Ölü Ozanlar Derneği

8,7/10  (490 Oy) · 
1.881 okunma  · 
417 beğeni  · 
6.511 gösterim
Todd Anderson ve arkadaşlarının Welton Akademisi'ndeki yaşamları, yeni İngilizce öğretmenleri Bay Keating'in gelmesiyle birlikte inanılmaz biçimde değişir. Bay Keating onlara olağanüstü ve farklı bir hayatın kapılarını açar. Ondan etkilenen yedi arkadaş, Ölü Ozanlar Derneği'ni tekrar faaliyete geçirirler. Bu gizli dernekte ailelerin baskı ve beklentilerinden uzakta tutkularını özgürce yaşayabilmektedirler. Keating onları ünlü ozanların büyük eserleriyle tanıştırdığında yalnızca dilin güzelliğini öğrenmekle kalmayıp, yaşamın her ne kadar önemli olduğunu da ayrımsamışlardır.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055261122
 • Çeviri:
  Gül Yılmaz
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eğitim çağındaki çocuklar, öğretmenler, aileler, idareciler.. Herkesin okuması gereken kısa ama içinde büyük dersler barındıran bir eser. Eminim herkes çok beğenecektir. Dili de oldukça yalın ve hiç sıkmıyor. Başlanıp çabucak bitirilebilecek bir kitap.

Şerife Nur Yüksel 
17 Ağu 14:29 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eğitim sistemi.. Konu başlığı bu olunca herkesin söyleyecek onlarca şeyi var. Yok efendim sistem mi varmış, böyle mi eğitim olurmuş, çocuğa böyle mi bir şey öğretilirmiş,eğitimciler eskisi gibi değilmiş, mışta mişte.. Herkesin şikayetçi olduğu ama bir türlü elini taşın altına koyup şikayetçi olduğu şeyi değiştirme amacı gütmediği, değiştirmeye çalışana da bir etiket yapıştırıp arkasından konuştuğu kısaca herkesin konuşup kimsenin yapacak bir şey bulamadığı eğitim sistemi..

Şimdilerde eğitim alan bir birey sonrasında ise eğitimci olacak benim bu konuda söyleyecek onlarca şeyim var ama söylemem gereksiz,boşuna,zaman kaybı. Şimdi çoğumuz çevçevenin içinde bulunan resimleriz . Hepimiz sadece kendimizden haberdarız. Ama asıl güzellik çevrenin içinden değil dışından bakıldığında.. Kitapta aynı bunun gibi. Baktın bir şey göremiyorsun yer değiştir yeterli gelmedi mi yeniden yer değiştir. Görebilene kadar aradığın şeyi görüş açını sürekli değiştir. Hem ne kadar çok yerden bakarsan o kadar fazla güzellik görürsün.

Kitabı öneririm dostlar. Herkese hepinize. Öğretmen olana, olmak isteyene.. ebeveyn olana, olmak isteyene.. Herkese..

Keyifli okumalar.: )

Seyma 
08 Ağu 20:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öğrencilerin adeta robot muamelesi gördüğü bir lisede, okula yeni bir İngilizce öğretmeni gelmesiyle kalıplaşmış yaşamlarda yeni kapılar aralanır. Ölü Ozanlar Derneği adı altında bir grup genç gizli bir mağarada toplanıp, ölü ozanların şiirlerini okurlar. Zamanla adeta gözleri dünyaya başka gözlerle bakmaya başlar.
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Okumayan çok şey kaybeder. "Carpe Diem" Günü yaşayın, hayatlarınızı olağanüstü kılın...

Selim TURAN 
 27 Nis 22:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ölü Ozanlar Derneği filmi de kitabı da benim gözümde bir kült. Kleinbaum bu kadar kısa sayılabilecek bir kitaba, inanılmaz şeyleri koskoca HAYATı sığdırmış...Eğitimde gerçek sıradışı ezbere dayanmayan sorgulayan bir sistemi yaşam biçimini hayatı çok güzel özetliyor...Kitabın sonlarında tıpkı film gibi duygulara hakim olmak çok zor...Öğrencilerin sessiz ama yürekli vedaları beni hep etkilemiştir...Keyifle okuyacağınıza inanıyorum...

