Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi

8,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
437 gösterim
Dönemin en meşhur kadın yazarlarından olan Güzide Sabri Aygün, Cumhuriyet Devri'nin ilk yıllarında halk arasında çok tutulan aşk romanlarını yazmıştır. Yayınlandığı zaman büyük bir yankı uyandırmış ve etkisi yıllar boyunca sürmüş bir aşk romanı olan Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, ülkemizde filme uyarlanmış, birçok defa basılmış ve Ermeniceye çevrilmiştir.


"Güzide Sabri, kelimenin tam mânâsıyla bir kalem âşığıdır. Rahat ve çok yazabilmek için, "tazimle sevdiği" eşinin dahi uyumasını bekleyerek, gaz lambasının ışığı altında sabahlara kadar yazar. Ne parayı, ne mülkü sevdiğini, yalnızca kendi sebepsiz ızdıraplarını dinlemek, başkalarının felâketlerini ruhunda canlandırmak için yazdığını ifade eder. Güzide Sabri, kadınlara ait meseleleri kadınların daha iyi anlatabileceğine inandığı için, kadınlara yazar olmayı öğütlemiştir."
Nazan Bekiroğlu

"Bilincine tam varılmamış bir özgürlük istemi, bu tarz popüler karasevda romanlarıyla yerli okurun duygulanmalarında ifade bulmaktadır. Güzide Sabri'nin İstanbul romansları, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin dışında, taşrada bile okurun ilgisini çeker."
Selim İleri

"Bayan Güzide Sabri, kadınların kafes arkasında bir mahpus hayatı yaşadığı zamanlarda muhitinin teşvikine kapılarak değil, kendi ruhundakini hissetmek ve hissettiğini neşreylemek ateşiyle yazıcılığa başlamış bir 'münevver' Türk kadınıdır. Ve Güzide Sabri'nin eserleri, yazıları kendileri yaşarken ölen bazı muharrirler gibi 'ölmüş bir kadının evrâk-ı metrûkesi' haline gelmeyecek derecede kuvvetli görünüyorlar."
Hikmet Münir
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055656157
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 15 Alıntı

Zagor 
04 Tem 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah! Anasızlık! Hayatın en acı ve en büyük mahrumiyeti!

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 6 - Antik Türk Klasikleri, Lacivert Yayıncılık, İstanbul Ocak 2010)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 6 - Antik Türk Klasikleri, Lacivert Yayıncılık, İstanbul Ocak 2010)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Artık göğsümü yırtan hıçkırıklar içinde gözyaşlarım kalbime damlıyordu.

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 34)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 34)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu sırada fırtına şiddetini arttırıyor, kar parçaları camlara çarpıyor, sanki asuman ruy-ı zemine şerare ( kıvılcım) saçıyordu.

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 8)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 8)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Bilmem ki safa neşe bu ömrün neresinde
Şad olsa gönül bari biraz son nefesinde "

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 90)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 90)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Efendim! İsticlab-ı merhametiniz (merhametinizi çekmek ) için ne yapayım söyleyiniz?
"Zavallı kadın? Benden merhamet isteyeceğinize Cenab-ı Hakk'dan afv talep ediniz.

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 168)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 168)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hazan, yaprakları sarartıyor, kışın takarrübünü hissettiren sisli havalar, yağmurlu günler göklerdeki kasaveti arttırıyordu.

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 16)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 16)
Metin Özdemir 
24 Oca 22:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Göğsümün sol tarafı ateşler içinde yanıyor, oraya soğuk tesiri olmuyordu!

Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 175)Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi, Güzide Sabri Aygün (Sayfa 175)
2 /