Ölüm Nedeni: Bilinmiyor

8,0/10  (9 Oy) · 
15 okunma  · 
10 beğeni  · 
425 gösterim
"Ölüm Nedeni: Bilinmiyor", nihilizm kıyılarında dolaşan bir şiir toplamı. Anlaşılır yanı ise, patolojisinin toplumsal-bireysel gerçeklikte yatıyor olmasıdır. Türkiye'nin son çeyrek yüzyıldaki insanı; insanlık onurunu ayaklar altına alan egemenlik tarzı, bireyi hiçlik eksenine yerleştirmiştir. Bu şiirdeki güçlü ölüm çığlığı, bütün öldürümlere yöneltilmiş bir başkaldırı; aşağılayanı (faşizmi), aşağılanmış benliğini teşhir masasına yatırarak aşağılama girişimi olarak görülmelidir. Albert Camus'nün şu sözleri, Ahmet Erhan için de geçerlidir: 'Sade ve romantikler, Karamazof ya da Nietzsche, sırf gerçek yaşamı istedikleri için girdiler ölüm dünyasına.' "
-Adnan Satıcı-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  133
 • ISBN:
  9789754947014
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mete Özgür 
04 Oca 11:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm Nedeni: Bilinmiyor, Ahmet Erhan'ın kişisel otopsi raporudur. Böyle bir rapor ancak ve ancak; ölüm, hayatına ve şiirlerine bu denli nüfuz etmiş bir şairden beklenirdi. Aslında ölüm deyince akla başka şairler de gelir. Ahmet Haşim ya da Cahit Sıtkı Tarancı gibi... Fakat ölüm, anlamsal olarak daha öznel bir formda yer eder Ahmet Erhan şiirlerinde.


Ahmet Erhan, şiirlerinin müthiş bir yalınlık ve samimiyet içermesine rağmen bilinirlik açısından kendi dönemi şairlerinin süksesinden uzaktır. Bunda en büyük payın dönemin toplumcu şiir tavrının olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, Ahmet Erhan şiirlerine çokça temel olan ölüm teması, toplumcu tavırdan uzak ve öznel olarak nitelendirilmiş ve yadsınmıştır. Yani toplumcu tavıra göre ölmek, dünyayı değiştirmekle açıklanmıyorsa yada en azından toplumsal bir gerekçeye dayanmıyorsa kabul edilemez görülmüştür. Toplumcu şiir anlayışı ve sol kimliğine rağmen bile çok fazla sahiplenilmemiştir. Bunu bu kitapta olmasa da diğer bazı şiirlerinde görmek de mümkündür.

Kitabın ilk ve son şiirlerine bakıldığında, tam bir bütünlük içerdiğini görüyoruz. Otobiyografi şiiriyle başlayan ve Kalıt şiiriyle sona eren kitap boyunca ölümüne gerekçeler arar Ahmet Erhan. "Bilinmiyor" dese de hemen her şiiri bir gerekçe listeler. Bunun yanında doğum nedeninin de bilinmediğini belirtir ve cevabı annesinden bekler.
"Sekiz Şubat Bindokuzyüzellisekiz.
Doğum nedeni: Bilinmiyor. Ülkesi: Akdeniz.

Anne, niye doğurdun anne beni?" s. (98)

Hemen ardından, doğumuyla birlikte, aynalarda yeni bir yüzün ve birahanelerde yeni bir masanın da doğduğunu söyler Ahmet Erhan. Alkol ona babasından kalan önemli bir mirastır aslında. Alkol bayrağını babasından devralan Erhan hep babasına hayran bir çocuktur. Gel gelelim, şiirlerinde defalarca yer verdiği hatta kimi zaman yücelttiği alkol, kendisinin yıllar boyu şiirlerle davet ettiği ölümü getirmiş ve ölümüne önemli bir gerekçe olmuştur. Zira Ahmet Erhan gırtlak kanserinden dolayı hayatını kaybetmiştir. Artık ölüm nedeni biliniyor...


İyi kitaplar...