·
Okunma
·
Beğeni
·
3.225
Gösterim
Adı:
Ölüm Çığlığı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Ölüm Çığlığı
Ölüm Çığlığı
Evdeki Korku
Polisiye romanları ölümsüzleştiren yazar...
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Ölüm Çığlığı, küçük bir taşra kasabasında geçen cinayeti konu edinmektedir. Dışarıdan bakıldığında sakin ve huzurlu görünen bu taşrada bir cinayet işlenir. Öldürülen adam taşradakilerin sevmediği, nefret edilen zalim biridir. Cinayeti ve katilin bulunması rahibin ağzından aktarılmaktadır.
Huzurlu ve sakin görünmesine rağmen dedikodu ve kötülüğün ileri derecede taşrada yer almasını, karakterler aracılığıyla oldukça başarılı bir şekilde anlatmıştır Agatha Christie.
271 syf.
·3 günde·8/10 puan
Polisiye-gerilim okumayı en sevdiğim türlerden biri ve en sevdiğim yazarlarının başında da şüphesiz Agatha Christie geliyor. Kendisinin tüm külliyatını okuyup tamamlamak gibi bir hedefim var, umarım başarabilirim.

Kitapta St. Mary Mead kasabasında yaşayan Albay Protheroe'nun rahibin evinde öldürülmesi sonucu gelişen olayları okuyoruz. Kitapta anlatılanları birinci ağızdan Rahip Clement tarafından okuyoruz. Yazar kitabın başından sonuna kadar inanılmaz bir kurgu oluşturmuş. Ilk başta çevreye ve karaktere aşina olmamızı sağlıyor. Ve sürekli "Evet katili buldum, işte bu." diyorum ancak kararım her seferinde, farklı varsayım ve olayları okudukça değişiyor. Ve yazarın bu kitabımda bize eşlik eden karakteri sevgili Miss Jane Marple. Agatha Christie ilk kez bu romanı ile Miss Marple okuyucuları ile tanıştırıyor. Aslında amacı Hercule Poirot gibi sürekli bir kahraman yaratmamak ama bunda pek başarılı olduğu söylenemez. Çünkü Miss Marple en az Belçikalı ilginç dedektif kadar sevilmiş ve unlu bir kahramanı oluyor. Ve iyi ki oluyor !

Miss Marple çok iyi bir gözlemci ve bu gözlemlerine dayanarak çok yerinde tespitler yapmaktadır. Onun o tatlı, şüpheci, kendinden emin hallerini ve sezgilerini okumak inanılmaz keyifli oldu.

Ölüm Çığlığı kitabında yazar aslında kitabın sonuyla değil daha çok olayların gelişim ve karakterlerin gizemli davranışlarıyla okuyucuyu şaşırtıp heyecanlandırdığını düşünüyorum. Yine okumaktan büyük bir keyif aldığım, güzel bir Agatha Christie kitabı oldu.
176 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Agatha Christie'nin okuduğum ilk kitabıydı ölüm çığlığı. Tarzı zaten bilinen dünyanın en iyi polisiye roman yazarlarından biri zaten. 80 civarı romanı varmış. Hatta roman yazmaya okuduğu dedektif romanlarından daha iyi yazacağını düşünerek başlamış.
Hikaye rahibin evinde öldürülen adamla başlıyor. Adam rahibin çalışma odasında çalışma masasında ölü olarak kafasından tek kurşunla öldürülmüş. Cesedi Rahip buluyor ve olaylar başlıyor. Kitap o kadar düzenle yazılmış ki Miss Marple karakterinin olayları çözümlemesi ve bakış açıları sayesinde cinayet çözümleniyor. Bir arada Miss Marple karakteri bu romanda ilk defa karşımıza çıkıyor. Yaşlı ama sevimli bir kadın.
Kitabın sonuna kadar zaten katilin kim olduğunu anlamak imkansız. Ben okuduğumda aslında baştan belli olduğunu anlayınca yazarın zekasını ayakta alkışlamak gerektiğine karar verdim. Kitapta birçok karakter var. Rahibin ağzından okuyuca aktarılmış. Karakter çokluğu olmasina rağmen çok surukleyiciydi. Okumadiysaniz su gibi akan bir kitap.
176 syf.
·6/10 puan
Agatha Christie'den yine muhteşem bir köy cinayeti vakası
Birçok Agahta Christie kitabından farklı bir kitaptı. Öncelikle bu olay Miss (Jane) Marple'nin ilk vakası. Ikinci olarak kitap birinci ağızdan yazılmış, son olarak da kitabın başında karakterler yazmadığı için ve köy karakterleri de birden yüklendiği için karakterler açısından birazcık zorlandım fakat Agatha yine de çok iyi bir roman çıkartmayı tabii ki başarmış. Stephen King ve Agatha Christie köy romanı işini cidden çok iyi yapıyorlar
Konusu güzeldi fakat diğer Agatha Christie kitsplarına göre birazcık yavaş geldi. Fakat okunamayacak kadar yavaş değil. Katili bulma konusunda da 5 kişiyi şüpheli bulmuştum ve doğru tahmin edebildim. Ama 5 kişi arasından bir zahmet doğruyu bulmam gerektiğini düşünüyorum :D
Birçok Miss Marple romanını okumama rağmen Miss Marple'nin ilk vakasını yeni okuyabildim. O yüzden aramıza hoşgeldin insanları dürbünle dikizleyen dedikoducu dedektif Miss Marple <3
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Güzel bir Agatha Christie kitabı daha..

