Ölmek İçin On Üç Sebep

7,7/10  (148 Oy) · 
275 okunma  · 
133 beğeni  · 
3.154 gösterim
Yetenekli bir yazardan çarpıcı ve büyüleyici bir roman." 
- Kirkus-

Geleceği stop tuşu ile durduramazsınız.
Geçmişi geri saramazsınız.
Sırrı öğrenmenin tek yolu 
... play'e basmak.

Hannah Baker ölmeden önce birkaç kaset doldurmuştu. İntiharının nedeni olarak gördüğü kişilerin adları bu kasetlerde gizliydi. ClayJensen, Hannah'nın doldurduğu kasetlerle ilgili hiçbir şeye karışmak istemiyordu. Hannah ölmüştü. Sırları da onunla birlikte gömülmeliydi. Ancak Hannah'nın sesi, Clay'e kasetlerde onun da adının geçtiğini söyledi. Clay gece boyunca kasetleri dinledi. ... Öğrendiği şey, hayatını sonsuza dek değiştirecekti. ClayJensen'ın ilk aşkının son sözleri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  306
 • ISBN:
  9786051424101
 • Orijinal Adı:
  Thirteen Reasons Why
 • Çeviri:
  Müge Atalay
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülzar Ardal 
04 Haz 13:51 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölmek İçin On Üç Sebep / Jay Asher
5/5
Çook uzun zamandır okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. #ÖlmekİçinOnÜçSebep Hannah'ın on üç sebebi.. Yeni bir başlangıç İçin Yen'i bir yere taşınan Hannah'ın tek isteyi yeni tertemiz bir başlangıçtı.
Hiçbir şey istediği gibi gitmedi hatta daha da kötüleşti.
Justin'in yaptıkları o kocaman çığ'ın ilk kar topuydu.
Her şey ard arda gelip o kar topunu bir çığ'a dönüştürdü.
Alex'in listesi kar topundaki en etkili olaydı.
#ClayJensen en mükemmel karakterlerim arasına girdi.
Yazarın düşünme yapısına ve anlatım tarzına bayıldım.
En çok alıntı aldığım bir sürü yerin altını çizdiğim bir kitap oldu.
Tabi ki dizisine de başladım ama daha sadece 4 bölüm izledim.
Bitmesini istemiyorum gerçekten çok güzel.
Kitap-Dizi değerlendirmesi yaparsam bazı eklenmiş yerler ufak değişiklikler tabi ki var.
Kitabın dizileştirilmesi için biraz daha olay ve farklı bakış açıları da eklenmiş.
Kitapta olaylara sebep olan kişilerin düşüncelerine hiç tanık olmamıştık. Olaylara sadece Hannah'ın kasetleri ve Clay'in gözünden bakabiliyorduk.
Dizi de ise diğer karakterlerin yaşadıklarını onların düşüncelerini de görebiliyoruz.
Vee bir diğer favori karakterim olan #Alex in de gözünden yaşananları görmek çok güzel oluyor.

Şerife Aheste Şentürk 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yaptığınız küçük birşey başkasının hayatını ne kadar etkileyebilir?
Yaşadığı olumsuzluklar karşısında çırpınan ve sonunda vazgeçen bir kızın; yaşadığı bütün duyguları okuyucuya kolay bir dille hissettirebilen ; acıklı bir roman. Kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz..

Mustafa K. 
31 Ağu 18:00 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Gençlik - Gerilim tarzı bir roman herhalde. Gençlik kesin de gerilimden şüpheliyim. Ya ben fazla umarsızım ya da kitap etkili değildi. Anlatımı sade ve anlaşılırdı. Kendini okutan bir kitap ama etkileyici olduğunu düşünmüyorum.

Fatoş Çetiner 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Kitabın ilk sayfalarındaki talihsiz çeviri hatası gözümü korkutmuştu. Ancak kitabın son sayfasına kadar benzer bir hata ile karşılaşmadım. Çeviri hataları en iyi kitabı bile kabusa çevirebilir ama bu, o kitaplardan biri olmadı.
İlk sayfalardan itibaren hikayeye bağlandım. Yazarın yazım diline ilk başlarda alışamadığımdan dolayı bir süre okuma zorluğu çektim ama sayfalar ilerledikçe alıştım ve gözüme batmamaya başladı.
Kitabın konusu oldukça ilginç ve son sayfalarına kadar merak uyandırıcı. Ben daha farklı bir son arzulamış, yazar, 'Acaba bize son dakika sürpriz yapar mı?' diye kendi kendime sormuştum. Ama bu hali de güzel. Ders verici. Kendimizi bilmeden veya bilerek yaptığımız davranışların karşımızdaki ne şekilde etkilendiği düşündürüyor. Özellikle ortaokul, lise çağlarındaki okuyuculara tavsiyemdir.

