Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı Ölüm Defteri #1

9,2/10  (157 Oy) · 
362 okunma  · 
122 beğeni  · 
2.920 gösterim
Japon çizgi romanlarına verilen isim olan Manga, dünyada bir çılgınlık halini almıştır. Death Note (Ölüm Defteri) yayınladığı bütün ülkelerde satış rekorları kıran ve geniş bir hayran kitlesine sahip en önemli manga serilerinden biridir.

Bu deftere adı yazılanlar ölür… Ölüm Tanrısı Şinigami Ryuk'un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defter: DEATH NOTE (ÖLÜM DEFTERİ).

Bu doğaüstü defteri bulan ve dünyadaki cani suçluları ortadan kaldırmak için kullanmaya karar veren Light Yagami (nam-ı diğer Kira) ile kimsenin çözemediği olaylarda polise yardım eden L adlı gizemli detektif arasındaki muhteşem mücadele böyle başlar.

Light Yagami bu deftere ismini yazdığı ve yüzünü bildiği herkesin öleceğini keşfeder. Önceleri defteri kuşkuyla kullanmaya başlayan Light, ismini yazdığı insanların hayatlarının kendisinin belirlediği ölüm şekliyle son bulduğunu görür. Her geçen gün defterin yeni yeni özelliklerini öğrendikçe hayalindeki dünyayı yaratabilmek için defteri kullanmaya başlayarak adalet mekanizmasının yeterince cezalandıramadığı azılı suçluları öldürmeye karar verir. Suçlular gizemli bir şekilde ve peş peşe ölmeye başlayınca durum polisin dikkatini çeker ve dünyadaki birçok gizemli olayı çözmekle görevlendirilmiş olan "L" adlı dedektif, konuyu araştırmak üzere polisin yardımına koşar.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786055381028
 • Orijinal Adı:
  デスノート #1 (Desu Nōto) Taikutsu (退屈)
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Akılçelen Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mr.Kuralay 
18 Mar 15:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi

Hep merak ettiğim bir türdü çizgi roman. Denedim ve pişman olmadım.Güzel bir başlangıç yaptı kitap. Sabırsızlıkla serinin diğer kitaplarını okuyacağım.

Beytullah Ömer DUMLU 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı buradaki arkadaşlardan gördüm.Yazılan yorumları okudum.Ben de okumak istedim.Kitap gerçekten çok güzel.Bir saat gibi kısa bir sürede bitirdim.Ölüm tanrısı ile bir lise öğrencisinin ilişkilerini ve onları yakalamaya çalışan gizemli bir dedektifi anlatıyor.Hikaye çok sürükleyici elinize aldığınız da su gibi akıyor.Güzel bir çizgi roman okumanızı tavsiye ederim.

Nefise Şahin 
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk mangaydı. Herkesin öve öve bitiremediği bir seri olduğu için başladım. Fantastik yapısı ve zekice işlenmiş kurgusu, insanı hep bir sonraki sayfaya sürüklüyor. Kesinlikle övgüyü hak ediyor. Şiddetle tavsiye edilir.

Esma Tezgi 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Death Note, okuduğum ilk manga olduğu için başka mangalarla kıyas yapamam ancak beklentimin çok üstünde çıktı. Hikayenin nasıl devam edeceğini merak ederken Tsugumi Ooba'nın muhteşem bir iş çıkardığını gördüm, heyecanla ve çok severek okudum. Karakterler ve zeka kokan olaylar, şaşırtan detayları ile Death Note'u çok sevdim ve bir an önce serideki diğer mangaları da okumak istiyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...te-olum-defteri.html

Emir B. 
13 Oca 15:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum manga olan Ölüm Defteri çok güzeldi. İçinde bir defter bulan ve bununla insanları öldürebilen Kira'ları yakalamaya çalışan polislerin öyküsü anlatılıyor. Ben çok sevdim. Tavsiye ederim. İçinde şinigamiler yani ölüm melekleri anlatılıyor.

Meşrebi Kalender 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Miyazaki animelerini yalayıp yutmuş biri olarak hala manga okumamak büyük bir ayıptır, ne farkı olabilir ki, o da aynı şeyin laciverdi, diye düşünüp; adını çok duyduğum bu seriden başlamaya karar verdim.