Kendinden yaşça küçük bir kadına aşık olan bi adam. Ve bu adamın rahip olması. Toplumsal algıların aşkı yenebilecek kadar güçlü olmadıklarını anlattı bize rahip Len. Aşkın, tutkunun ve isteklerin doğrultusunda yaşamanın her insan için mümkün olduğunu...

Rahibin genç karısı Griselda. Güzel tasvirlerle anlatılmış. Gözünüzde canlandırmanız oldukça kolay bir kadın. Sevgisini tam belli edemeyen bir karakter ama hatasını hep anlarlar sonlara doğru..

Len ve Griselda çiftinin hizmetçisi Mary. Bize asıl hizmetin gönülde olduğunu ve kim ne derse desin her insanın özel olduğunu anlatır gibi..

Polis müfettişi Slack. Biraz huysuz, biraz takıntılı ve insan sevmeyen bir tip. Fakat güvenmenin önemini anlatacak bize bir şekilde..

Ve Miss Marple. Sizce normal bir insandan dedektif olur mu? Dedektifler zaten normal insanlar değil mi? Cinayet romanları gerçek hayatla bağlantılı mıdır? Katiller romanların içinde birer karakter değil mi? Önsezi elimizde hiçbir şey yokken yolumuzu aydınlatan minik bir mum gibidir di mi? Bazen mum biter ve elimize akan sıvının verdiği acıyla başbaşa kalırız. Peki Miss Marple'ı, ihtiyar ama istekli kadın, bu kadar özel yapan şey ne? Mum? Ateş? Yaşlılık? Sevgi? İstek? Ve daha bir sürü şey?? Hadi kitabı okuyun ve bulun.
271 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Bulmaca kitabı gibiydi.. tabi böyle basit anlamda değil. Tam da beyin yakan cinsinden.
Mahalledeki yaşlı teyzelerin herkesi gözetlemesiyle parçaların bir araya gelmesi ve dedektif teyzemiz bayan Marple’nin gizemi muhteşem çözümü
Bu arada bizim mahallede de var böyle teyzeler bu kitapta işe yarar taraflarını görmüş oluyoruz
Çok keyifli bir kitaptı polisiye severlere kesinlikle tavsiye
176 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Agatha Christie gerçekten de çok başka bir boyutta. Bu romanında da katili tahmin edip sonra başka birini suçlayacak ve finale kadar katilin kim olduğu hakkında bir dedektif gibi siz de araştırmalara dahil olacaksınız..
271 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabın daha ilk başlarında heyecan başlıyor. Sanırım bu da Agatha Cristian farkı... Konusu isminden anlaşılacağı üzere bir cinayet, sırlarla dolu haliyle. Konu güzel ilerliyor. Karakter isimleri yabancı olduğu için ve kişi sayısı çok olduğu için kitabı okuyacaklara ufak bi kağıda kim olduklarını açıklayıcı bir ayraç yapmalarını tavsiye edeceğim. Özellikle benim gibi ara vererek okuyacaklar böyle yapmazsa karakterler unutulabiliyor. Genel olarak beğendim, keyifli ve sürükleyiciydi.
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Heyt beee ne kitaptı!
.
Bayan Marple'ın sahneye çıktığı ilk kitap bu. İlk başlarda biraz : "Niye böyle sıkıcı ki?" dedim içimden(malum ilk okuyuşum değil. Azıcık harekete alışmışım) amaaaaa aman susun 🤫 kimse duymasın 🤫 Çok pişmanım çünkü Agatha yine yaptı yapacağını.
.
