Ölüm ve Ölmek Üzerine

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
5 beğeni  · 
907 gösterim
April Yayıncılık Elisabeth Kübler- Ross külliyatını Türk okuruna sunuyor.

Tanıdığımız en güzel insanlar hezimeti, acıyı, mücadeleyi, kaybetmeyi bilen ve en dibe batıp sonra geri yüzeye çıkmanın yollarını bulanlardır. Bu insanlarda onları şefkatle, anlayışla ve derin sevgiyle dolduran minnettarlık, hassasiyet ve yaşam algısı vardır. Güzel insanlar bir anda güzel olmazlar.

İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme.

Bundan 40 yıl önce Ölüm ve Ölmek Üzerine adlı kitapta yer alan beş aşamalı model, günümüzde artık sadece ölüm karşısındaki tutum için değil ama hayatta başa gelen önemli her tür değişiklik için uygulanmakta. Tarihte eşi ya da bir benzeri olmayan bu kitap tüm insanlara kendi derinliklerinden ışık tutarak gerçek özgürlüğün yolunu gösteriyor.

Hastalar, hasta yakınları ve profesyoneller için bir başucu kitabı ve ölümün kaçınılmazlığını bilen herkes için bir temel eser.

Her kütüphanede bulunması, defalarca okunması gereken bir kitap.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9789757004073
 • Çeviri:
  Banu Büyükkal
 • Yayınevi:
  Boyner Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar…”

Elisabeth Kubler Ross

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-RossÖlüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross
Dilan Aksoy 
 01 Nis 2017 · Kitabı okuyor

Vietnam'dan dönen ve bir araba kazasında hayatını kaybeden genç bir adamın 'adaletsiz ölümünü' anlatırken yaşadığı şoku ve buna inanamadığını ifade etmişti; sanki savaş alanından sağ kurtulmuş olması eve döndüğünde onu ölümden muaf kılacakmış gibi.

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 23 - April Yayıncılık)Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 23 - April Yayıncılık)

Giderek daha az insan ilişkisi pahasına öğrenciye yeni bilgi aktarılması ilerlemenin yolu değildir

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 22 - April Yayıncılık)Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 22 - April Yayıncılık)

Öleceğini öğrenen insanların sırasıyla verdiği beş psikolojik tepki: Reddetmek, kızgınlık, pazarlık, depresyon, kabullenme.

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-RossÖlüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross

Yeni bilimsel ve teknolojik başarıların öğretilmesi ile birlikte insanlar arası ilişkilere de eşit derecede önem verilseydik, o zaman ilerleme kaydetmiş olurduk

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 22 - April Yayıncılık)Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross (Sayfa 22 - April Yayıncılık)

Bilinçaltımızda kendi ölümümüzü tasavvur edemeyiz ve ölümsüzlüğümüze inanırız ama komşumuzun ölümünü, bir savaşta, otoyollarda ölen insanlara dair haberleri anlamakta zorlanmayız ve bu da bilinçaltımızdaki ölümsüzlük inancımızı destekleyerek sevinmemize ve - bilinçaltımızın gizli dünyasında - şöyle dememizi sağlar: " Başka birisi, ben değil."

Ölüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-RossÖlüm ve Ölmek Üzerine, Elisabeth Kübler-Ross
2 /