Öldürmeyeceksin Seçme Denemeler

8,7/10  (7 Oy) · 
26 okunma  · 
5 beğeni  · 
783 gösterim
Türk okurunun özellikle Bozkırkurdu, Boncuk Oyunu, Siddhartha adlı kitaplarıyla tutkulu bir ilişki kurduğu Hermann Hesse, yazar meslektaşlarının saygınlığını ve birbirini izleyen pek çok kuşağın sevgisini kazanmış, çeşitli dillere çevrilen yapıtı dünyanın her kıtasında okunan bir yazar konumuna ulaşmıştır. Hugo Ball’inRomantizmin ihtişamlı ordusunun son şövalyesi olarak nitelediği Hesse için Thomas Mann yazınsal etkinliğinin erken döneminde “kendime en yakın bulduğum, yazarlar arasından seçip en çok sevgiyle bağlandığım yazar” ifadesini kullanmış, Peter Handke 1970’te Hesse rönesansının doruk noktasında “Hesse hiç kuşkusuz ne yaptığını bilen, bütün değerlendirmelerden alnının akıyla çıkacak büyük bir yazardır” demiştir.
Yapıtında, yaşamın büyük karşıtlıklarını, iki kutbunu eğip birbirine yaklaştırma özlemiyle sanat yerine düşünceye başvuran Hesse, dünyanın ve evrenin kutupluluğu aşarak ulaşacağı birliği kendisi için en kutsal hakikat sayar.
Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse’nin yazdığı çok sayıda denemeden yapılmış bir seçkiyi içeriyor; açık, samimi düşünceler ve doğrudan bir dille kaleme alınmış yazılar farklı dönemlerle farklı temaları bir araya getiriyor. Kitap beş bölümden oluşuyor: “Erken Dönem Düşünceler”, “Birinci Dünya Savaşı’na Dair Siyasi Görüşler”, “Dünya Görüşüne Dair”, “Edebiyat Yazıları”, “Geç Dönem Düşünceler”. Hermann Hesse’nin duru edebiyatını büyük neşeyle ve ilgiyle karşılayan okur için “Öldürmeyeceksin” başlıklı Seçme Denemeler görüntü bombardımanı ve bilgi kirliliği içinde yaşadığımız çağda düşünceleri sadeleştirmek adına iyi bir adım.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750821479
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 25 Alıntı

Ve dönüp dolaşıp geleceğe inanan bizler o eski çağrıyı yineleyeceğiz: ‘Öldürmeyeceksin!’ Yeryüzündeki bütün yasa kitapları gün gelip cana kıymayı yasaklasa, hatta savaşta öldürmeler ve cellat eliyle can almalar da bu yasak kapsamına girse, yine de söz konusu çağrı susmayacak. Çünkü tüm ilerlemelerin, insan olmaya yönelik tüm çabaların temelinde saklı yatan çağrıdır bu. Canına kıydığımız o kadar çok şey var ki..

Öldürmeyeceksin, Hermann HesseÖldürmeyeceksin, Hermann Hesse

Acı, ancak kendisinden korktuğun zaman canını yakar senin.Senin peşini bırakmıyorsa, ondan kaçtığın içindir yalnız.Onu sevmelisin.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 82 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 82 - Afa yayınları, 1991)

Kendimizi ve günlük yaşamımızı unutmak amacına da yönelik olmamalıdır okumamız, tersine daha bir bilinçlilik ve olgunluk içinde yaşamımızı yeniden sımsıkı ele geçirebilmek için okumalıyız.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 166 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 166 - Afa yayınları, 1991)
Yusuf 
06 Nis 10:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Gereği gibi katlanmasını bilmek, tümüyle yaşamasını bilmektir! Doğmak katlanmaktır, büyümek katlanma! Tohum toprağa katlanır, bitki yağmura, tomurcuk çatlamaya!"

Öldürmeyeceksin, Hermann HesseÖldürmeyeceksin, Hermann Hesse

Bilmek eylemdir.Bilmek yaşantıdır.Bir kararda durmaz.Süresi andır.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 73 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 73 - Afa yayınları, 1991)

Dört bir yanda yaşam bekliyor bizi, dört bir yanda gelecek çiçek açıyor, oysa biz hep birazını algılıyoruz bunun, pek çok şeyi ayaklarımız altında ezip geçiyor, adım başına öldürüyoruz.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 17 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 17 - Afa yayınları, 1991)

Bir başka deyişle, insanlardaki sürü içgüdüsü herkesin topluma uyum sağlamasını, toplum düzeninden dışarı çıkmamasını bekler.Ama en yüce onurlandırmaları hiç de boyun bükenlere, yüreksizlere, uysallara buyur etmez, özellikle inatçı kişilere kahramanlara saklar.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 9 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 9 - Afa yayınları, 1991)

"Kahraman", söz dinleyen, dürüst bir vatandaş, görevini uslu uslu yerine getiren bir kişi değildir.Kahramanlar, " kendi amacına", kendi soylu ve doğal inatçılığını yazgısı yapan setten rastlanır insanlardır ancak.

Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 10 - Afa yayınları, 1991)Öldürmeyeceksin, Hermann Hesse (Sayfa 10 - Afa yayınları, 1991)
Yusuf 
06 Nis 22:27 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"...birden şunu anladım ki, zaten anlaşılmamış yazarlar dışında yazar yoktur. Toplum içinde tanınmadan kalmak, aslında ne idüğü belirsiz bir yaratık olan yazarın kesin yazgısıdır; böyle bir yazgıyı üstlenmek adeta onun gerçek ve başta gelen misyonudur."

Öldürmeyeceksin, Hermann HesseÖldürmeyeceksin, Hermann Hesse
3 /