·
Okunma
·
Beğeni
·
691
Gösterim
Adı:
Okuma Sanatı
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059902861
Kitabın türü:
Çeviri:
Esra Doğu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Bizler, eşsiz birer okur olarak doğmayız, zamanla kelimelerden dünyalar yaratmayı öğreniriz. Peki, neden güzel yazmak yere göğe sığdırılamazken iyi bir okur olmak göz ardı edilir?

Okuma Sanatı kitabında filozof Damon Young, okumanın ne kadar keyifli bir uğraş olduğunu Virginia Woolf’un günlüklerinden Batman çizgi romanlarına kadar edebiyatın içinden birbirinden değerli örneklerle gözler önüne seriyor. Young, okumakla geçen bir hayat boyunca yaptığı hataları ve yaşadığı aydınlanma anlarını içten ve esprili bir dille anlatıyor.

Her bir bölümü sabır, merak, cesaret, gurur, erdem, adalet gibi edebi bir temaya adanan Okuma Sanatı, sayfalardaki şekilleri alıp bunları hayat boyu sürecek bir maceraya dönüştüren okurun gücünü takdir ediyor.

“Okumak üzerine birbirinden ilginç bilgilerle zenginleştirilmiş, merak ve cesaret temalı harika bir kitap.”

-Hilary McPhee

“Şiir gibi bir üslup... Her sayfası, bizi iç dünyamıza doğru bir yolculuğa çıkaran bir kaside gibi. Kendimizi keşfimiz ve kişisel gelişimimiz üzerinde okumanın etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. Okuma Sanatı, bana bir kitapsever olarak yalnız olmadığımı hatırlatıyor.”

-Tara Moss

(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
Akıcı ve çok şakacı bir dili olan bu kitap şöyle diyor; "eşsiz birer okur olarak doğmayız, zamanla kelimelerden dünyalar yaratmayı öğreniriz. Peki neden güzel yazmak Yere göğe sığdıramazken iyi bir okur olmak gözardı edilir?"

Bu kitapta Damon Young okumanın ne kadar eğlenceli bir uğraş olduğunu Virginia Woolf'ten Batman çizgi romanlarına kadar edebiyatın içinden birbirinden değerli örneklerle anlatıyor. Bunu yaparken okumakla geçen bir hayat boyunca yaptığı hataları ve yaşadığı aydınlanma anılarını da içten bir dille anlatmış.

