·
Okunma
·
Beğeni
·
2.723
Gösterim
Adı:
Ölüm ve Sonrası
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055455750
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Okur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Baskılar:
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Sonrası
Ölüm Ve Sonrası
Ahirete giderken iki türlü ölüm vardır: İmanlı ve imansız. Ahirette varılacak iki yurt vardır: Cennet veya cehennem. Orada iki sonuç vardır: Yüce Allah’ın rahmeti veya gazabı.

Bu eser ebediyete gitmekte olan bütün insanlara bir uyarıdır, yol haritasıdır, cennete giden yola çağrıdır, uyanma vesilesidir, tövbe sebebidir.

Bu eser onu inanarak okuyan, hakikatini anlayan ve gereğince amel eden herkese cenneti ve Allah’ın cemalini müjdelemektedir.

Bundan öte hangi saadet vardır?
Hepimiz birer yolcuyuz.. Sonsuzluk yolcusu hemde. Sonsuzluğa doğru giden bir yoldayız.. Doğum bu sonsuzluk yoluna başlangıç, ölüm ise idrak etme olayıdir. Hadisi şerifte söylendiği gibi 'ölmeden önce ölünüz' . Bu yolda nelerle karşılașagini bilmek hepimiz için elzemdir. Gazzali'nin bu kitabı kuran ve hadis öğretisiyle bu sonsuz yolculukta bize rehberlik yapacak en gözde eser..
İlk okuduğumda basımı ta 1997 olan ölüm ve ötesi adlı bu kitabı 2.defa okuyuşumdur.Ben kitaba hayranlığımdan ziyade ,kitapta yer alan, dehşet veren ayetlerinin bulunması beni daha çok ürküttü ,ve biraz daha dünyayla arama mesafe koymama vesile oldu .efendimizin ,sahabenin ,İslam alimlerinin sözleriylede anlam daha bi güçlendi benim için .kitaptan ne ders aldım? sorusuna gelince :
" YOL ELİF İSE ,YÖN BELLİDİR" ilkesi gereği kendime tertemiz bi sayfa açtım. Ve sayfanın başınada şunu yazdım.
""Ya Rab bu yolda beni sensiz bırakma""
kitapla hayatım değişti şiddetle tavsiye ediyorum .
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.662 Oy)18.229 beğeni41.317 okunma2.696 alıntı173.868 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.340 Oy)12.913 beğeni33.048 okunma3.128 alıntı138.931 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.549 Oy)8.496 beğeni25.092 okunma2.291 alıntı108.334 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.255 Oy)7.596 beğeni20.546 okunma3.692 alıntı122.869 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.205 Oy)8.513 beğeni27.319 okunma751 alıntı133.195 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.426 Oy)11.105 beğeni27.475 okunma1.501 alıntı144.513 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.824 Oy)5.507 beğeni17.971 okunma865 alıntı92.554 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.863 Oy)8.812 beğeni24.166 okunma1.634 alıntı112.155 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.193 Oy)4.953 beğeni16.481 okunma3.201 alıntı105.787 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.258 Oy)8.698 beğeni24.203 okunma1.281 alıntı119.077 gösterim
İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek
Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.
Emellerden, Ölüm anından, azrailden, kabirden, kiyametten, ahiretten, cennetin nimetlerinden ve cehennemin dehşetlerinden gerçekçi bir uslüpla bahsetmiş. Okudukça imanın kuvvetleniyor. Duymak istemediğimiz acı GERÇEKLER...
Ben bu yayin evinden okumadim Çelik yayin evinden okudum o daha uzundu, ancak bazi yerlerde artik ilerlesek keske dedigim oldu ayni seylerin tekrari yuzunden kitap cok yorucu. Ancak o yorgunlugu sonuna kadar size zamaninza ve size degiyor. Muthis kitap muthis alintilar kisaslar... Kesinlikle herkesin okumasi gerekiyor Özellikle Hz.Süleyman - Ölüm melegi ve - hindistana gitmek isteyen bir meclis uyesi kisassi cok guzel cok begendim
