Ölümcül Kimlikler

8,1/10  (105 Oy) · 
371 okunma  · 
99 beğeni  · 
3.468 gösterim
"Bana 'içimin derinliğinde' ne olduğu sorulduğunda, bunda herkesin 'içinin derinliğinde' ağır basan tek bir aidiyetin, bir bakıma 'kişinin derin gerçekliğinin', doğarken ebediyen belirlenen ve artık değişmeyecek olan 'öz'ünün varolduğu inanışı yatıyor; sanki geri kalanın, bütün geri kalanın -özgür insan olarak katettiği yolun, benimsediği inanışların, tercihlerin, kendine özel duygusallığının, yakınlıklarının, sonuçta yaşamının- hiçbir önemi yokmuş gibi."

Kimlik insanın zamanın içindeki incelişinde onu dünyaya bağlayan bir ayna.

Amin Maalouf, Ölümcül Kimlikler'de çok yönlü ve saydam bir sorgulamanın eşiğinde, aynadaki görüntünün tutulabileceğine işaret ediyor.

Ölümcül Kimlikler, dünyanın yeni zamanlarında insanlığın küllerinden kuracağı düzenin temeline konan bilge bir taş.

Daha karmaşık bir kimlik talep eden herkes toplum dışına itilmiş bulur kendini. Cezayirli ana babadan Fransa'da doğan bir genç, içinde apaçık iki aidiyet taşımaktadır ve her ikisini de üstlenecek durumda olması gerekir. Lafı bulundırmamak için iki dedim ama onun kişiliğinin bileşenleri çok daha fazla sayıdadır. İster dil söz konusu olsun, ister inanışlar, yaşam biçimi, aile ilişkileri, sanat ve mutfak zevkleri, Fransız, Avrupa, Batı etkileri ondaki Arap, Berberi, Afrika, Müslüman etkilerine karışmış durumdadır... Bu delikanlı bunu dolu dolu yaşamakta özgür hissetse kendini, tüm çeşitliliğini üstlenmede cesaretlendirildiğini hissetse, zenginleştirici ve verimli bir deneyim olur; tersine, ne zaman Fransızlığını vurgulasa, bazıları ona bir hainmiş, hatta satılmış gözüyle baktığından, ne zaman Cezayir'le olan bağlarını, tarihini, kültürünü, dinini ortaya koysa, anlaşılmamak, küçümsenmek tehlikesiyle ya da düşmanlıkla karşılaşacağından, yolu yıpratıcı olabilir.

Durum Ren'in öte yakasında daha da naziktir. Otuz yıl önce Frankfurt yakınkarında doğan, hep, dilini ailesininkinden çok daha iyi konuşup yazdığı Almanya'da yaşamış olan bir Türk'ün durumunu düşünüyorum. Benimsediği toplumun gözünde o bir Alman değildir; köklerinin geldiği toplum ise artık tam olarak Türk sayılmaz.

( Amin Maalouf, Yeni Yapıtlarını Anlatıyorlar, Ölümcül Kimlikler, Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi, Eylül 2000)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750801990
 • Orijinal Adı:
  Les Identites Meurtrieres
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
mısra 
 12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

1976’da Lübnan’ı terk edip Fransa’ya yerleşen yazarı ilk başlarda gülümseten ancak daha sonra insanlardaki tehlikeli bir bakış açısının konuluşu gibi gelen kendini daha çok Lübnanlı mı yoksa daha Fransız mı hissettiği sorusundan yola çıkarak, kimlik hakkındaki düşüncelerini yazdığı kitap, günümüzde de aynı bakış açısıyla karşılaşmamdan dolayı ilgimi çekti.

Amin Maaluf’un deneme niteliğinde olan kitabının 1. bölümünde insanların dinsel, etnik, ulusal kimliklerden ötürü neden cinayetler işlediğini anlamak için kendi deyimiyle en kalleş bulduğu sözcüklerden biri olan kimlik kavramını sorguluyor. Kimliğin sadece bir değerden oluşmadığını insan doğduğu andan itibaren fiziksel özellikler, dili, dini, milliyeti, çevresi, kültürü yaşadıklarıyla kendisine aktarılan değerler bütününün oluşturduğu bir aidiyet duygusu olduğunu, bu değerler bütününün aynısının başka bir insanda bulunmamasının her insanı özel yaptığını belirtiyor. Dar, tutucu bir yaklaşımla bu değerler bütününden sadece birini alıp insanı seçime zorlama noktasında kimlikler ölümcül olmaya başlıyor.

Yazar kitabın diğer bölümlerinde kimliği oluşturan unsurları modernleşme, evrensellik, ölümcül kimlikleri evcilleştirme konularıyla ilişkilendirerek, Müslüman, Hristiyan dünyasından, bulunduğu ülkelerden örnekler vererek, geçmişi ve şu anı karşılaştırarak düşüncelerini paylaşmış.

