Ölmeden Önce Ölünüz

8,4/10  (10 Oy) · 
32 okunma  · 
13 beğeni  · 
597 gösterim
Ölüm dıştaki herşeyinizi alır ve içsel olarak kendinizi geliştiremediğiniz taktirde doğal olarak hiçbir şeyi ölümden koruyamayacağınız ve sahip olduğunuz her şeyi yitireceğinize dair korku duyarsınız. Ancak içsel benliğinizi geliştirip, dış etkenlerden bağımsız olarak huzur, mutluluk, sükunet ve neşeye kavuşabilmişseniz, benliğinizin ait olduğu bahçeye varıp, saf bilincinizin açan çiçeklerini görebilmişseniz, ölüm korkusu diye bir konu sizin için söz konusu bile olamaz. Yaşayabildiğiniz kadar yoğun ve dolu dolu yaşayın ki, yaşamın tadı, ölümün neden korkulacak bir şey olmadığına dair bir ipucu sunsun size. Yaşamınızı tanıdığınız taktirde, onun ışığında ölüm diye bir şeyin olmadığını anlarsınız. Kişinin ancak dolu dolu yaşayarak tanıyacağı bu yaşam sonsuzdur. Siz yaşadıkça, bu sonsuzluk duygusu da eş zamanlı olarak ortaya çıkacaktır. Ne kadar yoğun yaşarsanız bu duyguyu da o kadar derinden hissedecek, ölümün olmadığını da o kadar hızlı kavrayacaksınız. Benim dinimde ölüm kutlanacak bir şeydir çünkü aslında ölüm diye bir şey yoktur. O yalnızca yeni bir yaşama açılan kapıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  195
 • ISBN:
  9789757200932
 • Çeviri:
  Elif Ara
 • Yayınevi:
  Okyanus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Sabriye Yabancı 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk Osho kitabı ve çok ilginç. Osho yaşamı boyunca tek bir kitap bile yazmamış aslında yaptığı konuşmalar derlenerek kitaplaştırılmış. Kitapta ölümün bir son değil yepyeni bir başlangıç olması ilgi çekici ve keyifli hikayelerle desteklenerek anlatılmış. Pek çok açıdan İslam tasavvufuyla örtüşen bir eser ancak İslamiyetten tamamen ayrı yönleri de var reenkarnasyon gibi ... Okunulası, ilginç bir kitap.

Mustafa Sarı 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Ölümden korkanlar için,yaşamı daha sade görmelerini sağlayacak ve size bir şeyler katacak okunması gereken eser Osho abimizden. Sevgili Osho biraz kendini övmüş,batıyı haklı olarak gömmüş,biraz da fazla tekrara düşmüş evet ama ortaya güzellik çıkarmış. İmkanı olan hemen edinsin.

ali tatlı 
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Size dindar olma ilhamını veren şey yaşam değil, ölümdür."
"Gerçek din size ibadet etmeyi öğretmez, gerçek din kendi ölümsüzlüğünüzü, içinizdeki Tanrıyı keşfetmeyi öğretir." Bunları ve bunlar gibi pek çok insanın iliğine işleyen şeyleri söylüyor Osho.
Baştan nedir, kimdir falan derken sonra nasıl yani? diyorsunuz (dedim). Hakikati anlatmak yada Hakikat'ten parçaları anlatmak hindistanda doğmuş herhangi bir dine mensup olmadığını beyan eden birisine de nasip olmuş.
Eğer tasavvuf nedir, din nedir, kimim, nereye gidiyorum, yaradılış nedir, ben bu oyunun neresindeyim gibi açlık çektiren sorularınız varsa, bu kitap ve Osho nun diğer kitapları hedefi göstermek açısından değil yolu anlatmak babında fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ben Kapıyım(Osho) kitabında şöyle birşey okumuştum; hangi kitabı okursan oku, bir şekilde bildiğinden fazlasını öğrenemezsin, kendinden öteye geçemezsin.

Şunu anlattı bana hem bu kitabında hem diğerlerinde; zaten biliyor olduğumuz birşeyi fakat unuttuğumuz o şeyi, aşkla yaşamayı.

