Olağan Psikopatlar Ermişler, Casuslar ve Seri Katillerden Hayat Dersleri

7,5/10  (13 Oy) · 
41 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.355 gösterim
Psikopat. Bu kelimeyi duyar duymaz katiller, sapıklar, intihar bombacıları üşüşüyor zihnimize.

Ama filmlerdeki emsallerinin aksine, gerçek hayatta her psikopat şiddet yanlısı veya suça meyilli değil. Yeni araştırmalar her on CEO'dan birinin psikopat olduğunu söylüyor. Gülerek "Bilmem mi!" diyorsanız ekleyelim; cerrahlar, avukatlar, gazeteciler ve politikacılar arasında da psikopatlık hayli olağan. Psikopatların dünyasına yapacağınız bu afallatıcı yolculukta, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Kevin Dutton, psikopatik eğilimlerin insanın doğasında olduğunu ortaya koyarken, toplumun da daha önce hiç olmadığı kadar psikopatlaştığını savunuyor. Zira korkusuzluk, kendine güven, cazibe, acımasızlık ve odaklılık gibi psikopatlarda öne çıkan özellikler 21. yüzyılda başarı kelimesinin üzerine terzinin diktiği ceket gibi oturuyor.

Kevin Dutton, yüksek güvenlikli hastanelerin psikopati koğuşları, Budist tapınakları kapaktaki "ermiş" kelimesi maalesef nedensiz kullanılmadı ve komando eğitim kampları gibi yalnız özel izinle girilebilen sıra dışı yerlerde sayesinde bizzat yaptığı gözlemleri, beyin taraması gibi gelişmiş yöntemler ve benzeri bilimsel araştırmalarla harmanlayarak, başarılı bir cerrahla seri katil arasındaki çizginin aslında nasıl da ipince olduğunu gözlerimizin önüne seriyor.

Her sayfası kışkırtıcı önermelerle dolu Olağan Psikopatlar, bizi o hep hor gördüğümüz, ama yeri geldiğinde faydalanmaktan da çekinmediğimiz karanlık yanımız ile tanıştırıyor.

"Tedirgin edici ama fazlasıyla da eğlenceli. 2012'nin atlanmaması gereken 20 kitabından biri."
-Slate-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054729050
 • Orijinal Adı:
  The Wisdom Of Psychopaths
 • Çeviri:
  Cem Duran
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ferdi Bişkin 
10 Şub 03:16 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitapta, Dutton'un psikopatları anlamak üzere yaptığı yolculuğa şahitlik ediyoruz. Bu yolculukta, uzmanlar, katiller, cezaevleri, hastaneler fMRI cihazları, sorular, sohbetler ve deneyler görüyoruz. Kitabın alt başlığı "ermişler, casuslar ve seri katillerden hayat dersleri" olsa da pek öyle hayat dersi verdiğini söyleyemem. Bununla birlikte, kitaba özgü şaşırtıcı bilgiler de yok değil. Okunabilir.

Tuana 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gayet bilgilendirici deneyler, insan tipleri var. Şahsen akıl hastanesindeki insanları bazı kısımlarda anlar gibi oldum. Lakin bir süre sonra kendi kendini tekrar eden bir kitap. Bu yüzden sevemedim.

Burak Ruçoğlu 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

psikopatların düşünce yapılarını çok iyi açıklıyor okuduktan sonra ne kadar güçlü beyinlere sahip olduklarını anlıycaksınız hatta psikopat olmak isteyeceksiniz

Kitaptan 1 Alıntı