Kitabın her bir bölümü sabır, merak, cesaret gurur, erdem ve adalet gibi edebi bir temaya adanmış. Kitap boyunca okurun gücü her defasında kutsanıyor.
224 syf.
·7 günde·6/10
Damon young, Avustralyalı filozof, yazar ve yorumcu. Yazarı bu kitapla tanıyorum. Okuma sanatı, bir kitabevinde dolaşırken tesadüfen çıkmıştı karşıma. Okumayı çok bekletmeden başladım ama kitabı okurken biraz eksik kaldım.
Kitabın ana fikri okumak.Kitap yazmanın, edebi bir esere ortaya koymanın sanat olduğu kadar okumanın, okuduğunu analiz etmenin,sayfaların arkasına gizli bir çok şeyi görmeninde sanat olarak ifade edilebileceğini anlatıyor. Okuma sanatında bazı erdemler olduğundan bahsediyor yazar aynı zamanda. Bunlar;merak, sabır,cesaret, gurur, ölçülülük, adalet. Kitap bu erdemleri açıklayacak şekilde ve yazarın kendi okuma serüvenini de anlattığı iki bölümle birlikte sekiz bölüme ayrılmış.
Yazar aslında doğrudan bir düzyazıyla değil okuduğu bir çok yazardan ve kitaplardan alıntılar yaparak açıklıyor bize bu erdemleri. Yazarların birçoğunun ismini duysam da okumaya fırsatım olmadığı için, tanımadığım için,aynı zamanda bahsettiği eserlerin birçoğunun konusuna,içeriğine, biçimine hakim olmadığım için okurken biraz zorlandım. Ama aynı zamanda birçok şey de öğrendim diyebilirim.Okuduklarım arasına bu yazarları ve eserleri kattıktan sonra tekrar okuyacağım bir kitap olacak.
İyi okumalar..
224 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
“Okumanın erdemi,şizofren bir teslimiyet demek değildir,aksine dürüst bir hatırlama ve geçmişe dönmedir.”
Okuma Sanatı,yavaş ilerleyen ve bir o kadar yoğun bir kitap.Borges’ten Orhan Pamuk’a,Antik Yunan’dan günümüze pek çok alıntı ve inceleme içeriyor.Yazar olumlu/olumsuz fikirlerini açık bir şekilde kategorileştiriyor.Okumadaki merak,sabır,cesaret,gurur gibi..
Her ne kadar okuması kolay olmasa da aydınlatıcı olduğu da bir gerçek.
224 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okumak bir sanat mıdır? Ne için okumalıyız? Ne okumalıyız? Nasıl okumalıyız? Kitap daha çok yazarın okuduğu kitaplar üzerinden yaptığı yorumlara dayanıyordu. Beklediğim gibi değildi açıkçası. Hayatında hiç çikolata yememiş birine çikolatayı anlatmam ne kadar yetersizse,(kendi tatmadan anlaması çok güçtür) hiç okumadığım Marcel Proust, Virgina Woolf ve daha nicelerine yaptığı yorumları okuyup anlamam da o kadar yetersizdi. Arthur Schopenhauer’in Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine kitabından bahsettiği bölüm oldukça dikkatimi çekti, neden? Çünkü daha önce o kitabı okuduğum için neyden bahsettiğini biliyordum ve kitabın bendeki izleriyle yazarın izlerini, karşılaştırabildim. İlginç bir kitap olmuş. Bu zamana kadar okuyup kendine çıkardığı dersleri anlatıyor bir nevi. O kadar fazla yazar ve kitaptan söz etmiş ki,(içlerinde henüz Türkçe’ye çevrilmemişleride çok) hangi birini okuyacaklarıma eklesem bilemedim. Türk yazar olarak Orhan Pamuk’tan bahsetmiş.(ben hâlâ okumadım kendisini) Bir yerde diyordu ki insanlar isimleri iz bıraksın diye okumadan yazar oldular. Ne kadar çok yazar var oysa ne kadar az okuyan. Okumak, okudukça sanata dönüşüyor. Okudukça daha seçici olmaya başlıyor insan gerçekten. Eskiden başladığım her kitabı bitirmek zorundaymışım gibi hissederken şimdi yarıda bırakabiliyorum. Bekleyen o kadar çok kitap var ki diğerlerinin zamanından çalamam. Kitaplar ve yazarlar üzerine verdiği bilgilerden faydalanılabileceğini düşünüyorum. Merak edenlerin okumalarını tavsiye ederim.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Damon Young dan Okuma Sanatı kitabını #okudumbitti Her okur gerçek bir okur mudur? Herkesi bırak sen gerçek bir okur musun?...
️ Yazar bana bambaşka bir dünyanın kapılarını açtı gerçek dünyadan bilmediğim ama yapmaya çabaladığım ne kadarını başara bildiğimi bilmediğim içimi yiyip duran "acaba ben iyi okur muyum?" Soruma bam bam bam cevap verdi.
Kitap kişisel gelişim tarzı değil öncelikle bunu söylemek istiyorum ki ben asla severek kişisel gelişim okumam çok nadirdir okuduklarim neyse konudan uzaklaşmayayim
Yazarın kalemiyle ilk kez tanıştım. Açık, anlaşılır ve akıcı bir şekilde almış kitabı kaleme.
️ Konusuna gelirsek; 8 bölüme ayrılmış kitap her bir bölümde o bölüme özel, özgü yazarların kalemini yazmış. Yazar, yazarlarla nasıl tanıştığını. Yazarların, kalemini ve kitaplarından birkaç cümle örnek vererek yazmış kitabı....
Kitabı okudukça, "Bu yazarı ilk kez duyuyorum, bu yazardan herkes bahsedip okuyor ve en sevdiğim yazari da konuya dahil etmiş." diyerek okudum kitabı ve kendime öyle dersler aldım ki ben aslında gerçekten tam anlamıyla okur değilmişim. Okur olma yolunda ilerleyen bir çekirdekmisim. Umarım çekirdek, fidana dönüşür ki kök salıp büyür ve kökleriyle sağlam bir okur olarak meyve verir.
Benim söyleyeceklerim bu kadar bir çok yeri post-itledim ki tanışacagim yeni yazarları unutmayayım
221 syf.
·Puan vermedi
Kitabı yazarını tanımadan ismi ve sayfaları karoştırdoğomda okuduğum bir kaç cümle beni ilk bakışta çektiği için seçmiştim şimdi baştan bir kaç sayfa okuyunca tamam dedim bu tam benlik bir kitap:) Hatta yazarın sayfa 216 da Virginiya Woolf için söylediği “ ....Eğer kurgu ve kurgu dışı eserleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalsam muhtemelen kısa bir farkla ikincisi galip gelir. (Çoğu zaman da geldi ) “ cümlesini okuduğumda yazarla ortak bir bağ kurmuş oldum okudukça tekrar editleyeceğim sevgili okur arkadaşım...
224 syf.
·Puan vermedi
Okumak, geçmişte yaşayanlarla bağ kurmamızı sağlarken, bu günümüze de ışık tutar. Okuduğumuz sürece kişisel gelişimimiz ilerleme kaydeder. Hayatımız her yeni kitapla farklı bir renge boyanır.
Okuma Sanatı kitabı da bizlere okuma eyleminin felsefesini öğretiyor. Büyük filozoflardan ve edebiyatın usta kalemlerinden doğru bir okumanın yol haritası çiziliyor. Kitaba başlarken kalem ve not defterinizi de yanınıza almanız gerekiyor. Çünkü altını çizeceğiniz bir çok cümlenin yanın da yazarlara dair notlar alacak ve yeni yolculuklara yelken açtıracak kitap isimlerini kaydedeceksiniz. Sabır, merak, cesaret, gurur, erdem, adalet olmak üzere bölümlendirilen kitap okura keyifli  ve akıcı bir anlatım sunuyor.
224 syf.
·4 günde·7/10
Yazar, okur olma sürecinde karşısına çıkan kitap ve yazarların kendisine kazandırdıklarını, etkilediği noktaları kimi zaman detaylı kimi zaman da yüzeysel bir şekilde anlatıyor. Başlarda okuyucuyu kendine bağlasa da sonlara doğru genel bilgiler etrafında dolaşıyor bu da kitabı zayıflatıyor. Yine de okunacak hanesine giren çok sayıda kitaba denk gelmek güzeldi. Sonuç olarak kitabın kitabı doğurduğu sahneler vardı. Güzeldi.
İyi okumak için gurur elzemdir.Kendini beğenmişlik ya da böbürlenme değil, dikkatli ve eleştirel, hürmetkâr bir alçakgönüllülük tarafından bozulmamış bir zeka gereklidir.
Virginia Woolf, Kitap Nasıl Okunmalı?’da Tanrı’yı, edebi ruhları biraz kıskanan biri olarak betimlemiştir. Cennette Aziz Peter’a “Dinle beni, bunların ödüle ihtiyacı yok,” demiştir. “Onlara burada verebileceğimiz hiçbir şey yok. Onlar okumayı severdi.”
(Edith Wharton) Okumanın, büyüdükçe edindiği yeni kişiliğini şekillendirdiğini yazdı ve buna da "tuhaf iç dünyamın müziği" diyordu. Romancı, sararan yapraklarda kendini daha çok bulduğuna inanıyordu.
Damon Young
Sayfa 14 - Maya Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Okuma Sanatı
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059902861
Kitabın türü:
Çeviri:
Esra Doğu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Bizler, eşsiz birer okur olarak doğmayız, zamanla kelimelerden dünyalar yaratmayı öğreniriz. Peki, neden güzel yazmak yere göğe sığdırılamazken iyi bir okur olmak göz ardı edilir?

