1000Kitap Logosu
Ölüm Allah’ın Emri

Ölüm Allah’ın Emri

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.4
8 Kişi
14
Okunma
6
Beğeni
163
Gösterim
64 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Ekim 2021 · Ciltli · 9786254056871
Diğer baskılar
Ölüm Allah’ın Emri
Ölüm Allah’ın Emri
“…sonu en evvel söyleyeceğim. Ama diyeceksiniz ki bu halde hikâyeden hiçbir lezzet çıkmaz. Maşallah, niçin çıkmasın? Hikâyeye lezzeti yazar verecek değil mi? Bakın ben lezzet vereyim de çıkar mı çıkmaz mı?” Ensesi Yamalı Kanlı Mustafa Paşa’nın Eyüp’teki konağında ve bu konağın kalabalık kadrosu arasında geçen hikâyede, bir kadının saplantı derecesindeki karşılıksız aşkı uğruna çevirdiği entrikalar konu edilir. Kendisinden on yaş küçük Sıtkı’ya âşık olan Behice’nin karşısına bir rakip çıkar: Paşanın genç ve gözde cariyelerinden Sinesaf. Edebiyatımızda pek çok ilkin kalemi olan Ahmet Mithat, Ölüm Allah’ın Emri’nde, zaman akışını tersine çevirerek hikâyenin sonunu başta yazar. Buna rağmen merak unsurunun baştan sona canlı kaldığı eserde, arzularını çekinmeden ortaya koyan Behice’nin ağzından kadın erkek ilişkilerini şekillendiren yaygın örf ve âdetler de mercek altına alınır. Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) Tanzimat devrinin önde gelen yazarlarındandır. Gazetecilikle başladığı yazı hayatına hikâye ve roman yazarlığını da ekleyerek çeşitli alanlarda sayısı yüz elliyi bulan eser kaleme almıştır. Yazıyı halkı eğitmek için bir araç olarak gördüğünden ansiklopedik bilgilerle dolu eserlerinde okuyucuyla daima diyalog halindedir. Sofya’da Tuna gazetesinde önce yazar, daha sonra başyazar olarak gazeteciliğe adım atar. Mithat Paşa’yla gittiği Bağdat’ta ressam Osman Hamdi Bey, Muhammed Zühavi ve Şirazlı Bakır Can Muattar gibi isimlerin de bulunduğu oldukça geniş kültürlü bir çevreye girerek Batı ve Doğu kültürleri üzerine bilgisini derinleştirir. Tahtakale’deki evinde kendi matbaasını kurup kitaplarını yayımlamaya başlar. Bir yandan da yayımladığı Devir, Bedir, Dağarcık, Kırkambar gibi gazete ve dergilerle gazeteciliğe devam eder. Yazılarından dolayı Abdülaziz yönetimi Namık Kemallerle birlikte onu da sürgüne gönderir. Üç yıl süren Rodos sürgününde çocuklar için bir okul açarak ders vermeye başlar ve ilk romanlarını yazar. İstanbul’a döndüğünde çeşitli memuriyetlerde bulunur ve Türk basın tarihinin en uzun soluklu gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat’i kurar. Hemen her konuda, üstelik yeni tekniklerle de yazan Ahmet Mithat’ın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
8.4
10 üzerinden
8 Puan · 2 İnceleme
Ömer Faruk Aydın
Ölüm Allah’ın Emri'yi inceledi.
51 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Edebiyatımıza pek çok ilki ve yeniliği kazandırmak için eserler kazandıran Ahmet Mithat Efendi'nin döneminde büyük ilgi gören Letaif-i Rivayat adlı hikaye külliyatının sekizinci kitabı olan Ölüm Allah'ın Emri adlı uzun hikaye 1873 senesinde yayımlanmış. Yazar, sonunu başında söylediği hikayeyi merak unsurlarını gözetmek suretiyle irmek irmek örerek noktalıyor. Edebiyatımızın nesirde büyüme çağında olduğu bir dönemde kaleme alınan bu hikayenin, dönemin toplumsal yaşayış ve kültürünü aktarma, evlilik ve kadının toplumdaki yerine bakış açısını yansıtması bakımından değerli olduğunu düşünüyorum.
Ölüm Allah’ın Emri
Okuyacaklarıma Ekle
8
İrem
Ölüm Allah’ın Emri'yi inceledi.
64 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ahmet Mithat Efendi'nin kalemine daha önceden aşına olmuştum. Bu eserinde ise bilindik bir anlatım yerine farklı bir anlatım yöntemi kullanmış. Yani biz okurlar kitaba başladığımız anda aslına kitabın sonunda ne olduğunu biliyoruz. Ama mesele sonunu bilmekte değil, diğer sayfaya geçirecek o merakı ustalıkla işleyen yazarın yeteneğinde. Konusuna değinecek olursak, saplantı derecesindeki karşılıksız aşkı uğruna Behice'nin çevirdiği dolapları okuyoruz ve birbirini seven ve birbirinden zerrece vazgeçmeyen iki gencin aşkını... Keyifli ve bir çırpıda okunan bir kitaptı.
Ölüm Allah’ın Emri
Okuyacaklarıma Ekle
1