Öldürmeye Değer Kişiler

8,0/10  (32 Oy) · 
54 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.330 gösterim
BİRKAÇ TANE ÇÜRÜK ELMA TANRI'NIN BELİRLEDİĞİ ZAMANDAN ÖNCE YOK OLSA NE FARK EDER...

Lily Kintner Heathrow Havalimanı, bekleme salonunun barında Ted Severson'la tanışır. İçilen martinilerin sayısı arttıkça aralarındaki samimiyet de artar. Bu iki yabancı kendileriyle ilgili en mahrem sırları birbirlerine anlatırlar. Ted, karısı Miranda'nın kendisini bir hafta önce aldattığını öğrendiğini söyler. Belki de en başından beri birbirlerine uygun değildirler. Sohbet ilerledikçe Ted yarı şaka karısının ihaneti yüzünden onu öldürmek istediğini açıklar. Bu şok edici itiraf karşısında Lily, ona bu konuda yardım edebileceğini söyleyerek işi içinden çıkılmaz bir hale sokar. Ne de olsa herkes bir gün ölecektir, birkaç çürük elmayı zamanından önce toprağa göndermenin ne sakıncası olabilir ki?

Bir anda bu ikili kendilerini ölümcül bir kedi-fare oyununun içinde bulurlar; her şey bittiğinde yalnızca bir kişi hayatta kalabilecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789752120747
 • Orijinal Adı:
  The Kind Worth Killing
 • Çeviri:
  Esat Ören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
09 May 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Öldürmeye Değer Kişiler alışılagelmiş polisiyelerden farklı. Katilin son bölümde ortaya çıktığı kitaplardan değil ve onu farklı ve güzel kılan da bu bence. Peter Swanson'un dilimiz çevrilmiş ilk kitabı. Polisiye-gerilim tarzını çok seven biriyim, bu tarzda Coben, Dan Brown, Grange gibi üstadları okuyunca çıta çok yükseliyor. Buna rağmen Öldürmeye Değer Kişiler'i severek okuduğumu söyleyebilirim. Farklı bir kurgusu ve düşmeyen bir temposu var. Güzel zaman geçirmek için okuyabilirsiniz.

Neslihan 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaba basta pek isinamadim, inandirici gelmedi. Aman bosver kitap sonucta diye devam ettim sonra da elimden birakamadim sirf merakindan. Tam siz heh bu boyle kesin diyorsunuz pat bir sey oluyor tahminler boşa cikiyor. Ilginc bir kitapti ama polisiye degildi.

FATMA TABAKCI 
 14 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap gerçekten sürükleyiciydi.. Bi an olsun durağanlaşmadı. Belki pek gerilim tarzı okumadığım için bana çok güzel geldi, merakla okudum. Hoşuma gitmeyen durumsa ahlakın yerlerde olmasıydı, okurken rahatsız etti...

Ceylan 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan ha şimdi ölmüş, ha vakti geldiğinde ölmüş ne fark eder? Eğer sonuçta ölecekse...
Konusu ile farklılık yaratan bu romanın dili oldukça akıcı. Farklı karakterlerin gözünden anlatılıyor olması da kitabın akıcılığına katkı sağlamış.
Polisiye kurgusu başarılı. Kimin ne yaptığı belli değil. Aşçı mı uşağı, uşak mı aşçıyı vurmuş, peki bahçıvana ne olmuş? Gayet güzel bir kurgu.

ozge 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitaba polisiye denemez. Sanki psikoloji ağırlıklı olmuş gibi. Ama ilginç bir kurgusu var. Herkesin hayatında öldürecek kadar sinir olduğu insanlar olmuştur. Ama onları gereksiz bulup öldürmek başka birşey. Kurguda kim katil kim kurban belli değil. Tamamiyle ters köşe bir kitap. Kitabın özünden anladığım kadın milletini kızdırmaya gelmiyor. Aman beyler dikkat.

Zeynep Ögtem Dursun 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Polisiye - Gerilim sevenler için iyi bir kitap. Ben çok beğendim. Okuru şaşırtan, ''aaa bu şu kişi miydi ?'' dedirten ve okurken kendimizle çelişki yaratan kitapları çok severim. Okuyun...

