Olmak Cesareti

·
Okunma
·
Beğeni
·
12,1bin
Gösterim
Adı:
Olmak Cesareti
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147488
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Olmak Cesareti
Olmak Cesareti
Olmak Cesareti
Olmak cesareti, insanın maske takmadan, “mış gibi” yapmadan, kendi çıplak varoluşuyla, nerede durduğunu, nereye ait olduğunu, nasıl bir dünya tasavvur ettiğini, hiç gizlemeden, utanıp sıkılmadan gösterebilmesi demektir! Korkmadan “Hayır!” diyebilmek, boyun eğmeden dik durabilmek, tahakküme karşı durma cesaretidir.
Bize kendi aklını vasi tayin etmek isteyenlere karşı “Hayır, ben kendi aklımla mesudum, senin aklına ihtiyaç duymuyorum!” diyebilmektir.
Hakikat ve hakikilik, cesaret istiyor.
Kemal Sayar, zamanın ötesine konuştuğu yazılarıyla bize bunu hatırlatıyor.

Bir kaygı döneminden geçiyoruz, ama etrafımızda olan bitenleri, kendi içimizde olan bitenleri dikkatle izliyoruz. Böylesi dönemlerde kendi içimizdeki boşluktan aşağı bakabilmek nasıl da önem kazanıyor! Milletçe, “olmak” cesaretini göstermemiz gerekiyor.
265 syf.
·5 günde·10/10 puan
Olmak cesareti Kemal Sayar'la tanışma kitabım oldu. Kitaplarını hep okumak istediğim ama ertelediğim bir yazardı. Okuma grubumuzun ilk okuma kitabının da Kemal Sayar'a ait olduğunu duyunca çok sevindim hemen başladım. Okumama vesile olan hocama da teşekkür ediyorum :) Kitaba gelirsek birçok farklı konudan meydana gelen denemeler vardı. Gayet anlaşılır, sade bir dil ile yazılmıştı. Farklı konularda bilgi sahibi oldum ama bazı denemelerin daha uzun olmasını istedim konu hakkında anlatılacak, konuşulacak olan şeyler hala var gibi geldi, daha çok anlatmasını istedim yazarın. Farkındalık oluşturnayı amaçlayan bir kitaptı dikkat etmemiz gereken ama çok gözardı ettiğimiz umursamadığımız olayların mahiyetini vurgulamak istemişti. Okunulması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Kemal Sayar'ın diğer kitaplarını da okumayı istiyorum ilk okuduğum kitabıyla bende güzel etkiler bıraktı. Daha çok Kemal Sayar, daha çok güzel kitaplar okumak umuduyla...
265 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
İnsanın kendinden bir parça bulabileceği,hayatın içinden hatta öyle içinden ki ruhumuza kadar derinleşip onu daha da iyileştirmeye vesile olacak bir kitaptı benim için.
Ve bu kitapta beni en çok etkileyen cümle;
“Nefsinden feragat etmeyi bilmeyen kişi,kemâlat dairesinden içeri adım atamaz.Olmak, sabır ister. “cümlesiydi.Bu bir ömür boyu hayatımızı şekillendirebilecek bir cümle.
Olmak serüveni hakkında Hz.Mevlana’da kısa olsa da çok şey anlatan bir söz söyler: “Hamdım, piştim,yandım.”

Yani kısaca olmak sabır,süreç ve fedakarlık ile mümkündür çünkü “Var Olmak Cesaret ister.”
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yine çok güzel bir kitaptı. Tüm samimiyetimle söylüyorum bu yazarın kitaplarını okuyunca aynı kalamıyorsunuz. Yüreğinize dokunuyor yazdıkları..

Kemal Sayar, görüşleri bizim değerlerle çatışmayan bilakis kadim değerlerimizi bize hatırlatan, benim çok sevdiğim, üslûbunu çok beğendiğim bir yazar. Kitaplarını okurken her satırını alıntı yapmak istediğim, kalemine hayran olduğum biri... Okunup istifade edilmesi gereken bir yazar. Kişiyi ve toplumu anlamak icin o'nu okumalıyız. Kadim değerlerimizi öğrenmek için /hatırlamak için o'nu okumalıyız.

