Ölü Erkek Kuşlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
4066
Gösterim
Adı:
Ölü Erkek Kuşlar
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Suna'nın içinde iki ayrı kadın yaşar. 'Su' uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne ve eş olmaya koşullanmış yanı, 'Na' ise bozuk saydığı her türlü düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesur kimliğidir. Sürekli çatışma halinde olan çift benlik ve bölünmüşlüğü içinde, bir de kocası Ayhan'ın en yakın arkadaşı Onur'a aşık olunca Suna'nın durumu daha da zorlaşır.

Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki yakıcı gidiş gelişlerini anlatırken bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya uzanan yolda öngörmeler, koşullanmalar ve kurallarla biçimlenişlerini irdeliyor. Kadın-erkek ilişkilerinin, hem toplumsal tabu ve yargıların özündeki katılık ve şiddet hem de tarihsel bir dönemin baskı ortamında nasıl yorucu bir iletişimsizlik ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içinde aşk çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.

İnci Aral; çok sevilen, eskimeden güncelliğini korumakta olan bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını sarsıcı bir içtenlik ve ustalıkla anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kimim ben? Çocukluğumda bana öğretilen “Kızlar pembe giyer. Kızlar öyle bacak bacak üstüne atmaz. Kızlar bebeklerle oynar. Kızlar ailesinde abisine, babasına hizmet eder evlenince kocasına. Kızlar sesli gülmez. Kızlar...” diye giden binlerce yasağın ve sorumluluğun öğretildiği, doğup büyüyüp, evlenip doğurup sonra da bir köşesine çekilecek olan kadın mıyım? Böyle olmak zorunda mıyım? Çocuk doğurmak zorunda mıyım? Ya da anne olmak zorunda mıyım? Peki ya erkekler? İyi aile babası olmak, bütün gün çalışıp ailesi için daha çok, daha çok para kazanmak zorunda mı? En önemlisi ise kadın ya da erkek, bize öğretilen hatta dayatılan kadın ve erkek rollerini üstlenmek zorunda mıyız?

Ölü Erkek Kuşlar zihnin akışı tekniğiyle, zamanda gelgitleriyle okurken birazcık zorlasa da insanı içine alıyor ilk satırdan itibaren. Bu toplumun yetiştirdiği bir kadın Suna. Binlerce yasakla bu toplumun eğip büktüğü, boyun eğen kadın öğretileri ile yetişmiş Suna’nın içindeki Su’yu. Na ise Suna’nın olmak istediği, özgürlüğünün peşindeki asi ve anlaşılmaz kadın. Bir kadın iki ayrı karakter Suna. Aşkı, sevgisi, hayata bakışı, var olma çabası ile okuyan her kadın bir parçasını bulacak onda. Suna ve hayatına giren üç erkeğin hayatını okurken bir yandan toplumsal cinsiyeti, kadın erkek ilişkilerinde bize öğretilen ve doğru sandığımız davranışları, birçok insan için yanlış gelse de “Bir kalbe kaç kişi sığar?” fikrini okuyoruz. Karakterlerin hepsini çocukluğundan getirdiği yaraları ile öğreniyoruz. Suna’yı bugüne getiren şartları, içinde kopan fırtınaları derinliği çok ama çok olan satırlarla öğreniyoruz. Her karaktere hak verdim, kızamadım. İnsan olmak her zaman erdemli ve en doğrusunu yapabilen olmak demek değil. Hatalarımız, peşinde koştuğumuz arzularımız bizi bir trajediye sürüklüyor olabilir. Hayatımıza giren biri sonraları çok başka bir yerden dokunabilir bize. Birbirlerimizin hayatlarından geçerken herkes herkese bir şeyler öğretir. Dokunduğu hayatta bir iz bırakır. Ayhan ve Onur’un Suna’ya kattıkları, Suna’nın onlarda bıraktığı izler. Hepsi gerçek ve okuması dimağda çok farklı bir lezzet bırakan bir roman Ölü Erkek Kuşlar.

İnci Aral’ın ilk romanı olan bu kitap 1991 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü almış. Yazardan okuduğum ilk kitaptı ve KESİNLİKLE son olmayacak.

https://www.instagram.com/...?igshid=ma2cc33aqwnh

Mete Karagöl iyi ki tavsiye etti bana :) teşekkür ederim
400 syf.
·Puan vermedi
Zaman ve mekan boyutunda kopuklar olduğunu düşündüğüm bir kitap oldu. Kadınların duygularının çelişkilerinin anlatıldığı ve mutluluğu arayan Suna'nın öyküsü.
429 syf.
·3 günde·9/10
geçen sene sarıyer belediyesi'nin düzenlediği kitap günleri'nde konuşmacı olarak gelmişti, inci aral. o gün hem konuşma yapmış, hem de ödül almıştı. konuşmasında şöyle diyordu: "benim ustam orhan kemal'dir." biz, orhan kemal'i, romanlarında ve öykülerinde bize insanların saflığını, temizliğini, zayıflığını ve ne olursa olsun asla umut etmekten vazgeçmediğini anlatmasıyla biliyoruz. orhan kemal, gerçekten de türk edebiyatı'nın en iyi kalemlerinden biridir. inci aral, kendisine örnek aldığı orhan kemal'e yakışır bir iş yapmış mı? evet!

