Olağan Psikopatlar Ermişler, Casuslar ve Seri Katillerden Hayat Dersleri

7,8/10  (23 Oy) · 
63 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.488 gösterim
Psikopat. Bu kelimeyi duyar duymaz katiller, sapıklar, intihar bombacıları üşüşüyor zihnimize.

Ama filmlerdeki emsallerinin aksine, gerçek hayatta her psikopat şiddet yanlısı veya suça meyilli değil. Yeni araştırmalar her on CEO'dan birinin psikopat olduğunu söylüyor. Gülerek "Bilmem mi!" diyorsanız ekleyelim; cerrahlar, avukatlar, gazeteciler ve politikacılar arasında da psikopatlık hayli olağan. Psikopatların dünyasına yapacağınız bu afallatıcı yolculukta, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Kevin Dutton, psikopatik eğilimlerin insanın doğasında olduğunu ortaya koyarken, toplumun da daha önce hiç olmadığı kadar psikopatlaştığını savunuyor. Zira korkusuzluk, kendine güven, cazibe, acımasızlık ve odaklılık gibi psikopatlarda öne çıkan özellikler 21. yüzyılda başarı kelimesinin üzerine terzinin diktiği ceket gibi oturuyor.

Kevin Dutton, yüksek güvenlikli hastanelerin psikopati koğuşları, Budist tapınakları kapaktaki "ermiş" kelimesi maalesef nedensiz kullanılmadı ve komando eğitim kampları gibi yalnız özel izinle girilebilen sıra dışı yerlerde sayesinde bizzat yaptığı gözlemleri, beyin taraması gibi gelişmiş yöntemler ve benzeri bilimsel araştırmalarla harmanlayarak, başarılı bir cerrahla seri katil arasındaki çizginin aslında nasıl da ipince olduğunu gözlerimizin önüne seriyor.

Her sayfası kışkırtıcı önermelerle dolu Olağan Psikopatlar, bizi o hep hor gördüğümüz, ama yeri geldiğinde faydalanmaktan da çekinmediğimiz karanlık yanımız ile tanıştırıyor.

"Tedirgin edici ama fazlasıyla da eğlenceli. 2012'nin atlanmaması gereken 20 kitabından biri."
-Slate-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054729050
 • Orijinal Adı:
  The Wisdom Of Psychopaths
 • Çeviri:
  Cem Duran
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Öz 
 21 Mar 21:48 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Psikolojiye ilginiz varsa zaten bir gün elinize geçer ve okursunuz,ancak ilginiz yoksa mutlaka okuyun,çünkü ilginizi çekecek pek çok şeyi size öğretecek bir kitap.Hepimiz psikolojik etkiler altındayız ve psikolojimizi temellendiren dinamiklerle yaşayan varlıklar olduğumuzdan bizi ve çevremizdeki insanların tavır ve davranışlarındaki nedenler hakkında güçlü bilgiler veren,psikopatik kişiliklerin ise hayatımızda çokça yer aldığını örneklerle ve bilimsel çalışmalarla anlatan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hatta hepimiz biraz psikopatik özellikleri taşıyoruz,ancak uç noktalardaki psikopatların hayatımızın ne kadar çok içinde olduklarını,ancak onlara dair belirleyici özellikleri bilemediğimizden kendilerini nasıl kamufle ettiklerini ve bizleri nasıl ele geçirdiklerini,günümüzde ise bu psikopat kimliğinin nasıl yükselişe geçtiğini hiç düşünemeyeceğiniz noktalardan size anlatan bu kitap belki de hızla gelişen dünyanın değişen insan kimliklerinin ve insan psikolojilerinin hangi boyutlara ulaşıp ta hayatlarımızın içine nasıl dahil olabildiklerini ve tehdit edici unsurlarını detaylarıyla anlatması bakımından da okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Bir psikopatın yedi özelliği; kitapta bunu yedi ölümcül anahtar ya da psikopatlığın yedi çekirdek ilkesi olarak ifade ediyor:
*Acımasızlık
*Cazibe
*Odaklanma
*Zihinsel sağlamlık
*Korkusuzluk
*Farkındalık
*Eylem
Ve bu maddeler ardından yaptığı açıklamalardan sonra en dikkat çekici cümle şu;
"Marifet psikopat olmakta değil, 'metot psikopatı' olmakta.Şartlar gerektirdiğinde o karaktere bürünebilmekte.Ve ardından istisnai durum sonra erdiğinde tekrar normal kişiliğe dönüşebilmekte."

Ve şu cümle psikopatlara dair bir sorunu açıklayıcı niteliktedir;
"..psikopatların sorunu boğazlarına kadar şeytani kötülükle dolu olmaları değil.İronik bir şekilde,gerçek bunun tam tersi.Onlar iyi bir şeyi aşırıya kaçırmış olanlar."

