Ölesiye Sanat Yeni Faltaşları 2008 - 2013

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
516 gösterim
Deneme okuru bir adım öne çıksın...

Kitap, özerk bir yapı statüsünü kurgulandığında kazanır, düşüncesindeyim. En doğrusu, öyleyse, baştan bir çatı oluşturarak yola koyulmak değil mi? İlk bakışta sağlam bir tanıt olarak görülse de, bir tür akademik kuruluk yaratma tehlikesi barınıyor o çözüm yolunda; deneme kitabının özüyle çelişen bir dayatmacı yanı var planlı programlı yazının - unutmamak gerekir: Deneme yalnızca düşünsel tutarlılığın taçlandırıldığı bir yazı/n türü sayılamaz; üslûp da, yaratıcı yazının temel dayanakları arasında gördüğüm "duende" savruluşları gibi, öncelik taşır.

Enis Batur'dan yeni faltaşları; başka deyişle, sanatın her alanına yönelmiş yeni kazımalar... Usta denemecinin bağımlı okurları için yine vazgeçilmez bir menzil. Israrla okuyunuz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055182212
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Kitap, özerk bir yapı statüsünü kurgulandığında kazanır, düşüncesindeyim.

Ölesiye Sanat, Enis Batur (Sayfa 11 - alakarga düşünce)Ölesiye Sanat, Enis Batur (Sayfa 11 - alakarga düşünce)

Gelişmeler, üretim düzleminde de etkileyici oluyor ister istemez. Simenon'un, yazı yirmi döneminde "dikte" ye yönelişinden sözetmiştim. Zorunlu kalış başka. Severek 'yapmak'tam dem vuruyorum burada: Kamerayı, kayıt aracını, bilgisayarı. Maurice Roche'un Opéra Bölümde romanını okuyorum, doğrusu ya bu tarz bir metni dinlemeyi yeğlerdim. " Ceşitlemeli Korku" yu da. Ondan dir UBUWEB benzeri bir kanalı nicedir kafama taktım. Unutmuyorum. Ben kendi "site"mi bile kapatmayı başarmış biriyim!
Üniversiteler, kültür kurumları, vakıflar, genç kuşaklar: Yapılacak onca önemli iş beklerken çölü büyütüyoruz Türkiye'de.

Ölesiye Sanat, Enis Batur (Sayfa 16 - alakarga düşünce)Ölesiye Sanat, Enis Batur (Sayfa 16 - alakarga düşünce)