·
Okunma
·
Beğeni
·
7800
Gösterim
Adı:
Ölüm ve Sonrası
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055455750
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Okur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Ahirete giderken iki türlü ölüm vardır: İmanlı ve imansız. Ahirette varılacak iki yurt vardır: Cennet veya cehennem. Orada iki sonuç vardır: Yüce Allah’ın rahmeti veya gazabı.

Bu eser ebediyete gitmekte olan bütün insanlara bir uyarıdır, yol haritasıdır, cennete giden yola çağrıdır, uyanma vesilesidir, tövbe sebebidir.

Bu eser onu inanarak okuyan, hakikatini anlayan ve gereğince amel eden herkese cenneti ve Allah’ın cemalini müjdelemektedir.

Bundan öte hangi saadet vardır?
316 syf.
Bir adamı, bir dini, bir görüşü seversin sevmezsin bu öznel bir kanıdır; kesinlikle kimsenin karışmaya hakkı yoktur.

Ama her alanda öyle adamlar var ki hayran olmamak elde olmuyor.
Bu hayranlık zekâya, bilgiye, ilime, erdeme... Ve daha birçok değerli şeye...

İmam Gazali de öyle bir zât...

Çok şey söylüyorlar kendisi hakkında ama okurken bile anlamakta zorlandığımız kitapları bu adamın yazdığını, Türk- İslam medreselerinin ilklerinde ve ayrıca ilk üniversite sayılan Nizamiye Medreselerinde müderrislik yaptığını hesaba katmıyorlar.

Alimler, filozoflar, bilim insanları.. Ve daha birçok değerli isimler eleştirilirken az daha dikkat edip biz onların nesi kadarız acaba diyerek kendimizi sorgulamak gerekir diye düşünüyorum.

Bu kısa açıklamayı geçtikten sonra kitap hakkında birkaç değersiz kelam edelim:
Herhangi bir düşünce kitabı olarak yaklaşırsak daha çok sahabelerin, selef dediğimiz eski büyüklerin hayatlarından örneklerle anlatılmış ölüm kıssalarına yer verilmiş; kıssadan hisselerle ölümden sonraki yaşam hakkında kimi değerlendirmelerde bulunulmuş diyebiliriz.

Ama... Kendi yorumumu katmak istiyorum burada " ürkütücü "...

Ne kadar yakınız ölüme, ne kadar uzak ?.. İnsanı ölümden eceli korur diyorlar, diyorlar da ecel bize ne kadar uzak ?..
Ne kadar hazırız acaba ölüme, ölümü en son ne zaman hatırladık?..

Bu soruları kendi nefsinize sormaya hazır olmalısınız yoksa kitap sizi tokatlayacaktır .

Beni çok fena tokatladı. Çoktan iyi okumalar...
316 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba:)Rasulullah sav; Bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız!” buyuruyor. (Tirmizî, Kıyâmet, 2)
Kitap incelememden önce büyük Islam alimi Imam Gazali Hazretlerinin ruhlarına rahmet diliyorum.Bu güzel kitabı 1 defa okumak nasip oldu çok şükür.Yavas okunmasi sindirilmesi gerekiyor.Dili cok agir değil ama arapca kelimeler bazi yerlerde gecmis onlarda anlasilmayacak sekilde degil; mefhumu yine bizlere veriyor.Öncelik Rabbim daima hatırımda tutmami ona göre yaşamamı nasip etsin hepimizin insAllah bugün burada incelemesini yapmaya layık olmasam da deneyeceğim.Affınıza sığınarak.
Kitabin içeriğinde iki kısım var:
Birinci kısım, ölümden önce, Sûr'un üflenmesine kadar olan hususlar hakkındadır. Bu bölümde yer alan konular kısaca;
Ölümü hatırlamanın fazileti ve ölümü hatırlamaya teşvik.
Uzun emel ve kısa emel.
Sekerât-ı mevt (Ölüm sarhoşluğu), ölümün şiddeti ve ölüm es­nasında yapılması müstehab olan şeyler.
Allah Resûlü'nün (sav) ve Râşid Halifelerin vefatı.
Ölüme hazırlanmış halifelerin, emirlerin ve sultanların sözleri.
Allah dostlarının cenaze, kabir ve kabir ziyareti hakkındaki sözleri.
Ölümün hakikati, ölünün mezarda, Sûr'un üflenmesine kadar maruz kalacağı şeyler.
Uykuda keşif yoluyla ölülerin hallerinden bilinen hususlar.

İkinci kısım, Sûr'un üflenmesinden sonra insanların cennet ve cehenneme yerleştirilmesine kadar gerçekleşecek hususlar hak­kındadır.(Bu kısımda kabir konusu çok iyi anlatılmis etkisinden çıkamadım hadisler ve kıssalar ayetler Imam Gazali hz.sozleri ve nasihatleri oldukça yerinde ve ölümü hatırdan çıkarmayacak mahiyettedir.)

Öncelik bu konuyla ilgili hepimizin rahatsız olduğu ölüm gerçeğinden biraz bahsetmek istiyorum kitaptan yaptığım çıkarımlar neticesinde niyetim nasihat akıl felan asla vermek değil ne haddime.. Hepimizin maddi manevi sıkıntıları var ruhumuz tatmin olmuyor tam olarak dunya hayatinda ve bocaliyoruz hepimiz yorgunuz yoksa kitaplara bu kadar cok siginmazdik ilim bize sifa oluyor kendimizi yanlışlarla tedavi ediyoruz bazen de malesef fakat güzel bir ölümü haketmiyor muyuz?ve bunu düşünüyor muyuz acaba?Modernite dünya o kadar kalplerimize girmiş ki cidden ölecegimizi unutuyoruz halbuki Rasulullah sav dünyayı ele almıştı onu Ahiret hayati(güzel bir yasam) için araç olduğunu belirtmişti. Ölüm gerçeğinden kurtulamıyoruz ve diğer bir yasam umut oluyor hayatımızda gördüğümüz haksizliklar, ihanetler,dost kazıkları , borçlar cabası vs vs liste uzar..bütün bunlara karşı ölüm ödül niteliğinde aslinda..Peki ölüm bir ödülse biz bunu neden cezaya dönüştürelim ki?Ve şu dünya ve sahiplendigimiz herseyi malesef o tarafa götüremeyeceğiz ama inanir ve çabalarsak daha iyisini diğer tarafta bulacağız Ölüm Mevlana hz.deyişiyle Seb-i Aruzumuz olur.
Hepimiz, ilâhî imtihan diyârı olan bu cihan mektebinin talebeleriyiz. Kulluk tahsilimiz, ecel tasdiknâmesiyle son bulacak, amellerimizle toprağın sînesine gömüleceğiz ve bu gomulmeyle varolan ölüm bir yok oluş değil aksine bir varoluştur kurtulmadir.Gercek evimize gideceğiz dünyada rahat değiliz çünkü Gerçek hayat ondan sonra ulaşılacak hayattır.Bildigimiz gibi Hayat ve ölüm iç içedir ve insanoğlunun nihaî mutluluk yolunun köşe taşlarıdır. Ölümü iyi düşünüp sırlarını idrak etmek, ölümü öldürenlerin, ölmeden evvel ölenlerin huzurunu insanogluna sağlar ölüm üzerine tefekkür etmek..Imam Gazali Hz.eserinde Bire bir islam anlayışı ile örtüşen, aynı zamanda mistisizm(gerçekte tasavvuf) ve felsefe ile yoğurulmuş “yaşam, ölüm ve ölüm sonrası” gibi biz insanların kaçınılmaz bir şekilde muhattap olacağı kavramları güzel bir diile ifade etmiş.
Beni en çok etkileyen şey “üstün olan takva sahibi olandır ve bunu da ancak Allah bilir” mesajının verilmesi buna göre yaşanmasıdır.bir insanda yaptığı ibadetlerin yanında iyiliklerin, verimliliğin, üretkenliğin, medeniliğin... de zorunlu olarak yaşamında mevcut olması durumudur bu takva..yani ölüme en çok iyi hazirlanan kazanacak ve hayatini ona gore sekillendiren.. dindarlığı Allah belirler kimse kimsenin kalbini tabiki bilmiyor fakat yarın geç olmakla meşhur.Ölümü de erteliyoruz davetsiz geldiğini unutur gibi.Dünya isleri bizi öyle çok sarmış ki elimizdeki telefonun şarjı biter korkusu ölüm korkusundan daha fazla ne yazık ki..sanki ölüm hep başkaları içindir. hep başkaları ölür;bu ölüm nasıl bir şeyse sizi hep ıskalar..ne kadar garip yıllarca baktığın, üzerine titrediğin bedenin mutlak sonla yok olacak. geri dönüşsüz, bilinmeyene doğru ilerlemek... bunları bilerek, sanki hiç de öyle değilmiş gibi kayıtsız yaşamak işimiz zor dostlar..
bir gassal'ın ağzından şunu dinlemistim;
".... mesela cenazenin yakını geldiği zaman ahmet nerde, mehmet nerde, ayşe nerde, fatma nerde diye sormuyorlar da cenaze nerde, cenazeyi nereye götürdünüz diye soruyorlar. insan öldüğü vakit, ismi bile yitiyor, ismi bile gidiyor...."surdan izleyebilirsiniz hatta;

https://youtu.be/rfIRXRZCj6s
çok garip ama bence ölümü düşündüğümde korku yada endişe yerine bir rahatlık duygusu hissediyor olmak büyümüş olmak demek. hayatın tüm dertlerinden bir anda sıyrılabilecek olmak düşüncesi diğer mutlulukların önüne geçiyorsa bu kotu bisey degil tabiki vaktinden önce insanın kendi biletini kesmesi doğru değil seyretmesi mücadele etmeye devam etmesi gerekiyor.Bir şeye psikolojik olarak hazırlanmak, onu belli aralıklarla kalpte hatırlamakla mümkün Bir şeyi hatırlamak da onu çağ­rıştıran hususları zikretmek suretiyle mümkün olabilir. Bu sebep­le ölümü çok anmak gerekiyor.
Rabbim ölümü ölmeden yasayan idrak eden ve güzel şekilde hazirlanan kullarindan eylesin.
Bu kitabı mutlaka okuyun ve bu güne kadar yaşadıklarınız ve yaptıklarınız ile ilgili ciddi ciddi düşünüp bir tahlil yapınız. Okurken ürperdiğinizi ve tüylerinizin dikendiken olduğunu hissedeceksiniz. Ama ona göre de ders çıkarıp daha tedbirli yaşamaya gayret göstereceksiniz. Fani ve ebedi alemin bir karşılaştırmasını yapmak için mutlaka okunmalı.

Akıllı kimse, nefsini hesaba çekip ölümden sonrası için amel işleyendir." (Tirmizi, İbn Mace)
 
#Eseri öncelik Islam dünyasına kazandıran Büyük Alim Imam Gazali Hz.ruhlarına rahmet diler ;Bir fatihay-ı serif okuyalim inşAllah.. bizlerde kendisinin yollarından yürürüz InşAllah tercüme eden emeği geçen tüm müelliflerden Allah razı olsun.

BU KITABI ALIN OKUYUN OKUTUN KÜTÜPHANE VE KALBINIZDE HAYATINIZDA OLSUN INŞALLAH :)
selametle iyi okumalar dostlarım:)
316 syf.
·24 günde
Kitap dört bölümden oluşuyor; Ölümün mükaddimeleri ve Sûr'un üfürülüşüne kadar ölümden sonraki ahval. Sûr'un üfürülmesinden itibaren Cennet veya Cehennem'de yerini alıncaya kadar ölünün halleri, önündeki dehşetin ve tehlikelerin tafsilatı. Tefekkür. Murakebe ve muhasebe.
Her bölümde ayrı irkildim. Ölümün soğukluğu, kabrin ürkünçlüğü, ahiretin dehşeti, kıyametin felaketi.. İşte hepsi var burda.
Tefekkürün fazileti saymakla bitmiyor. Bizi bekleyen kaçınılmaz sondan korunmak için tefekkürle başlamalıyız. Tefekkürde dahi çizgimizi koruyarak elbet. "Allah'ın mahlukları hakkında düşünün. O'nun zatı hakkında düşünmeyiniz. Çünkü sizler Allah Teâla'yı gereği gibi takdir edemezsiniz." (Hadisi Şerif) Aklın o sığ sularında elimizde olmadan Allah'ın zatını düşünmüşüzdür. Bu husus üzerine çok durulmuş. Buna ehemmiyet verip haddimizi aşmayalım. Şeytan bizi gafil avlar mazallah. Her bir azamazı korumakla yükümlüyüz; dili, kulağı, gözü, mideyi, kalbi.
Kıyamet gününün uzunluğu: " O gün insanların gözleri donakalır, kalpleri parçalanır, konuşamaz, işlerine bakamaz, üçyüz sene; yemeden içmeden, ve herhangi bir esinti duymadan beklerler." (Bazı rivayetlerde bekleme günü daha farklı geçiyor. Bunun sebebi her bir insana ona uygun, haline, amellerine uygun gözüktüğü)
"O gün insanlar âlemlerin rabbinin divanında dururlar" (Mutaffifin/6)
O günün uzunluğu ve oradaki beklemenin zorluğu hakkında düşün! Düşün ki kısa hayatında günahlardan çekinmenin zahmeti sana hafif gelsin. Ne küçük, ne büyük kaydetmediği hiçbir şey bırakılmayan kitabın senin eline verilir. O anın utancından sakın, koru kendini.
Hangi bilgi insanı silkelemiş ki bu gerçekler korkutsun. Korktum, ürperdim.. Dönüp hayatımı gözden geçirmemi sağladı. Bu nefsle, şeytanla etkisini ne kadar sürdürebilirim bilemiyorum. Zayıfız.. herşey etkisini yitiriyor. O yüzden böyle eserleri tekrar tekrar okumalı insan. Kendini dünyaya verdiğin, fazla önemsediğin anda mesela. Çünkü bu dünya şaka değil büyük sınav. Eğlence, sefa yeri değil. Engellere takılıp duraklama yeri değil. Hep tetikte, hep atakta olmalıyız diyor bu kitap.
"Sizi öğüt alacak kimsenin, öğüt alacağı kadar bir süre yaşatmadık mı? Size uyarıcı da geldi. Öyleyse (azabı) tadın artık. Zalimlerin yardımcısı yoktur." (Fatır/37) Hitabının muhatabı olmayız inşallah.
Tefekküre daldırması dileğiyle..
372 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
“Her ümmetin bir eceli vardır. Ecelleri gelince ne bir an geri kalırlar ne de bir an ileri gidebilirler.”
(Araf, 34)

Bir inceleme yazmak hiç bu kadar zor olmamıştı sanırım. Bu kitap hakkındaki düşüncelerimi tek kelime ile “yutkunamıyorum” şeklinde ifade edebilirim.

Bu yazdıklarım bilhassa ilk kendi nefsim içindir, herkes kendi nizamını kendi içinde kursun.

Beklenen son, özlenen sonsuzluk ve hepimizin gideceği yol ölüm.. Ah âciz beden dünyanın şehvetine, hevâsına, hevesine daldın verdiğin sözü unuttun. Seven sevdiğine verdiği sözü unutur mu? Hani Kâlû Belâ’da verdiğin söz, hani şimdiki sen! Bu nasıl bir çatışmadır Ya Rabbi, sen bize Rahmet et..

Dünyada günler nefs hevesinde ilerlerken, bir gün ölüm meleği (Azrail) gelecek ve sonsuzluğa yolculuk başlayacak. İyi bak bakalım âzığın tam mı? Yoksa fâniye daldın, unuttun mu Bâki’yi? Allah muhafaza buyursun.

Gerçekten biz nefis deryasında kaybolan bir balık misaliyiz. Kara göründü çıkma vakti. Ama ne çıkacak bir kuvvet ne de kudret var. Ah zaman, geri gelsen de idrak etsem;

“Fâni dünyadan sonsuz dünyaya yolcu bir âciz” olduğumu.

Şeytana, nefse uyduk daha var dedik ama bak ölüm geldi kapında. Vakit hesap verme vakti. Ama ondan önce ölüm konusuna değinelim. Yazar ölümü eserde öyle bir anlatmış ki Allah o günümüze yardım etsin. Canı çıkmayan bu hâli anlayamaz şüphesiz. Ama o gün içinde hazırlanmak gerek. Şüphesiz duamız, hayırlı ömür hayırlı ölümdür. Rabbim kabul eylesin.

Öldün, tüm sevdiklerin bıraktı gitti. Hâni nerede o senin için ölenler, sensiz yapamayanlar. Gelip kurtarsalar ya seni âkıbetinden. O’ndan korkar yine O’nun Râhmetine sığınırız.

Ahiret hayatı, kıyâmet derken Cemâlullah’ın (c.c) huzuruna çıkma vakti geldi çattı. Seni senden daha iyi bilen, kalbini okuyanın huzurundasın. Rabbim o günümüze yardım etsin.

Cennet, cehennem, sırat-ı müstakim yani sonsuz hayatımız bu eserde muhteşem şekilde nakledilmiş. Tavsiyemdir, bu kitabı mutlaka okuyun. Okumak dâhi nasip meselesi vesselâm.. Okumak isteyenlere nasip olsun inşallah.

Bu kitap ile âcziyetimizin zirvesini şu son dönemde yaşadıklarımız kapsamında daha iyi gördüm. Öyle ki bu kitapta anlatılanları anlatmaya kelimeler kâfi gelmiyor. Kısaca şunu söyleyeyim;

“Ezelden Ebede yolculuğumuzdaki hâlimize, bitmek bilmeyen gururumuza, doyumsuzluğumuza, âşk duygusunu yanlışta tüketmemize, dünyaya bağlılığımıza, kendimizi bilmezliğimize ve daha birçok şeye oturup ağlayalım.”

Nedâmet ve gözyaşına sığınarak huzura koş. Geç kalmadan, nefesin bitmeden, ölüm gelmeden.. Bu musibet görünen imtihan bitmeden, varlığını elinde bulundurana. Seni senden bile çok sevene.. İlâhi’ye, huzura, ebedi saadete.. Mevlâya koş. Şüphesiz tek kurtuluş O’ndadır.

Bana bu kitabı okumayı nasip edene Hamd olsun. Okumak isteyenlere de nasip buyursun. Rabbim âcizliğimizi anlayıp, kula kulluktan çıkıp, O’na kulluk yapanlardan olmayı nasip eylesin.

Şüphesiz bu yolculuk zor olsa da, Rabbimiz buyuruyor;
“Allah’ın Râhmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar.”
(Zümer, 39/53)
Râhmete nazil olanlardan olma duasıyla..

Son olarak da şunu söylemek istiyorum;
Hayat kısa, ölüm araya girmeden sevdiklerinizin kalbine girin ve hatırlanası güzel anılar biriktirin.

Keyifli okumalar :)
396 syf.
·Beğendi·10/10
Merhabalar, ben pek inceleme yapmıyorum fakat bu kitabı çok sevdim. Allah İmam Gazali'den razı olsun. Çok güzel bir eser yazmış. Sizlere kısaca bahsetmek isterim;

Kitap ölmeden önce ve ölümden sonra yaşanacak aşamaları çok açık, anlaşılır, sade bir dil ile önümüze seriyor. Sahabe nasıl yaşamış, dünya ve ahireti nasil anlamış, ölümü hayatlarinin neresine koymuş v.b. önemli konulara değinilmiş. Sıkmayan bir kitap, Bol tefekkür içeriyor ve ince noktalara temas ediyor. Müslümanın nasıl olması gerektiğini, neye ne kadar değer vermesi gerektiğini hatırlatıyor/öğretiyor. Ben çok istifade ettim, şiddetle tavsiye ederim. Yalnız kitabın kırmızısı falan çıkmış, o baskı pek iyi değilmiş. Basım ve çeviri hatası var diye duydum. Mavisini okuyun (Sağlam yayınları)
316 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İmam Gazali'nin İhya-u Ulumuddin adlı eserinin son bölümünden hazırlanmış bu kitap; İslam'da ölüm, ahiret, kabir hayatı,cennet,cehennem, ruh vb gibi esasen çok dile getirdiğimiz fakat pek idrak edemediğimiz kavramları ayet ve hadislerle açıklıyor. Kitabın dili oldukça sade kolaylıkla okunabilir, konunun hassasiyeti dikkate alınınca insan bir duraksayabiliyor yalnızca. Ölümü ve sonrasını anlamak hayatımızı düzenlemekte, neye ne kadar değer vermemiz gerektiğini hatırlamakta gerekli olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman gelecekle ilgili planlar yapıyoruz. Yapacaklarımızı çok düşünüyoruz. İşin garip yanı kendi hislerimizde ve birbirimize davranışlarımızda aynı tavrı göstermiyoruz. Kısa bir süre sonra aklımızdan çıkacak bir konu için birbirimizi üzüyor, dertleniyoruz. Hem kendimizi yıpratıyor hem de asıl meseleleri gözden kaçırıyoruz.
Kitabı okurken sıklıkla aklımdan geçen bir dizeyle bitiriyorum:
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber
Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?
Necip Fazıl Kısakürek
271 syf.
·10/10
Her bir cümlesini ezberleyene kadar , tekrar tekrar ve tekrar okumamız gereken, kıyameti, hesap gününü unuttuğumuz gaflete düştüğümüz anda elimize alıp hep okumamız gereken, bize yol gösterici, asıl gerçeği hatırlatıcı olarak bırakılan boyle guzel eserleri her yıl okumalıyız.

Ahir zamanda yaşamak, sünnet üzere yasamak nefsimize zor gelse de Rabbimiz bize kolaylik versin, nefislerimizi yenmeyi nasip etsin.

Bagislananlardan eylesin bizleri.

Son bölümlere kadar okudukça kalplerimizin korkuyla sıkıştığı, biz ne yapacağız diye düşündüren ama Rabbimizin rahmetinden de ümit kesilmeyecegini son bölümlerde hatırımıza getiren , içimizdeki korku ile kıyamete yaklaşırken hesabını verebilecegimiz işler yapma bilincini ve af edilme ümidimizi kaybetmeyelim insallah.

Rabbim bu korkuyu ,dünya üzerinde içimden alma. Hesap günü ne yapacağım korkusu ile hayatımızı yaşamayı ve hesap günü kolay hesap verenlerden olmayı nasip et.

Ah bu kitap bitince af ve magfiret dilemekten başka ne yapacağız diye düşünmekten başka birşey yapamıyorum.
316 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Okuduktan sonra ölüm heran aklınızda oluyor. Çok etkileyici bir kitap olup ölüm ve sonrasındaki dehteşli olayları anlatmaktadır. Herkese okumayı tavsiye ederim
316 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kitap, İmam Gazali'nin İhyâü Ulûmi'd Dîn'in eserinin son bölümünü içermektedir. Bu dünyanın meşgalelerinden biraz olsun sıyrılıp ölüm ve ötesi hakkında düşündürüyor. Dünya hayatı önemlidir çünkü ahiretimizin tarlasıdır ama bütün planlarımız ve yaşantımızı gözden geçirince sadece bu dünya varmış gibi yaşıyoruz. Ama bunun ne kadar yanlış ve ileride bir o kadar pişmanlık ve elem vereceğini kitap bu noktada hatırlatıyor ve uyarıyor bizi. Kitabı okurken nefis muhasebesi yapıp hayatımıza çeki düzen vereceğimiz okunması, üzerinde düşünülmesi ve amel edilmesi gereken bir kitap.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm ve Sonrası
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055455750
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Okur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Semerkand Yayınları
Ahirete giderken iki türlü ölüm vardır: İmanlı ve imansız. Ahirette varılacak iki yurt vardır: Cennet veya cehennem. Orada iki sonuç vardır: Yüce Allah’ın rahmeti veya gazabı.

Bu eser ebediyete gitmekte olan bütün insanlara bir uyarıdır, yol haritasıdır, cennete giden yola çağrıdır, uyanma vesilesidir, tövbe sebebidir.

Bu eser onu inanarak okuyan, hakikatini anlayan ve gereğince amel eden herkese cenneti ve Allah’ın cemalini müjdelemektedir.

Bundan öte hangi saadet vardır?

Kitabı okuyanlar 784 okur

  • Ecrin Vera
  • Mehmet batuhan emre
  • Emrah Kaya
  • Jalee
  • OkurYazamaz.
  • Edihvett
  • Serkan
  • şeyma öncel
  • Okan kayan
  • Zeynep BOYLU

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.2 (24)
9
%2.6 (5)
8
%2 (4)
7
%0.5 (1)
6
%0.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0