_______________________

Bu kitap birbirinden farklı gibi görünen bircok denemeden oluşsa da aslında tek bir noktaya tekabül ediyor: FARKINDALIK. Sıradan yaşantımızda etrafımızdaki olaylara bakış açımız, geçmişimiz, geleceğimiz, bağlarımız, sorumluluklarımız bize hatırlatılıyor kitapta. Ama beni en çok etkileyen savaş mağduru çocukları iyileştirmek için ve onları yeniden hayata döndürmek için kendini adayan Arşad Hüseyin oldu.
Şair, "Kapanmaz yağmurun açtığı yaralar çocuklarda" diyor. İnanmış bir adamın nefesi değdiğinde, kapanır savaşın açtığı yaralar çocuklarda. Arşad Hüseyin bu yaraları tedavi etmek için kendini adamış biri.

Yazarın şu sözü de beni çok etkiledi:
"Bir kelebeğin kanat çırpışının Atlantik ötesinde fırtınaya yol açabildiği bir dünyada tarihi kahramanların yaptığını sanmak ne saflık! Tarih sıradan ve sorumluluk sahibi insanların yazdığı
bir kitaptır."
Evet sorumluluk sahibi her kişi tarih yazabilir. Yeter ki yaşadığımız cağın farkında olalım.

Yüreğinize dokunması dileğiyle şuurlu okumalar dilerim..
Sonsuz sevgilerimle 1K ailesi
144 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten üslubu müthiş bir insan Kemal Sayar. Okuduğum bölüm sebebiyle de kendisinin daha birçok kitabıyla tanışacağım büyük bir zevkle.. Psikoloji, siyaset, çocukluk, ergenlik, din, medya her şey ama her şey bu kitabın içinde var. Derste gördüğüm ve göreceğim konularla ilgili bilgileri içermesi de ayrıca hoşuma gitti. Bol bol altını çizdiğim, psikolojik danışman adaylarına, psikolojik danışmanlara ve psikologlara her zaman lazım olacak bir eser. Mutlaka dönüp tekrar okuyacağım, mutlaka!
144 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Vietnam Savası 'nı çıkaranlar herhalde Down sendromlu kişiler değildi.Yeryuzu kaynaklarını tuketen ve kirletenler de herhalde zeka ozurlu insanların bulundugu bir kurumdan çıkmamıştı.Dunya genetik kusurlardan değil, ahlaki ve manevi kusurlardan muzdariptir.
144 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Zaman modern hayatın en önemli mefhumu haline geldi. Öyle ki kıymetini çok iyi bilmek gerek, yoksa elimizden kayıp gidiyor. İşte bu sebeple okuduğum kitapları okumadan evvel ciddi bir inceleme ile seçiyorum bir süredir. Kemal Sayar kitaplarının incelemelerinde istisnasız şu cümleyi görürsünüz "Kemal Sayar okuduktan sonra okumaya başladığınız noktada kalamıyorsunuz." Birçok incelemede bunu görünce hemen okumak istedim.

Dürüst olmak gerekirse ilk birkaç denemede tahliller ve tespitler çok da ufkumu genişleten, beni hayrete düşüren denemeler değildi ve niye bu kadar övüyorlar diye de düşündüm. Biraz ilerledikçe tespitler ufkumu zorlamaya ve hayretimi çoğaltmaya başladı. Ve çok değil 40lı sayfalara geldiğimde, iyi ki dedim.
Özellikle Bosna savaşında çocukları ele aldığı denemesi beni çok etkiledi ve gelecek çağın savaş unsuru biyolojinin krallığı denemesi, sonrasında genle alakalı denemesindeki tespitler bir hayli etkileyiciydi, klonlamada etik açısından sunduğu sorular da beni oldukça düşündürdü.

Her denemede 3 4 farklı referans vermesi de Kemal Sayar'ın entelektüel kişiliğinin ve geniş bilgi birikiminin tezahürü. Velhasıl :) Okuyun, okutturun..
144 syf.
·3 günde·6/10 puan
Kitabın başlığına bakarak, 'dinlenmek için' okumaya başlarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Kitap sayfa 60'a kadar sohbet havasında ilerleyip sonraki bölümlerde toplum, bilim, politika, tıp ve etiklik konuları ağır basıyor ve gerekli alt yapıya sahip olmayanların anlatılanları anlamlandırabilmesi için küçük çapta da olsa araştırma yapması gerekiyor.

