Ölüm Meleğiyle Randevu

8,8/10  (5 Oy) · 
28 okunma  · 
8 beğeni  · 
837 gösterim
Ölüm Meleğiyle Randevu, modern Kürt edebiyatının ve romanının yaratıcısı, romancı, denemeci Mehmed Uzun’un, ölümünden önce kaleme aldığı ve kitaplaşmamış son denemeleriyle söyleşilerinin derlemidir. Muhsin Kızılkaya tarafından, Uzun’un vasiyeti üzerine hazırlanan kitap, hem Uzun’un yazın/yaşam serüvenini hem de çalışma nesnelerini tatminkar bir biçimde sunuyor okura...

“Kürt roman dilinin ilk temel taşını Mehmed koymuştur. Bu onur onundur. Bu çağda yeni bir roman diline imza atmak kolay bir iş değildir. Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır.”
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789752734081
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
ilknur güzelbaba 
 06 Ağu 15:34 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Mehmed Uzun'un söyleşilerinden, denemelerinden oluşan, çok sesli bir kitap. Okurken kendimi hem edebiyatla hem tarihle içiçe hissettim. Acının, sürgün hayatının, yasaklamaların,kıyımların yaşandığı Türkiye gerçeğini, aynı zamanda kendisi de yaşayan, buna tanıklık eden, Kürt yazar Mehmed Uzun o kadar eşsiz ve objektif bir sekilde yansıtıyor ki! Bu coğrafyadan ya da değil, içimizden ama bi o kadar da yabancısı olduğumuz seslerden, isimlerden (Kürt ressam Remzi, Hiner Selim, Feqî Hüseyin Sağnıç, Eyvind Johnson, Kamuran Ali Bedirxan, Auerbach...) bahsediyor Mehmed Uzun. Ve kendini yazmaya mecbur hisseden yazarın, kendini onu okumaya mecbur hisseden bir okuyucusuyum artık. Bu kadar baskı, zulümden sonra Türkiye'ye, Kürtlere ezilmişlere, ötekilere böyle değerli kitaplar, bilinmesi gereken gerçekler bırakan bir Mehmed Uzun'u okumak bizim için bir gerekliliktir.

Emine Sevgin 
20 Tem 11:01 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazmaya mecburum diyen bir yazar Mehmed Uzun, okumaya mecbur hisseden bir okuyucu ben. Uzun'un kitapları sanki bana daha çok otobiyografisini öğrenme fırsatı veriyor ve bu yüzden her kitabına büyük bir merak ve ilgiyle başlıyorum. Bu da yine zevkle okuduğum bir eser. Herkese iyi okumalar.

tuncay 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Mehmed uzunun deneme konuşma ve söyleşilerinin Muhsin Kızılkaya tarafından derlenmiş halidir. Ölüm meleğiyle randevu kitabında Mehmed Uzun kitaplarını yazarken nelere dikkat ettiğini nasıl esinlendiğini dile getirmiş. Aynı zamanda yaptığı söyleşiler ile Kürt sorununa bir nebze ışık tutmuştur.

Kitaptan 35 Alıntı

ilknur güzelbaba 
01 Ağu 10:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ape Musa
O faili meçhul cinayetler döneminde, 1972'de, askeri cezaevinde, yasaklı dilimin okuma yazmasını bana ilk öğreten, bu ko­nuda ilk hocam yazar Musa Anter de, yetmiş altı yaşında, bir gece yarısı, bu şehrin varoşlarındaki karanlık bir sokakta vahşice öldürüldü.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 32 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 32 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
31 Tem 11:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

.. anadilim, kimliğim, beni ben yapacak etnik, kültürel özellikle­rim yasaktı. Bir Kürt olarak dünyaya gelmiştim ama söz konu­su aidiyetlerim zorla yasaklanarak Türk olmam isteniyordu benden; Türk olmak mecburiyetindeydim. Bu mecburiyetin
karşısına kendi mecburiyetimle çıktım işte,..

