Ölümcül Öyküler

8,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
42 gösterim
Morgue Sokağı Cinayeti, Altın Böcek, Arthur Gordon Pym'in yazarı Edgar Allan Poe kısacık hayatına (1809-1849) özgünlüğü yadsınamaz yapıtlar sığdırdı. Baudelaire'in deyişiyle, "insanın kendisiyle çelişme ve çekip gitme hakkına saygı göstermeyen" bir toplumda Poe'nun yaşamı bir çöl insanınınki gibiydi. Amerika'nın değişik kentlerinde, Avrupa'da, hatta Rusya'da hep yeniden başlamak istedi. Ama boşuna! Disipline gelmeyen bir zekayı kimse kabul etmek istemiyordu. Gerçek hayatında neler yaşamış olursa olsun yapıtlarında dört saplantıyı işledi: kadın, suç, ölüm ve sanat. Poe'dan yeni öyküler bekleyenlerin kaçırmaması gereken bir kitap. "Tekrar ediyorum, hiç kimse insan yaşamının ve doğanın istisnalarını daha büyülü anlatmadı." Charles Baudelaire
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1999
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789757942887
 • Çeviri:
  Hamide Koyukan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Cavanşir Gadimov 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Poe'nun tarzını çok iyi yansıtan öykülerden bir seçki yer alıyor kitapta. Korku, gizem ve gotik tarzlarda yazılmış öykülerde en ön plana çıkan öğe ise ölümdür. Bu ölüm bir denizde, yatakta ya da bir sohbet sırasında insanı yakalar.

Kitapta tek bir öykü diğerlerinden farklıdır. O da bilim kurgu tarzı öykü olan Hans Pfaall'ın Duyulmadık Serüveni. Bilim kurgu alanında öncülerde sayılan Poe'nun bir kişinin Ay'a yaptığı seyahati anlatan öyküsüdür.

Kitapla ilgili ayrıntılı inceleme için:
http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...olumcul-oykuler.html

Kitaptan 1 Alıntı

Cavanşir Gadimov 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Morella'nın ölüm anının özlemini içten ve tüketen bir arzuyla çektiğimi söylememe gerek var mı? Bunu istedim; ancak kırılgan ruh balçıktan meskenine günler boyunca yapıştı-haftalarca ve usandırıcı aylarca-ta ki işkence altındaki sinirlerim aklımı ele geçirene dek ve ölümü geciktikçe kızgınlığım büyüdü ve bir iblisin yüreğiyle, onun nazik canı çekilirken-gün bitimindeki gölgeler gibi-uzadıkça uzar görünen günleri ve saatleri ve acılı anları lanetledim.” (Morella, s. 35)

Ölümcül Öyküler, Edgar Allan Poe (Sayfa 35 - Kabalcı Yayınları)Ölümcül Öyküler, Edgar Allan Poe (Sayfa 35 - Kabalcı Yayınları)