inci hanım'ın okuduğum dördüncü kitabı oldu bu. daha önce iki öykü kitabı (gölgede kırk derece - kıran resimleri), bir de romanını (yeni yalan zamanlar) okumuştum. bilenler bilir, kadıköy'deki akmar pasajında "antik-ruha kitabevi" vardır. almanca çalışma kitabı almaya gittiğimde bu kitapçıya uğradım ve yeni yalan zamanlar'ın devam romanının mevcut olup olmadığını sordum, yokmuş (çok güzel bir kitaptır o, diyor), işletme sahibi de bana ölü erkek kuşlar'ı verdi; hem de 1991 yılındaki ilk baskısıydı. bir ilk romanın ilk baskısı... hiç hesapta yokken önemli bir kitapla eve döndüm. elimde okuyacak birkaç kitap olduğu için beş gün gecikmeli başladım ve 430 sayfalık bir kitabı üç güne yayarak okudum.

kitabın kurgusu epey zor! kopuk zamanlarla anlatım denenmiş... gerçek bir anlatım var. herkesin başına gelebilecek (kendimiz, komşumuz, akrabamız, eşimiz, dostumuz), bir konuyla karşılaşıyoruz.

karakterimiz suna resmî olarak ayhan ile evlidir, ancak onların evliliği sıradan bir evlilik değildir. onur, ayhan'ın arkadaşıdır. evlidir ve çocuk sahibidir. kitap, suna'nın ayhan ve onur arasında yaşadığı içinden çıkılması güç bir duygusallığı anlatıyor. ve orhan kemal'i örnek alan yazarımız, insanların zayıflığını ve saflığını çok iyi bir şekilde yansıtıyor. duygusal açıdan zayıf bir ânınızda okursanız, sizin için de bir duygusal yıkım olabilir bu kitap.

kitapta bir kadının zayıflığının anlatılması yanıltmasın kimseyi, biz erkekler de aynı durumları yaşıyoruz. her cümlenin altı çizilse, çizilir. insanlar kendine ders çıkartsa, çıkartır.

bir kütüphaneci olarak herkese öneriyorum bu kitabı.
400 syf.
·2 günde·8/10
İnci Aral'dan ilk okuduğum kitap olduğu için bende yeri çok ayrı. Kitaba başladığımda önce biraz bocaladım. Bu kadar gerçekçi bir kitap beklemiyordum. Beni böylesine etkilemesini de beklemiyordum. Beklentim hiç yok denecek kadar az olduğu için de böyle beğenmiş olabilirim. Ama yine de bana çok farklı hissettirdi. Suna'ya kızdım, hak verdim, üzüldüm, sevindim... Bana pek çok duyguyu birden hissettirdi. Sanki kendimden bir parça gibiydi. Yani Su ve Na bana hem benziyor hem de benzemiyordu. Suna'nın iki ayrı kişiliğini gördüm. Okurken Suna'nın hayatındaki iki erkekten birini seçtim ama diğerini de görmezden gelemedim. Yazar konuyu gerçekten çok güzel işlemiş. Kitabın her satırının altını çizesim geldi. Her kadının hayatının her evresinde en az bir kere okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Erkekler de mutlaka İnci Aral ile tanışmalı.

