Ölüme Fısıldayan Adam

·
Okunma
·
Beğeni
·
79,5bin
Gösterim
Adı:
Ölüme Fısıldayan Adam
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
424
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051731445
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Ölüme Fısıldayan Adam
Ölüme Fısıldayan Adam
Ölüme Fısıldayan Adam
“Yanmış kibrit çöplerini âdeti olduğu gibi mumların altına koyup üzerlerine erimiş mum döktü. Sanki yanan kibrit çöpleri bizdik, mum dipleri de mezarımız... Kibrit çöpü mezarlığı, bizim gibi kırık ve kaybedenler için ne güzel bir benzetmeydi... Yana yana yaşa, yanarak öl ve öldükten sonra da yanmaya devam et. Yanmak tüm varoluşunu tanımlıyormuş gibi...”

Geçmişindeki acıların küllerinden doğmuş, zeki bir dolandırıcı...

Arı kovanına giren kelebek.

Yaşamadığı için ölmeyi bile beceremeyen, hayata küskün bir kız...

Sudan korkan balık.

Tanrı’nın birbirlerinde çare bulmaları için bir araya getirdiği iki kişi.

Peki ya, bir gün ömrü olan bir kelebek yarına aşık olursa ne olacak?
424 syf.
·4 günde·1/10 puan
Birileri bu kitabı okumadan önce söyleyeceğim birkaç cümle var! Kitabı okuduğum için sorumluluk duygusuyla yazıyorum tüm bunları.

Bir lisede rehber öğretmen olarak görev yapıyorum ve öğrencilerimin çoğunun elinde bu ve bu tarz wattpad kitaplar var. Her ne kadar onları iyi edebiyatla tanıştırmaya çalışsam da okuma oranı çok düşük olduğu için bu kitapların okuma alışkanlığı kazandırmak için geçiş olduğunu düşünmekteydim. Açıkçası zararlı olabileceklerini çok düşünmüyordum onların ne okuduklarını bilmek isteyip bu kitabı okuyana kadar.

Kitapta iki gencin aşkı anlatılmakta, çizilen kadın karakter intihar etmeyi defalarca denemiş mazoşist eğilimler gösteren bir tip. Erkek karakter ise borderline kişilik bozukluğu için tam bir örnek oluşturmakta. Kızımız çocuğu gördükten yaklaşık bir iki saat sonra ona aşık olmakta ve bunun ilk görüşte aşk olmadığını da ısrarla ifade etmektedir. Bu herkesin sandığının aksine oldukça kutsal bir duygu ona göre. Sevdiği adamın başlarda kendisine yönelik duygusal şiddet sayılabilecek sözleri bu kızımızın oldukça hoşuna gitmekte ve ağzından sigarası hiç düşmeyen bu halleriyle cool (!) bulduğu kişiye iyiden iyiye vurulmakta. Bir haftayı dahi bulmayan tanışıklığın ardından bu kişiye saplantılı bağlanma geliştirdiği yetmezmiş gibi onun için ölmeyi hatta ve hatta tecavüze uğrayarak ölme ihtimalini göze alır bir tebessüm uğruna ve kitap bu benzeri bir dolu saçmalıkla devam eder.

Binlerce liseli genci peşinden sürükleyen bir kitabın içerik olarak dolu olmadığının farkındaydım ancak gençler için bu denli olumsuz örnek oluşturabileceğini tahmin etmemiştim doğrusu. Saplantılı aşklar, antisosyal davranışlar, bağımlılık, psikolojik şiddet, kutsallaştırılan aşk teması altında hepsi ne kadar da normalleştirilip değerliymiş gibi gösteriliyor. Patolojik diyebileceğimiz ilişki türleri olması gereken buymuşçasına parlatılıp önümüze sunuluyor. Kişilik bozukluğu olan karakterlerle öyle bir tablo çiziliyor ki bu tarz insanlar cazip gösteriliyor. Sonra ne mi oluyor iki günlük sevgilisi için intihar eden, en büyük aşkı yaşadığını onsuz olamayacağını söyleyip kendine zarar veren, aşkı nihai bir amaç gibi gören, suça bulaşmış kişileri kendilerine rol model alan ve bu kişilerle ilişki kurmak için can atan bir genç nesil yetişiyor. Sayıları azımsanmayacak kadar çok olan bir nesil. Danışmanlık yaptığım onlarca öğrencim bu sebeplerle onarılmaz yaralar alıyor ve hatta hayatlarına son vermeye çabalıyor bu ve benzeri rol modellerin yüceltilmesi sebebiyle.

