Ölü Erkek Kuşlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
3618
Gösterim
Adı:
Ölü Erkek Kuşlar
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
374
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
"Ölü Erkek Kuşlar", bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki bölünmüşlüğünü konu edinirken, bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya giden yolda kurallar, öngörmeler, koşullandırmalarla biçimlenişlerini irdeliyor. Bir kadın ve iki erkek arasındaki ilişkilerin hem bireysel ve toplumsal yargıların içinde barındırdığı katılık ve şiddet, hem de belli bir tarihsel dönemin baskı ortamında nasıl yorucu, yıpratıcı bir iletişimsizliğe, uzlaşmazlık ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içersinde aşk, gerçekleşmeyecek çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir. İnci Aral, bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını içtenlikle, ustalıkla dile getiriyor.
400 syf.
·Puan vermedi
Zaman ve mekan boyutunda kopuklar olduğunu düşündüğüm bir kitap oldu. Kadınların duygularının çelişkilerinin anlatıldığı ve mutluluğu arayan Suna'nın öyküsü.
429 syf.
·3 günde·9/10
geçen sene sarıyer belediyesi'nin düzenlediği kitap günleri'nde konuşmacı olarak gelmişti, inci aral. o gün hem konuşma yapmış, hem de ödül almıştı. konuşmasında şöyle diyordu: "benim ustam orhan kemal'dir." biz, orhan kemal'i, romanlarında ve öykülerinde bize insanların saflığını, temizliğini, zayıflığını ve ne olursa olsun asla umut etmekten vazgeçmediğini anlatmasıyla biliyoruz. orhan kemal, gerçekten de türk edebiyatı'nın en iyi kalemlerinden biridir. inci aral, kendisine örnek aldığı orhan kemal'e yakışır bir iş yapmış mı? evet!

inci hanım'ın okuduğum dördüncü kitabı oldu bu. daha önce iki öykü kitabı (gölgede kırk derece - kıran resimleri), bir de romanını (yeni yalan zamanlar) okumuştum. bilenler bilir, kadıköy'deki akmar pasajında "antik-ruha kitabevi" vardır. almanca çalışma kitabı almaya gittiğimde bu kitapçıya uğradım ve yeni yalan zamanlar'ın devam romanının mevcut olup olmadığını sordum, yokmuş (çok güzel bir kitaptır o, diyor), işletme sahibi de bana ölü erkek kuşlar'ı verdi; hem de 1991 yılındaki ilk baskısıydı. bir ilk romanın ilk baskısı... hiç hesapta yokken önemli bir kitapla eve döndüm. elimde okuyacak birkaç kitap olduğu için beş gün gecikmeli başladım ve 430 sayfalık bir kitabı üç güne yayarak okudum.

kitabın kurgusu epey zor! kopuk zamanlarla anlatım denenmiş... gerçek bir anlatım var. herkesin başına gelebilecek (kendimiz, komşumuz, akrabamız, eşimiz, dostumuz), bir konuyla karşılaşıyoruz.

karakterimiz suna resmî olarak ayhan ile evlidir, ancak onların evliliği sıradan bir evlilik değildir. onur, ayhan'ın arkadaşıdır. evlidir ve çocuk sahibidir. kitap, suna'nın ayhan ve onur arasında yaşadığı içinden çıkılması güç bir duygusallığı anlatıyor. ve orhan kemal'i örnek alan yazarımız, insanların zayıflığını ve saflığını çok iyi bir şekilde yansıtıyor. duygusal açıdan zayıf bir ânınızda okursanız, sizin için de bir duygusal yıkım olabilir bu kitap.

kitapta bir kadının zayıflığının anlatılması yanıltmasın kimseyi, biz erkekler de aynı durumları yaşıyoruz. her cümlenin altı çizilse, çizilir. insanlar kendine ders çıkartsa, çıkartır.