Büyük bir heyecanla kitabın sayfasını çevirdim ki ; kitaptan davudi bir ses geldi:
“Hayırdır genç?”

Farkında olmadığım cehaletim ortaya çıkmasın diye bir yandan “ya bu sesli kitap dedikleri daha farklı bir şey olması gerekmiyor mu?” diye düşünürken bir yandan da derin kelime hazinemdeki en seçkin kelimeler arasından bir eleme yapıp kitaba hak ettiği cevabı yapıştırdım:

“Yok bişi!”

“ ‘Yok bişi’ ne la bebe ?” dedi. Ankara pavyonlarının kapısında duran, vücutları fit olmasa da insanda “üçbuçuk” hisselerine sebep olan, “göbek + yuh devenin nalı boyundaki” bar fedaisi sesi ile… “ Hayır, kapağımı çevirdin ondan mütevellit soruyorum.” diye devam etti.

Bir kitapla konuşmaya değil de bir kitabın nasıl oluyor da bu kadar kaba olmasına şaşırıyor, ama yine de boş durmuyor, hakettiği cevabı nasıl veririm diye kelime hazinemi yokluyordum. Birkaç saniye içinde yapıştırdım cevabı :

“ Okuyacağım ben ya!”

( Akışı, burada balla kesiyorum. Yukarıdaki sözüm size ünlü bir vecizemizi hatırlattı mı ? Hani bazen, az kitap okumamıza sebep olarak bizden bağımsız olan “şartları” bahane ederiz ya. İşte yine öyle hissederseniz açın aşağıdaki videoyu seyredin. Video sonrası hem kendinizden utanacaksınız hem de “ nerede bizim 12 ciltlik Meydan Larousse’lar ? Hepsini şimdi bitireceğim” diye böğüreceksiniz. Ben de dayanamadın şu ana kadar verilmiş en kapak cevaptan biraz istifade ettim. )

https://www.youtube.com/watch?v=AXTCQqtZtLA

( Nerede kalmıştık ? Haa tamam…)

“ Oku aslanımmmmm ! Oku yiğidimmmmm! Oku koçummmmm ! Ben sana okuma demiyorum. Yalnız, yaptığın “ters” ona dikkat et, diyorum” dedi.

Bu sefer hiç durmadan direkt yapıştırdım cevabı:

“ Nasığ yağğğ ?”

“ Lan evrimsiz ! Hayatında ilk defa mı manga okuyorsun? Manga sağdan sola doğru okunur. Sayfalar da alışık olduğumuz yönün tersine çevrilir. Yani neymiş ? Kitaba tersten başlamışsın…Bir daha yapma canım! Hadisssssssanaiyigünler…” dedi ve sadece ağzını kullanmadığına kesin olarak inandığım bir şekilde kahkaha atarak, ses uzaklaştı.

Bir kitabın “bozduğu” ilk insan olarak tarihe geçmenin verdiği sinirle ben de dayanamadım Ata’ma çıkıştım:

“ Ne vardı harf devrimi yapacak ? Önceden ne güzel tam tersi yöndeymiş. En azından yönü tuttururdum. Hep senin yüzünden işte! Modifiye şahin kullanan bir pirinç fetişistine rezil ettin beni” diye cümleyi bitirdimmmmm veya bitiremedim, tam olarak hatırlayamıyorum. Bir anda, 10 Kasım saat 09:05’te çalan sirenlerin yüz katı desibelde bir siren sesi beynimde birkaç saniye dolaştı. Kendime geldiğimde Gençliğe Hitabe’yi tersten sayıklıyordum…

Ben yandım eller yanmasın diye anlattım yukarıdakileri. Adamlar bizim gibi değil. Sahip oldukları ürünün kalitesine ve farklı olmasına inanıyor ve doğasını, özünü, orijinalliğini bozmadan sunuyorlar. Aman ürünüm ilgilerini çekmez demiyorlar. Tok satıcı anlayacağın…

Manga’nın kendisinden bahsetmek gerekirse konu “tanrıcılık” oynamak olduğu için çok ilgi çekici. “Yaratamam ama yok edebilirim…”

Ölüm tanrısı diyebileceğimiz Şinigami Ryuk; sırtında John Snow kürkü, üstünde heavy metalci kıyafetleri, saçları punkçı tarzı, yüzünde Batman’ın kankası Joker’in makyajı olan Yılmaz Morgül ile Street Fighter’ daki Blanka karışımı bir adam olarak çizilmiş.

