Ölüm Kadın Meselesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
772
Gösterim
Adı:
Ölüm Kadın Meselesi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058209831
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başucu Yayınları
Baskılar:
Ölüm Kadın Meselesi
Ölüm Kadın Meselesi
Kendinizi; macera, gizem ve çözüme kavuşmayı bekleyen cinayetlerin tam ortasında bulacağınız bu eserde sayfa numaralarının olmaması da sizi etkileyen bir diğer özellik olacak zira sayfa numarası görmeye alışık olduğunuz yerlerde sizi kadın isimleri bekliyor olacak. Evet; son 2 yıl içinde cinayete kurban giden kadın isimleri…Her sayfası bir başka kadına ithaf edilen eserin sonuna geldiğinizde tahmin edemeyeceğiniz bir gerçekle karşılaşacaksınız…(Tanıtım Bülteninden)
264 syf.
·3 günde·9/10
Rıza ve Mustafa kitaplar hakkında sohbet eden ve beraber aynı kitapları okuyan iki arkadaşlar. İlginç gelecektir ki biz kitaba başlarken Rıza ve Mustafa da bizimle birlikte bu kitabı okumaya başlıyorlar. Kitapta, Aslı cinayet büroya yeni atanmış genç bir kadın. Ekipte; Salih komiser, İpek, Hüseyin, Ahmet ve Derya var. Ekip, Aslı gelmeden önce işlenen iki cinayeti aydınlatmaya gücü yetmeyince aralarına Dedektif Buket'i ekliyor. Cinayet üstüne cinayet ve kurbanların yanına bırakılan şifreler... Kitabı okurken katil olarak aklıma yanlızca bir isim geldi ve tahminimin doğru olduğunu gördüm. Fakat son sayfalarda okuduğum birkaç şey affalamama sebep oldu. "Acaba yazar bölüm atlamayı mı unuttu?" diyerek o kısımları idrak etmek için tekrar tekrar okudum. Başarılı bir sondu. Olayın böylesine bir sona varacağını asla tahmin edemezdim. Güzel bir polisiyeydi. Sade ve bol diyaloglu bir kitaptı.
-Nursena
264 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Rıza ve Mustafa, polisiye romanlar okuyup birbirleriyle yarışarak katili bulmaya çalışan iki arkadaştır. Bir gün Rıza, Mustafa'ya yeni bir kitap bulduğunu söyler ve birlikte okumaya başlarlar. Okudukları bu kitap, bir seri katili yakalamaya çalışan polis memurlarını anlatmaktadır. Peki seri katil kimdir? Sonuca ilk kim ulaşıp katili önce hangi polis bulacaktır. Ve Rıza ve Mustafa'nın amansız yarışında bu kez kazanan kim olacaktır?
Hikaye içinde hikaye okumayı seven, polisiye bir roman Ölüm Kadın Meselesi. Türkiye'deki kadın cinayetlerine dikkat çekmek için her sayfaya, sayfa sayısı yerine katledilen bir kadının ismi yazılmış.
Kitabın kurgusu başarılı ama yazarın dili bana pek hitap etmedi diyebilirim.
Kitabın %80'lik kısmı diyaloglar olarak ilerliyor. Her ne kadar ilahi bakış açısıyla anlatılmış olsa da, bu kadar fazla diyalog olunca ne durum ve mekan betimlemelerine ne de ruhsal tasvirlere yer kalmıyor maalesef. Neredeyse tamamen karakter duygularından arındırılmış bir kitaptı diyebilirim. Benim gibi duygu okumayı sevenlere, mekanları, karakterlerin mimik ve hareketlerini merak edenlere bu açıdan hitap etmeyeceğini düşünüyorum.
İkinci olarak bazı diyalogları maalesef çok gerçekçi bulmadım. Günlük konuşma hayatındaki gibi akıcı ve doğru gelmedi diyalogların bir kısmı bana, özellikle bazı yerlerde zorlama olduklarını düşündüm.
Ama diyorsanız ki, ben sürükleyici bir polisiye roman okumak istiyorum, kurgu açısından başarılı olduğunu tekrar söyleyebilirim.
Bu arada ben katili kitabın ortalarında buldum ama buna rağmen finalde şaşırdığımı itiraf ediyorum. Sizi şaşırtacak bir kitap arıyorsanız bence tercih edebilirsiniz.
Sevgiyle.
264 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın içeriğinden çok bence en çok dikkat çeken ve benim taktirimi alan tarafı yazarın turkiyede çeşitli sebeplerden öldürülen ve kitapta sayfa numarası vermek yerine öldürülen 232 civarında kadin cinayetlerine tepki niteliğinde sayfalara öldürülen kadınların isimlerin verilmesi.
Hepimiz belki bir günlüğüne haberlerde veya çeşitli sosyal mecralarda görüp de bir gün sonra unuttuğumuz kadın cinayetlerini bu şekilde tepki ve dikkat çekmek için güzel bir düşünce olmuş. Şahsen kendi adıma sayfalarda yazılan kişilere araştıma merakı uyandırmış oldu çoğunuda arastirdim. Allah rahmet eylesin hepsine. INŞALLAH dünyada ve ülkemizde kadın cinayetleri ve tecavüzler konusunda daha hassa ve böyle çirkin olayların olmaması için gerekli çalışmaların ve bilinçlenmelerin daha çok üzerinde durulur.
272 syf.
·8/10
Kurgusu, olayları ve ilerleyişi bakımın güzel bir kitap olmuş, soluksuz okuduğum kitaplar dan biri oldu. Mükemmel bir zekaya sahip bir kadın, onun yaşadığı zor günler ve aldığı intakam dolu bir hayat. Kitabın her sayfası heyecan dolu merak uyandıran bir kitap olmuş, sayfa sayısı yok. Polisiye ve gerilim sevenler mutlaka okumalı.
264 syf.
·Beğendi·10/10
Baştan kesin kesin söylemeliyim ki muhteşem bir kitap.Hayatımda bu tadı bir Jean Christope Grance kitabında aldım bir de bu kitapta.Bir grupta okuyan birisi paylaşım yapmıştı şöyle yazıyordu :
"-Kitapta sayfa sayısı yok.Onun yerine çeşitli nedenlerle ölen kadınların isimleri var."
İşte bu yazı beni başta bu kitaba çeken neden oldu ve o an okumayı çok istedim.O kadar çok istemişim ki Allah gönlüme göre verdi 🤗🤗

