Ölüm Meleğiyle Randevu

·
Okunma
·
Beğeni
·
1832
Gösterim
Adı:
Ölüm Meleğiyle Randevu
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
217
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752734081
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Ölüm Meleğiyle Randevu, modern Kürt edebiyatının ve romanının yaratıcısı, romancı, denemeci Mehmed Uzun’un, ölümünden önce kaleme aldığı ve kitaplaşmamış son denemeleriyle söyleşilerinin derlemidir. Muhsin Kızılkaya tarafından, Uzun’un vasiyeti üzerine hazırlanan kitap, hem Uzun’un yazın/yaşam serüvenini hem de çalışma nesnelerini tatminkar bir biçimde sunuyor okura...

“Kürt roman dilinin ilk temel taşını Mehmed koymuştur. Bu onur onundur. Bu çağda yeni bir roman diline imza atmak kolay bir iş değildir. Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır.”
217 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ölüm Meleğiyle Randevu, modern Kürt edebiyatının ve romanının yaratıcısı, romancı, denemeci Mehmed Uzun’un, ölümünden önce kaleme aldığı ve kitaplaşmamış son denemeleriyle söyleşilerinin derlemidir. Muhsin Kızılkaya tarafından, Uzun’un vasiyeti üzerine hazırlanan kitap, hem Uzun’un yazın/yaşam serüvenini hem de çalışma nesnelerini tatminkar bir biçimde sunuyor okura...(Arka kapaktan alıntıdır.)

Mehmed Uzun bu eseri birçok konuya parmak basan kısa yazılardan oluşuyor. Savaştan, kültürden, toplumdan, yazarlıktan ve Kürtlerden olmak üzere birçok konuyu kaleme alan yazarın okumuş olduğum en dominant eserlerinden biridir. Bu dominantlığı kitabın sonlarında kendisi, yazarlığı, Kürt edebiyatının durumu gibi konularda önlemli bilgiler veren röportaja dayanarak söylüyorum. Çünkü her soru sorulmuş ve içtenlikle de cevap verilmiş.

Mehmed Uzun'un dünyasını her kitabında dolaylı olarak biraz daha anlıyordum ama son kısımlarda bulunan soru cevaplardan dolaylı öğrenmek yerine doğrudan bu kesitlere değinmesi benim açımdan oldukça mutluluk vericiydi. "Nar Çiçekleri", "Zincirlenmiş zamanlar, zincirlenmiş sözcükler" kitaplarında da sık sık kendisine ve yazarlık sürecine değinen yazar bu eserinde de daha detaylı bahsetmekte.

Mehmed Uzun'u tanımak isteyenlerin okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Birçok kitabında kendisiyle ilgili bilgiler veren yazar, belirli bir olay akışının olmadığı, daha doğrusu roman şeklinde olmayan bu kitabı onun yaşamına bir nebze de olsa ışık tutuyor.

Modern Kürt Edebiyatı'nın çok zor koşullarda önünü açan, öncülük eden ve güzel eserler bıraktığı için sonsuz teşekkürler Mehmed Uzun...
217 syf.
·2 günde·Beğendi
Unutulmaya, yasaklanmaya mahkum edilmiş bir dil.....

Kitap üç bölümden oluşur. Her üç bölümüde keyifle okudum.
Aslında tarihin gerçeklerini, kürtlerin her türlü baskiya, yasaklanmaya bire bir yaşadığını anlatiyor.Kendi hayatının zorluklarını, çaresizliklerini, umutlarını, sürgün
hayatını, hastalığını, hapis hayatını ve roman karakterlerine dönüştürerek acısını bir nevi dindirebilemekti.

"Hayır, nefret etmiyorum ama nefreti yazacam" demişti.

Çünkü amacı nefret ettirmek değildi, sadece atalarının, dedelerinin, annelerinin, babalarının konuştuğu dile sahip çıkmaktı. Ama ne oldu yasaklandi kendi evinde konuştuğu dili okulda konuşamadı ve bunu içinde ne çok hakarette, şiddete maruz kalmıştır.

Ben hatırladığım kadarıyla ilkokul yıllarımda bire bir yaşadım. Evde konuştuğumuz dil farkli okuldaki farkıydı. Çok zorlanıyordum hatta sizlere bir küçük ama aci dolu anımı anlatayım.

Sıra arkadaşımla sınıfta kürtçe konuşuyorduk ve hoca bizi çağırdı ellerimize sert bir cetvel indirmişti ve KÜRTÇE konuşmak yasak demedim size diye soylendigi hatırlıyorum daha yeni bir dil aşamasındaydık.

Aslında yeni tanıştığınız bir dost gibi olmalı bir dili öğrenmek
Dost sıcak, samimi, doğal olur hemen kaynaşırsınız ve hemen onu dost diye kabullenirsiniz. Bir dil de öyle yapmak lazım bir dost gibi.......

Kürtlere, kürtçeye büyük haksızlık yapıldı. Bir dil toplumun onurudur.

Ahmet Kaya'yla olan anısı beni çok mutlu etti. Beraber yaşamaları ve aynı kaderi paylaşmaları yürek burkutucu....
Yaşar Kemal : Mehmed Uzun'a yazdıkları .
Sizden öğrensinler edebiyatçıya saygıyı... Türkler öğrensin. Biz zulümle büyüdük. Devlet tarafından zulümle büyütüldük. Edebiyat bir değerdir, kültür değeridir. Sahip çıkmak lazım. Kürt halki sahip çıktı mehmed'ine...


