Ölü Erkek Kuşlar

8,3/10  (32 Oy) · 
160 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.827 gösterim
Suna'nın içinde iki ayrı kadın yaşar. 'Su' uysal, uzlaşmacı, evcil, iyi anne ve eş olmaya koşullanmış yanı, 'Na' ise bozuk saydığı her türlü düzene karşı çıkmaya hazır, asi ve cesur kimliğidir. Sürekli çatışma halinde olan çift benlik ve bölünmüşlüğü içinde, bir de kocası Ayhan'ın en yakın arkadaşı Onur'a aşık olunca Suna'nın durumu daha da zorlaşır.

Ölü Erkek Kuşlar, bir kadının birine tutkulu bir aşk, ötekineyse köklü bir sevgi ve evlilik bağıyla bağlandığı iki erkek arasındaki yakıcı gidiş gelişlerini anlatırken bu üç kişinin çocukluktan kadın ve erkek olmaya uzanan yolda öngörmeler, koşullanmalar ve kurallarla biçimlenişlerini irdeliyor. Kadın-erkek ilişkilerinin, hem toplumsal tabu ve yargıların özündeki katılık ve şiddet hem de tarihsel bir dönemin baskı ortamında nasıl yorucu bir iletişimsizlik ve çözümsüzlüğe dönüştüğünü gösteriyor. Bu karmaşa içinde aşk çocuksu bir düş, evlilikse düzen sanılan bir düzensizliktir.

İnci Aral; çok sevilen, eskimeden güncelliğini korumakta olan bu ilk romanında bir kadının bağımsızlık ve mutluluğu umutsuzca arayışını sarsıcı bir içtenlik ve ustalıkla anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786054764082
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Esin Elif Durdağ 
29 Oca 22:29 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

İnci Aral'dan ilk okuduğum kitap olduğu için bende yeri çok ayrı. Kitaba başladığımda önce biraz bocaladım. Bu kadar gerçekçi bir kitap beklemiyordum. Beni böylesine etkilemesini de beklemiyordum. Beklentim hiç yok denecek kadar az olduğu için de böyle beğenmiş olabilirim. Ama yine de bana çok farklı hissettirdi. Suna'ya kızdım, hak verdim, üzüldüm, sevindim... Bana pek çok duyguyu birden hissettirdi. Sanki kendimden bir parça gibiydi. Yani Su ve Na bana hem benziyor hem de benzemiyordu. Suna'nın iki ayrı kişiliğini gördüm. Okurken Suna'nın hayatındaki iki erkekten birini seçtim ama diğerini de görmezden gelemedim. Yazar konuyu gerçekten çok güzel işlemiş. Kitabın her satırının altını çizesim geldi. Her kadının hayatının her evresinde en az bir kere okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Erkekler de mutlaka İnci Aral ile tanışmalı.

İnci Aral'ı tanımaya bu kitaptan başladığım için mutluyum. Şimdiden sıradaki kitabımı düşünmeye başladım. İki puanı da sırf kitabın sonu ve aralarda bana uymayan görüşler bulunduğu için kırdım.