Gazali okuyan bir daha bir daha başka bir kitabını okumak ister.Sanki Cennet ve Cehennem'i gezmiş gibi yazmıştır eserlerinde.İyi ki bize bu kadar önemli bir eser bırakmış.Mekanı cennet olsun.Allah ondan razı olsun.
Bu kitap insanın kendine dönüp bakması, eksikliklerini görmesi, eksikliklerini tamamlaması için şevke getiren, bazı bölümlerinde korkup kitabı okumayı bırakmayı dahi düşündüren ama korksan da başına gelecekleri öğrenmek için devam ettiğin güzel bir kitap
Ölüm, kabir azabı, ahiret hayatının anlatıldığı kitap aslında bir nevi kurtuluş reçetesi kıvamında yazılmış. Hadis-i şerifler ve Kuran-ı Kerim ayetleri ile desteklenmiş olup okunması gereken kitaplardan bir tanesi. İyi Okumalar.
Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..
İnsan arasıra gençliğine güvenip ölümün uzak olduğunu görür bu cahil insan memleketindeki ihtiyarların sayısını gençlerin sayısının onda biri kadar bile olmadığını bunun sebebinin ise ölümün genç olanlara daha çok isabet etmesinden ileri geldiğini anlayamaz.Bir ihtiyarın ölümüne kadar 1000 tane genç ve çocuk ölür ölümünü uzak görmesi bazen sıhhati sebebiyle de olabilir fakat nice sıhhatli kimselerin aniden öldüklerini görmeyi ve bundan ibret almayı düşünmez ve fark edemez ayni ölüm ihtimali uzaksa da ani hastalık hiç de uzak ihtimal değildir.İmam Gazali’nin bütün eserleri gibi bu eseri de okunmaya değer ve çok kıymetli bir eserdir
"İki nimet vardır ki insanların çoğu onda aldanmışlardır: Bunlar sağlık ve boş zamandır."
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
"Müminin dünyadaki misali, ceninin anne karnındaki durumu gibidir. Çocuk annesinin karnından çıkınca ağlamaya başlar. İşığı görüp anne sütü emmeye başladığında ise bir daha o mekana dönmek istemez. Mümin de böyledir ; ölümden korkar. Fakat rabbine kavuştuğu zaman bir daha dünyaya dönmeyi İstemez, ceninin annesinin karnina dönmeyi istemediği gibi..."
Cehaleti ortadan kaldırmanın yolu, huzurlu bir kalp ve safi bir düşünceyle tefekküre dalmak, kalpleri tertemiz olan insanların hikmetli sözlerine kulak vermektir .
İmam Gazali
Sayfa 39 - Semerkand Yayınları
.. değeri büyük olan şeyleri istemek, kıymetsiz olan şeyleri kalpten silmek denemektir.
İmam Gazali
Sayfa 39 - Semerkand Yayınları
Eğer ölüm sancısından bir damla dünya dağlarının üzerine konulsaydı muhakkak hepsi erirdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm ve Sonrası
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055455750
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Okur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Baskılar:
Ölüm ve Ötesi
Ölüm ve Sonrası
Ölüm Ve Sonrası
Ahirete giderken iki türlü ölüm vardır: İmanlı ve imansız. Ahirette varılacak iki yurt vardır: Cennet veya cehennem. Orada iki sonuç vardır: Yüce Allah’ın rahmeti veya gazabı.

Bu eser ebediyete gitmekte olan bütün insanlara bir uyarıdır, yol haritasıdır, cennete giden yola çağrıdır, uyanma vesilesidir, tövbe sebebidir.

Bu eser onu inanarak okuyan, hakikatini anlayan ve gereğince amel eden herkese cenneti ve Allah’ın cemalini müjdelemektedir.

Bundan öte hangi saadet vardır?

Kitabı okuyanlar 243 okur

 • Özlem Ay
 • Gizem Taşdemir
 • Songül Uygur
 • Ömer Can
 • Fatmagül
 • Turan Duman
 • Seda Öztenekeci
 • Hakan Karayılan
 • Lîn
 • Kutlu Şengül

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.6 (7)
9
%1.2 (1)
8
%3.7 (3)
7
%0
6
%1.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0