Ölüm ve Ötesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.137
Gösterim
Adı:
Ölüm ve Ötesi
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944929417
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seda Yayınevi
Baskılar:
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
316 syf.
·Puan vermedi
Hepimiz birer yolcuyuz.. Sonsuzluk yolcusu hemde. Sonsuzluğa doğru giden bir yoldayız.. Doğum bu sonsuzluk yoluna başlangıç, ölüm ise idrak etme olayıdir. Hadisi şerifte söylendiği gibi 'ölmeden önce ölünüz' . Bu yolda nelerle karşılașagini bilmek hepimiz için elzemdir. Gazzali'nin bu kitabı kuran ve hadis öğretisiyle bu sonsuz yolculukta bize rehberlik yapacak en gözde eser..
316 syf.
Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..
316 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek
316 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Okuduktan sonra ölüm heran aklınızda oluyor. Çok etkileyici bir kitap olup ölüm ve sonrasındaki dehteşli olayları anlatmaktadır. Herkese okumayı tavsiye ederim
316 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.
396 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Gene dopdolu bir kitaptı. Beklediğimin aksine ahiret ile ilgili kısımdan çok ÖLÜM temalı bir kitaptı. Allah’ı, Dünyayı ve Ahireti tanımak üzerine oldukça geniş manalara girilmişti. Kabir Azabı, -oldukça geniş yer ayrılan- Riya ve bunun yanında Gaflet, Delalet, Gurur ve Sapıklık işlenmişti. Tabi tüm bu kötü olayların yanında Tövbe konusu açılıp kitap finale geldi.
Kitapta öyle bir anlatım tarzı var ki geceleri rüyama girdi desem yeridir. Gene de faydalı olacağını düşünüyorum. Bazı merak ettiğim soruların cevabını halen öğrenmiş değilim ama bunun için de yapacak bir şey yok. En başta da bahsettiğim üzere ÖLÜM temasını bizzat yaşamam gerekiyor. Neyse.
Daha çok dînî konulara alaka duyan arkadaşlara tavsiye edebileceğim bir eser. Anlatım dili biraz sert olduğu için anlayış tarzınıza göre gerek nasihat gerek fırça olarak anlayabilirsiniz. Ben çok sert uyarılar şeklinde anladım kitabı. Faydası da oldu. İyi okumalar mutlu günler dilerim..
316 syf.
·10/10
Gazali okuyan bir daha bir daha başka bir kitabını okumak ister.Sanki Cennet ve Cehennem'i gezmiş gibi yazmıştır eserlerinde.İyi ki bize bu kadar önemli bir eser bırakmış.Mekanı cennet olsun.Allah ondan razı olsun.
316 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Emellerden, Ölüm anından, azrailden, kabirden, kiyametten, ahiretten, cennetin nimetlerinden ve cehennemin dehşetlerinden gerçekçi bir uslüpla bahsetmiş. Okudukça imanın kuvvetleniyor. Duymak istemediğimiz acı GERÇEKLER...
316 syf.
·9/10
Ben bu yayin evinden okumadim Çelik yayin evinden okudum o daha uzundu, ancak bazi yerlerde artik ilerlesek keske dedigim oldu ayni seylerin tekrari yuzunden kitap cok yorucu. Ancak o yorgunlugu sonuna kadar size zamaninza ve size degiyor. Muthis kitap muthis alintilar kisaslar... Kesinlikle herkesin okumasi gerekiyor Özellikle Hz.Süleyman - Ölüm melegi ve - hindistana gitmek isteyen bir meclis uyesi kisassi cok guzel cok begendim
316 syf.
·Beğendi
Bu kitap insanın kendine dönüp bakması, eksikliklerini görmesi, eksikliklerini tamamlaması için şevke getiren, bazı bölümlerinde korkup kitabı okumayı bırakmayı dahi düşündüren ama korksan da başına gelecekleri öğrenmek için devam ettiğin güzel bir kitap
316 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Ölüm, kabir azabı, ahiret hayatının anlatıldığı kitap aslında bir nevi kurtuluş reçetesi kıvamında yazılmış. Hadis-i şerifler ve Kuran-ı Kerim ayetleri ile desteklenmiş olup okunması gereken kitaplardan bir tanesi. İyi Okumalar.
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müminin dünyadaki misali, ceninin anne karnındaki durumu gibidir. Çocuk annesinin karnından çıkınca ağlamaya başlar. İşığı görüp anne sütü emmeye başladığında ise bir daha o mekana dönmek istemez. Mümin de böyledir ; ölümden korkar. Fakat rabbine kavuştuğu zaman bir daha dünyaya dönmeyi İstemez, ceninin annesinin karnina dönmeyi istemediği gibi..."
Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu, huzurlu bir kalp ve safi bir düşünceyle tefekküre dalmak, kalpleri tertemiz olan insanların hikmetli sözlerine kulak vermektir .
İmam Gazali
Sayfa 39 - Semerkand Yayınları
.. değeri büyük olan şeyleri istemek, kıymetsiz olan şeyleri kalpten silmek denemektir.
İmam Gazali
Sayfa 39 - Semerkand Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm ve Ötesi
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944929417
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seda Yayınevi
Baskılar:
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Ötesi

Kitabı okuyanlar 350 okur

  • Firdevs
  • Turgay Fidan
  • BuRaK
  • Fatıma

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.9 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0