Bu tarz birçok kitap, dizi, film hakkında daha söylenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki izlenmesinin okunmasının önüne geçememiz bu sektörden milyonlar kazanan insanlar olduğu sürece de pek mümkün değil. Yine de ulaşabildiğimiz kadarıyla ebeveynlere ve gençlere anlatmalıyız diye düşünüyorum. Bu hepimizin sorumluluğu...
424 syf.
Genelde böyle kitaplar okumam. Daha doğrusu hiç okumazdım. Ancak wattpad kitaplarından İstanbul'u okuyarak aldığım etkileyici tadı bu sefer bu kitapta alma arzusu ile kararsızlıkla satın almıştım. Daha ilk sayfalarda aldığıma pişman olmuştum. Çünkü klasik wattpad kitabıydı. Fakat kitabın ortalarına doğru Pınar'ın hikayesini okuduğumda işler değişti. O sayfalarda çok güzel hayaller kurdum. Kitabın bana getirisi büyük oranla bu sayfalardı. Kitaba daha iyi bir son yazılabilirdi diye düşünüyordum ama bunları yazmaya başladığımda fikrim değişti. Bu son da olurdu. Kitap okunur mu okunur tabi ama fiyatı kitabın ederiyle ölçecek olursak biraz pahalı. Karar sizin. İyi kitaplar...
424 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10 puan
Çok beğendiğim bir kitaptı. Özellikle sonlara doğru çok daha beğenmeye başladım çünkü başlarda kız fazlasıyla yüzsüz ve gurursuzdu. Sürekli Özgür'ü övüyor, övüyor ve övüyordu.. Sonlara doğru gerçekten okumaya devam etmek istediğim, merak ettiğim türdendi. Ama sonu cidden beni benden aldı. Sanırım en çok duygulandığım yer "Galiba yalan söyledim." dediği yerdi. Okuyun derim.
424 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Bir kadının tecavüzü sırf aşık olduğu bi adam için kabullenmesini bir kitap karakterinde bile zavallıca buluyorum günümüz de bu kadar gerçekçi olaylar yaşanırken ... Ve dahası bir kadının şiddete eğilimli erkeklerden hoşlanabilmesi intiharı sürekli düşünen bir kadın karakter ... Yazarı gerçek hayatında ne tür nasıl bi psikolojide hangi ruhani durumda olduğunu düşündürtten edebi niteliği olmayan sade günlük dil kullanılan bir kitap...okursanız zamanınızı kaybedeceğiniz , okumazssanız hiç bir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitap :)
.
424 syf.
·1/10 puan
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak adına alıp okuduğum bir kitaptı. Ancak önyargılarımı doğrulamaktan öteye gidemedi. Şiddet ve kötü örnek barındıran bir kitap.Kullanılan metaforlar oldukça başarısızdı ve kitap boyunca sıkça tekrarlanışları kitabı bitirme yönünde sabrımı ve azmimi defalarca baltaladı. Kitabın son sayfasını da okuduktan sonra bana kattığı bir şey olmadığını farketmek, harcadığım saatler adına üzücüydü. Kitaplığımda muhafaza etmenin, yanındaki nitelikli kitaplara yapılacak bir haksızlık olduğunu düşündüğümden ötürü elimden çıkarmak istedim. Ancak alırken hatırı sayılır bir miktar ödememe rağmen vermek istediğimde sundukları teklif tekrar pişmanlık yaşamama sebep oldu. Hem paramıza yazık hem vaktimize yazık, yazık... Gençlerin bir an önce gerçek kitaplarla tanışmaları ümidiyle...
424 syf.
·5 günde·7/10 puan
Balık ile okyanusun öyküsü... Kitabın ilk sayfaları gerçekten aşırı sıkıcı ve depresifti. Bu tarz kitaplar genelde okumuyorum fakat çok göz önünde bir kitap olduğu için merak edip almıştım. Size pek bir şey katan bir kitap değil. Kafa dağıtmalık okuyabilirsiniz de diyemeyeceğim çünkü okurken sizi ruhen baya bir yoruyor. Kitabın ortasından itibaren daha güzel ve dikkat çekici bir hal alıyor. Serinin 2. kitabı Kibrit Çöpü Mezarlığı umarım daha iyi bir kitap olur. Şimdi onu okumaya gidiyorum :)
424 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Özgür'ün tilkilerinin ve Yosun'un balık olduğu bir dünya. Okumaya başladığınızda biraz sıkılıyorsunuz ama şans verilmesi gereken bir kitap. Karakterler farklı, dünyaları farklı, aşkları, acıları, mutlulukları. Herşeyiyle farklı bir kitap...
424 syf.
Wattpad okumaktan kaçınsam da yaş grubum bir yazardan, bu kadar etkileyici bir kurguya ve cümlelere şahit olmak gururlandırmadı değil :') Özgür'ün aşık ama acımasız halleri, Yosun'un ufak bir çocuk gibi saf duyguları... Kötü bir halden nasıl güzel bir aşk ortaya çıkabildiğini görmek mutlu etti, okurken yer yer gözlerim dolduğu halde. Sürükleyici ve betimlemelerini sevdiğim bir kitap, defalarca okuyabilirim :))
424 syf.
Bu incelemeyi okuduktan sonra linçlemeyin lütfen