Güzel bir üslupla yazılmış, bilgilendiren ve düşündüren bir kitap olduğu için okunmaya değer.
265 syf.
Kemal Sayar 'ın doktor bakış açısıyla ele aldıgı eseri beğendim.Fakat kitabın isminin bende cağrıştırdığıyla okuduktan sonra ki çağrışım farklıydı.Özellikte bazı bilim konularına etik acışından ele alıp özgün düşüncelerini paylaşması bana kitabı ilgi cekici kıldı.
Okumaya değer bir kitap..
265 syf.
Kitabı elime aldığımda kişisel gelişim şeklinde olduğunu düşünüyordum okuduğumda ise kitabı sınıflandıramadım.Kitabın ilk 150 sayfası beni çok etkiledi okumakta geç kaldığımı dahi düşündüm ama sona doğru genetik konusu ele alındığı için biraz sıkıcı gibiydi.
Çok farklı dallarda farklı bilgiler olması hasebiyle kitap içerik olarak doyurucu fakat konu bütünlüğü olmaması ve adıyla tam uyumlu olmaması beni şaşırttı.Kemal Sayar hocanın ilk okuduğum kitabı bu, hocamın sohbetlerinde daha etkili olduğunu düşünüyorum.
144 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kitap deneme tadında, içinde farklı konularla ilgili yaklaşık 3-4 sayfalık kısa kısa metinler mevcut. Beni en çok rahatsız eden eski kelimelerin kullanımı oldu. "Siyasi bir zaviyeden bakıldığı..." diye başlayan bir cümle var. Realite, manipülasyon kelimeleri varken siyasi bir açı yerine siyasi bir zaviye kullanılması neden? Mefluç olmak mesela. Bilmiyorum eski türkçe kelimelerle aranız iyi ise kitabı severek okuyabilirsiniz. Bazı cümlelerde evet haklı dedim ama genel olarak bitsin diye okudum.
265 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Üslubunun güzelliği ve samimi sohbeti ile iyi ki tanımışım dediğim değerlerden biri Kemal Sayar.
Önce videoları ile tanışmıştım hayatına dair verdiği pasajlar, samimi itirafları ve sufi yönü insanı hemen kendisine çekiyor.

Eserin giriş kısmı bi sohbet havasında geçerken sonrasında toplum, siyaset, tıp, bilim, psikoloji, siyaset, çocukluk, ergenlik, din, medya gibi hayata dair pekçok konu kitabın ile devam ediyor. Bazı bölümlerin anlaşılması için alt yapıya sahip olmayanların küçük çaplı araştırma yapması gerekiyor.

Güzel bir üslupla yazılmış, düşündüren bir kitap olduğu için okunmaya değer.
Birbirimize hoşça bakabileceğimiz daha güçlü ve sahih bir aidiyete ihtiyacımız var. Benim sende dirileceğim, senin bende dirileceğin bir aidiyete...
Ruhsal olgunluk için bir tutam acı, emek ve gözyaşı gerekir. Nefsinden feragat etmeyi bilmeyen kişi, kemalat dairesinden içeri adım atamaz.
Olmak, sabır ister..
Bir kitapta buluşmak aynı kabdan su içmek gibidir: Seninle konuşmak, seni anlamak ve sana kendimi anlatmak istiyorum. Suyum var, ama sadece bir çift söz edebilmek için senin suyundan istiyorum...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Olmak Cesareti
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147488
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Olmak Cesareti
Olmak Cesareti
Olmak Cesareti
Olmak cesareti, insanın maske takmadan, “mış gibi” yapmadan, kendi çıplak varoluşuyla, nerede durduğunu, nereye ait olduğunu, nasıl bir dünya tasavvur ettiğini, hiç gizlemeden, utanıp sıkılmadan gösterebilmesi demektir! Korkmadan “Hayır!” diyebilmek, boyun eğmeden dik durabilmek, tahakküme karşı durma cesaretidir.
Bize kendi aklını vasi tayin etmek isteyenlere karşı “Hayır, ben kendi aklımla mesudum, senin aklına ihtiyaç duymuyorum!” diyebilmektir.
Hakikat ve hakikilik, cesaret istiyor.
Kemal Sayar, zamanın ötesine konuştuğu yazılarıyla bize bunu hatırlatıyor.

Bir kaygı döneminden geçiyoruz, ama etrafımızda olan bitenleri, kendi içimizde olan bitenleri dikkatle izliyoruz. Böylesi dönemlerde kendi içimizdeki boşluktan aşağı bakabilmek nasıl da önem kazanıyor! Milletçe, “olmak” cesaretini göstermemiz gerekiyor.

Kitabı okuyanlar 1.188 okur

  • Şükriye
  • Marlin
  • Elif
  • Sena Hicret Aydemir
  • Esra Çetiner
  • Ayşe Tuba
  • Gamze
  • Zümran
  • Fatma T.
  • Büşra Genç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.1 (44)
9
%8.2 (24)
8
%11.3 (33)
7
%5.8 (17)
6
%2.7 (8)
5
%1 (3)
4
%1 (3)
3
%0.7 (2)
2
%0
1
%0.3 (1)