Bazen kendini tam kaptırıyorsun, ses efektleri her şeyi bozuyor. Yani tam kitabı heyecanlı heyecanlı takip ederken koskoca bir şekilde “ HIŞIRT” yazıyor. Yazılan ses efektleri çok saçma. Diğer örnekler: Tıkırt, gıcırt, ciyak, gurk, viyak,

Klavuza uygun olmak şartı ile okuyun, okutun…

Merve Akpınar 
 29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu okuduğum ilk manga oldu ve gerçekten sevdim. Öncelikle mangalar bize göre son sayfa olan arkadan başlayarak bize göre ilk sayfa olan son olacak şeklinde okunuyormuş. Konusu kesinlikle özgün ve kaliteli. Yazarın anlatımında duyguları o kadar iyi yakalıyorsunuz ki bir ara tamamen karakter gibi hissetmeye başladım. Ayrıca mangayı çizen kişide gerçekten sözlerle mimikleri çok iyi yansıtmış. Bundan sonra ben manga okurum ve size de ilk kez manga okuyacaksanız tavsiye ederim çünkü hem ince hemde akıcı bir konusu var.

Gamze Sel 
11 Mar 10:28 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

üzülerek söyleyebilirimki seriyi geç keşfedenlerden birisiyim.
Kurgusu, çizimleri tek kelimeyle mükemmel.
Birkaç ay önce netflixte hollywood yapımı filmine denk gelip, izlemiştim.
Beğenmemiştim ama hani fena değildi diye düşünmüştüm.
Şimdi kitabına başlayınca aslında çok çok kötüymüş diye düşünüyorum. :)
Acilen diğer citlerini de almam lazım:)

Güneş İbret 
05 Şub 19:32 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ölüm Tanrıları'nın,ölmesini istedikleri insanların adını yazdıkları Ölüm Defteri dünyamıza düşünce zeki bir lise öğrencisi olan Light'ın eline geçiyor. Light,deftere ismi yazılan kim olursa olsun öldüğünü öğrenince kolları sıvayıp onu kötülüğü yok etmek için kullanmaya başlıyor. Tabii bununla birlikte bütün dünyayı ayağa kaldıran olaylar silsilesi başlamış oluyor. Yorumuma gelirsek,beni ilk şaşırtan resimde korkunç görünmesine rağmen oldukça sevecen(bana göre) çıkan Ölüm Tanrısı Ryuk oldu. Yani insan isminden ve görüntüsünden dolayı ister istemez kalpsiz bir canavar tarzı karakter bekliyor. Light'ın kendini beğenmiş tavırları ve zekasını kullanması benim çok hoşuma gitti. Zekiysen övünceksin alçak gönüllülüğe gerek yok! Ayrıca kurgudaki ölüm sahneleri çok güzel ve şaşırtıcı bir şekilde kurgulanmıştı. Resimli olmasından çok kurgusundan dolayı akıp gittiğini düşünüyorum.İlginç olan başka bir nokta ise mangaların tersten başlaması ve sağdan sola doğru okunması. Üzerinde çok tartışılacak bir kitap değil. Gerek kurgusu,gerek se karakterleri ve yaratılan dünyayla oldukça tatmin edici bulduğumu söyleyebilirim.Takeşi Obata'nın çizimlerinden bahsetmiyorum bile hiçbir detayı atlamadan ustaca reamedilmişti.Çok kısa sürede bitirdim ve serinin diğer kitaplarını hemeeen is-ti-yor-um!

Özlem 
 03 Şub 17:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Death Note-1

Ben mangalara ve animelere önceden önyargılıydım. Birkaç anime izleyince önyargım kırıldı ama manga okumak hep bana zor ve sıkıcı gelir. Bunun sebebi de mangalardaki siyah beyaz çizimler.