Kitabın neresinden tutsam diye düşünüyorum ama gerçekten bulamıyorum.
Hepimiz zor şeyler atlatıyoruz. Kendimizce bu yaşadıklarımızın belki de hepsinden ağır olduğunu söylüyoruz. Ne kadar doğru ki¿! Sorarım size en basitinden çocukken almanıza izin verilmeyen (kimisi için şeker kimisi için oyuncak bazen telefon tablet vs..) şeyler olduğunda bunun o yaşta en büyük problem olduğunu düşünmedik mi?

Elbette hepimizin başından geçmiştir ama yıllar ilerledi problemler daha da karmaşık hale geldi. Kaldı ki gün geçtikçe evrim geçirip bambaşka hale dönüşmekte.
Şuraya bağlayacağım kitapta intihar eğilimli bir genç kızdan bahsediliyor. Tamamen hayattan vaz geçmiş boynunu ipe dolamış haldeyken eve aniden giren biriyle tanışmasından sonrasını anlatıyor. E ardından olaylar zincirini tahmin etmeyecek yoktur herhalde.

Sonunu tahmin edemezsiniz çünkü piyasaya sürülen çok satma amacından başka bir fikir bulundurmayan bir kitap! Birazcık sürpriz olmasın mı yani?!
Devamındaki kitaptan da bunu çok iyi anlayacaksınız.
Okur kitlesine bakıyorum çok küt bir kesim. Elbette her kitap büyük kitleye hitap etmek zorunda değil ama beni etkileyen ve bu incelemeyi yapmak için uzun bir süredir düşünmeme sebep olan şey aynı duyguları hisseden insanların bu kitabı beğenmesi oluyor. Melankolik, depresyonda, hayata karşı bir beklenti içinde olmayan uzun süredir intihar fikrini aklından çıkarmayan kitlenin bu kitabı çokça beğendiğini görüyorum.
Ha tersi de mümkün müdür? Elbette!

İçindeki bazı olaylarda benim de canım yanmadı değil. Ben de üzüldüm yeri geldi 'nasıl oluyor böyle şeyler' dediğim kısımlar oldu. Bitirdikten sonra ben de boşluğa düştüm. Altını çizeceğiniz süslü cümlelerden ve merak uyandıran bitirdikten sonra pek de bir şey kazanmayacağınız türden bir kitap . Okumazsanız daha iyi derim. Güzel vaktinizi sizi geliştirebilecek fikirlerinizi olgunlaştıracak kitaplara ayırmanız daha iyi.
Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım hatam olduysa affola
424 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Ölüme Fısıldayan Adam'ın wattpad kitabı olmasına rağmen ergen kitabı olduğunu düşünmüyorum. Sonu açık uçlu bitmiş olsa da ben bu kitap bir serinin birinci kitabı diye biliyorum. Özgür ve Yosun arasındakiler etkileyiciydi evet ama ben daha çok Pınar'ın hikayesini okuduğumda etkilendim. Ve yazarı tebrik ediyorum. 4N 1K gibi eğlence dolu bir kitabı ve Ölüme Fısıldayan Adam gibi bambaşka kitapları harika bir şekilde yazmış. İki kitabı da henüz okumadıysanız okumanızı öneririm.
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Spoi içerir !

