Ölüm Peygamberi

7,9/10  (21 Oy) · 
43 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.476 gösterim
1743 yılında, Rio de Janeiro`ya musallat olan bir seri katil, bir ay içinde kurbanları arasında fakir köylülerin, din adamlarının, kontların ve polis şeflerinin olduğu bir düzine kadar insanı vahşice öldürür.

Katil, kurbanların yanına hep aynı kanlı imzayı karalamaktadır: "Ben Mesiha Daggala`yım, Ölüm Peygamberi." Rio valisi bu vahşi cinayetleri çözebilmesi için bir yıl önce polis teşkilatından kovulmuş, alkolik ve esrarkeş Yüzbaşı Alvaro`yu göreve çağırmak zorunda kalır.

18. yüzyılın korkunç Engizisyon Mahkemesi; işlenen cinayetleri önceden haber veren yüzü maskeli gizemli bir ressam; ilk bakışta herkesi kendine âşık eden güzeller güzeli bir kontes; şeytana taptıkları gerekçesiyle diri diri yakılan bilim insanları ve tüm bunların karşısında hayattan vazgeçmiş, kendini, çektiği vicdan azabı kuyusunun içine hapsetmiş mutsuz bir polisle, masum insanları vahşice doğrayıp öldüren, dine, topluma ve uygarlığa karşı savaş açmış cani ve zeki bir katil. Belki de Deccal`in ta kendisi...

Tutkulu bir aşkın gözyaşlarıyla kavrulmuş, ıssız ve ümitsiz insanlar...

Acı ve merhametsizlikle yüklü bir dünyanın ortasında sıkışıp kalmış günahkâr arzular... Ve bu günah dolu dünyanın ortasında vahşete susamış, kılıcını kınından çekmiş acımasız bir katil!

Ölüm Peygamberi...

Uykularınızı kaçıracak kadar karanlık, puslu, kanlı ve gerilim yüklü, sürprizlerle dolu, gizemli bir tarihsel polisiye...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786054401871
 • Çeviri:
  Alper Atılgan
 • Yayınevi:
  Panama Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

1743 yılında Brezilya'da işlenen cinayetlerdeki vahşet daha önce görülmemiş nitelikteydi. Yüzbaşı Alvaro uzaklaştırıldığı göreve geri getirilince, hiç ummadığı insanlık dışı, ruh hastası bir katilin peşinden gideceğinden habersizdi...

İntikam duygusu ne kadar yıl sonra taşıp eyleme dönüşebilir? Her kurbanı gördüğünde Alvaro bu soruyu sormaktan kendini alamıyordu. Yavaş yavaş şüphelileri ortaya çıksa da o kanıtlardan çok hisleri ile parçaları yerine oturtmaya çalışıyordu. Öldürülen insanların kanı ile not bırakan katil, "Ölüm Peygamberi" olduğunu iddia ediyor, insan zihnini zorlayan vahşetine devam ediyordu...

Yüzbaşı Alvaro, atı Hugo ile bir tanıktan ötekine koştururken, hislerinde yanılmadığını fakat katilin aristokrat biri çıkmasından duyduğu endişe, kendisi gibi basit bir yüzbaşının üstelikte hiç iyi bir sicile sahip olmadığı için; halk, kilise ve Engizisyon Mahkemesi karşısında nasıl bir tedbir alması gerektiğine karar veremiyordu...

Terk edilmiş duygusu ve katilin acımasızlığı ile tam bir çıkmaza girmek üzere iken, şahit olduğu olay karşısında önce dehşete düşecek, sonrasın da ise yoluna devam edecekti...

Kitabın son bölümüne gelene kadar fantastik bir eser okuduğunuzu fark ettirmeyen yazarın kaleminin ne derece güçlü olduğuna bir kez daha şahit olacaksınız...

Bedenimin titrediğini, soğuk soğuk terlediğimi hatırlıyorum. Kafamdaki düşüncelerin sanki canlı birer varlıkmış gibi gezebildiğini, derin bir uykuya dalıp uyanmayı istediğim ve her seferinde çaresizce kıvrandığımı biliyorum.