Gelelim kitabın özetine :

Rıza gizemli ve kendi halinde bir kişiydi.Komşularıyla bile ilişkisini kesen ve kendi kabuğuna çekilen biriydi.Hayatında görüştüğü sadece iki kişi vardı;biri Mustafa,diğeri ise genç bir kız olan Burcu idi.Mustafa ile dostlukları polisiye roman okuyup katilin kim olduğunu bulmayla geçen bir süreçti.Burcu ile olan ise okul bursunu yatırmaya dayanıyordu.Diğer tarafta ise Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliğine atanan Aslı vardı.Aslı tam bir kıvrak zekalı bir kadın.Her sorunu çözebilecek akla sahip biri.Problemlere karşı harika bir karşı çıkışı var.Şubeye geldiği ilk andan bunu müdüre ve Salih komisere ispatlamıştı bile.Derken Aslı iyice işine odaklanmıştı.Ardı ardına cinayetler oluyor ve bir türlü bu cinayetleri kimin yaptığını bulamiyorlardı.Bu nedenle Salih komiser, dedektif Buket Hanımı yardıma çağırmıştı.Olaylar iyice sarpa sarıyor ne ölen kişiler arasında bir bağlantı bulabiliyorlar ne de katil ile ilgili bir ipucu.Yine bir cinayet haberi aldıklarında olay yerine giden Salih Komiser ve Aslı,Dedektif Buket'i olay yerinde bulurlar.Herkesten önce orda olduğu için buna şaşırsalarda fazla üzerinde durmadılar fakat daha sonra olay yeri incelemelerinde bulunan delillerden birinde dedektifin parmak izleri çıkınca biraz gerginlik oluşur ve kafalarda soru işareti bırakır.Bu soru işaretleri en çok Salih Komiserde vardı.Yine bu yoğun bir zamanda katilin ölmüş bir kadının kimliğini kullanınca Salih komiser bunun peşine düşer ve puzzle parçaları yerine oturmaya başlar.Katilin arabası kiralandığı için de kiraladığı yere attığı maili araştırır.Her şey ortaya çıkmaya başlar ve artık katil bulunmuştur.Tek yapılması gereken yakalayıp tutuklamak.Fakat bu katil şubede öyle bir yumruk etkisi yaratmıştır ki herkes hala inanamıyordur.Ekipler katilin evine gidince bir de ne görsünler katil intihar etmiştir.Sizce bu roman burda biter mi?Bence bitmez asıl yumruk etkisi bundan sonra başlıyor.Ay şuan özetlerken bile heyecan doluyor içim.Tabiki ben her zamanki gibi en heyecanlı yerinde özeti bitiyorum.Daha fazla ipucu veremem .
Ki zaten bu özetimde her ayrıntıyı yazmadım.Hele ne ayrıntılar var bir bilseniz.O yüzden bu ayrıntıları ve gerisini size bırakıyorum 🤗🤗🤗
Emeğinize,yüreğinize sağlık hocam.Kesinlikle bu kitap benim baş tacım.
264 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
*#50kisilikokumagrubu* [#trendyayinevi ]
" #SerkanSengül " #kitapyorumu
#ölüm { #kadın} #meselesi #okudumbitti
" Şüphe zamanı çekilmez kılıyor ama sabretmem lazım "
