Ölen Hayvan

6,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
0 beğeni  · 
605 gösterim
Ölen Hayvan, cinsellik ve ölümlülük temalarını çarpıcı bir biçimde ele alan bir roman. Kahramanı, Philip Roth'un daha önce kaleme aldığı The Breast (1972) ve The Professor of Desire (1977) adlı romanlarının da kahramanı olan David Kepesh, Amerika'daki cinsel devrim yıllarında, hiçbir engel tanımaksızın erotik zevklerin peşinde koşmaya ant içerek eşini ve oğlunu terk etmiş bir akademisyendir. Gerek üniversitede yarattığı entelektüel imaj, gerek bir edebiyat eleştirmeni olarak bir TV kanalının yayınlarında görünmesi, kız öğrencileri için onu çekici kılmıştır. Kepesh, yetmiş yaşındadır ve konuşma dili üslubuyla, kim olduğunu okurun bilmediği ve yalnızca romanın sonunda kendisine bir iki sözcükle cevap veren birisine eski bir öğrencisi olan Consuela Castillo'yla altmış iki yaşındayken yaşadığı ilişkiyi anlatır. Bu ilişkiden önce pek çok kadınla giriştiği beraberliklerini hiçbir zaman ciddi bir bağlılığa dönüştürmeden sürdürmeye kararlı olmasına karşın, yirmi dört yaşındaki Küba kökenli bu kız Kepesh'in aklını başından alır. Consuela'ya duyduğu tutku bir saplantıya dönüşür, onu kaybedeceği kaygısı, kapıldığı kıskançlık krizleri hayatını cehenneme çevirir. Ama daha ilişkinin başlarındayken bile, aralarındaki yaş farkının "kaçınılmaz acıklılığının" ve bunun belki de kendisi için son bir ilişki olduğunun bilincindedir. Consuela ise bu ilişkiye egemendir ve farkında olmasa bile Kepesh'i kendi narsizmini besleyen bir araç olarak kullanır. Kız kendisini terk ettiğinde, Kepesh eskiden kadınlarla yaşadığı bir sürü rahat, sorunsuz ve özgür ilişkiyi neden yaşayamadığını sorgulamaya başlar ve duyduğu kaygının aslında kendisiyle ilgili olmadığına, daha genel bir toplumsal dengesizlikten kaynaklandığına karar verir.

Her ne kadar roman bu ihtiraslı ilişkinin öyküsünü anlatırsa da, okur bir yandan da, ABD'de 1960'lı ve 70'li yıllarda gerçekleşen ve cinsel devrimi de içeren kültür devrimiyle ilgili çarpıcı bir sorgulama ve tartışmaya da sürüklenir. Zira yaşlı bir erkek ölümlülüğünün bilincine varırken, sürdüğü yaşamın ve yaşadığı dünyanın anlamını çözmeye çalışmaktadır.

"Philip Roth büyük bir modern erotizm tarihçisidir. Henry Miller'dan bildiğimiz cinselliğin coşkunlukla yüceltilmesinden sonra, Roth kendi kendini sorgulayan cinsellikten söz eder; bu da hazcılıktır gerçi ama sorunlu, yaralı, ironik bir hazcılıktır. Onun hazcılığı itirafla ironinin nadir birleşimidir. İçtenliğiyle son derece savunmasız, ironisi ise son derece kaçamaklı."
- Milan Kundera, Le Monde
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2007
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789755394985
 • Orijinal Adı:
  The Dying Animal
 • Çeviri:
  Can Kantarcı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

David Kepesh. O yalnızca haz düşkünü, güvenilmez, şanslı bir piç değil; geçen zamandan, yaşlılıktan ve ölümden korkan duygusal bir zavallı, hepimiz gibi. Bu yüzden kitabın ilk sayfalarında kadınlara ve ilişkiye yüklediği anlamlar nedeniyle neredeyse kendinden nefret ettiren bu hınzır karaktere kitap ilerledikçe hakkını teslim etmek gerekiyor. Bu kısacık zehirli romanı, ilk kez Roth okuyacak olan kitapseverlere tavsiye ederim, sevmeyenler film uyarlamasını da izleyebilir, bence fena değil. :)

Caner Aksakal 
10 Şub 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Düşüncelerini beğenmedim Philip Roth seninde dediğin gibi bu çağın adamı değilsin...

Kitaptan 1 Alıntı

güzin tanyeri 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Düş kırıklığına uğrayan birisi bana dedi ki, 'Tanıştığında kim bu yeni insanlar? Maskeler giymiş eski insanlar onlar. Yeni hiçbir şeyleri yok. İnsanlar işte.' "

Ölen Hayvan, Philip Roth (Sayfa 78 - Ayrıntı Yayınları)Ölen Hayvan, Philip Roth (Sayfa 78 - Ayrıntı Yayınları)