Elif Kurşun 
 26 Ağu 11:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın ismini duyduğum ilk an bunu okumak pek mantıklı gelmemişti. Beğenebileceğimi sanmıyordum. Fakat okuduktan sonra insanlar üzerinde ki hassasiyetim arttı. Bunu daha açık bir dilde belirtmek gerekirse, insanların ruh hallerini düşündüm. Benim için önemsiz olan bir davranışın, senin hayatında ki yerini sorguladım.
Kitabın konusu genç bir kızın intihara sürüklenişi. Yazarın dili sade fakat etkileyici bir kurgu. Okumanızı isterim.

Özlem Ekici 
08 Mar 16:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Biraz depresyondayım. Bir insanın ölümünü okumak kolay olmuyor. Kitap gerçekten etkileyiciydi, üzüldüm okurken.

Olay şu: Hannah Baker ölmeden önce onu bu karara getiren şeyleri anlatmak için 7 kaset dolduruyor. Arkalı önlü yüzleriyle 13 kayıt. Ve 13 isim. Ona zarar vermiş, intihara sürüklenmesine bir şekilde katkıda bulunmuş 13 isim. Doğrusu isimlerden biri tam olarak bu sebeple listede değil. Ama bu hikayeyi o da dinlemeli.

Eğer bu 13 kişi, kasetleri posta yoluyla kendi aralarında dolaştırıp dinlemezlerse kasetin kopyalarının herkese dağıtılacağını da söylüyor Hannah. Yani ya dinleyip birini öldürmenin sorumluluğunu alacaksın ve diğerlerinin de almasını sağlayacaksın ya da yaptıklarını herkes öğrenecek.

İntihar konusu benim hep ilgimi çekmiştir. Hatta intihar riski olan/intiharı denemiş kişilerle çalışmak istediğimi falan düşünürdüm. Hayır, bunu yapamam sanırım. Artık ölmek isteyecek kadar kötü şeyler yaşamış insanları dinlemek çok zor olmalı. Ki bu kurgusal bir karakterdi. Bir de gerçeklerini düşünün.

Hannah kitap boyunca bazen gerçekten çok üzücü şeyler söylüyor. İnsanın içi parçalanıyor. Ve okurken şunu düşündüm: Acaba ben de dolaylı olarak bile olsa birinin kendisini öldürmesine sebep oldum mu? Çünkü bu kitapta Hannah'ya direkt olarak zarar vermiş kişiler olduğu gibi yaptığının hiç farkında olmayan insanlar da var.
Biz Hannah'nın kasetlerini Clay ile birlikte dinliyoruz. Çünkü sıra onda. Kasetlerin hepsini dinleyip bir sonraki kişiye postalaması gerekiyor. Clay'in durumu da çok kötüydü, dinlerken çok üzüldü. Ben üzüldüm falan.

Ama kitap garip bitti. Mesela 13 kişi kasetleri dinledikten sonra ne yaptı? Bilmiyoruz. Birden ortaya Skye diye bir kız çıktı, Clay ile neler olacak? Bilmiyoruz. Yazar insanın içine oturacak şeyler anlatıp kaçmış. Bravo! :D

Kitabı bence okuyun. İntihar eden bir insanın beynine girin. Ama bana kalırsa zaten mutsuzken bir de bu kitabı okuyup iyice çökmeyin. Daha normal zamanlarda okuyun :D

Ben bu kitabı uzun zamandır merak ediyordum. Eren okuyup çok beğenmişti. Fuardan alınca bir takipçim de oku diye çok baskı yaptı, o yüzden iyice meraklandım :D Ben de beğendim. Bu kadar üzücü bir kitap ne kadar beğenilirse o kadar beğendim yani. Kitabı 24 saat içerisinde bitirdim zaten.

Ne kadar karamsar bir yazı oldu. Keyifli okumalar...

Defne Ceyy 
30 Haz 07:32 · Kitabı okudu · 8 günde · 3/10 puan

ÖLMEK İÇİN 13 SEBEP || KİTAP YORUMU.