Okuma Sanatı kitabında filozof Damon Young, okumanın ne kadar keyifli bir uğraş olduğunu Virginia Woolf’un günlüklerinden Batman çizgi romanlarına kadar edebiyatın içinden birbirinden değerli örneklerle gözler önüne seriyor. Young, okumakla geçen bir hayat boyunca yaptığı hataları ve yaşadığı aydınlanma anlarını içten ve esprili bir dille anlatıyor.

Her bir bölümü sabır, merak, cesaret, gurur, erdem, adalet gibi edebi bir temaya adanan Okuma Sanatı, sayfalardaki şekilleri alıp bunları hayat boyu sürecek bir maceraya dönüştüren okurun gücünü takdir ediyor.

“Okumak üzerine birbirinden ilginç bilgilerle zenginleştirilmiş, merak ve cesaret temalı harika bir kitap.”

-Hilary McPhee

“Şiir gibi bir üslup... Her sayfası, bizi iç dünyamıza doğru bir yolculuğa çıkaran bir kaside gibi. Kendimizi keşfimiz ve kişisel gelişimimiz üzerinde okumanın etkisi kesinlikle göz ardı edilemez. Okuma Sanatı, bana bir kitapsever olarak yalnız olmadığımı hatırlatıyor.”

-Tara Moss

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • Ersin Sel
  • Beytiye Karanfil
  • Kzb
  • Yaz
  • İlker Türkcan
  • Tolga Elmas
  • Okurhaliyle
  • Dilara YILDIRIM
  • bigane.
  • Beyza

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.9 (1)
9
%5.9 (1)
8
%41.2 (7)
7
%35.3 (6)
6
%5.9 (1)
5
%5.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0