Yalnız dikkatimi çeken birkaç şey var: Mesala bı kitapta Agatha'nın daha cüretkar davrandığını düşünüyorum. Sanki ülkesine ve ülkesinde olan her yanlışa olan öfkesini kusmuş bir şekilde. Ayrıca oluşturduğu polis karakterleri (erkek) kadınları aşağı gören, sığ düşünceli, fikrinden caymayan tiplerdi. Üstelik sonunda Marple'ın sözüne geldiler. Yine de bir kadının zaferi diye geçmedi olay. Eh, Agatha kimse kızdıysan artık, vermiş veriştirmiş bence adamlara 🤭 Rahip tiplemesine gelince, Agatha'nın din adamlarına bakışını yansıttığını düşünüyorum. Katili bulma konusunda rahip ikinci önemli kişi, üstelik sabırlı ve anlayışlı tavrı, mantıklı ilerleyişi, dini maddi dünyaya uyarlayışı bence mesaj içeriyordu.
.
Küçük bir köy halkını, dedikodu denen şeyi, bir cinayeti ve çözümünü, çok daha fazlasını göreceğiniz şahane bir eserdi bu. E, elbette tavsiyemdir. Öpücükler ve alkışlar sana Marple. Ve onun annesi Agatha.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Agatha Christie’nin Miss Marple karakterine yer verdiği ilk romanı. Hercule Poirot’dan farklı olarak bu kez tonton bir yaşlı kadın olan Miss Marple perspektifinden bakıyoruz olaylara.
St. Mary Mead köyünde Albay Protheroe gizemli bir şekilde öldürülmüştür. Cinayet, romanın anlatıcısı olan rahip Clement’in papaz evinde gerçekleşmiştir. Birçok şüpheli ve tuhaf olaylar eşliğinde katilin kimliğini açığa çıkarmaya çalışıyoruz.
Christie romanları okurken bende oluşturduğu hissiyatı seviyorum. Okurken sanki romanın dünyasında yaşıyor ve karakterlerle birlikte cinayeti çözmek için beyin fırtınası yapıyormuşuz gibi hissediyorum. Yine doyurucu bir Agatha Christie romanıydı benim için. Gizem ve cinayet romanı seviyorsanız mutlaka okuyun.
176 syf.
·Puan vermedi
Genel olarak Agatha Christie tüm kitaplarını yorumlamak istiyorum. Harika bir polisiye yazarı. Sizi olayın içinde yaşatıyor. Ben olsam şunu yapardım şöyle yapardım derken buluyorsunuz kitabın içinde. Beğenerek tüm kitaplarını defalarca okudum okumaya da devam edeceğim.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
St. Mary Mead kasabasında, rahibin evinde kasaba halkınca pek de sevilmeyen Albay Protheroe başından vurulmuş halde bulunur. Albay' ın öldürenin aslında dünyaya iyilik yaptığını söylediğini duyan rahibin ailesi şok olur.

Kasabada bu cinayet için sebebi olan bir çok isim varsa da Albayın genç ve güzel karısının, kasabada yaşayan ressamla ilişkisinin olması şüpheleri aşıkların üzerine toplar. Cinayetin gizemini ise yaşlı ve kimsenin ciddiye almadığı Miss Jane Marple çözecektir.

Yazarın daha önce okuduğum romanlarında da Miss Marple ile karşılaşmıştım. İlk defa bu romanda hayat bulmuş karakter. Agatha' nın diğer dedektifi Hercule Poirot' u ne kadar kendini beğenmişse Miss Marple da o kadar mütevazi görünüyordu. En büyük kozu da bu oluyor çok zaman.

Keyifle okudum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm Çığlığı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Ölüm Çığlığı
Ölüm Çığlığı
Evdeki Korku
Polisiye romanları ölümsüzleştiren yazar...

Kitabı okuyanlar 567 okur

  • Esra Civil
  • Nazlı Çetin
  • Ezgi Kızılay

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0