En çok post-it kullandığım ama aslında kitap için çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Kitabın cildi çok güzel yani ciltsiz fakat sanki kapla kaplamışsınız gibi. Kitabın içinde yer alan sözler çok güzeldi. Ama kitabın ana konusu.. Hannah Baker intihar ediyor -spoiler değil kitabın arkasında yazıyor- ve ölmeden önce intiharının nedeni olarak gördüğü kişileri ona ne yaptığına dair anlatıyor. Kasetlerin elden ele duymasını istediği kişilere ulaştırılmasını istiyor. Sıra Clay Jensen'a geliyor. Clay, Hannah'ın ilk aşkıydı ve bu kasetleri dinlemeden yok etmek istesede aslında laset çalarda ilk sesini duyduğunda dayanamıyor ve kasetleri dinlemeye devam ediyor. Kasette Hannah ona biryerlere gitmesini söylüyor aynı şekilde Clay'de gidiyor. Oturuyor kasetleri dinliyor.. Kızın gerçekten söylediği sözler çok güzel yani benim hoşuma gitti. İleride hikaye yazacak olsam bu sözleri ilham alabilirdim. İçinde A ve B yüzü olmak üzere 7 kaset bulunuyor. Hepsinide Clay dinliyor. Hannah'ın yaşadıkları cidden yani çoook kötü değil ama kötü. Bu yüzden intihar etmesini mantıksız ve kızın güçsüz olabileceğini düşündüm. Sonu bence cidden çok saçmaydı. Kitap elimde süründü. Yazarın ilk kitabıymış. Bence kendini geliştirirse çok güzel bir kurgu çıkarabilir. Yani aslında düşünürsek bir kız/erkek intihar ediyor sizin onunla geçmişinizde küçük yaşanmışlıklarınız var ve elinizde o ölmeden önce kaydettiği kasetler var. Bence yaşadıkları daha ağır ve ne bileyim biraz değişik olsaydı beğenebilirdim ama çok az beğendim.

Rabia Bakırdaş 
 20 Tem 00:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sadece iki kelime: "Çok güzeldi." Vermek istediği her şeyi verdi ve bitti.
"Ama bazen, yolumuza devam etmekten başka bir seçenek kalmaz." (Sayfa 292)

Rana Bıkmaz 
28 Tem 02:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitaba vermiş olduğum puan: 5/5
Yıllardır sürekli duyduğum bir kitaptı. Daha ilk duyuşlarımdan birinde kitabı hemen almıştım ama 2 yıla yakın kitaplığımda bekledi. Kitaplığımın önüne geçip sanki bir kitabın 'beni oku' demesini bekleyip o hissi hissettiğime yöneldiğim kitabı alıp okumaya başladığım için,kitaba sıra gelmesi uzun sürdü.

Dizisinin çıkmasına yakın okuyayım dedim ama o da olmadı. Bende dizisini kitabı okuduktan sonra izleyeceği için diziye mayısta başladım. Çünkü kitabı nisan ayında okuyup,bitirmiştim.

Kitaba başladıktan sonraki ilerleyen sayfalarda karakterle aramda bir yakınlaşma hissettim. Yalnızdı ama insanların onu rahatsız etmesinden oluşan çelişkili yalnızlığı içimde bulmam,Hannah'ı anlamama çok daha yardımcı oldu.

Sıradan olaylar yaşayan bir insan bile arkasından duyduğu şeylerle rahatsız olabilirken,nasıl olur du da Hannah'ı anlamazdım ki zaten?

Velhasıl kitabı okuyup son sayfasını kapattığımda oluşan göz yaşımda birçok şey gizliydi.
Kendimi insanları pek incitmeyen biri olarak tanımlayabilirken kitap bittikten sonra kaç kişinin hayatının mahvolmasında payım olduğunu fark ettim. Bu bir pişmanlık,acıma ya da hissedebilmenin getirmiş olduğu bir yaş olabilir,biliyorum ama yine de ister aksın o yaş ister akmasın sizin de bu kitapta sürüklenebilmenizi çok isterim.

Konusuna girmek gerekirse:
Hannah yeni taınmış oldukları şehirde başlarda her şeyden mutluyken git gide depresif bir havaya bürünmüş ve belirli bir zaman sonra intihar etmiştir.

Çevrede onun intiharıyla sarsılan birçok insan vardır fakat ona aşkını itiraf edemeyip arkasından acısını yaşayan Clay onlardan biraz daha farklıdır.