Nil 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Öldürmeye Değer Kişilerll *Peter Swanson
. "Bunu sana anlatmamın nedeni, çiftliğin bitişiğindeki o otlağı ne kadar sevdiğini bilmem. Korkarım yarından itibaren bütün zemini kazmaya başlayacaklar" .
.
.
Ne zaman birine sinir olsam ve ya o kişinin çok iğrenç biri olduğunu düşünsem içimden ani bir öldürme isteği gelir ve zihnimde o kişiyi farklı yollar öldürmeyi denerim. Bu sinirimi atmak için uyguladığım bir yöntem. Bazen işe yarıyor bazense hiç bir sonuç vermiyor..
.
.
Havalimanında biriyle tanıştığınızı düşünün ve bu kişiyle samimi olup karınızın sizi aldattığını ve şakayla karışık onu öldürmek istediğinizi söylediğinizi farzedin. Ve bu kişi size yardım edebileceğini söylüyor. Sonuçta "Bir çürük elmayı zamanından önce toprağa göndermenin ne sakıncası olabilir ki?"
.
. Ted'in başına tam da böyle bir olay geliyor. Havalimanında Lily adında biriyle tanışıyor ve yarı şaka söyledikleri bütün hayatını değişitiriyor. Kurgu ve anlatım gayet akıcı ve güzeldi. 9.90 kampanyası sağolsun, okumaya değer bir kitaptı. Öncelikle Lily'den başlamak istiyorum, Ted'in aksine çocukluğu bazı yönlerden zor geçmiş bir karakter. Ted ise daha rahat ve zengin. Roman öyle intikam kokuyor ki okurken olduğunuz yerden farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Şuan d

Okan Turan 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Karakterin az olması kitabı okunabilir kılıyor. yalnız beni pek etkilemedi kitap. Sadece bölüm sonlarında ki şaşırtmaları dışın da pek bir albenisi yok kitabın. Fakat farklı türde polisiye okumak isteyenler, okuyabilirler.

Nuray Durmuş 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Değişik ve guzel bir kitap. Fazla karakter olmadığı için de rahat okunuyor. Ben beğenerek okudum.

EMÇ 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dextervari bir inanışla yola çıkan karakter, aslında kafamızda 'sahiden birkaç çürük elma sepetten erken düşse ne olur ki?' sorularına sebep oluyor. Karar mercii sizmişsiniz gibi hissettirse de bir süre sonra 'hiçbir suç cezasız kalmaz' diyerek son darbeyi vuruyor yazar. Son derece sürükleyici olan kitabı okurken, sevmediğiniz insanların sizi görmelerini sağlayın, onlar mesajı alacaktır :)

Kitaptan 5 Alıntı

Damla Köseoğlu 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Herkesin dolu dolu bir hayatı vardır, erken son bulsa bile... Bütün hayatlar eksiksiz bir tecrübedir.

Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 54 - Altın Kitaplar)Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 54 - Altın Kitaplar)
Burcu Mutlu 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O kadın zehir. Dünyayı daha kötü hale getiriyor. Ve sana yapmış olduğu şey ölümden de kötü. Herkes ölür, ama herkes sevdiği kişiyi başka bir insanla görmek zorunda değildir.

Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 35 - Altın Yayınları)Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 35 - Altın Yayınları)
Melih Şentürk 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazı mezar taşları üstündeki harfler silinerek okunamaz hiyeroglif haline gelmişti, çoğunda kanatlı kurukafa resimleri vardı ve Memento Mori, Unutma, Sen de Öleceksin yazılıydı.

Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 103)Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 103)
Melih Şentürk 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Göğsümde bir sızı hissettim; pek alışık olmadığım bir histi, ama tanıdık geldi. Yapmış olduğum şeyler için kendimi kötü veya suçlu hissediyor değildim. Hayır. İyi gerekçelerim vardı, öldürdüğüm herkes için... Hayır göğsümdeki sızı kendimi yalnız hissettiğim içindi. Bu dünyada benim bildiklerimi bilen başka kimse yoktu.

Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 275)Öldürmeye Değer Kişiler, Peter Swanson (Sayfa 275)