Ölüm hiçbir zaman değişmedi. Soğuk ve karanlık, bir bitiş,yerine göre bir başlangıç. Ölüm gibi değişmeyen bir şey varsa o da insan nefsi. Hepimizin içindeki, bildiğimiz o canavar. Onu mutlu etmeyi ne kadar da çok seviyoruz!

İnsanlar bu kadar basit mahluklar mı gerçekten? Neden her seferinde kendine yeniliyor? Bir can almak nasıl o kadar iyi hissettirebilir? Ölümün gerekçesi olabilir mi? Nedensiz hiçbir şey yoktur bu dünyada..
Hata kabul etmekte bir erdemdir. Büyük bir kazanımdır nefs için. Kendini sorgulamayan, neden-sonuç ilişkisini görmeyen ve bunun üstüne sırf kendini kandırmak için uydurulan bir 'neden', verdiği hasarı gidermenin çok zor olduğu sonuçlar için mükemmel bir başlangıçtır.

"Ben Mesiha Daggala`yım, Ölüm Peygamberi."

Türünde beni oldukça etkileyen, kendi iç dünyam ile beni başbaşa bırakan, vicdan-nefs rekabetinin doruk noktalarına ulaştığı anda yapılan tercihlerin hassasiyetini kavratan bir kitap oldu benim için.
Bu türde çok kitap okudum. Kimisi gerçekten etkileyici kalırken, kimisinin kapağını kapattığım anda unuttum. Ve Ölüm Peygamberi, kan kokusu almamın dışında beni düşüncelere boğan, cinayet nedenlerini anlamlandırmada mantık hatası yaşadığım, kabul etmediğim ve resmen kitaba isyan ettiğim bir deneyim oldu.

Mutlu UÇAK 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halisünasyon kitabını çok büyük bir zevkle okuduktan hemen sonra yazarın bu kitabınıda büyük bir iştahla aldım. açıkcası beklentimin altında kaldığını söylemeliyim. 1700 yılların Brezilyasında kurgulanmış bir romandı. Fantastik bazı öğeier kitabın atmosferini bozdu. daha farklı bir şekilde konu işlenebilirdi. kurgusu Halisinasyona göre daha zayıftı. Aşk hikayesi ise çok etkiliydi. Okumanızı tavsiye ederim.

Zeynelcan Ulusoy 
08 Ağu 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Soluk soluğa elden bırakılmadan okunan bir hikayesi var.Sonu ise oldukça afallatıyor okuyanı.İyi kurgulanmış bir hikaye kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir eser...

Hakan Akagündüz 
22 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel bir kitap tavsiye ederim... Tarihsel Polisiye sevenleri hayal kırıklığına düşürmicek bir kitap.

Kitaptan 16 Alıntı

Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gördüklerin değil, görmediklerin seni gerçeğe ulaştırır."

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 225)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 225)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Babam sıradışı bir adamdı. Çok okur ve araştırırdı.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 372)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 372)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sevdiğiniz birini iki kere kaybetmenin acısını anlayamazsınız."

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 221)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 221)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Katoliklerin, kralların, soyluların, oturdukları fildişi tahtlarını sallamadığın sürece açlığa ve ruhunun karanlıkta kalmasına mahkumsun!

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 359)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 359)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşadığı tecrübeler kadınların aşk konusunda erkeklerden daha öngörülü olduğunu öğretmişti ona.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 251)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 251)
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Vicdanını yok edersen geriye sadece bir hayvan kalır. Vicdan azabı çekmek insanı daha çok insan yapar.

Ölüm Peygamberi, Alein KentigernaÖlüm Peygamberi, Alein Kentigerna
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İkizlerin zıt karakterlerde yaratıldığını duymuş muydun? O ne kadar kandan kaçıyorsa ben de o kadar kana susuyordum. O ne kadar bağışlayıcı ise ben de o kadar kindardım.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 381)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 381)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben sadece, beni kimin öldürteceğini sana söylemek istedim.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 202)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 202)
Nurhan Işkın 
 29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Artık sevdiğim adamı tamamen unutmuş, kalbimin derinliklerine gömmüştüm.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 217)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 217)
Nurhan Işkın 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Vicdani sorumluluğu belki daha da artıyordu ama masasında oturup işleri organize etme dışında fazla yapacağı bir şey yoktu.

Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 197)Ölüm Peygamberi, Alein Kentigerna (Sayfa 197)
2 /