Günümüzde de önemini koruyan bir konu kimlikler. Savaşların, katliamların oluşmasında etken. İnsanlar kendi ve başkalarının kimlikleriyle barışık, çeşitliliklerin ayırt edici değil de kültürümüze zenginlik katan değerler olduğunu benimseyebilirlerse aramızdaki ölümcül kimliklerin bizi yok etmesini durdurabiliriz.

Yazarın bazı düşünceleri tartışılabilir, genel olarak tespitleri doğru ayrımlaştırmanın etkilerine sık rastladığımız günümüzde de okunması gereken kitaplardan biri.

Patara Qalo 
08 Oca 12:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Amin Maalouf' un okuduğum ilk kitabı. Başlamamın sebebi isminden çok etkilenmem ve günümüz "kimlik" sorununu anlatıyor olmasıydı. Baştan sona anlatmak istediği konuyu o kadar iyi işledi ki ondan etkilenmemek kaçınılmaz oldu benim için. Yazarın okuduğum her cümlede, beni aklımda karmaşık ve asla çözemeyeceğim sorulara gebe bıraktığını hissettim. Bu kitapla ilgili söylenecek çok şey var ama ayrıntılara girmenin kışkırtıcılığına direniyorum. Ve kitabı tavsiye ediyorum.

Meyrem KARADENİZ 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Amin Maalouf'un deneme türünde kaleme aldığı, ince olmasına rağmen ele aldığı konu itibariyle hızlı ilerlemeyen, düşündüren sorgulatan bir kitap. Başarılı kalem, kişilerin aidiyetlerinin etkilerini hem kişiler bazında hem de toplumsal yansımaları ile değerlendirmiş. Yazara hak verdiğiniz satırlar kadar, tartışmaya açık bulacağınız satırlar da yer almakta. Sadece yakın zamanda duyulan, görülen ve yaşanan durumlar ile ilgili olmaktan çok öte geniş bir zamanı içine alan tespitler ve değerlendirmeler bulunuyor. Ön yargıya yakın zihniyetlerin yaygın olduğu malum ve bir nebze de olsa farklı bakış açılarını da görebilmek, en azından yeniden düşünce alanına dahil edebilmek için yararlanılabilecek etkili bir eser. Beğenerek, düşünmeye gayret ederek ve farklı araştırmalara da yönelerek okudum. Kitaplarla kalınız.

Benim için farklı bir taŕzdı ama anlatım biçimini beğendiğim için hiç sıkılmadım.Merak ettim, sorguladım.Hangi kimliğim ağır basiyor bunu düşünmekle meşgulüm.Kötü olarak söyleyebileceğim tek şey keşke pdf olarak okumasaydim kitap elimde olsaydı dedim.

Penbegül Yılmaz 
02 Nis 20:46 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar ne kadar da doğru demiş. Sürekli farklı kimliklerimiz, benliklerimiz var aslında biz sadece doğduğumuz toprağa ait değiliz. Diğer dilleri kültürleri de öğreniyoruz, değişiyoruz , bilgilerimize bilgi katıyoruz. Yani kısacası ırkçılık yapmak bize göre değil. Sonuçta okullarda bile yabancı dil öğrenilirken ... Peki ya bir yerde yaşayabilmek için oranın diline ihtiyaç duyuyor ve öğrenmeye çalışıyoruz. Irkçılık yapsak bunları nasıl kafamıza yerleştirebilirdik.

Serkan ERASLAN 
23 Nis 12:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Seçmek durumunda bırakılıyoruz, zorlanıyoruz dedim, kim tarafından mı? Sadece her çeşidinden fanatikler ve yabancı düşmanları değil, sizin ve benim tarafımdan da, -aramızdaki herkes tarafından, gerçekten de hepimizin içinde kök salmış bu düşünce ve ifade alışkanlıkları yüzünden bütün bir kimliği öfke ile ilan edilen tek bir aidiyete indirgeyen o DAR, o SIĞ, o YOBAZ kolaycı yaklaşım yüzünden, içimden katiller böyle imâl ediliyor diye haykırmak geliyor”.

zeynep demir 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanın kendi kimliğini değiştiremeyeceğini ancak nereye ait hissediyorsa onu özgürce yaşamak isteyişini, kişilerin kendi menfaatleri adına dini istedikleri gibi değiştirdiğini bu yüzden gruplaşmanın din çatışmalarına yol açtığını konu edinen etkileyici ve fazlasıyla düşündürücü bir eser.

Cihan Yıldırım 
10 Eyl 01:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap mutlaka kütüphanenizde bulunmalıdır.Bireylerin kişisel ve toplumsal baskılar ile edinmek zorunda kaldıkları ya da sorgulamadan,öğrenmeden kabul ettikleri kimlerin neden ve nasıl oluştuğunu -keşke daha uzun anlatmış olsa da-görüyoruz.

