Olimpos Öyküleri

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
182 gösterim
Uzun süre üzerinde çalıştığım kitap Olimpos Öyküleri sonunda yayımlandı. 32 yazarlı bir yolculuk kitabı oldu, güzel oldu, düşlediğim gibi oldu. Umarım okuyanlar da sever.Kitaptabın mürettebatı şöyle: Alper Akdeniz, Ardagül Yıldız, Aydın İleri, Barış Behramoğlu, Birol Özdemir, Deniz Yalım Kadıoğlu, Eda Aytekin, Eda Günay, Elif Savaş Felsen, Erdem Aksakal, Gül Ersoy, Gündüz Öğüt, Gürgen Öz, Hikmet Temel Akarsu, Kadir Aydemir, Mehmet Erikli, Nihal Konar Naş, Onur Akbudak, Özlem Ertan, Pelin Onay, Pınar Nurhan, Sabri Kuşkonmaz, Sadık Yemni, Saliha Yadigar, Sedef Özkan, Selcen Aksel, Seran Demiral, Sine Ergün, Şahin Özbay, Umut Y. Karaoğlu, Vecdi Çıracıoğlu ve Yeşim Ağaoğlu.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789944262146
 • Yayınevi:
  Yitik Ülke Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
28 Oca 15:57 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Akdeniz kokulu yazılar okumak iyi geliyor ruhuma. Denizin hep severim de Akdeniz başka... Bu sebepten tadını çıkara çıkara okumak istedim söz konusu kitabı. Akdeniz kokusunu olabildiğince daha çok alabilmek için.

Kitapta birbirinden farklı yazarlar tarafından yazılmış, tek ortak noktaları bir şekilde yolun Olimpos'a çıkması olan 32 öykü bulunuyor. Elbette aynı kalemden çıkan bu kadar sayıda öykünün her birini çok beğenmek bile çok zorken 32 farklı kalemden çıkmış bu kadar öykünün her birini çok sevdiğimi iddia edemem. Fakat, bir seçki olarak bence oldukça güzel olmuş. Genel anlamda beğendim. Çok yormayan öyküler de var, rahatsızlık veren öyküler de. Hayat gibi işte.

Yanartaş'ı duymuş muydunuz hiç? Olimpos'ta bir dağ. Taşların arasında hiç sönmeyen ateşler bulunan. İlk ziyaret ettiğim zaman öyle muhteşem, öyle anlaşılmaz gelmişti ki bana, kabullenememiştim bir türlü. Sonraki ziyaretlerimde ise alışmışlık duygusu ile incelemiştim elbette etrafımı. Şimdi farkına varıyorum ki, sönmeyen ateş imgesi ne kadar da tanıdık. Soyut olarak taşıdığımız; aşk, vatan, aile, din, dostluk, edebiyat sevgisi belki sönmeyen bir ateş değil midir yüreğimizde? Onun somut halini görüyoruz karşımızda. Ve pek tabii söz konusu kitapta da.

Bir tatil yöresinde her şey daha belirgin görünür gözümüze. Her duyguyu daha derinden yaşarız, nedendir bilinmez. Öykülerin büyük çoğunluğunda bu aşırılık çok güzel işlenmiş. Bazı öyküler zaman zaman ziyaret edeceğim öyküler olacak.