İnci Aral'ı tanımaya bu kitaptan başladığım için mutluyum. Şimdiden sıradaki kitabımı düşünmeye başladım. İki puanı da sırf kitabın sonu ve aralarda bana uymayan görüşler bulunduğu için kırdım.
400 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Kitap bir kadının içindeki zıt karakterleri, çatışmaları anlatırken bizim de içimize ayna tutmamızı sağlıyor. Beni en sonda Suna’nın uysal yarısı olan “Su” isimli kedinin olması çok düşündürdü acaba Suna en sonunda uysallaştı mı? Yoksa “Na” olmanın verdiği eksikliği kedisiyle mi tamamladı?
400 syf.
·Beğendi·10/10
Ölü erkek kuslar benim canim cigerimdir. Kutuphanemin en kiymetli kitabidir. İnci arala hayran ve hatta asık olmamı sagladı. Kitabi okurken yalnizligima yalnizlik ekrendi resmen. İcimin karanligi katran karasina donustu. Ama cok severek defalarca okudum.
374 syf.
·6/10
Kitapları yarım bırakmayı sevmiyorum ama bu kitabı bitirmekte zorlandım. Kitap 200 sayfada bitseydi belki daha çok severdim. Yazarı yeni taniyorum belki daha çok seveceğim bir kitabına rastlarım.
400 syf.
·Beğendi·5/10
Su mu? daha iyi yoksa Na mı? Yoksa en iyi olmaya çalışan Suna mı olmalı insan .. Hangisine karar verip hangisine inanmalıyız.. İnci Aral'ın peşinden sürüklediği bir romanını daha okumak inanılmaz bir haz verirken kitabın bitmesi an meselesi oluyor..
400 syf.
Kendine has bir kokusu ve içinde bir cd ile elime tesadüf eseri geçmişti bu kitap. Eğer öyle olmasaydı varlığından hiç haberdar olamayacaktım..
Okumadan evvel, o zamanlar için, okuduğum en güzel kitap olacağını nereden bilebilirdim.. Şimdi en beğendim kitap'lar'değişse de bu kitabın bende yeri ayrıdır. Kitapta karşıma öyle cümleler çıkmıştı ki, hikayenin gidişatı ne olursa olsun yazar beni anlatıyor sanmıştım. Hala da o cümleleri beni anlatıyor diye benimsemiş haldeyim. Kitabın o zamanlar için bana diğer kazanımı insanları özellikle 'çiftleri' irdelemeye itmişti. Birini sevdiğini söyleyen insanları gördükçe 'acaba?.. ' diyordum. İki insanın birbirine ait olması sevgiden daha farklı gerekçelerin neticesiydi işte. İnsan eksikliklerini tamamlayınca karşısındakinde sevdim diyordu, sevdiğini sanıyordu.
Bununla beraber yazarın diğer kitaplarını okumaya heves etmiş ama hiçbirinde bundaki kadar lezzet alamamıştım.
400 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Her kadının içinde yaşayan bir Su ve Na varını hatırlattı bana ve benim içindeki derinlere itip seslerini duymaktan kaçtığım tüm kişilikleri tanıttı bana. Onlarla varım ben ve ne kadar kulak kapatsam da ordalar işte beni ben yapan tüm kadınlar dedirtti...
429 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki bölünmüşlüğünü konu edinirken, bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya giden yolda kurallar, öngörmeler, koşullandırmalarla biçimlenişlerini irdeliyor. Bir kadın ve iki erkek arasındaki ilişkilerin hem bireysel ve toplumsal yargıların içinde barındırdığı katılık ve şiddet hem de belli bir tarihsel dönemin baskı ortamında nasıl yorucu, yıpratıcı bir iletişimsizliği, uzlaşmazlık ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içesinde aşk, gerçekleşmeyecek çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.
400 syf.
·Puan vermedi
Kitapta roman kahramanı sunanın duygu dünyası, hayatına dahil ettiği sevdiği adamlarla ilişkileri anlatılmaktadır. İlişkilerinde Su ve Na isimli iki zıt karaktere bölünerek çelişkili iç hesaplaşmalar yapar. kendini adadığı ilişkileri, ilişkilerinde yaşadıkları ve sonuçlarının mektuplar ve fazla olay örgüsü olmayan duygu durumlarının anlatıldığı kendine özgü bir kitap denilebilir..
"Nice genç kızın, kadının yaşamını köreltmiş, canlılığını, yaşama coşkusunu, yeteneklerini boğup atmış 'hanımlık-hanımefendilik' kavramının, yalnızca erkeklerin yararına uydurulmuşama onlar için bile son derece sıkıcı, kapalı, soluk alıp vermez bir tanım olduğu yazık ki bugün bile anlaşılamadı."
İnci Aral
Sayfa 61 - Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölü Erkek Kuşlar
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054764082
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Ölü Erkek Kuşlar
Suna'nın içinde iki ayrı kadın yaşar. 'Su' uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne ve eş olmaya koşullanmış yanı, 'Na' ise bozuk saydığı her türlü düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesur kimliğidir. Sürekli çatışma halinde olan çift benlik ve bölünmüşlüğü içinde, bir de kocası Ayhan'ın en yakın arkadaşı Onur'a aşık olunca Suna'nın durumu daha da zorlaşır.

Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki yakıcı gidiş gelişlerini anlatırken bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya uzanan yolda öngörmeler, koşullanmalar ve kurallarla biçimlenişlerini irdeliyor. Kadın-erkek ilişkilerinin, hem toplumsal tabu ve yargıların özündeki katılık ve şiddet hem de tarihsel bir dönemin baskı ortamında nasıl yorucu bir iletişimsizlik ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içinde aşk çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.

İnci Aral; çok sevilen, eskimeden güncelliğini korumakta olan bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını sarsıcı bir içtenlik ve ustalıkla anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 450 okur

  • Özlem Ataünal
  • Filiz Başaran
  • Hayriye Yıldıztekin
  • Jalee
  • İlknur çetin
  • Sevda
  • Ses Duysunlar
  • Haluk Kabil
  • Elif Özdoğan Ataş
  • Leva Miranmir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.7
25-34 Yaş
%35.7
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%18.8
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.8
Erkek
%7.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.9 (12)
9
%25.7 (26)
8
%18.8 (19)
7
%17.8 (18)
6
%5 (5)
5
%5 (5)
4
%0
3
%1 (1)
2
%0
1
%1 (1)