EZGİ AYKUT 
 27 Şub 10:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir deneme denebilecek bu kitapta aslında okurken kendi ülkemi buldum bir parça diyebilirim. Lübnan'da doğan ve sonra Fransa'ya yetişen ve Hristiyan olan bir Arap'ın yaşadığı kültür çatışmasını karşılaştığı kimlik çatışmasını anlatan güzel bir kitap.

Serdar Poirot 
09 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kişilerin dinine milliyetlerine, tuttukları takıma ve benzeri sebeplerden dolayı edindikleri kimliklerin, hoşgörü eksikliği olan yerlerde ne çeşit sıkıntılara yol açacağı gibi konulara yer veren deneme türünde bir eser. Amin Maalouf derdini basit bir şekilde oldukça güzel anlatmış ve İslam dininin ilk gelişimine farklı bir şekilde yaklaşmış. Bu dönemde mutlaka okunması gereken eserlerden.

3 /

Kitaptan 116 Alıntı

Gizem 
22 Haz 04:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hıristiyan dünyasıyla Müslüman dünyası arasında karşılaştırılmalı tarih uygulaması yapılsa, bir yanda, uzun süre hoşgörüyü tanımamış, içinde açıkça totaliter eğilimler taşıyan ama yavaş yavaş bir açıklık dinine dönüşen bir din; öte yandaysa açıklığı içinde barındıran ama yavaş yavaş hoşgörüsüz ve totaliter hareketlere doğru sapan bir dinin ortaya çıktığı görülür.

Ölümcül Kimlikler, Amin MaaloufÖlümcül Kimlikler, Amin Maalouf
Emire Nişli 
03 Ağu 23:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman ilerledikçe, sözde "laik" diktatörlükler dinci fanatizmin fidanlığı gibi görünmeye başladılar. Demokrasinin olmadığı bir laiklik, hem demokrasi hem de laiklik için bir felakettir.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
18 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanlar birbirinin yerini tutamaz

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)
Emire Nişli 
03 Ağu 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben, pek çokları gibi Müslüman dünyasında gördüklerim ve işittiklerim karşısında ürküntüye kapılıyorum. Ama olanların islamın doğasına uygun olduğunu ve bunun değişmeyeceğini ilan etmekten pek memnun olmuşa benzeyenler karşısında da üzüntü duyuyorum.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)
kübra ballı 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başkalarını çoğu zaman en dar aidiyetleri içine sıkıştıran bizim bakışımız ve onları özgür kılacak da gene bizim bakışımız.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24)
Nurhan Işkın 
27 Tem 02:10 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her insanda zaman zaman kendi aralarında çelişen ve onu yürek burkan tercihlere zorlayan çoklu aidiyetlere rastlanır.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 11)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 11)
Gizem 
 22 Haz 03:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstenildiği kadar kutsal kitaplara dalınsın, meallere bakılsın, gerekçeler toplansın, daima farklı, birbiriyle çelişen yorumlar olacaktır. Aynı kitaplara dayanarak köleliği içinize sindirebilir ya da mahkûm edebilir, ikonaları yüceltebilir ya da ateşe atabilirsiniz, şarabı haram kılabilir ya da hoş görebilir, demokrasiyi ya da din devletini savunabilirsiniz; bütün bu insan toplulukları yüzyılların akışı içinde şimdiki uygulamalarını doğru göstermişe benzeyen kutsal ayetler bulup çıkarmayı bilmişlerdir.

Ölümcül Kimlikler, Amin MaaloufÖlümcül Kimlikler, Amin Maalouf

Etnik kıyımlar hep en güzel bahanelere sığınılarak gerçekleştirilir; adalet, eşitlik, bağımsızlık, insan hakları, demokrasi, ayrıcalıklara karşı mücadele...

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 124 - YKY)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 124 - YKY)
Emire Nişli 
03 Ağu 22:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar dinleri yüzünden eziyet gördüğünde, derilerinin rengi ya da yamalı giysileri veya şivesi yüzünden aşağılandığı ya da alaya alındığında bunu unutmazlar.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Yapı Kredi Yayınları)

Kitapla ilgili 2 Haber

2. İzmir 1000Kitap Buluşması
2. İzmir 1000Kitap Buluşması 2. İzmir 1000Kitap Buluşmamızı 06.08.2017 tarihinde gerçekleştirdik.Yılın bir Pazar gününü kitap dostlarıyla daha anlamlı kıldık. Güne dair içeriğe ulaşmak için haberin devamına bakabilirsiniz.
1. İzmir 1000Kitap Buluşması
1. İzmir 1000Kitap Buluşması 1. İzmir 1000Kitap Buluşmamızı 02.07.2017 tarihinde gerçekleştirdik. Bizim için iyi ki’lerle dolu bir gün oldu. Katılan arkadaşlara canı gönülden teşekkür ederim. Güne dair içeriğe ulaşmak için haberin devamına bakabilirsiniz