Ölümcül Hastalık Umutsuzluk

9,4/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.336 gösterim
SørenKierkegaard; şu Danimarkalı filozof, varoluşçulu­ğun babası... Kierkegaard'a göre umutsuzluk evrenseldir, çünkü insan sonluluk­tan sonsuzluğa geçişi umutsuzluk yoluyla gerçekleştirir. Umutsuzluk kaçınılmazdır, onu bir an olsun yabana atamayız. Benliğin iflah olmaz hastalıklarına karşılık umut üzerine topyekûn iyimser bir felsefe geliştirmek ruhumuza yapılabilecek en ağır saldırılardan biridir. Bir mustarip kötü bir teselliyle avutulabilir mi? Umut üzerine gerekli-gereksiz sarfedilen sözler ölümcül bir hastanın yanında yapılan gaflara benzeyecektir ve pek az teskin edicidir! Oysa umudunu sonuna kadar tüketmiş bir ruh hali gerçeği kavramak adına daha doğru bir adım atmış olur. Umutsuzluk kaçınılmazdır, insanın karşıtların bir sentezi olmasının, daha doğrusu diyalektik bir varlık oluşunun gereğidir. Sonlu varlığı ile sonsuz varlığı arasına sıkışan insan "kendi olma" sürecini umutsuzluk içinde yaşar.

Kierkegaard için umutsuzluk ölümcül hastalıktır. Bu hastalıktan ölünmesinden veya bu hastalığın fiziksel ölümle sona ermesinden çok, bu hastalığın işkencesi, can çekişen ama ölemeden ölümle savaşan kişi gibi ölememektedir, sürekli bir can çekişme hali içindedir. Ölümcül hastalık dar anlamda kendisinden sonra hiçbir şey bırakmadan ölüme giden bir hastalık demektir. Ve umutsuzluk budur. Umutsuzluğun özü yaşamın hiçbir şey olmamasıdır.

Kierkegaard bir dinin çerçevesi içinde yapıtlar üretmesine karşılık aynı zamanda insanoğlunun en temel sorunlarını ortaya koyar. Kierkegaard birden ve doğrudan varoluş gizeminin içine dalar. Hegel'de en üst noktasına ulaşan akıl ve sistem felsefesine karşı bireyin varoluşunun akıldışılığını, paradoksunu açığa serer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789758717064
 • Orijinal Adı:
  Sygdommen Til Döden
 • Çeviri:
  M. Mukadder Yakupoğlu
 • Yayınevi:
  Doğu Batı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Erdal 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Huzur mu arıyorsunuz? Öyleyse elinizdeki yanlış kitap. Huzur kaçırmak için yazılmış sanki. Kierkegaard eserlerini dinin çerçevesinde sunar. Ama aynı zamanda insanlara temel sorunlarıyla yüzleşme imkanı verir. Kierkegaard'a göre umutsuz insan ölemeyen ama ölümcül bir hastalıkla boğuşan ve tek kurtuluşu ölüm olan çaresiz insandır. Sürekli can çekişir. Din, inanç ve varoluşçuluk sentezinden oluşmuş paradoksal bir kitap.

Ahmet Yavilioğlu 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kierkegaard'a varoluşçuluğun babası sayıldığı için büyük bir sempati duyuyordum.Kitabı okumamdaki başlıca etkenlerden biri o dönemlerde büyük bir umutsuzluk ve tükenmişlik içinde bulunmamdı.Bir hocamın tavsiyesi ile okudum ve umutsuzluğun kaçınılmazlığını,hayatın bir parçası olduğunu öğrendim.

Kitaptan 6 Alıntı

Ahmet Yavilioğlu 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yalnızlık gereksinimi her zaman içimizde tinsel bir yan olduğunu kanıtlar ve bunu ölçmemizi sağlar.'Kuşbeyinli insanlar sürüsü,birbirlerinden ayrılamayanların kalabalığı' bu gereksinimi o kadar az hisseder ki,muhabbet kuşları gibi yalnız kaldıkları an ölürler;kendilerine şarkı mırıldanmadıkça uyumayan küçük çocuklara benzerler.

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 74 - DOĞUBATI YAYINLARI)Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 74 - DOĞUBATI YAYINLARI)
Çağla SNMZ 
10 May 11:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umutsuzluk bir avantaj mıdır yoksa bir kusur mudur? Saf diyalektik içinde kalırsak her ikisidir. Belirgin bir durum düşünülmeden, umutsuzluk yalnızca soyut bir fikir olarak ele alınırsa, onu büyük bir avantaj olarak düşünmeliyiz. Bu acıyı çekmek zorunda olmak bizi hayvanın üstüne yerleştirir ki bu, tinselliğimizin yüceliğinin veya sonsuz dikeyliğimizin işareti olan dikey yürüyüşten çok farklı bir biçimde bizi ayırt eden bir gelişmedir. O hâlde insanı hayvandan üstün kılan, onun acı çekmesinin gerekliliğidir.

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren KierkegaardÖlümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard
Ahmet Yavilioğlu 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Umutsuzluğun Kişileştirilmeleri
İnsanı sonsuzluğa taşıyan düş gücüdür ama hayal bunu,insanı kendinden uzaklaştırarak ve tekrar kendine dönmekten alıkoyarak yapar.

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 40 - DOĞUBATI YAYINLARI)Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 40 - DOĞUBATI YAYINLARI)

Ama hiçbir şeyi gizlemeyi bilmeyenler yalnızca saf doğallardır; bunlar, zihin olarak, bedeni hiçbir sıkıntı duymadan her şeyi bırakan küçük yaştaki çocukla hemen hemen aynı noktadadır."

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren KierkegaardÖlümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard
Ahmet Yavilioğlu 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Umutsuzluğun Kişileştirilmeleri
Fitche,bilgiyi de içine alacak şekilde tüm kategorilerin kaynağını düş gücü içine yerleştirmekte haklıdır.Ben'in düşünce olması gibi düş gücü de düşüncedir,ben'i üretir ve üretirken ben'in olabilirini de yaratır;ve yoğunluğa sahip ben'in yoğunluğunun olabiliridir.

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 40 - DOĞUBATI YAYINLARI)Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 40 - DOĞUBATI YAYINLARI)