Kardeşimin hayranı olduğu ve hep gözüme çarpan Death Note'u yani ilk mangamı okudum. Daha önce çok fazla çizgiroman okudum. Çizgiroman okumak daha zevkli ama mangalar da sıkıcı değil.

Diğer mangaların çizimiyle karşılaştıramam fakat kurgu mükemmeldi. Karakterlerin zekasına hayran oldum. Her sayfayı çevirirken 'Acaba ne olacak?' dedim.

Konusu; Ryuk adlı ölüm meleğinin Ölüm Defteri'ni Dünya'ya düşürmesi ve Lighto'nun defteri bularak kullanmaya çalışması anlatılıyor. Lighto defteri kullanmayı öğrendikten sonra Dünya'da adaleti sağlamak için suçluları öldürmeye başlar fakat devlet şüphelenir. L hakkındaki çok zeki bir ajanla iş birliği yaparlar.

Kurgu mükemmel, karakterler çok zeki. Mangaya iyiki bu kitapla başladım.

4 /

Kitaptan 13 Alıntı

ozakiabi 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kira: "Death Note'u kullanarak dünyadaki bütün kötü insanları öldüreceğim. Diğer insanlara kötü davranan herkesi, bütün kötüleri öldüreceğim ve sonunda yeni, tertemiz bir dünya kuracağım."
Ryuk: "Yani yeni dünyadaki tek kötü sen olacaksın."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Portakal Çiçeği 
17 Şub 19:54 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Demek ki neymiş? Mangada bile güzel şeyler çıkıyormuş.
"Ölmeyi hak etmişti... Peki ya ikincisi? İdam cezası hak edecek kadar kötü biri değildi... Her zaman demiyor muydum ben! İnsanlar kokuşmuş... Kokuşmuş insanlar da yaşamasın daha iyi diye..."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Portakal Çiçeği 
 17 Şub 20:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Olması gereken. Bugüne iyi uydu.
"Herkes benim varlığımı bilecek. Adalet dağıtan birinin olduğunu öğrenecek. Böylelikle hiç kimse kötülük yapamaz hale gelir. Dünya kesin olarak iyiye gider. Cezalandırılmayı hak eden suçlular kalp krizinden ölürken...
... Ahlaksızlar, insanları taciz edenler, hastalık ya da kaza sonucu azar azar ölür..."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba (undefined)Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba (undefined)
Portakal Çiçeği 
17 Şub 20:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bakış açıları.
"İyi de, hepsi defalarca idam edilse bile yetersiz kalacak caniler değil mi? Bize ne!"
"Hangi ülkenin temsilcisi o sorumsuzca konuşan! Öyle elbette! Suçlu ya da idam mahkûmu bile olsa, öldürmek cinayettir!"
"Cinayet olduğu kesin değil."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Ruta/6245 
 31 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bu dünya bozuk! Bozuk olanlar ölmeli! Ben... Ben bunu bu defterle yapabilirim... Tek problem... Zihnim..."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Muhammed 
22 Mar 12:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu insanlara baktıkça, dünyanın bu insanlar olmadan çok daha huzurlu olacağına inanıyorum.

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Ruta/6245 
 31 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yagami Raito: "Dünyadaki tüm şeytanları bu deftere yazarak ayıklıyorum ve hepsi de kalp krizinden ölüyorlar. Bir geri zekalı bile şeytanların öldürüldüğünü anlayacaktır.
Dünyayı varlığımdan haberdar edeceğim. Birinin adaleti sağladığını öğrenecekler. Kimse suç işleyemeyecek. Dünya olması gereken yere doğru ilerleyecek. O şeytanlar kalp krizinden ölürlerken masum insanların hastalıkları da iyileşmiş olacak. Ve bir gün insanlar anlayacaklar. "Bunu yapmam ölümüme sebep olur." diyecekler. Ve dünya sadece benim kabul ettiğim iyi insanlardan oluşacak."
Shinigami Ryuuku: "Ve dünyadaki tek şeytan sen kalacaksın."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Özlem 
03 Şub 16:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bu insanoğlu dünyasında birbirine güvenerek yaşayabilen kişilerin sayısı çok azdır."

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba (Sayfa 118)Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba (Sayfa 118)
2 /