bir kütüphaneci olarak herkese öneriyorum bu kitabı.
400 syf.
·2 günde·8/10
İnci Aral'dan ilk okuduğum kitap olduğu için bende yeri çok ayrı. Kitaba başladığımda önce biraz bocaladım. Bu kadar gerçekçi bir kitap beklemiyordum. Beni böylesine etkilemesini de beklemiyordum. Beklentim hiç yok denecek kadar az olduğu için de böyle beğenmiş olabilirim. Ama yine de bana çok farklı hissettirdi. Suna'ya kızdım, hak verdim, üzüldüm, sevindim... Bana pek çok duyguyu birden hissettirdi. Sanki kendimden bir parça gibiydi. Yani Su ve Na bana hem benziyor hem de benzemiyordu. Suna'nın iki ayrı kişiliğini gördüm. Okurken Suna'nın hayatındaki iki erkekten birini seçtim ama diğerini de görmezden gelemedim. Yazar konuyu gerçekten çok güzel işlemiş. Kitabın her satırının altını çizesim geldi. Her kadının hayatının her evresinde en az bir kere okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Erkekler de mutlaka İnci Aral ile tanışmalı.

İnci Aral'ı tanımaya bu kitaptan başladığım için mutluyum. Şimdiden sıradaki kitabımı düşünmeye başladım. İki puanı da sırf kitabın sonu ve aralarda bana uymayan görüşler bulunduğu için kırdım.
400 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Kitap bir kadının içindeki zıt karakterleri, çatışmaları anlatırken bizim de içimize ayna tutmamızı sağlıyor. Beni en sonda Suna’nın uysal yarısı olan “Su” isimli kedinin olması çok düşündürdü acaba Suna en sonunda uysallaştı mı? Yoksa “Na” olmanın verdiği eksikliği kedisiyle mi tamamladı?
400 syf.
·Beğendi·10/10
Ölü erkek kuslar benim canim cigerimdir. Kutuphanemin en kiymetli kitabidir. İnci arala hayran ve hatta asık olmamı sagladı. Kitabi okurken yalnizligima yalnizlik ekrendi resmen. İcimin karanligi katran karasina donustu. Ama cok severek defalarca okudum.
400 syf.
·Beğendi·5/10
Su mu? daha iyi yoksa Na mı? Yoksa en iyi olmaya çalışan Suna mı olmalı insan .. Hangisine karar verip hangisine inanmalıyız.. İnci Aral'ın peşinden sürüklediği bir romanını daha okumak inanılmaz bir haz verirken kitabın bitmesi an meselesi oluyor..
400 syf.
Kendine has bir kokusu ve içinde bir cd ile elime tesadüf eseri geçmişti bu kitap. Eğer öyle olmasaydı varlığından hiç haberdar olamayacaktım..
Okumadan evvel, o zamanlar için, okuduğum en güzel kitap olacağını nereden bilebilirdim.. Şimdi en beğendim kitap'lar'değişse de bu kitabın bende yeri ayrıdır. Kitapta karşıma öyle cümleler çıkmıştı ki, hikayenin gidişatı ne olursa olsun yazar beni anlatıyor sanmıştım. Hala da o cümleleri beni anlatıyor diye benimsemiş haldeyim. Kitabın o zamanlar için bana diğer kazanımı insanları özellikle 'çiftleri' irdelemeye itmişti. Birini sevdiğini söyleyen insanları gördükçe 'acaba?.. ' diyordum. İki insanın birbirine ait olması sevgiden daha farklı gerekçelerin neticesiydi işte. İnsan eksikliklerini tamamlayınca karşısındakinde sevdim diyordu, sevdiğini sanıyordu.
Bununla beraber yazarın diğer kitaplarını okumaya heves etmiş ama hiçbirinde bundaki kadar lezzet alamamıştım.
400 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Her kadının içinde yaşayan bir Su ve Na varını hatırlattı bana ve benim içindeki derinlere itip seslerini duymaktan kaçtığım tüm kişilikleri tanıttı bana. Onlarla varım ben ve ne kadar kulak kapatsam da ordalar işte beni ben yapan tüm kadınlar dedirtti...
429 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki bölünmüşlüğünü konu edinirken, bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya giden yolda kurallar, öngörmeler, koşullandırmalarla biçimlenişlerini irdeliyor. Bir kadın ve iki erkek arasındaki ilişkilerin hem bireysel ve toplumsal yargıların içinde barındırdığı katılık ve şiddet hem de belli bir tarihsel dönemin baskı ortamında nasıl yorucu, yıpratıcı bir iletişimsizliği, uzlaşmazlık ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içesinde aşk, gerçekleşmeyecek çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.
400 syf.
·10/10
Bu yıl okuduğum kitaplar arasında yer aldı. Inci Aral'ı ilk kez okudum... Konu güzeldi. Biraz da ders alınması gereken bir hikaye idi. Ben kendi adıma, bu yaştan sonra bir ders aldım doğrusu. Sonucunda da çok mutlu oldum. Inci Aral'a bu kitabı yazdığı için teşekkür ediyorum. Kuzene de kitabı bana verdiği için teşekkürler...
429 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
ÖLÜ ERKEK KUŞLAR
İNCİ ARAL
Dili mükemmel kullanan bir kadının kaleminden çıkan bu roman, benim için eşşiz bir yapıt ve kütüphanemin en kıymetlisidir. İnci Aral ile tanışmamı hatta ona aşık olmamı sağlamıştır. Kelimeleri öyle ustalıkla kullanır ki, o kelimelerin dizilişine insanı hayran bırakır.