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 13 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 13 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
06 Ağu 11:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sonra Yılmaz Güney gelir akla
Ben sözcü olmam. Ben ideolojilerin sözcüsü değilim, ben rejimlerin, siyasetlerin sözcüsü değilim. Eğer sözcü ola­caksam kendisini ifade etmekte güçlük çeken sıkışmış insa­nın sözcüsü olurum, bu benim için şeref olur.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 211 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 211 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
06 Ağu 11:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hasretlerle geçen bir hayat işte. Hem her
yere hem de hiçbir yere ait olmak/olmamak duygusu işte.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 165 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 165 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
 01 Ağu 01:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Galipler!
Galipler, en azından benim bildiğim, gördüğüm, insana ya­kışmayan bir kaderi bana reva gören galipler. Kibirleri mağru­riyetleri, resmi yalanları, rahatlıkla tüm tarihi kendilerine göre revize edebilecek cesaretteki sahtekarlıkları, kof böbürlenme­leri; iktidara, silaha, zorbalığa. militarizme tapan inanılmaz acımasızlıkları ve düşkünlükleri; bir çırpıda binlerce koruma­sız, savunmasız aydını köşe başlarında "faili meçhul"lerle kat­ledip ortadan kaybolacak düzeydeki pervasızlıkları ve kalleş­likleri; komploları, suikastleri, terörleri, "namus, şeref, onur" diyerek başkalarının namus, şeref ve onurlarıyla oynamayı adet haline getirmiş, her türlü edep, uygarlık ve zevkten yok­sun, kıyıcı ilkellikleri; şana, şöhrete ve iktidara duydukları sonsuz açlıktan; ar, haya ve utanç duygularından tamamıyla arınmış -kendilerıne göre şaşaalı ve görkemli- iğrenç yaşam
tarzları; hayal ürünü, basit, yavan rivayetlerden inşa edilmiş, kendilerinin bile inanmadığı ama gıdıklayıcı ikbal kapılarını açan resmi ideolojileri, ötekine karşı kin ve nefret üzerine ku­rulu çılgın ultra-milliyetçilikleri; hukuk diye yutturduktan kirliliği, zulmü, otoriter-totaliter zihniyeti ve yaratılan gülünç res­mi mitleri koruyan köhne kalkanları; yalanların ve riyakarlığın yarattığı derin ahlaki çöküntü ve "muhteşem, her şeye mukte­dir" bir yalanlar hükümdarlığı ...

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 25 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 25 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
01 Ağu 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

.. ben, bana benzer karakterleri yazmıştım. Ben bir mağlup ve mağdurdum; bir öteki ve barbardım; bir yabancı ve sürgündüm

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
06 Ağu 11:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biz tahammülü unuttuk. Sabrı, vicdanı, merhameti unuttuk. Adalet ve utanma duygusunu yitirdik. Türkiye'de utanma duygusu yok. Utan­ma duygusunu yitirdiğinizde, her şeyi söylersiniz, yaparsınız ve utanmazsınız. Ben bütün bu kaybettiğimiz duyguların ya­şandığı ve bunların bir erdem olarak kabul edildiği, olmadığı zaman da utanıldığı bir gelecek yazardım Kürtler ve Türk­ler için.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 202 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 202 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
01 Ağu 02:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mağluplar; insanın iyi olduğuna inanan, iğrenç koşullara alçak kadere kızan, her zaman bir biçimiyle kesintisiz ama ço­ğu kez nafile bir başkaldırı içinde olan ve başkaldırılarıyla, çektikleri acılarla bize kim olduğumuzu, nasıl davranmamız ge­rektiğini hatırlatan insanlar.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
04 Ağu 12:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Vicdan rahatsızsa, itiraf kaçınıl­maz olur. Kitap bir itiraftır, tanıklık etmem için gereklidir."
- Albert Camus -

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 115 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 115 - İthaki Yayınları)
ilknur güzelbaba 
 01 Ağu 01:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mağlup ve Mağdurlar!
Bir de ötekiler, yani mağluplar ve mağdurlar, yani tarihin ve tüm zamanların öznesi oldukları halde isimleri, cisimleri okunmayanlar. En azından benim bildiğim, tanıdığım ve ya­rattıklarım; anlaşılması güç, tuhaf ama asla mağlup olmayan gururları, ilk fırsatta hemen başkaldıran onurlu duruşları; Nuh Nebi'den devraldıkları, onlardan olmayanların farkına bile var­madıkları tevekkülleri, Eyyüp Nebi'den onlara miras kalmış sı­nırsız sabırları ve İbrahim'in nefesiyle kutsanmış mucizevi ta­hammülleri; bizim, yani insanlığın yitirdiği en önemli erdemlerin, adalet, vicdan, merhamet duygusunun gerçek sahipleri; toprağa, doğaya ve insana karşı şefkatin asıl sakinleri; kendile­ri dışında hiç kimsenin ama özellikle de galiplerin asla kavrayamadıkları ötekiye ait, gizlilige mahkum garip yaşam tarzları, onlara hep güçlü bir direnme duygusu veren dilleri, sesleri, fısıltıları, efsaneleri, destanları, rivayetleri, sırları, mitleşmiş şah­siyetleri, vakaları, hatta aşırı dedikoduları, fiskosları, bitmez tükenmez iç kavgaları ...

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 26 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 26 - İthaki Yayınları)
4 /