Düşüncelerinizi, bulunduğunuz yere ve an'a yoğunlaştırmanın,hem psikopatlığın hem de ruhsal aydınlanmanın ortak noktası olduğunun altını çiziyor.

Psikopatların tamamen iyi olmadığı veya tamamen kötü olmadığı konusunda uzunca değerlendirmeler ve araştırma örnekleri mevcut.Belki şimdi sorarsınız,psikopatın iyisi mi olur?Evet olur,her psikopat illaki fiziksel zarar verici nitelikte değildir,diye açıklıyor,ancak duygusal anlamda zarar verici olanından da bahsediyor.Bunun psikopatlar üzerindeki en masum özet açıklama olduğunu söyleyebilirim.Ancak psikopatların bazı duygusal özelliklerden yoksunluğunu örneğin,empati becerisinden yoksunluğunu pek çok örnekte dile getirirken,onların sosyal hayatın içinde zarar verdikleri insanlara dair umursamazlıklarının en büyük nedenlerinden birinin de bu olduğunu özellikle belirtiyor.Örneğin bir seri katili anlatırken,katilin işini soğukkanlılıkla bitiirdikten sonra öldürdüğü adamın ceketini çok beğendiği için alıp giydiğini ve sonrasında bir bara gidip eğlendiğini ve barda bir kadınla geceyi normal bir şekilde hiçbir şey olmamış gibi bitirdiğini yaşanmış bir örnekle anlatıyor.Psikopatlığın hem genetik hem de çevresel etkenlerle ilintili olan bir ruhsal durum olduğunun da altını çizerken,psikopatik özellikleri maddeler halinde sıralayıp bu özelliklerin yaşamın içindeki yansımalarının nasıl olduğunu yani birlikte oldukları insanlara,sosyal çevrelerindeki iletişimlerine ve genel hayatlarına nasıl yansıdığını ilgi çekici biçimde anlatıyor.Eğer iyi bir gözlemciyseniz ve onlara dair bu bilgilere sahipseniz bir psikopatla buluştuğunuzu,onunla çay içtiğinizi,belki de en iyi arkadaşınızın bir psikopat olduğunu, hatta ona aşık olduğunuzu anlarsınız,bu sizi ürkütse de... Ancak şunu da belirtmeliyim ki,bazı bölümleri okurken,psikopatları artık daha net anlamış olacağınızdan,onlara imrenmeden edemeyeceksiniz...

Bu anlamda kitapta pek çok örnek vaka değerlendirmelerinin mevcut olması kitabı okuma zevkini artırırken,öğrendiklerinizin şaşkınlığıyla da buz gibi olduğunuzu hissettiriyor size.Heyecanı yüksek bir gerilim filmi izler gibisiniz kimi bölümlerde ama hepsi yaşanmış olaylardan. Bölümler, vaka örneklemeleri ve değerlendirmeleri nedeniyle çok fazla uzun değil,kimi bölümlerin ise örnek vakaların bilimsel araştırma boyutları,kişilere yapılan farklı testler ve detayları nedeniyle uzunluğu söz konusuyken,kimi bölümler iki sayfa olduğundan sizi sıkmıyor,tam tersi hemen bir sonraki bölüme geçmek istiyorsunuz.

Ağırlıkla roman okuyan arkadaşlara araya çeşitleme olması bakımından şiddetle öneriyorum.Bazen okuduğumuz türü değiştirmek ruha iyi geliyor;)
Keyifli okumalar dilerim..

Ferdi Bişkin 
10 Şub 03:16 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitapta, Dutton'un psikopatları anlamak üzere yaptığı yolculuğa şahitlik ediyoruz. Bu yolculukta, uzmanlar, katiller, cezaevleri, hastaneler fMRI cihazları, sorular, sohbetler ve deneyler görüyoruz. Kitabın alt başlığı "ermişler, casuslar ve seri katillerden hayat dersleri" olsa da pek öyle hayat dersi verdiğini söyleyemem. Bununla birlikte, kitaba özgü şaşırtıcı bilgiler de yok değil. Okunabilir.

Ceyda Küçükoruç 
23 Haz 09:42 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Profesörler genelde sıkıcı olurlar. Konuşurken sadece kendilerinin anlayabildiği bir terminoloji kullandıklarından ne dediklerini anlamanız için bilimsel sözlükle dolaşmanız gerekebilir. Dikkat kesilip onları dinlemeye çalışırsınız ancak bir noktadan sonra nasıl olduğunu anlayamadan koparsınız ve işin en kötü tarafı da bunu çaktırmamaya çalışmaktır. Belirtmekte yarar var; bunlar benim öznel düşüncelerim elbette. İşte bütün bu ön yargılı yaklaşımıma rağmen eşimin ısrarı ile bir profesörün yazdığı bu kitabı okumaya başladım. Ve bu kitap gerçekten beni oldukça yanılttı, şaşırttı ve eğlendirdi.

