ''Umarım öyledir çünkü öyle değilse aşk korkunç bir şey demektir,'' dedi.
Paul, ''Gerçekten korkunçtur, zaten! Hiç değilse çoğu kimseler için,'' diye karşılık verdi.
D. H. Lawrence
Sayfa 241 - İmge Kitabevi
"Bana hâlâ ondan niçin hoşlandığını söylemedin."
"Bilemiyorum. Şöyle meydan okur gibi bir hali var. Bir tür öfkeli bir hal."
D. H. Lawrence
Sayfa 329 - Oğlak klasikleri
Utangaç, vahşi, ürkek ve hassas denebilecek güzelliği kızcağızın gözünde bir hiçti.Heyecanlanmaya yatkın ruhu da onun için yeterli değidi.Paul'u sanki istekli gibi süzüyordu.Genellikle erkekleri hor görürdü.Ama şimdi karşısında yepyeni bir tıp vardı.Cıvıl cıvıl, narin, yol iz bilen, gerektiğinde nazik ve hüzünlü olabilen hem akıllı hem bilgiliydi paul.Bir parça kitap karıştırmışlığı onu Miriam'ın gözünde göklere çıkarmıştı.
D. H. Lawrence
Sayfa 198 - Oğlak klasikleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oğullar ve Sevgililer
Baskı tarihi:
27 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
699
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051719528
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sons and Lovers
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
Lawrence’ın başyapıtlarından biri olan Oğullar ve Sevgililer bir anne ile oğul arasındaki güçlü ve karmaşık sevgi bağını derinlemesine ele alıyor.
Bir madenciyle evli olan ve içkici kocasından beklediği ilgi ve sevgiyi göremeyen Gertrude Morel, bu sevgisizlikle baş edebilmek için kendini çocuklarına, özellikle de oğlu Paul’a adar ve tüm sevgisini ona verir. Fakat anne oğul arasında gelişen derin ve bunaltıcı ilişki Paul bir yetişkin olup hayatına giren kadınlara ilgi duymaya başladığında son derece yorucu olmaya başlar. Annesinin Paul üzerindeki baskısı genç adamın tüm hayatını etkileyecek, kaçınılmaz bir biçimde yaşadığı ilişkilerde belirleyici bir rol üstlenecektir.
Otobiyografik bir roman olarak da görülen Oğullar ve Sevgililer, erkek çocuklarına düşkün annelerin, çocuklarının hayatları üzerindeki olumsuz etkisine yönelik çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0