Ölü erkek kuşlar, bir kadının birine tutkuyla bağlandığı aşkı, diğerine ise köklü bir sevgiyle bağlandığı iki erkek arasındaki kadını ve onun serüvenini anlatır. Ancak asıl anlattığı
toplumca dayatılan kadınlık ve erkeklik rollerinin sıkı bir eleştirisidir.
Kendi ayakları üstünde durmaya ve hayatta tek başına var olmaya çalışan Suna'nın çelişkilerini,duygu ve toplumsal yargıların insan kişiliğindeki etkilerini hem bireysel hem de toplumsal bakış açılarıyla irdeler. Öyle ki Suna; Su ve Na olan iki kadındır. Bence her kadının içinde var olan Su ve Na zaten var. Ben de tüm roman boyunca benzerliklere şaştım kaldım.
Sevgi, arkadaşlık, hayranlık, sınırların dışına çıkma, sevginin evrilmesi ama hiç yok olamaması.. Kadın-erkek ilişkilerinin üç kişiden yola çıkılarak çok yönlü ele alındığı “Ölü Erkek Kuşlar”da, aşka ve sevgiye dayalı iki temel ilişki var. Bu ilişkiler de kişilerin çelişkileriyle dolu. Onur, Suna’ya âşık olduğu hâlde bu aşk için mücadele vermez. Ayhan evliliğini kurallara hapsetmeye çalışarak yıkar, sonra da kurtarmak için çırpınır. Suna ise Ayhan’ı sevmekle birlikte Onur’a da âşıktır, ikisini de kaybetmek istemez.
Sonuçta;
Köklü bir sevgi mi, ya da tutku mu... Bir kişi ya da iki kişi mi?Yoksa hiçbiri mi?

Her kadının hayatının her evresinde en az bir kere okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Erkekler de mutlaka İnci Aral ile tanışmalı.
400 syf.
·Puan vermedi
Kitapta roman kahramanı sunanın duygu dünyası, hayatına dahil ettiği sevdiği adamlarla ilişkileri anlatılmaktadır. İlişkilerinde Su ve Na isimli iki zıt karaktere bölünerek çelişkili iç hesaplaşmalar yapar. kendini adadığı ilişkileri, ilişkilerinde yaşadıkları ve sonuçlarının mektuplar ve fazla olay örgüsü olmayan duygu durumlarının anlatıldığı kendine özgü bir kitap denilebilir..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölü Erkek Kuşlar
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
374
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755108087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
"Ölü Erkek Kuşlar", bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki bölünmüşlüğünü konu edinirken, bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya giden yolda kurallar, öngörmeler, koşullandırmalarla biçimlenişlerini irdeliyor. Bir kadın ve iki erkek arasındaki ilişkilerin hem bireysel ve toplumsal yargıların içinde barındırdığı katılık ve şiddet, hem de belli bir tarihsel dönemin baskı ortamında nasıl yorucu, yıpratıcı bir iletişimsizliğe, uzlaşmazlık ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içersinde aşk, gerçekleşmeyecek çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir. İnci Aral, bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını içtenlikle, ustalıkla dile getiriyor.

Kitabı okuyanlar 392 okur

  • Aysun  Türkyılmaz
  • özlem karagöz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0