Belgesel tadında bir kitap olduğunu öncelikle belirtmek isterim. Kitabın sayfalarında dolaşırken sanki Discovery Channel'da bir belgesel izliyormuşum havası oluştu bende ve bu duygu inanılmaz güzel geldi bana. Eğer siz de çayınızı kahvenizi alıp saatlerce belgesel izlemekten hoşlananlardansanız bu kitabı edinmeniz için çok iyi bir nedeniniz var demektir.

Ön sözünden Teşekkür kısmına kadar okuduğum 265 sayfa nasıl bitti anlamadım.. Yazım dili çok akıcı, sizi boğmayan sıkmayan bir anlatımı var. Kimilerine göre yapılan deneylerde tutulan tablolar veya istatistikler okunmadan geçilebilecek sayfalar arasında ama ben iflah olmaz bir sayısalcı olduğum için bu kısımlar da benim için ayrı bir ilgi noktası oldu.

Kitapta şaşırtıcı tespitler, teoriler ve bunları destekleyici deneyler, örnek olaylar ve sonuçlar mevcut. Sonuç olarak "hepimiz psikopatız" ya da "psikopatlar da bizden biri, onları dışlamayalım" gibi bayağı bir noktaya çıkmıyor kitap -öyle olsa çok büyük bir hayal kırıklığı yaşardım zaten- Ancak bize filmler vasıtasıyla sadece tahrip edici yönleri gösterilen psikopatların da aslında bizim içimizde yaşattığımız, belki farkında bile olmadığımız o ikinci benliğimizden çok da farklı olmadıklarını okuyoruz.

Dipnot olarak şunu da eklemek isterim. Kitabın bir bölümünde eski zamanlardan günümüze değişen toplumlarda öldürme eyleminin gözden kaçmayacak ölçüde azaldığına, ancak buna rağmen psikopatlık eğilimlerinin ve psikopat kişi sayısının arttığına dikkat çekiliyor. Bunun sebebi olarak da Kültür ikonlarının toplumsal erdemlerindeki değişiklik görülüyor. Kitapta şu şekilde açıklanmış bu durum :
" Televizyonun açma düğmesine basmanız yeterli. NBC'nin Fear Factor şovunda yarışmacıların öğürerek solucanları ve böcekleri mideye indirdiklerini görüyoruz. The Apprentice yarışmasında, "Kovuldun!" sözünün ağızlardan umarsız ve duyarsızca çıkışını dinliyoruz. Simon cowell'ın karıncayı incitmeyecek karakterde olduğunu söylemek biraz zor. anne Robinson'ın şehvet dolu, estetikli bakışlarıyla yarışmacılara aklını bozmuş dominatriks diva gibi, "en zayıf halkasın. güle güle," deyişi ise apayrı"
Vurgulanmak istenen ya da iddia edilen durum Popüler kültürün de insanları psikopatlığa doğru ittiği, psikopatlığın bir derece cazip gösterilmesi... siz katılıyor musunuz bilmiyorum ama ben yüzde yüz hak veriyor ve katılıyorum buradaki tespitlere. Bizim ülkemizde de sonradan görme psikopat oldukça fazla :)
Efendim bir de kitapta geçen sorulardan birini size de soralım bakalım ne diyeceksiniz:

"Başarılı bir nakil uzmanı cerrahın beş tane hastası var. Her hastanın farklı bir organa ihtiyacı var. Eğer organlar bulunamazsa ölecekler. Ne yazık ki nakilleri gerçekleştirmek için gerekli organlar elde yok. Oralardan geçmekte olan sağlıklı, genç bir yolcu, rutin bir kontrol için doktorun muayenehanesine geliyor. kontrol sırasında doktor, genç adamın organlarının beş hastasıyla da uyumlu olduğunu fark ediyor. Ayrıca bu adam ortadan kaybolursa kimse doktordan şüphelenmeyecek. Bu durumda doktor beş hastasını kurtarmak için genç adamı öldürmeli mi?" (sy:51)

Bu ve bunun gibi bir çok soru araştırmalara konu olmuş ve böylece psikopatların olaylar karşısında nasıl tepkiler verdikleri tespit edilmeye çalışılmış. Buraya hepsini yazmayım ki işin büyüsü kaçmasın.

Eğer arada değişik bir tür kitap okumak isterseniz, Olağan Psikopatlar'ı es geçmeyin derim.