MEHMET KURT 
 30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

oshonun, ölümü de içeren yaşama bakış açısını anlatan kitabının adı. kitapta osho, yaşamı anlayabilmek yalnızca varolmak değil, gerçekten yaşayabilmek için, kişinin ölümü tanıması gerektiğine işaret ediyor. kişinin ölümden korkmaması ya da ona karşı zafer kazanma yollarını aramaması gerektiğini, yalnızca onu bilmesi gerektiğini, bu bilmenin kendi içinde ölümün gerçek anlamını açığa çıkaracağını söylüyor. osho şuna dikkat çekiyor; her an ölebileceğimize göre ölüm her zaman burada ve şu andadır. yaşam ve ölüm ayrı değildir. bu yüzden osho, ölümü anlamanın bir yolunun da egonun yaşamın merkezi olmadığını, asıl merkezin bilinç olduğunu anlatır ve meditasyonun kişiyi ölüme hazırladığını, ölmeden önce ölümü tanımamızı sağladığını vurgular. benzeri bir görüş islam tasavvufunda da vardır. salik, seyri sülukunu tamamladığında 'ben'den kurtulur ve bir ile bir olur. kitaba ismini veren bu cümleyi peygamberimizin de söylediği bilinmektedir. ayrıca başlıkta 'ölünüz' kelimesinin 'olunuz' olarak okunması da manidardır.

Kitaptan 89 Alıntı

Oblomov 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ömrünüzün üçte birini uykuya, diğer üçte birini yiyecek, giyecek ve ev masraflarınızı karşılayabilmek için çalışmaya harcadığınızı göreceksiniz. Geriye kalan kısa zaman ise eğitim, futbol maçları, filmler, saçma sapan tartışma ve kavgalara gidiyor. Bu durumda yetmiş senelik ömrünüzün yedi dakikasını bile kendinize ayırabilmişseniz eğer, bence bilge biri sayılırsınız!

Ölmeden Önce Ölünüz, OshoÖlmeden Önce Ölünüz, Osho

"Kesinlikle özel ve mahrem olan iki deneyim vardır: ölüm ve rüya görmek. Kimse benim
yerime ölemez ve kimse benim yerime rüya göremez."

Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 2)Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 2)
Berna 
17 Şub 15:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyi öğrendiğiniz zaman ona inanmaya ihtiyacınız kalmaz çünkü zaten biliyorsunuzdur. Bilmediğiniz bir şeye ise asla inanmayın çünkü inandığınız zaman asla öğrenemezsiniz. Ve bir şeyi bildikten sonra ona inanmak saçma gelecektir. Zaten bilince inanmanın ne anlamı kalır ki? Güneşin, güllerin varlığına inanmaz, onların varolduğunu bilirsiniz. Tanrı'ya inanırsınız çünkü Tanrı'yı bilmezsiniz. Ruha da inanırsınız çünkü ruhu da bilmezsiniz.

Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 156)Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 156)
"Zeliha" 
14 Kas 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Çok sevdiğiniz biri ölene dek ölümle tam olarak karşılaşamazsınız..

Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 13)Ölmeden Önce Ölünüz, Osho (Sayfa 13)
Oblomov 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümle yalnızca sevdiğiniz biri ölünce gerçekten yüz yüze gelirsiniz.

Ölmeden Önce Ölünüz, OshoÖlmeden Önce Ölünüz, Osho
Metin Özdemir 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dine herhangi bir geçerlilik kazandıran tek şey ölümdür. Eğer ölüm olmasaydı, kimse dinle kafa yoruyor olmayacaktı. Size dindar olma ilhamını veren şey yaşam değil, ölümdür. Ölüm, yaşamdan sonra da varolacak bir şeyler aramanıza yol açar.

Ölmeden Önce Ölünüz, OshoÖlmeden Önce Ölünüz, Osho
Yeliz AKYÜZ 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmediğiniz bir şeye asla inanmayın çünkü inandığınız zaman asla öğrenemezsiniz.

Ölmeden Önce Ölünüz, OshoÖlmeden Önce Ölünüz, Osho
Oblomov 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümden korkanlar sevmekten de korkar çünkü sevgi de bir ölüm biçimidir.

Ölmeden Önce Ölünüz, OshoÖlmeden Önce Ölünüz, Osho