Ölüm Meleğiyle Randevu

9,0/10  (6 Oy) · 
46 okunma  · 
12 beğeni  · 
926 gösterim
Ölüm Meleğiyle Randevu, modern Kürt edebiyatının ve romanının yaratıcısı, romancı, denemeci Mehmed Uzun’un, ölümünden önce kaleme aldığı ve kitaplaşmamış son denemeleriyle söyleşilerinin derlemidir. Muhsin Kızılkaya tarafından, Uzun’un vasiyeti üzerine hazırlanan kitap, hem Uzun’un yazın/yaşam serüvenini hem de çalışma nesnelerini tatminkar bir biçimde sunuyor okura...

“Kürt roman dilinin ilk temel taşını Mehmed koymuştur. Bu onur onundur. Bu çağda yeni bir roman diline imza atmak kolay bir iş değildir. Bu güç işin altından, Mehmed Uzun alnının akıyla çıkmıştır.”
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  217
 • ISBN:
  9789752734081
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine Sevgin 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazmaya mecburum diyen bir yazar Mehmed Uzun, okumaya mecbur hisseden bir okuyucu ben. Uzun'un kitapları sanki bana daha çok otobiyografisini öğrenme fırsatı veriyor ve bu yüzden her kitabına büyük bir merak ve ilgiyle başlıyorum. Bu da yine zevkle okuduğum bir eser. Herkese iyi okumalar.

tuncay 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Mehmed uzunun deneme konuşma ve söyleşilerinin Muhsin Kızılkaya tarafından derlenmiş halidir. Ölüm meleğiyle randevu kitabında Mehmed Uzun kitaplarını yazarken nelere dikkat ettiğini nasıl esinlendiğini dile getirmiş. Aynı zamanda yaptığı söyleşiler ile Kürt sorununa bir nebze ışık tutmuştur.

Kitaptan 13 Alıntı

Özlem73 
22 Oca 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diller, dinler ve uygarlıklar dünyanın en şefkatli, hoşgörülü, ötekini kucaklamaya hazır varlıklarıdır. Onları kin ve nefretin aracı haline getiren biziz, bizim çılgın hayallerimiz, ütopyalarımız, ideolojilerimiz ve siyasetlerimizdir.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)
mısra 
04 Şub 15:57 · Kitabı okudu

İnsani kaderi kısaca şöyle anlatmam mümkün; siz doğduğunuz mekanı, koşulları, anadilinizi, ilk kimliğinizi, ilk dininizi ve aidiyetinizle ilgili ilk referanslarınızı belirleyemiyorsunuz.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 102 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 102 - İthaki Yayınları)
Özlem73 
22 Oca 22:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Barış, harikulade bir insani metamorfozdur (değişimdir ). Barış, ben dediğimiz şeyin öteki haline gelmesidir; ötekini anlamak, onunla eşit ilişki kurmaktır. Barış, insanoğluna en çok yakışan erdemleri kendi içinde barındıran yepyeni bir kültür, bir terbiyedir.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 87 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 87 - İthaki Yayınları)
mısra 
04 Şub 15:56 · Kitabı okudu

Bireyin insan onuru ve insanın en temel varlığı olan sözün onuru konusundaki direniş ve başkaldırısını desteklemek, bireyi daha özgür ve saygın hale getirecek demokratik girişimlere sempatiyle bakmak, bireyin hak, hukuku, değer, haysiyet, sevgi, vicdan, merhamet, tahammül, dostluk, diyalog anlayışlarına yardımcı olmak önemli bir görevdir.

Hiç kimse bunu bir görev olarak kabul etmese bile biz yazarlar, akademisyenler, yayıncılar, çevirmenler, sanatçılar bunu görev kabul etmek zorundayız. Çünkü bizi öteki herkesten ayıran bir özelliğimiz var, söz ve anlatıya ilişkin onurun insanın onuru da olduğunu her koşulda bilmek zorundayız.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)

"Yasak, ceza, kaçış, mazlumiyet, gurbet,
kimsesizlik, çaresizlik ve kahrolası bir
kader: Maceramın özeti budur..."

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed UzunÖlüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun

Okumadan,araştırmadan, bilmeden, öğrenmedende iyi şeylerin yaratılabileceğine çoğu zaman inanıyoruz.Avrupa'ya gittiğimde bunun sadece kendimizi kandırmak olduğunu daha iyi anladım...

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed UzunÖlüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun
mahmut yiğiter 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben, bana benzer karakterleri
yazmıştım. Ben bir mağlup ve
mağdurdum; bir öteki ve barbardım; bir
yabancı ve sürgündüm.

Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (İthaki Yayınları)Ölüm Meleğiyle Randevu, Mehmed Uzun (İthaki Yayınları)
2 /