Kitabın tek dezavantajı her 2 sayfada bir not alınacak bir şeyler bulduğum için bütün post itlerimi bitirmiş olmasıdır. Hep iyi yönlerini söylemeyelim değil mi :)

Samet körpe 
 18 Haz 16:12 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Başarılı olduğunu düşündüğüm psikoloji kitabı. Kendileri ve çevreleri için tehdit oluşturan insanların neden bu şekilde davrandıklarını, duydukları gereksinimleri, davranış sebeplerini testlerle analizlerle anlatan bir kitap. Sonlara doğru daha çok hikaye anlatımına dönmüş olsa da bu kitaptan sonra psikopat insanlar hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olduğuma eminim. Kapakta yazan hayat dersleri kısmı biraz yanlış, böyle bir çıkarıma varamadım ben. Kitap kesinlikle hızlı okunmaması gereken bir kitap, farklı terimlerin ve analizlerin açıklamaları yapılmış. Dikkatlice okumazsanız bilgilerin bir çoğu havada kalacaktır.
Kitap psikoloji sevenlere tavsiyemdir.

Esra Duman 
09 Ağu 11:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın dilinin ağır olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım.Dili akıcıydı ve her satırda yeni bir bilgiyle karşılaşmak hoşuma gitti.Kitapta psikopatlığa dair çok sayıda örnek vardı ve bu konuda yapılan çalışmalardan,deneylerden de bahsesilmişti.Dipnotların olması da ayrıca hoşuma gitti.Bütün bunlar kitabın dolu dolu olduğunu gösteriyor.

AYŞE SEMA GÜNER 
 21 Mar 12:33 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Psikopati üzerine yapılmış ender çalışmalardan biri. Amaaaan boş ver demeden mutlaka okuyun. Zira iyi kim kötü kim daha iyi ayırt etmenizi sağlıyor, hem de ilk elden. Psikopati üzerine yapılmış bilimsel çalışmaların tamamından bahsediliyor olması da cabası. İyi okumalar.

Tuana 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gayet bilgilendirici deneyler, insan tipleri var. Şahsen akıl hastanesindeki insanları bazı kısımlarda anlar gibi oldum. Lakin bir süre sonra kendi kendini tekrar eden bir kitap. Bu yüzden sevemedim.

Burak Ruçoğlu 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

psikopatların düşünce yapılarını çok iyi açıklıyor okuduktan sonra ne kadar güçlü beyinlere sahip olduklarını anlıycaksınız hatta psikopat olmak isteyeceksiniz

Kitaptan 49 Alıntı

Elçin 
27 May 08:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap okumak, yeni nöral yollar kazıyor, başkalarınin iç yaşamlarına daha duyarlı yapıyor, daha empatik. Isırılmadan vampir oluyoruz başka bir deyişle.

Olağan Psikopatlar, Kevin DuttonOlağan Psikopatlar, Kevin Dutton
Elçin 
27 May 08:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Psikopatlarla karşılaşanların çok yerinde bulduğu bir tanımlama: Delirmemiş deli.

Olağan Psikopatlar, Kevin DuttonOlağan Psikopatlar, Kevin Dutton
Ferdi Bişkin 
10 Şub 03:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Duygu
"Duygu boşa harcanan enerjidir ve işleri zorlaştırır."

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 11 - Domingo Yayınları)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 11 - Domingo Yayınları)
Elçin 
27 May 08:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Korunma, tedaviden daha etkili bir yöntemdir... Silaha ihtiyacınız olduğunda yanınızda olmamasındansa, silahlı olup ona ihtiyaç duymamak daha iyidir.

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 85)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 85)
Öz 
18 Mar 00:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Büyük ve İyi'nin aynı kişi olduğu nadirdir.
Winston Churchill

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 3)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 3)
Öz 
17 Mar 23:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ödül Peşinde
Psikopatlar yemek,seks ve para gibi fiziksel ihtiyaçlara dair iki kat daha fazla sözcük kullanırken psikopat olmayanlar aile,din ve inanç gibi sosyal ihtiyaçları öne çıkarıyormuş.Üstelik iki grubun suç işlemedeki kişisel nedenlerinde de farklılıklar saptamışlar.

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 122)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 122)
Samet körpe 
12 Haz 21:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zihin, neresi olmak isterse orasıdır; kendi içinde cehennemi cennete, cenneti de cehenneme dönüştürebilir.

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 1)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 1)
Elçin 
27 May 08:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Boynunuza telefon kablosu dolamış bile olsa, cazibesiyle kendisini sevdirebileceğini söylemişti. "Kendi halesiyle sizi boğabilir" demişti. "Ardından da hiçbir şey olmamış gibi kafasına geri takar."

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 105)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 105)
Öz 
17 Mar 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aklıselim Maskesi
Derler ki psikopat, duygunun kelimelerini anlar ama müziğini duyamaz!

Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 51)Olağan Psikopatlar, Kevin Dutton (Sayfa 51)
5 /