Kafasındaki tilkilerin kuyruklarını birbirine dolayan bir okyanus ve o tilkiler ile yaşamayı delicesine isteyen aptal bir balık.
Birbirlerinin acılarından beslenen iki yitik ruhun hikayesi.
Kitabımızın ana karakteri Özgür ; karamsar, umursamaz, dağınık saçlı, sigarasına düşkün bir kişiliktir. Yosun ise ; defalarca intihar eden ama başarılı olamayan bir kişidir. Girişmiş olduğu son intiharında hayatını tamamen değiştirebilecek bir engel ile karşılaşır. Bu engel Özgür'dür. Acaba Yosun; ölümü mü, aşık olmayı mi daha çok isteyecek?
Daha ilk sayfalarından kitabı, özellikle karakterlerini çok benimsedim. Kaç defa okursam okuyayım, her defasında bana ilk yaşattığı duyguları yaşatması kitabı benim için özel kılıyor. Yazarın "4N1K" adlı kitabında kahkaha attırırken bu kitabında daha çok ölümü ele alması yazarın çok yönlü biri olduğunu düşünmemi sağladı. Bu iki zıt kurgunun aynı yazarın elinden çıkması hayret edici. Ayrıca yazarın betimlemeleri ve kitap içerisinde kullandığı sözler çok dikkat çekici gelecektir.
Kitap her ne kadar Özgür-Yosun aşkını ön planda tutsa da ben Pınar-Özgür arasındaki bağın daha güçlü ve samimi olduğunu düşünüyorum. Özgür'ün Pınar'ı bir baba edasıyla sevmesi benim çok hoşuma gitti. Pınar, Özgür'ün ölen sağır ve dilsiz çocukluk aşkıydı. Kitap bütünüyle dramı ele alsa da Anıl adlı karakterimiz bizi yer yer güldürecektir. Aklı başında olan bir insanı ölüme özendirmez tabi ama saçlarınızı kestirmenize neden olabilir. Kendinize balık, sevdiğiniz adama okyanus da dedirtebilir.
Bu kitap size farklı olmanın kötü bir şey olmadığını, sadece içinden geldiği gibi yaşamanın rahatlığını gösterecektir. Ne kadar renkli bir insan olursanız olun,bu kitap ruhunuzdaki siyahı ortaya çıkaracaktır.
En sevdiğim kitap olmakla beraber, kesinlikle klasik genç edebiyatı kurgularından çok daha fazlasıdır.
Bazı geceler vardır; gözlerin kapalıdır, aklın bulanık... Uyumazsın, ama uyanık da değildir zihnin. Kendi hayatının kabusundan uyanmak için uyursun.
Büşra Yılmaz
Sayfa 9 - Epsilon Yayıncılık
Yaşayayım desem yaşatmıyorlar, öleyim diyorum beceremiyorum. Bu sıçtığımın dünyasında neden hiçbir istediğimi yapamıyorum ben?!
Büşra Yılmaz
Sayfa 77 - Epsilon Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüme Fısıldayan Adam
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
424
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051731445
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Ölüme Fısıldayan Adam
Ölüme Fısıldayan Adam
Ölüme Fısıldayan Adam
“Yanmış kibrit çöplerini âdeti olduğu gibi mumların altına koyup üzerlerine erimiş mum döktü. Sanki yanan kibrit çöpleri bizdik, mum dipleri de mezarımız... Kibrit çöpü mezarlığı, bizim gibi kırık ve kaybedenler için ne güzel bir benzetmeydi... Yana yana yaşa, yanarak öl ve öldükten sonra da yanmaya devam et. Yanmak tüm varoluşunu tanımlıyormuş gibi...”

Geçmişindeki acıların küllerinden doğmuş, zeki bir dolandırıcı...

Arı kovanına giren kelebek.

Yaşamadığı için ölmeyi bile beceremeyen, hayata küskün bir kız...

Sudan korkan balık.

Tanrı’nın birbirlerinde çare bulmaları için bir araya getirdiği iki kişi.

Peki ya, bir gün ömrü olan bir kelebek yarına aşık olursa ne olacak?

Kitabı okuyanlar 7,1bin okur

  • Dilara
  • Lina
  • Betül Pamuk
  • 《 KıRık KaLp 》
  • Zeynep Buse Gür
  • deniz doğan
  • Fatma zeynep

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları