Okumak ve Yazmak

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.021
Gösterim
Adı:
Okumak ve Yazmak
Baskı tarihi:
Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055904883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap Yayınları
Doğru okuma ve yazma biçimleri nerede nasıl oluşur.

İnsanı insan yapmak için, önce okumaktan başka ne önerilebilir ona? Sait Faik’in, Yazmasam çıldıracaktım, sözünün en güçlü uyarlaması, bana kalırsa, Okumasam çıldıracaktım, olur. Ben de bir okuma manyağı olarak görülmekten daha çok sevinemem başka bir şeye. Okuyan hayvan olarak yaşamak: bu kadarı olamayacağımı biliyorum. Hiç değilse okurken aynı zamanda yazmaya da çalışsam ve bunu bütün uykuları kovup gerekirse düşlerde yaşayarak kesintisiz biçimde sürdürebilsem. İnanırım, insan kendini zora koşarak bunu da yapabilir.

- Semih Gümüş

Okumak ve Yazmak okumakla yazmanın birbiriyle etle tırnak gibi oluşunu anlatıyor. Daha iyi okumayı amaçlayanlar ve yaratıcı yazının yollarına düşenler için.

Peki Neleri, Nasıl Okumalıyım? • Okuma İlleti... • Okumanın Sırları • Yazmakla Okumak Arasında • Edebiyat Ne İşe Yarar? • Yorumun Sınırları • Edebiyat Ne Değildir? • Kitaplardan Kurtulabilir miyiz? • Okur Olana Bir Bavul Kitap • Bir Yazarlık Tutumu Var mı? • Kurmacanın İlk Sorunları • Romancının Sırları • Yazmak Ümit Kırıcı • Yeni Biçimlerin Tükenmezliği • Yazınsallık ve Sahicilik • Yaratıcı Yazının Yolları • Özgünlük ve Yazarın Yordamları • Edebiyatın Dil İçinde Yaşaması?
212 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuma ve yazmanın sırları üzerine hazırlanmış, eğer ilginiz varsa bu tür konulara ilgiyle okuyabileceğiniz bir kitap.Notos Kitap ve Semih Gümüş iyi bir eser koymuşlar ortaya.
Gelelim kitaba.Adından anlaşılacağı üzere iki bölümden oluşuyor:okumak-yazmak diye.Sanırım okuma kısmını yapabildiğim için kendi adıma daha çok beğendiğim bir bölüm oldu.Ama yazmak kısmı da kesinlikle okuyanına çok şeyler katar.Okumanın bir yaşam biçimi, ekmek yiyememek gibi bir şey olduğunu söyleyerek başlıyor kitap ancak bu ülkede ömrü boyunca bir tek kitap bile okumamış olanlar da unutulmuyor.Sadece yazarların değil okurların da kültürlerin taşıyıcısı, yazdıklarımızın bir damla ama okuduklarımızın denizleri keşfetme olduğu gibi güzel cümlelere yer veriyor.Neleri, nasıl okumalıyız mesela diye soruyor.Ardından edebiyat derslerinin asıl yanlışının bu sebeple kuralları öğretirken okumayı öğretememesinde buluyor haklı olarak.Okumak ile edebiyatı birbirinde tabii ki ayrı tutmayan yazar bizi uçan halının üzerine sadece edebiyatın çıkarabileceğini, sözcüklerin her devirde zalimleri korkuttuğunu çünkü okumanın ve edebiyatın güç verdiğini söylüyor.Hızlı ve yavaş okumayı karşılaştırıyor.Okuduklarımızı yorumlama farklılıklarımızdan bahsediyor.Bu arada popüler edebiyatı da unutmuyor.Bu konuda çok sevdiğim şu cümleler geçiyor: "Popüler edebiyat hayatın yanlış tercümesidir ve ün, edebiyatın bir katmanı değildir.Çünkü edebiyat orada yaşanmaz."Popüler dediğimiz yazarların başarılarını yere göğe sığdıramayanların Faulkner'ı, Vüséat O. Bener vb. yazarları nereye koyacaklarını soruyor.Kısacası edebiyat olanla olmayanı aratıyor okuyucuya.Kitap/E-kitap, kitap yakmanın vahşiliği,en çok satanlar listelerinin sığlığı bölümde değinilen diğer konular.Ayrıca bu bölümün sonunda okurlarına önerebileceği bir kitap listesi de hazırlamış Semih Gümüş.İyi etmiş.
Yazmak kısmında yazarlık tutumlarından, yazar ile sokaktaki insan arasındaki farktan,yazarken anlaşılır olup olamamaktan,yazarken kısa ve uzun cümlenin işlevlerinden, üçüncü kişili anlatımdan,vb.birçok konuya değiniyor.Ama noktalama işaretlerinden pek hoşlanmayan biri olarak sanırım en çok son kısında yer alan "Nokta ile Virgül" başlıklı yazıyı beğendim.Edebi metinler için nokta ile virgülün yeterli olduğu diğer noktalama işaretlerinin yazıda göze fazla battığı,anlamı böldüğü düşüncesi beni kendine çekti.Son bir öneri olaraksa yazarımız ödül kurumunun sahteciliğini, genç yazarların eğer bu ödül peşine düşme kaygısından kurtulabilirlerse asıl yazarlık yolunda yürüyebileceklerini söyleyip diyeceklerini bu kitap için bitiriyor.
212 syf.
·10/10 puan
Yalnızca aynaya bakarak doğruları göremezsiniz. Kendinize tasarladığınız dünyayı süslemek adına kütüphanenize eklemeniz gereken bir kitap. Kesinlikle bir okuyun!
212 syf.
Kitap aşıklarının keyifle okuyacağı bir kitap!
Okumak ve yazmak bu topluma bir borcumuzdur...
Neden mi?
"Yazmak gibi okumak da hayatın yetersizliklerine karşı bir protestodur."

Hem Okudum Hem De Yazdım

https://www.youtube.com/watch?v=LAJ-O7L5hl4

Hem okudum hem de yazdım
Yalan dünya senden bezdim
Dağlar koyağını* gezdim
Yiten yavru bulunmuyor

Kurşun gelir sine sine
Merhem koyun yaresine
Öldürmüşler Mehemmed'i
Haber verin annesine

Seni vuran dağlı mıydı
Kurşunları yağlı mıydı
Düşman seni vurur iken
Senin kolun bağlı mıydı

El yazıya el yazıya
Duman çökmüş Gölyazı'ya
Kurban olam kurban olam
Beşikte yatan kuzuya

El veriyor el veriyor
Orta direk bel veriyor
Döndüm baktım sol yanıma
Mehemmedim can veriyor

Atalardan aldım söğüt
Derelere diktim söğüt
Hep kırılsın Avşar eli
Mehmet gitti babayiğit

Karalı bayrak kaldırdım
Çifte davullar dövdürdüm
Kınamayın komşular
Kademsiz gelin getirdim

Ali Ciyez
212 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Okumak ve Yazmak adlı kitap Semih Gümüş'ün denemelerini içeriyor. Hem okumak hem de yazmak ayrı bilinç gerektiren bir durum. Her iyi okur iyi bir yazar olamıyor; yazmak apayrı bir çalışma gerektiriyor. Okumak, kitap sayfaları içine hapsolunan bilgiye zihni uyarıları devreye alarak ortaya çıkarmakken; yazmak, o kitap sayfaları içine hapsolunan bilgiyi önce zihin de sonra da kalemle dikte ettirme durumudur. Peki, okumak mı yoksa yazmak mı daha kolay denildiğinde okumak daha kolay gözükse de, Semih Gümüş burada bir pencere açıyor ve 'nitelikli okumaya' dem vuruyor.

Semih Gümüş de hem okuma hem de yazma serüveni hakkında bilgi verirken, ayrıca bu yolda neler yapılacağı hakkında da kılavuzluk yapıyor. Bunu da, 'bu böyle, o şöyle' şeklinde değil. Sayfalar içine gömdüğü o bilgileri okurun deşip çıkarmasını bekleyerek yapıyor.

Kitap, okuyucuyu, daha ilk sayfalarda, edebiyatın işlevi hakkında çok güzel tanımlama ile karşılaşılıyor. Kitabın çoğu sayfası satır satır okunup, önce anlamlandırmaya sonra da anlamaya çalışılacak şekildedir. Kitabı okudukça okur hem kendinle hem yazarla hem de yazarlarla ilgili çeşitli soruları kafasında oluşturmaya başlıyor. Benim, onun ve diğerinin yazıları. Örneğin, o yazara o kadar büyük paye vermeleri gerçekten de hak ettiği için mi yoksa eş dost muhabbetiyle mi? Niçin popülerler çok okunurken, bazı kitaplar daha zor okunabiliyor ya da anlaşılabiliyor. Bazı yazarlar, herkesin çok daha rahat anlayabileceği şekilde yazmak yerine, niçin bu yolu seçerek anlaşılması zor metinler ortaya çıkartmışlar? Bu ve buna benzer zihni düşünceler bir arayış içindir. Semih Gümüş tüm okura seslense de onun için nicel değil, nitelikli okur; nicel değil nitelikli türlerin önemi üzerinde özellikle duruyor. Statik durumda olan okuru da biraz rahatsız ederek, popüler olan yerlerin dışında da yerlerin olduğunun haberini veriyor.

Yazmak isteyen, yazar adaylarına da öyle mucizevi bir şey olmadığını, ancak yazdıkça, okudukça ve bunu süreklilik haline getirdiği takdirde başarı kaydedileceğini ifade ediyor. Nitelikli okumanın diğer okuma durumlarından farklarını da belirtiyor. Bu tür yazıların çoğu kez, satır satır düşünülerek, yeri geldiğinde itiraz edip tartışarak, yazarın dediğini iyice anlayarak bir ilerleme sağlanabileceğini belirtiyor. Semih Gümüş de nitelikli kitap okumak isteyenlere, dağın içinden bir yol açmaya çalışıyor. Tabi, isteyenler için.

Yazar kendi öğrendikleriyle, hayatın öğrettiklerini harmanlayıp okuyucuya parmak sallamadan ya da bilgiçlik taslamadan nitelikli okumanın neyi içerdiğini de anlatmaya çalışıyor.

Dil, yazı, edebiyat, kitap, okur, roman, okuma, öykü, karakter, okuma biçimi, kültürü; haz verenle doyuma ulaştıran metinler gibi çok sayıda konu üzerinde yazdığı yazıların derlenmesiyle oluşmuş. Sıradan bir okur olarak bu şekilde anlamaya çalıştım.


Ezcümle: Severek okuduğum ve epey bilgi sahibi olunacak kitabı tüm okurlara tavsiye ederim. Mutlaka şu an olmasa bile ilerde bu kitaptan okuduklarınızın etkisiyle okuma, yazma biçiminiz bile değişime uğrayabilir. Bu kitabı 19 - 20 Şubat 2021 tarihleri arasında okudum. Bu yazı ise 7 Mart 2021 tarihinde 1000Kitap sitesine eklendi.
Kitap, okumak ve yazmak üzerine örneklerle ve söylemlerle dolu. Altını çize çize okumama rağmen edebi anlatımlar fazla olduğu için ve edebiyat öğrencisi olmadığımdan çok fazla anlayamadığımı dile getirmekteyim. Tek seferde okuyup bırakacağım kitap olmayacağı kesin.
“Okullarımızdaki edebiyat öğretiminin asıl yanlışı, kuralları öğretirken okumayı öğretmemesinde.”
Semih Gümüş
Sayfa 29 - Notos Kitap
Popüler edebiyatı, hayatın yanlış tercümesi olarak okuyabiliriz. Düzeltmek için tersyüz etmek gerekir, eğer geç kalınmadıysa ya da ellemeden kendi haline bırakmak var. O da boş durmaz elbette; okuyan toplumun aşağı duygularına ve üretken düşünce yokluğuna yönelir; onlara egemen olarak kendini edebiyatın temsilcisi olarak tanıtır. Sonra da yerine geçtiği edebiyatın üstünü cilalayıp örter. Böylece edebiyatın tam da kendisi gibi birşey olduğunun sanılmasını sağlar. Bunu yapar; çünkü bire yüz gücündedir; ama nitelik diyorsanız, onu bırakın bir yana. Popüler romanların alıcısı için nitelik değildir asıl olan.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Okumak ve Yazmak
Baskı tarihi:
Mayıs 2020
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055904883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap Yayınları
Doğru okuma ve yazma biçimleri nerede nasıl oluşur.

İnsanı insan yapmak için, önce okumaktan başka ne önerilebilir ona? Sait Faik’in, Yazmasam çıldıracaktım, sözünün en güçlü uyarlaması, bana kalırsa, Okumasam çıldıracaktım, olur. Ben de bir okuma manyağı olarak görülmekten daha çok sevinemem başka bir şeye. Okuyan hayvan olarak yaşamak: bu kadarı olamayacağımı biliyorum. Hiç değilse okurken aynı zamanda yazmaya da çalışsam ve bunu bütün uykuları kovup gerekirse düşlerde yaşayarak kesintisiz biçimde sürdürebilsem. İnanırım, insan kendini zora koşarak bunu da yapabilir.

- Semih Gümüş

Okumak ve Yazmak okumakla yazmanın birbiriyle etle tırnak gibi oluşunu anlatıyor. Daha iyi okumayı amaçlayanlar ve yaratıcı yazının yollarına düşenler için.

Peki Neleri, Nasıl Okumalıyım? • Okuma İlleti... • Okumanın Sırları • Yazmakla Okumak Arasında • Edebiyat Ne İşe Yarar? • Yorumun Sınırları • Edebiyat Ne Değildir? • Kitaplardan Kurtulabilir miyiz? • Okur Olana Bir Bavul Kitap • Bir Yazarlık Tutumu Var mı? • Kurmacanın İlk Sorunları • Romancının Sırları • Yazmak Ümit Kırıcı • Yeni Biçimlerin Tükenmezliği • Yazınsallık ve Sahicilik • Yaratıcı Yazının Yolları • Özgünlük ve Yazarın Yordamları • Edebiyatın Dil İçinde Yaşaması?

Kitabı okuyanlar 48 okur

  • S. Ali
  • Hayırsızın biri fikrimce
  • Bünyamin Düzgün
  • Ozan Çetin
  • Peri
  • Ebru Sultan Düğenci
  • Emel Kalender
  • Didem Demir
  • Ayşe Parlak
  • gülümsersv

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.1 (8)
9
%23.8 (5)
8
%9.5 (2)
7
%23.8 (5)
6
%0
5
%4.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0