Olimpos Öyküleri

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
181 gösterim
Uzun süre üzerinde çalıştığım kitap Olimpos Öyküleri sonunda yayımlandı. 32 yazarlı bir yolculuk kitabı oldu, güzel oldu, düşlediğim gibi oldu. Umarım okuyanlar da sever.Kitaptabın mürettebatı şöyle: Alper Akdeniz, Ardagül Yıldız, Aydın İleri, Barış Behramoğlu, Birol Özdemir, Deniz Yalım Kadıoğlu, Eda Aytekin, Eda Günay, Elif Savaş Felsen, Erdem Aksakal, Gül Ersoy, Gündüz Öğüt, Gürgen Öz, Hikmet Temel Akarsu, Kadir Aydemir, Mehmet Erikli, Nihal Konar Naş, Onur Akbudak, Özlem Ertan, Pelin Onay, Pınar Nurhan, Sabri Kuşkonmaz, Sadık Yemni, Saliha Yadigar, Sedef Özkan, Selcen Aksel, Seran Demiral, Sine Ergün, Şahin Özbay, Umut Y. Karaoğlu, Vecdi Çıracıoğlu ve Yeşim Ağaoğlu.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789944262146
 • Yayınevi:
  Yitik Ülke Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
28 Oca 15:57 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Akdeniz kokulu yazılar okumak iyi geliyor ruhuma. Denizin hep severim de Akdeniz başka... Bu sebepten tadını çıkara çıkara okumak istedim söz konusu kitabı. Akdeniz kokusunu olabildiğince daha çok alabilmek için.

Kitapta birbirinden farklı yazarlar tarafından yazılmış, tek ortak noktaları bir şekilde yolun Olimpos'a çıkması olan 32 öykü bulunuyor. Elbette aynı kalemden çıkan bu kadar sayıda öykünün her birini çok beğenmek bile çok zorken 32 farklı kalemden çıkmış bu kadar öykünün her birini çok sevdiğimi iddia edemem. Fakat, bir seçki olarak bence oldukça güzel olmuş. Genel anlamda beğendim. Çok yormayan öyküler de var, rahatsızlık veren öyküler de. Hayat gibi işte.

Yanartaş'ı duymuş muydunuz hiç? Olimpos'ta bir dağ. Taşların arasında hiç sönmeyen ateşler bulunan. İlk ziyaret ettiğim zaman öyle muhteşem, öyle anlaşılmaz gelmişti ki bana, kabullenememiştim bir türlü. Sonraki ziyaretlerimde ise alışmışlık duygusu ile incelemiştim elbette etrafımı. Şimdi farkına varıyorum ki, sönmeyen ateş imgesi ne kadar da tanıdık. Soyut olarak taşıdığımız; aşk, vatan, aile, din, dostluk, edebiyat sevgisi belki sönmeyen bir ateş değil midir yüreğimizde? Onun somut halini görüyoruz karşımızda. Ve pek tabii söz konusu kitapta da.

Bir tatil yöresinde her şey daha belirgin görünür gözümüze. Her duyguyu daha derinden yaşarız, nedendir bilinmez. Öykülerin büyük çoğunluğunda bu aşırılık çok güzel işlenmiş. Bazı öyküler zaman zaman ziyaret edeceğim öyküler olacak.

Kitaptan 9 Alıntı

Meltem Tekeli 
22 Oca 17:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Olimpos
İşte bu benim korktuğum, bu benim istediğim, bu beni hayata döndüren ve bu beni bir anda bitirendi.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 49 - Eda Aytekin)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 49 - Eda Aytekin)
Meltem Tekeli 
22 Oca 15:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sabır Taşı
İşte o zaman artık hakikatin de yalanın da hükmü geçmeyecek, çünkü sevgisiz kalmış bir Adem soyu kendi eliyle öldürdüğü tanrılardan af dileyemeyecek.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 39 - Pınar Nurhan)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 39 - Pınar Nurhan)
Meltem Tekeli 
22 Oca 15:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Gözlerimi Açtım
Ağzım suya kavuşuyor; işte o an kurumuş dallarıma narçiçekleri açıyor; ben beyazım derken nara çalıyorum. Uzun süredir bekledim ne sessiz tanıktı zaman.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 30 - Nihal Konar Naş)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 30 - Nihal Konar Naş)
Meltem Tekeli 
 22 Oca 17:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Olimpos
Denizin ortasında ilk defa birileri beni anladı. İlk defa Akdeniz'de kendi başıma bir ada oldum. İnsanlıktan ve masumiyetten dem vururken suyun üstünde kalmak için çırptığım ayaklarım sanki bir balık kuyruğuydu. Ellerim doğuştan yüzgeç ama kalbim yine doğduğumda bana bahşedilen gibiydi. Bir şeyler oluyordu ama tanımlayamıyordum. Tanımlarımı denize bıraktım ve yerime geçip kurulanmaya başladım.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 47 - Eda Aytekin)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 47 - Eda Aytekin)
Meltem Tekeli 
28 Oca 16:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Lavuk
Egosu şiştikçe, o egoya yer açılsın diye özgüvenini arttırıyor. Sonsuza kadar büyümesi muhtemel bir ego ve özgüven döngüsünde yaşıyor. Bu döngüyü yazıcıdan çıktı alayım desen, göreceğin sadece bir güç gösterisi.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 77 - Erdem Aksakal)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 77 - Erdem Aksakal)
Meltem Tekeli 
22 Oca 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kıyıdan
Büyük bir sevgi var aramızda. Söze dökülmeyecek, dile gelmeyecek ve sonsuza kadar bu çardağın altında, çalan şarkıyla hatırlanacak...

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 8 - Gül Ersoy)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 8 - Gül Ersoy)
Meltem Tekeli 
22 Oca 15:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sabır Taşı
O insan ki bir kez aşk şarabını tadınca artık gözü sevgiden, sevdiğinden ötesini göremeyip hayatını sevgilinin bahtiyarlığına adamayı ödev biliyor. O insan ki sevgilinin kendinden razı olan minik bir tebessümü ve eğer şanslıysa belki de minik bir busesi uğruna malından, tahtından, canından ve hatta tanrıların ona lütfettiği yeşil ve mavinin, mor ve kırmızının çiçek çiçek açtığı büyük Aden'den bile vazgeçiyor.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 38 - Pınar Nurhan)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 38 - Pınar Nurhan)
Meltem Tekeli 
28 Oca 16:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Göt Cebimizde Birer Dinamit
Deniz kıyısı kum gibi kalabalık. Bize mi öyle geldi, yoksa gerçekten mi, kimsenin denize baktığı yok. Herkes birbirine bakıyor gibi... Dişilere erkekler daha çok bakıyor. Tuhaf bir tehdit var sanki, bakışlardan yayılan, anlayamadığımız...

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 75 - Sabri Kuşkonmaz)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 75 - Sabri Kuşkonmaz)
Meltem Tekeli 
28 Oca 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Mavi Mağara
Kendini iyi dinle kızım. Uzun uzun dinle... Sözcükler çok kıymetli. Onları iyi seç. Diğer kabuklar zarar vermeye çalışsalar da sana, başkalarına; elbiselerine sığamadıklarındandır. Zamana ihtiyaçları var. Onlara sözcükler ver. Onlara dokun. Ve onların en güzel sözcüklerini seç. Içinde sakla. Özenle diz sonra. Kendininkileri harmanla. Sonra kimin ihtiyacı varsa ona ver. Gözlerin bilecek onları.

Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 96 - Sedef Özkan)Olimpos Öyküleri, Kadir Aydemir (Sayfa 96 - Sedef Özkan)