Ölümünün üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra,Clay'e bir kutu gelir. Kutuyu açtığında numaralandırılmış kasetler ve beraberinde gelen bir harita görmesiyle ilk kasedi çalıştırır.

Çalıştırmasıyla Hannah nın neden öldüğünü öğrenmeye başlar. Çünkü Hannah ölümünden 13 insanı sorumlu tutmuş ve onlar için birer kaset hazırlayarak o kasetleri onlara postalamıştır. Bu kaseti alan herkesin onun ölümünde payı vardır. Ve kasetleri dinleme sırası Claydedir. Peki,onun Hannah'nın ölümünde suçu nedir?

Okuyun ve görün...
Çünkü,geçmişi stop tuşu ile durduramazsınız. Geçmişi geri saramazsınız. Sırrı öğrenmenin tek yolu play'e basmaktır...

ESRA KADIOGLU 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Merhaba 1K dostlarım :) Konusu ilginç geldiği için okumak istedim. Gerçekten değişik bir intikam yolu.... İntihar eden bir genç kızın arkasında bıraktığı kasetler ve onu adım adım intihara götüren kişiler.... Çok çok etkileyici değildi ama okunabilir, ben keyif aldım. Konu çok uzatılmamış, kısa ve net gitti, sonuca bağlandı. Arada değişik bir tarz okumak isteyenler için ideal diyebilirim. Sevgiyle kalın :)

Kitaptan 93 Alıntı

Gülzar Ardal 
28 Nis 20:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker
"İntihar. Bu, bir süredir düşündüğüm bir şey.
Çok ciddi değilim ama yine de düşünüyorum."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 179 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 179 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
28 Nis 20:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker
"İnsanların düşüncelerini duyabilme yeteneğiniz olsun ister miydiniz?
Tabii ki isterdiniz. Herkes bu soruya evet diye cevap verir.
Ta ki bunu iyice düşünene dek.
Örneğin, ya insanlar sizin düşüncelerinizi duyabilseydi?
Ya düşüncelerinizi... şimdi duyabilselerdi."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 184 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 184 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
 28 May 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker - Clay Jensen
"Cidden, bir tanıma ihtiyacım var. Birinin arkadaşınız olduğunu nasıl anlarsınız?'
'İşler kötü gittiğinde yardım isteyebileceğin biri..'
'O halde hiç arkadaşım yok. Zaten bu yüzden burada değil miyim?
Sizden yarım istiyorum'"

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 284 - Artemis Yayınları - 7. Kaset A Yüzü)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 284 - Artemis Yayınları - 7. Kaset A Yüzü)
Gülzar Ardal 
02 May 22:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker
"İşte şiirleri bu yüzden seviyorum. Ne kadar soyut olurlarsa o kadar iyi.
Şairin neden bahsettiğini anlayamadığınız şeyler.
Aklınıza bir fikir geliyor ama emin olamıyorsunuz.
Yüzde yüz değil. Özellikle seçilmiş her bir kelimenin milyonlarca farklı anlamı olabilir.
Başka bir şeyin yerine kullanılmış bir sembol mü?
Ardında gizli, daha büyük bir mecaz mı var?"

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 185 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 185 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
26 Nis 22:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker
"...Böylelikle, o kar topunun büyümesine engel olabilirdin.
Hani o hep bahsettiğin kar topunu diyorum.
Hani o hepimizi ezip geçen kar topu."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 86 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 86 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
28 May 10:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker - Clay Jensen
"Ya olduğunu umduğum kişi değilsen ne olacaktı.?
Böylesi, beni her şeyden çok üzerdi..."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 218 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 218 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
12 May 18:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker - Clay Jensen
"Eğer sizi ağlatan bir şarkı duyarsanız ve artık ağlamak istemiyorsanız, o şarkıyı daha fazla dinlemezsiniz.
Ama kendinizden kaçamazsınız.
Kendinizi daha fazla görmemeye karar veremezsiniz.
Kafanızdaki gürültünün sesini kısmaya, onu kapatmaya karar veremezsiniz."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 189 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 189 - Artemis Yayınları)
Gülzar Ardal 
28 May 10:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hannah Baker - Clay Jensen
"O partiden önce, vazgeçmeyi pek çok kez düşünmüştüm.
Bilmiyorum, belki bazı insanlar bunu diğerlerinden daha çok düşünmeye meyillidir.
Çünkü ne zaman kötü bir şey olsa, ben bunu düşünüyordum.."

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 266 - Artemis Yayınları)Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher (Sayfa 266 - Artemis Yayınları)