Kitabın bir alıntısı ile birlikte yorumlamayı düşündüm .Gerçekten kitabı okurken şüphe içinde kalıyorsunuz.Heyecan dorukta ve ardı arkası kesilmeyen cinayetler ....
Rıza bey geçmişin izlerini bir nevî unutturmak için inzivaya çekilmiş olup görüştüğü sadece psikolog arkadaşı ve hukuk okuyan 19 yaşındaki Burcu ile bağlantı kuran baş karakterimizdir.
Rıza bey müdavimi olduğu kitabevinde Mustafa bey ile tanışır yer yer kitaplar hakkında konuşurlar.Riza bey Ankara'dan taşınmak zorunda kaldığı için telefonla irtibatlarini kesmeyerek okudukları kitaplar üzerine sohbetlerini devam ettirirler.
Mustafa kadınlarla arası iyi olduğu için tuzağına düşürmek maksadinda olan bir karakter.Burcu ise annesi ve babasından habersiz yurtlarda büyüyen başarılı bir Hukuk öğrencisidir.Riza bey ise Burcuya düzenli olarak burs parası gönderir ve maddi anlamda yardımcı olur.
Ankara Asayiş Şube Mudurlugu Cinayet Büro amirliğine atanmış olan Aslı çiçeği burnunda bir polistir.Goreve başladığı ilk andan itibaren komiseri Salih'in aydınlatmaya çalıştığı cinayetler içinde buluverir kendisini kısa sürede ekibe dahil olur işinde başarısını göstermek için çabalar.
Cinayetlerin bir seri katil tarafından işlendiğini saptayan ekip ne kadar ugrassada ilerleyemez.
Seri katil kim ,kısa zamanda pesisira nasıl cinayet işliyor ? Rıza ve arkadaşı bu zaman zarfında neler yapıyor ?
Okurken tahminlerde bulundum ama yanildim yazar müthiş bir sonla beni sasirtmayi başardı.Yazarin diğer kitaplarinida okumayı düşünüyorum. Sizlere tavsiye ediyorum ,yazarimizada bol okurlar diliyorum
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
#kitapyorumu
#ÖlümKadınMeselesi
#SerkanŞengül
#TrendYayınevi


Başlarda sıradan bir polisiye, sıradan bir cinayet kitabı okuduğunuz hissiyatına kapılacaksınız. Yazarın kurgusunun gizemiyle birbiri ardına işlenen cinayetler sizi bir delil bulma ve katili yakalama içgüdüsü ile tetikleyecek.

Sayfalar akıp gidiyor ve katil hala ortaya çıkmıyor. Delil neredeyse yok eee böyle bir durumda kafamda binbir tane senaryo kurdum. Tabiki de yanıldım. Katili doğru tahmin edemedim.

Göreve yeni atanan Aslı ve Salih komiser diğer ekip arkadaşlarının yardımıyla cinayetlere yoğunlaşırlar. Dedektif Buket hanım da tamda bu durumda ekibe katılır ve destek verir.

Seri katil’i yakalamak hiç bu kadar zor olmamıştı.

Bulunan deliller katili yakalamak için neden yeterli değildi?

Salih komiser ve ekibinin gözünden kaçan ayrıntı neydi?

Katil’in maktülleri öldürme sebebi neydi?

Katil yakalanacak mı?

