Ölüme Gülümseyen Adam

9,8/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
933 gösterim
Ebu Hanife, şehadet anınına gelip çattığını anlayınca uzandığı yerden başını hafifçe kaldırdı. Yaşlı gözlerlee ona bakan dostlarına gülümsedi. Hiçbir acı çekmiyormuş gibi son derece rahat ve okşayıcı bir sesle:rn-Beni, gasp edilmemiş bir toprak parçasına gömün! Diye fısıldadı.rnrnSonra ellerini göğsünün üzerinde kenetledi. Gözlerini kapattı. Kuru dudaklarıyla bir kaç kez Kelime-i Tevhidi mırıldandı. Derin bir soluk aldı ve göğsünün üzerinde kenetlenen elleri yavaşça açılıp yanlarına düştü. rnrnÖlüme Gülümseyen Adam, ilmini makamve paraya satmayan bir alimin, Ebu Hanifenin izzetli mücadelesini anlatır. Şehadetle noktalanan onurlu bir hayatın romanıdır Ölüme Gülümseyen Adam. rn
N. E. A. 
01 Haz 03:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir İmamı Azam romanı. Yazım ve işleyiş tarzı açısından başarılı. Adındanda anlaşılacağı üzere Ebu Hanife'nin daha çok siyasi hayatını işlemiş. Emevi ve Abbasiler tarafından kendisine yapılan işkencelerle birlikte onun onurlu duruşunu çok güzel anlatmış. Genel anlamda imamı Azam'ın hayatını bilen birilerinin okuması daha iyi olur. Yoksa imamı Azamı sadece siyasi tarafını görürler ki İmam hiç bir zaman fiili olarak hiç bir harekete destek vermemiştir. Sadece ehli beyt sevgisi dolayısıyla ki bu gayet doğaldır zülme karşı siyasi ayaklanmalara maddi ve kavli destek vermiştir. Kitap daha bu yönünü incelemiş. Bu bilinçle okunmalı.

Kitaptan 4 Alıntı

Sena 
11 Tem 00:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haklılar, haksızlar kadar inatçı olmadıkça Hak yerini bulmaz (İmam Ebu Hanife

Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 81 - Dua yayıncılık)Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 81 - Dua yayıncılık)
Sena 
06 Tem 19:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse farketmeden yanına gelen elçiye:imamı Azam soruyor nasıl görünmeden geldin diye. Elçi, kendinden emin bir tavırla gülümseyerek:GÜNAHLA KARARMIŞ KALPLER SABAH SAATLERİNDE GAFLET UYKUSUNDAN KURTULMAZLAR dedi.

Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 7 - Dua yayıncılık)Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 7 - Dua yayıncılık)
Sena 
07 Tem 11:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günlerden bir gün yaşlı bir kadın Ebu Hanife ile karşılaşır. Kadın ona, 'ya imam, duyduğuma göre sabah namazını yatsı abdestiyle kılıyormuşsun. Doğru mu?' diye sormuştur.Ebu Hanife tebessüm etmiş, kadını cevapsız bırakmıştı. Ama o günden sonra sabah namazını yatsı abdestiyle kılmıştır. Yani geceleri hiç uyumamış, sabaha kadar ibadetle meşgul olmuştur......

Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 10 - Dua yayıncılık)Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 10 - Dua yayıncılık)
Sena 
07 Tem 11:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmam Ebu Hanife'nin Emeviler dönemindeki sürgün hayatı, Abbasilerin devleti ele geçirmesiyle son bulmuştur

Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 36 - Dua yayıncılık)Ölüme Gülümseyen Adam, Sadullah Aydın (Sayfa 36 - Dua yayıncılık)