Okuma Biçimleri Varlığın Ve Sanatın Dili

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
577 gösterim
"Okuma Biçimleri'nden bir edebî metnin okunma, yorumlanma ve anlamlandırılma biçimlerini kastettiğimi belirtmeliyim. Şüphesiz bir metin, birbirinden çok farklı bağlamlarda okunabilir; ama galiba, en doğrusu, öncelikle, bu bağlamların neler olduğunu ortaya koymak olmalıdır. (...) Edebiyat teorileri, bunu ya yazar merkezli olarak okuma, yani 'yazarın niyeti'ni (intentio auctoris) açığa çıkaracak bir okuma; ya metin merkezli okuma, yani 'metnin niyeti'ni (intentio operis) açığa çıkaracak bir okuma; yahut da okur merkezli okuma, yani 'okurun niyeti'ni (intentio lectoris) açığa çıkaracak bir okuma biçiminde öbeklendirirler. Oysa eleştiri pratiği, edebiyat teorilerinin bu kesin sınırkoyucu öbeklendirmelerini aşan, teoriyle pratiğin örtüşmediği durumlarla karşı karşıya bırakır bizi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786051141718
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mithat Emir ATAY 
13 May 02:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sanatın birçok ve şiir hakkında fikirler içeren bir dolu deneme.Okuyucuya katacak şeyleri olan, okunduğunda asla pişman olunmayacak bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Rind kimdir?
"Rind, hayatın boşluğunu derinden hisseden, fakat yine sükûnetini bozmamaya çalışan, hiçlik duygusuna zevk ve neşe ile karşı koyan insandır."

Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 158 - Hilmi Yavuz, Mehmet Demirci'den (Tasavvuf) o da Mehmet Kaplan'dan naklediyor)Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 158 - Hilmi Yavuz, Mehmet Demirci'den (Tasavvuf) o da Mehmet Kaplan'dan naklediyor)

Şiir ve Gerçeklik
"Ger derse Fuzûlî güzellerde vefâ var
İnanma ki şâir sözi elbette yalandur"

Fuzûli'nin bu paradoksunu Nietzche de tekrarlar: 'Ancak bilinçli ve (iradeli) olarak yalan söyleyebilenler -ki, bunlar sadece şâirlerdir-' der Nietzsche, `ancak onlar doğruyu söyleyebilir.'

Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 83)Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 83)

Şiir ve Gerçeklik
Aragon da Le Mentir Vrai'de tastamam bunu anlatmak ister. Alıntılıyorum:

'Roman (dilerseniz buna 'şiir' de diyebilirsiniz), yalan söylemenin en yüce biçimidir: Yalan burada `doğruluk`a ulaşmaya yardım eder.

Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 84)Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 84)

Şiir ve Gerçeklik
Arapça'da şairler için bir söz vardır "احسنه اكزبه" (Ahsenehu akzebehu) (Şairlerin en iyisi, en iyi yalan söyleyenidir. İlginç olan şudur: Almanca'da dichten fiili, dikkat edilsin, hem 'şiir yazmak' hem de 'uydurmak' anlamına gelir.

Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 84)Okuma Biçimleri, Hilmi Yavuz (Sayfa 84)