Ben çok beğenerek okudum. Haydi sizlerde okuyun, okutturun..
272 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Yine insanın yüreğine dokunan harika bir eser. Kadın sorunlarına eğilmiş olması bu yazarı vazgeçilmez kılıyor. Kitap ise tam bir polisiye. Son ana kadar heyecanlı ve sona gelince şaşırtıcı. Mutlaka okunmalı...
272 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
...Aslında varlığının en uzun zamanı olan anın tadını çıkaramayan insanın, aynı harflerden türettiği ve yer geldi mi hızlıca dillendiriverdiği anıların duvara asılmış hatırlatıcısıyfı bu yapraklar...
...Yaşanan hiçbir acının hafızasından silinmediğinden emin olduğu gibi 'hafıza' denen bu muammanın kaydettiği her şeyi sürekli gündem de tutmadığının da farkındaydı...
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ölüm Kadın Meselesi
#SerkanŞengül
#Kitaptanıtım #kitapalintisi

🤓

Bir süre sessizce bekleyen ihtiyarın ilk cümlesi gözlerinden dökülmüştü. Belli ki hiç de hoş olmayan anılar biriktirdiği bir evdi ve geri dönmeyecek kadar kötü bir dönemde ayrılmıştı.

#kitap #book #bookstagram #kitapkurdu #kitaplar #vsco #bookland #booklover #me #my #lol #coffee #like #follow #takip #reading #like4like #1kitap1fotograf
264 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Önce biz kitaba başlıyoruz sonra aynı kitaba Rıza ile Mustafa başlıyor... Rıza ve Mustafa kitapçıda tanışıp, kitaplar hakkında sohbet eden iki arkadaş... Rıza tam bir polisiye tutkunu ve polisiye kitaplarla arası pek iyi olmayan Mustafa'ya da sevdirmeye çalışıyor(!). Aynı kitabı okuyup katili bulmaya çalışarak... Şimdi ise okudukları kitap Ölüm Kadın Meselesi...
Kitapta cinayet büroya yeni atanmış çaylak Aslı, çalışma isteğiyle göz dolduruyor... Salih komiserin de radarında... O sırada işlenmiş iki cinayet üzerine çalışan ekip fazla yol alamayınca bir de dedektif Buket dahil oluyor aralarına... Yapılan araştırmalar sonucunda ölenler arasındaki tek bağ kadınlara şiddet uygulamaları... Salih komiserin de aklına takılan bazı durumlar bizi bir isme götürüyor ve katil bulunuyor. Çok mu basit oldu??? Ben de öyle düşünmüştüm... O esnada Rıza okuduğu kitabı bitiriyor böyle bitmemesi lazım diyerek... Zaten ne oluyorsa ondan sonra oluyor.
Yakın zamanda böyle ters köşe bir kitap okumamıştım. Fena şaşırtıcı... Son 50 -60 sayfasını ( net sayı veremiyorum zira kitabın sayfa numaraları yok bunun yerine şiddete kurban giden kadınların isimleri var) neredeyse ağzım açık okudum... Polisiye severler hatta kitap severler kaçırmasın bence...
İnsan dalıp giderse hayatı ezberden yaşar ve bu durum hayatın en sevdiği şeydir. Sen farkına bile varmadan tekdüzeleşir ve daima kendini tekrar eden bir çekilmeze döner.
Nasıl biri görüyorsun ya da beni ne kadar tanıdığını düşünüyorsun bilmiyorum ancak en kısa ifadeyle;canı asla yanmayan bir Yalnızlık Var karşında. ve bana göre insan,daha az acı çekiyor yalnızlığında...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm Kadın Meselesi
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058209831
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başucu Yayınları
Baskılar:
Ölüm Kadın Meselesi
Ölüm Kadın Meselesi
Kendinizi; macera, gizem ve çözüme kavuşmayı bekleyen cinayetlerin tam ortasında bulacağınız bu eserde sayfa numaralarının olmaması da sizi etkileyen bir diğer özellik olacak zira sayfa numarası görmeye alışık olduğunuz yerlerde sizi kadın isimleri bekliyor olacak. Evet; son 2 yıl içinde cinayete kurban giden kadın isimleri…Her sayfası bir başka kadına ithaf edilen eserin sonuna geldiğinizde tahmin edemeyeceğiniz bir gerçekle karşılaşacaksınız…(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 72 okur

  • İlayda
  • Yıldız Erdoğan
  • Zana
  • Oğuzhan Kılınç
  • ALA
  • Makbule
  • Kıvırcık
  • Emine Nur
  • G
  • Tuba

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (12)
9
%8.8 (3)
8
%5.9 (2)
7
%5.9 (2)
6
%5.9 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%2.9 (1)
1
%0