@illegal1hanim değerli okur arkadaşıma tşk edrim bana pdf göndererek okumami sağladı. Ilk defa pdf'den okuyunca çok zorlandım.

Mehmed Uzun okuyun, renklenin🕊
217 syf.
·7 günde
Mehmed Uzun'un ölmeden önce kaleme aldığı fakat kitaplaştırmadığı deneme ve söyleşilerden oluşuyor. Eser Muhsin Kızılkaya tarafından Türkçeye çevrilmiş ve kitaplaştırılarak sunulmuş bize.

Sürgünde memleketinden uzak, insanından, okuyucularından uzak geçen bir hayat... Ülkesindeki yaşamının büyük bir kısmını cezaevlerinde geçiren bir yazar, aydın Mehmed Uzun.

Ölüm meleğiyle Randevu kitabında sürgünde geçen günlerini eserlerini kaleme nasıl aldığını fikirlerini düşüncelerini bizlere aktarmış.

Eser 3 bölümden oluşuyor ve bizlere eşsiz bilgiler sunuyor hem yazar hakkında hem de tarih hakkında.

Sanata edebiyata barışa aşık bir yazar, Kürt edebiyatının kurucusu Mehmed Uzunu okumayı herkese tavsiye ederim

İyi okumalar
217 syf.
·8/10
Yazmaya mecburum diyen bir yazar Mehmed Uzun, okumaya mecbur hisseden bir okuyucu ben. Uzun'un kitapları sanki bana daha çok otobiyografisini öğrenme fırsatı veriyor ve bu yüzden her kitabına büyük bir merak ve ilgiyle başlıyorum. Bu da yine zevkle okuduğum bir eser. Herkese iyi okumalar.
217 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aslında Memed Uzun kendi şahsıyla tüm kürt halkının sorunlarını ve hayat macerasını anlatmış bu sözünde. O yüzden değerli bir insandır Mehmed Uzun

Yasak, Ceza, kaçış, mazlumiyet, gurbet, kimsesizlik, çaresizlik ve kahrolası bir kader: maceramın özeti budur.
217 syf.
·10 günde·10/10
Mehmed uzunun deneme konuşma ve söyleşilerinin Muhsin Kızılkaya tarafından derlenmiş halidir. Ölüm meleğiyle randevu kitabında Mehmed Uzun kitaplarını yazarken nelere dikkat ettiğini nasıl esinlendiğini dile getirmiş. Aynı zamanda yaptığı söyleşiler ile Kürt sorununa bir nebze ışık tutmuştur.
217 syf.
·13 günde·9/10
Kitap üç bölümden oluşuyor. En sevdiğim bölümse Mehmed Uzun’un hayatına dokunmuş, kendisini etkilemiş kişiler hakkındaki yazıları oldu. “Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık” kitabındaki şarkıcı kişinin Ahmet Kaya olması ve onunla arasındaki dostluğunu öğrenmem beni mutlu etti. Sevdiğin bir yazarın kitabını yine sevdiğin bir sanatçının şarkıları eşliğinde okumak bir de bu yazar ve şarkıcının dost olması çok hoş bir duygu.
217 syf.
·Puan vermedi
Ölüm Meleğiyle Randevu yazarın son dönemlerinden bilgi aktarımı mevcut olan bir öykü kitabıdır. Okumanızı tavsiye ederim.
İyi Okumalar...
Kalbi Selamlar...
Demokratik, çoğulcu, uygar bir toplum insan özgürlüğü, inanç özgürlüğü, ifade ve yazma özgürlüğü, diğer bütün insanlara saygı, hoşgörü ve barış sütunları üzerinde yükselir.
.
Diyarbakır, tümden mazlumun şehridir; gadra uğramışların, kendisini ifade edemeyenlerin, acısını, hüznünü anlatamayanların merkezidir.
Mehmed Uzun
Sayfa 32 - İthaki Yayınları
O gece virane Istanbul'un bütün sokaklarını, muhteşem sohbetler eşliğinde dolaştık.
Gezdiğimiz her sokakta, girdiğimiz her mekânda Ahmet Kaya,
Yaşadıklarıyla, müziğiyle ilgili ayrintilar veriyordu bana;
ülkesine yeni dönmüş çocuğun malumata ihtiyacı vardı.
..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm Meleğiyle Randevu
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
217
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752734081
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Ölüm Meleğiyle Randevu, modern Kürt edebiyatının ve romanının yaratıcısı, romancı, denemeci Mehmed Uzun’un, ölümünden önce kaleme aldığı ve kitaplaşmamış son denemeleriyle söyleşilerinin derlemidir. Muhsin Kızılkaya tarafından, Uzun’un vasiyeti üzerine hazırlanan kitap, hem Uzun’un yazın/yaşam serüvenini hem de çalışma nesnelerini tatminkar bir biçimde sunuyor okura...

“Kürt roman dilinin ilk temel taşını Mehmed koymuştur. Bu onur onundur. Bu çağda yeni bir roman diline imza atmak kolay bir iş değildir. Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır.”

Kitabı okuyanlar 204 okur

  • Viyan
  • Yamur
  • Okumapusulası
  • Gülsima Dinçer
  • Serhat Avcı
  • Mehmet Emin Dağ
  • Ferset
  • Ayşe Danış
  • Mazlum Turğay
  • Şükran ASLAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%45.8
35-44 Yaş
%20.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.3
Erkek
%54.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (40)
9
%16.7 (10)
8
%8.3 (5)
7
%3.3 (2)
6
%0
5
%0
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%3.3 (2)