Ölüm Deltası

7,7/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
231 gösterim
O sırada dünyanın başına gelecekler ve küresel ısınma konularında gazetesine seri yazılar hazırlamakla meşgul olan Ahmet Kerim, baş komisere yardımcı olmak için Samsun`a gider...

Bu ölümler bir kaza mı, yoksa bir cinayet midir?
Soruşturma derinleştikçe deltada başka kuşkulu ölümler de meydana gelir. Gazeteci ve baş komiser, çeşitli engellemelere rağmen, tüm zorlukları göğüsleyerek, yılmadan, kuşların ve kuş bilimcilerin dünyasına girerler; esrarengiz ölümlerin ve deltanın gizemini çözmeye çalışırlar...

"Poseidon`un Laneti" adlı romanın kahramanları gazeteci Ahmet Kerim ile baş komiser Çetin Akın, bakalım bu kez de başaracak mı? Deltanın sırrını ve kuşkulu ölümleri aydınlatabilecekler mi?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9789944298377
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
13 Nis 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım ilk defa bir yazımda neden 9 değil de 7 puan verdim ya da neden verdiğim puanla başladım onu belirtmek istiyorum. Çünkü yazarımız çok akıcı bir kitap oluşturduğu halde bir anda Leyleklerin Uçuşu kitabını ve filmini izliyor gibi hissettim. Bu yüzden biraz puanını indirdim lakin hikaye beni sardığı için de hakkını yiyemem.
Salih, İsmail ve Arda henüz hikayenin başında ölüyor. Bu ölümler sonrası Komiser Çetin ve kahramanımız Gazeteci Ahmet Cemil devreye giriyor. Ortada dönüp dolaşan bazı sorular mevcut hikayeye göre. Değiştirilen tablo, delta ölümleri, Kaan’ın kazası ve Dr. Yıldırım ile Ahmet’e yapılan saldırıların benzerliği. Aynı zamanda Ahmet’e yapılan saldırı ve soygun gibi yıldırma girişimleri, Dr. Arda’nın sevgilisine attığı mesaj ve yine Yıldırım’ın bu kez de otopsi sonuçları ve öncesinde kendi kanıyla vermek istediği mesaj. Tüm bunlar bir tesadüf olamazdı ve ne anlama geliyordu? Bunun yanında şirketin bir benzerinin de Krasnoyars’da benzer olaylara karışmış olması sadece tesadüf olamazdı. İşte tüm bu sorulara yanıt bulmaya çabaladık. Biraz daha fazlası da var tabi. Bakanın kardeşi ve şirketi gibi. Onları da sizlere bırakalım artık.

Bu kısımdan sonrasında sitemizde herhangi bir inceleme olmaması nedeniyle Spoiler vereceğiz. Kitabı YERLİ yazar olduğu için pek fazla okuyan olmamış. Polisiye yazarın dünya nüfusuna denk olması nedeniyle. Bu nedenle ben Spoiler ile eklemeyi uygun buldum. Nasılsa pek okunmayacak ama mantığı bilinsin belki ilgi çeker diye düşündüm.

Salih, İsmail ve son olarak da doğa bilimcisi diyebileceğimiz Arda’nın ayrı hikayelerde anında ölümlerini görüyoruz. Kuşlarla ilgili gözlerine çarpan bir sorundan. Sadece Arda özel olarak merkeze götürülüp zehirlenip geri getiriliyor ve ölüyor. Ayrıca sevgilisine attığı bir mesaj da burada göze çarpıyor. Komiser Çetin durumu anlasa da kanıt sunamadığı için bununla bir şey yapamıyor.
Ölümlerin hemen akabinde Baş komiser Çetin, yakın arkadaşı Gazeteci Ahmet Kerim’i arar ve gelip onun da bakmasını ister. Yer Kızılırmak Deltası, Samsun. Burası gerçekten de Kuş Cenneti olarak geçer. Burayı da araştırmanızı istiyorum ve hoşunuza gideceğini düşünüyorum.
İşler ilerledikçe ve biraz ciddiyete bindikçe önce Ahmet saldırı ve soyguna uğruyor sonra gazetede görevinden uzaklaştırılıyor. Aynı şekilde Komiser Çetin de uzaklaştırma alınca işin rengi değişiyor. Bakanın kardeşinin de burada devreye girdiğini söylemek mümkün.
Tabi arada şunu belirtmek de şart. Verilen bazı ayrıntılar o kadar uzatılmış ki gereksiz geliyor ve çok sıkıyor. Tabi ben tabiri caizse Meraklı Melahat olduğumdan dayanamayıp okuyorum oraları da meraklı şekilde. Ne bunlar derseniz şimdi size anlattıklarımdan yola çıkarak anlayabilirsiniz. Mesela ayrı bir konu altında bölümler arasında şunlar var. Mantar Türevleri (ki alıntı da yaptım) , ülkelerin durumları, dünyanın değişimi, tehlikedeki türler, uyuşturucu kaçakçılığı vs.
Finale kadar durağan tempoda ilerlerken bir bakıyoruz ki finalde işlerin rengi değişiyor. Final oldukça hoşuma gitti. Açıkçası ben herhangi bir kitap fuarında 5 liraya ya da 3 tanesi 10 lira olan kitaplar arasında dahi bulabileceğinize ve alabileceğinize inanıyorum. Özellikle yerli yazarlara az da olsa şans verenler varsa tavsiye ederim. Çok akıcı olduğu için rahatça okuyabilirsiniz. Tabi benim gibi dengesizce sabah 6da kalkıp okumanızı da tavsiye etmiyorum ama siz bilirsiniz.
Şaka bir yana herkese hayırlı cumalar. Kandiliniz mübarek olsun. İyi tatiller şimdiden. Kendinize iyi bakın efendim..