1000Kitap Logosu
Ölçüler Kitabı
Ölçüler Kitabı
Ölçüler Kitabı

Ölçüler Kitabı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
3 Kişi
7
Okunma
3
Beğeni
230
Gösterim
224 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · NTV Yayınları · Mart 2009 · Ciltli · 9786055813086
Orijinal adı
The Story of Measurement
Ölçüler uygarlığın doğuşundan bu yana toplumu, devleti ve ilerlemeyi tanımlamıştır. Toprağın, tarım ürünlerinin, sarayların, ticari malların, bireyleri vergilendirmenin, kayıt tutmanın ve bayramları kutlamanın sınırlarını belirlemek için, uzunluk, alan, hacim, açı, ağırlık, değer, dil ve zaman nicelenmeli ve sistemleştirilmelidir. Ölçüler modern dünyada yazarkasalar, uydular ve beyin tarayıcıları gibi araçlarla kendilerini göstermişlerdir. Bu hoşumuza gitsin ya da gitmesin, ölçüler yaşamımızın neredeyse her alanını düzenler – sınavlar, faiz oranları, ilaç reçeteleri, kamuoyu araştırmaları vb. yoluyla. Ölçüler Kitabı, tüm bu konuları çeşitli resim ve illüstrasyonlarla ortaya koyuyor. Bu kitap ölçü birimlerinin ve ölçme araçlarının arkasında yatan düşünceleri açıklıyor ve bunların fiziksel evrenle (elektronlar, Dünya ve yıldızlar) insan vücudu ve zihnine nasıl uygulandığını gösteriyor.
3 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺32,92

Alıntılar

Örneğin, öğrenciler yıllar boyu okul ve üniversite sınavlarında başarılı olabilmek için çırpınıp dururlar. Elde ettikleri sonuçlar kimi zaman ulusal gazetelere manşet olur ve eğitim standartları konusunda sonu gelmez tartışmalara yol açar. Oysa yenilikçilik, ya- ratıcılık ve liderlik bu tür zeka testleriyle öl- çülmeyi inatla reddeder.
3
Durup biraz düşünürsek, ölçmenin günlük yaşantımızın her alanına yayıldığını fark ederiz. Belli bir düzen olmaksızın karşımıza sürekli saatler, takvimler, cetveller, giysi öl- çüleri, alan ölçüleri, yemek tarifleri, son kul- lanma tarihleri, alkol miktarı, maç skorları, müzik notaları, harita ölçekleri, internet protokolleri, kelime sayıları, bellek çipleri, banka hesapları, mali endeksler, radyo fre- kansları, hesap makineleri, kilometre sayaç- ları, teraziler, elektrik sayaçları, fotoğraf makineleri, termometreler, yağışölçerler, ba- rometreler, tıbbi muayeneler, ilaç reçeteleri, beden kitle endeksleri, eğitim amaçlı testler, kamu yoklamaları, odak grupları, anket formları, tüketici araştırmaları, vergi iadele- ri, nüfus sayımları ve başka pek çok ölçüm şekli çıkar.
4