Oğuz Atay'ın Yaşam Oyunu

·
Okunma
·
Beğeni
·
55
Gösterim
Adı:
Oğuz Atay'ın Yaşam Oyunu
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akış Yayınları
132 syf.
Oğuz Atay'ın kitaplarının her birinde ana motif olan oyunu inceleyerek başlıyor kitap. Kelime kökünden, ilk kullanıldığı zamanlar, insan hayatı için ne ifade ettiği... Ardından Atay'ın yazarlığı ve oyun kuramı ele alınıyor, tabii ki özellikle Oyunlarla Yaşayanlar kitabından olmak üzere diğerlerinden yapılan alıntılarla desteklenerek. Sonrasındaysa gözlerim dolu dolu okuduğum Atay hakkında yakın çevresiyle yapılan söyleşiler, mektuplaşmalar ve makaleler yer alıyor. Baskısı olmayan bu kitabı ararken hayal kırıklığına uğramaktan korkuyordum ama okuduğum her cümlede bu korku yerini güvene bıraktı. Kitaba adını veren Oğuz Atay'ın Yaşam Oyunu kısmı bu söyleşilerden sonra geliyor ve kitap bu oyunla bitiyor. Oyun ağırlıklı olarak Oyunlarla Yaşayanlar kitabındaki sahneleri içeriyor. Yalnızca perde açılıp kapanmadan Atay'ı konuşturuyor yazar, kâh bizimle kâh iç sesiyle. Dürüst olmak gerekirse böyle bir kurgu kimin haddine derdim okumadan önce duymuş olsam ama Hasip Akgül tertemiz bir işçilikle döktüğü alınterinin meyvesini vemiş. Okurken evet buna böyle diyebilirdi, yaşasaydı böyle düşünürdü diye kafa sallarken buldum kendimi. Ve iyi ki okudum dedim. Ters Adam kitabını edindiğim Barlas Özarıkça bu kitabı okuduktan sonra yakından tanımak istediğim bir isim oldu ve zaten hayranı olduğum ama Solgun Ateş kitabını henüz okumadığım Nabokov, alınacaklar listemde yerini aldı. Solgun Ateş, Atay'ın Tutunamayanlar kitabındaki Dün,Bugün,Yarın başlıklı bölümünde destanda hem Selim'in hem de S.Kargı'nın dipnotlarının yer alması ile birebir benzerlik gösteriyormuş ve yine baskısı tükenmiş olan Oğuz Atay'ın Dünyası kitabında Tatjana Seyyple : "Tutunamayanlar'da Nabokov'a dayanılması, kesinlikle bu esere duyulan hayranlıkla açıklanamaz. Bu okuyucuyla oynanan bir oyundur. Okuyucu eğer benzerlikleri fark ederse, okumadan aldığı zevkin daha da artmasıyla ödüllendirilecektir. Ayrıca; bu, içeriğe ilişkin iki saikin -yani oyun ve entelektüellerin taklit düşkünlüğü- biçimsel düzeye aktarılmasıdır."Kimse kusura bakmasın ama bizim yazarımızı bizden daha iyi anlamış ve yorumlamış bir yazar Tatjana Seyyple.
Oyuna katılmak yaşama katılmaktır.
Felsefi anlamda da bu böyledir: Oyun mutlu olmaya yatkınlıktır ve oyundan uzak durmak ölüme eğimli olmaktır.
Hasip Akgül
Sayfa 4 - pdf/Akış Yayıncılık, Giriş
Oyun yaratıcılıkla eş anlamlıdır.
Oyun insandaki yaşam dürtüsüdür.
Hasip Akgül
Sayfa 3 - pdf/Akış Yayıncılık, Giriş
Yaşamadıkları halde yaşama müdahale edebilmek ve değiştirebilmek yazarların olağanüstü güçlerinden biri.
Hasip Akgül
pdf/Akış Yayıncılık, Önsöz
Oyunun anlamı hiçbir zaman ciddi olmamak değildir, oyun kendi başına yeterli bir kavramdır. Ciddilik oyunu içermez, onu olumlamaz, oysa oyunda ciddilik de bulunabilir.
Hasip Akgül
Sayfa 10 - pdf/Akış Yayıncılık, Giriş
Çok genel bir yargı olarak, uygarlığın birçok kötülüklerinin nedeni, çocukların yeterince oyun oynamamış olmalarıdır, denilebilir.
Hasip Akgül
Sayfa 11 - pdf/Akış Yayıncılık, Giriş
- sevelim mi olric?...

- sevmek nedir efendimiz?

- sevmek vazgeçmektir olric..

- vazgeçtiyseniz sevelim efendimiz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oğuz Atay'ın Yaşam Oyunu
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akış Yayınları

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Gamze Özmen
  • Yunus Ersan
  • Gamze

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0