Beytullah Ömer DUMLU 
02 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle herkesin okuması gereken bir kitap.Eğiticiler,çocukları okul çağında olan ebeveynler ve öğrenciler için bulunmaz bir kitap.Yazar ailenin çocuk üzerindeki rolünü çok iyi özetlemiş.Dış dünyayla bağlantısı olan gerçekçi bir roman.Şiiri,güzelliği,arkadaşlığı samimi bir şekilde okuyucuya sunulduğu aşikar.Filmi de bir o kadar güzel.Kitabı aratmıyor.İkisini de tavsiye ederim.

Şükran Güngör 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın her yaştan insana hitap edeceğini düşünüyorum öncelikle. Büyükler geçmişte "yaşayamadıkları an" ları gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçerken kendi filmlerini çekme şansı elde edecekler, küçükler ise "yaşayacakları an" ları daha da özümseyerek yaşama fırsatı bulacaklardır. Kitabın herkese katacağı küçücük bir AN olacağı umuduyla herkesin okumasını tavsiye ederim.

Gizem Özağaç 
10 May 00:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edebiyatı sevdiren kitaplardan. Farklı düşünmeyi ve yaşamın inceliklerini görmeyi öğreneceksiniz. Kalıplardan kurtulacak ve inandığınız şey uğruna çabalamanın hazzına erişeceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra isteseniz de sığ insanlardan olamazsınız.

insan_okur 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Güzel bir romandı. Okumayanlar için elbet tavsiye ederim. Filmini önceden izlediğim için biraz tadı kaçtı ama içerisinde beynimize kazımamız gereken bir çok ders mevcut.

Merve T. 
31 Ağu 14:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

'Carpe Diem' yani 'Anı Yaşa!'. Özgür eğitimi savunan bir inglizce öğretmeninin, kalıpların dışına çıkarak; farklı ve özgün öğretim yöntemi merkezinde yaşanan olayları ele alıyor. Aynı zamanda arkadaşlığın,birliğin ve beraberliğin çok güzel işlendiği kitapta; anne baba tutumuna da değinilmiş. Özellikle eğitimcilerin okuması gereken bir kitap. Öğretmen, fark yaratan olmalı ve dokunabilmeli hayatlara...

Ayça Erdoğan 
 21 Nis 22:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"Ormana gittim, çünkü derin yaşamak ve hayatı iliğine kadar özümsemek istiyordum. Yaşama dair olmayan her şeyi bozguna uğratmak için. Ve ölüm vaktimin geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu keşfetmemek için."

Muazzam bir kitap.

Kitaptan 158 Alıntı

Tıp, hukuk, işletme, mühendislik… bunlar asil meşgalelerdir ve hayatı sürdürmek için gereklidir. Ama şiir, güzellik, romantizm, aşk. Bunlar, hayatı, uğruna sürdürdüğümüz şeylerdir.”

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Bana kendini aptalca düşlere kaptırmamış birini göster, işte sana mutlu insan derim."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Derya Yalınkılıç 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
İnsan, insan ırkının bir üyesi olduğu için şiir okur ve insan ırkı tutkuyla doludur! Tıp, hukuk, bankacılık, bunlar hayatı devam ettirmek için gerekli. Ama şiir, aşk, sevgi, güzellik? Bunlar da bizim yaşama nedenlerimiz!

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"'Eğer bir insan düşlerinin yönetiminde gizlice ilerlerse, bir gün hiç beklenmedik bir anda başarıyla buluşur."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Müverrih 
16 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Carpe diem' anını yaşa. O anın değerini bil ve ne olursa olsun yapmak isteyeceğin şeyden asla vazgeçme.

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yarını düşlüyoruz ve yarın gelmiyor
Gerçekten istemediğimiz zaferler düşlüyoruz.
Yeni gün çoktan geldiği halde
Yeni bir gün düşlüyoruz.
Yapılması gereken savaşlardan kaçıyoruz.

Çağrıyı duyuyoruz, ama hiç önemsemiyoruz
Gelecek henüz bir planken, o gelecek için ümitleniyoruz.
Her gün kaçtığımız bilgeliği düşlüyoruz
Kurtuluş elimizdeyken, kurtarıcı için dua ediyoruz.

Ve hala uyuyoruz.
Ve hala uyuyoruz.
Ve hala dua ediyoruz
Ve hala korkuyoruz...

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Aysel 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"'Bir insan ne başarabileceğini görmek için, tamamen yalnız olmalıdır."

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Derya Yalınkılıç 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... hayatım boyunca sakin oldum zaten! Eğer bir şeyler yapmazsam, öleceğim!

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
16 /

Kitapla ilgili 2 Haber