1000Kitap Logosu
Ölüm ve Sürgün
Ölüm ve Sürgün
Ölüm ve Sürgün

Ölüm ve Sürgün

Osmanlı Müslümanlarının Etnik Kıyımı (1821-1922)

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
23 Kişi
67
Okunma
34
Beğeni
708
Gösterim
402 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 23 dk.
Adı
Ölüm ve Sürgün (Osmanlı Müslümanlarının Etnik Kıyımı (1821-1922))
Basım
Türkçe · Türkiye · Türk Tarih Kurumu Yayınları · Ocak 2015 · Karton kapak · 9789751625199
Bu Müslümanların gerçek akıbeti o zamanın insanlarından ancak ölülerle can çekişenleri görmüş olanlar tarafından anlaşılmıştır; örneğin 1878 yılında Osmanlı Bulgaristan'ında, bazılarının aile fertleri olması muhtemel 400 kişilik bir grup mültecinin soğuktan donmuş vücutları arasında sağ kalabilen küçük kız çocuğunu bulan tren istasyonu görevlisi felaketin farkına vardı. Buradaki Müslümanların kaderi, o kızcağızın evlerinden çıkartılıp ölüme sürülmüş olan ailesinin akıbetiydi. Bu, aynı zamanda yabancı biri tarafından kurtarılan o kızcağızın da kaderiydi. O kızcağızla sağ kalan diğerlerinin evlatları, modern Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarınn çoğunuluğunu teşkil etti."
2 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,2
8.9
10 üzerinden
23 Puan · 8 İnceleme
Börü
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
Beğendi
''Türklerin soykırım yapmadığını, asıl soykırıma uğrayanların Türkler olduğunu söyleyen J. McCarthy çalıştığı üniversiteden kovulmak istenmiştir.'' diyor Necdet Sevinç, ARŞİV BELGELERİYLE TEHCİR kitabında. Gerçekten de yazar, birkaç tarafsız batılı tarihçiden biridir. Kitap 19. yüzyıl boyunca Anadolu, Kırım, Balkanlar ve Kafkasya'da Türklerin, adeta soykırım gibi yaşadığı can kayıplarını anlatıyor. 19. yüzyılda Müslüman nüfusun (Osmanlı Devleti içindeki) dörtte biri hayatını kaybetmiştir. Kayıpların nedeni savaşlar, isyancıların ( yunan,bulgar, ermeni ) sivil halkı katletmesi, zorunlu göçün getirdiği hastalık, donarak ölme vs. Bütün bunlar ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. İyi okumalar
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 67 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
27
Asıl
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
vahşet! kıyım! soykırım!
Bolca hüzün, bolca keder ile karşınızdayım! Aslında insan düşünmeden edemiyor, milliyetçilik duygusu neler yaptırabiliyor öyle? Savaşlar, ihtilaleller, aydınlanmalar(?), bağımsızlık mücadeleleri! Iyi bunlar tamam da! Insan nasıl böyle vahşi olabilir ? Kitabın bir bölümünde bir tanık aktarıyor kısaca diyor ki "400 kadar çıplak ceset vardı muhtemelen açlıktan ve soğuktan ölmüşlerdi grupta sadece küçük bir çocuk kalmış bir kenarda ağlıyordu". Insanın vicdani neredeydi? Yine bir başka bölümde Edirne kuşatmasında çevrede çok gözlemci olduğu için (!) katliamlarin az olduğunu aktarıyor. Ardından da diyor ki burada Bulgarlar yerli Hıristiyanları zapt etmek zorunda kaldı çünkü asıl yagmayi onlar yaptı. Bir düşünün yıllarca birlikte yaşadığınız insanlar tarafından hirplalandiginizi. Ne yazık ki bu konuda duygusal davranmadan edemiyorum. Kitap hem kullanılan kaynaklar bakımından, hem çevirisi bakımından oldukça sürekleyici. Yazarı ve çevireni tebrik ediyorum. Herkese iyi okumalar.
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 67 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Eda
Ölüm ve Sürgün'ü inceledi.
402 syf.
·
15 günde
·
6/10 puan
Öncelikle kitabın ana konusu Müslümanların 1877-78 Türk-Rus savaşı, Balkan savaşları ve 1. Dünya savaşı sırasında zorla göç ettirilmeleri ve bu göçler sırasında çeşitli sebeplerle ölmeleri yada öldürülmelerini gerçek veri ve raporla ortaya koymaktır. Doğu ve Batı analizi yaparken aynı zamanda bu bölgelerde kritik rol alan şehirlerdeki kayıplara ve tahribata sık sık yer vermekte. Bu savaşların hepsinde genel olarak müslümanlar yurtlarından edilmiş ve bir zamanlar osmanlı toprakları olan kısımlar zamanla sadece Hristiyan nüfusun yaşadığı alanlar haline getirilmiştir. Bu durum sonucunda da milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Yazar sadece Hristiyanlar bu savaşlarda katledilmiş söylemine karşı çıkıyor aslında. ... Kitabın durum kritiklerini beğenmekle birlikte yeterince objektif bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Özellikle Türkiye'nin Doğu bölgesini anlatırken zaten Ermenileri' de Türkler den çok kürt aşiretleri katletti sömürdü..vb söylemlerini tekrar etmesi bana fazla taraflı bir anlatımın olduğu izlenimini verdi. Zaten Osmanlı devletinde çeşitli ırktan insan beraber yaşardı ve ırk ayrımı yoktu; herkes osmanlı kabul edilir ve dini kimlik daha öndeydi topluluklar arasında. 1915'te Ermeniler imparatorluğun zayıflığından faydalanıp ayaklanırken, toplumsal kargaşanın olması çok muhtemeldi. Böyle tablo da Kürtleri 'bazıları hariç' diyerek olaylardan sorumlu tutmasını çok doğru bir değerlendirme olarak göremedim. Ama genel olarak sözde Ermeni soykırımına karşı bir tavrı var. ... Milyonlarca insanın yanında bide gelecek nesille kalacak olan tarihsel mimari dokularımizin tahrip edilmeside hatta yok edilmeside bi o kadar önemli bir konu. Buna da sık sık deginmektedir.
Ölüm ve Sürgün
8.9/10
· 67 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8