Ölüme Terk Edilenler (Maeve Kerrigan Serisi 0,5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2061
Gösterim
Adı:
Ölüme Terk Edilenler
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 0,5
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052063873
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Left for Dead
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
HER ŞEYİN BAŞLADIĞI NOKTADASIN

Azılı bir tecavüzcü kadınlara saldırıyor ve onları güney Londra sokaklarında ölüme terk ediyordu. Genç kadın polis Maeve Kerrigan bir aile içi şiddet vakasıyla karşılaştığında tesadüfen de olsa son kurbanı bulacak olmaktan korkuyordu. Hem acemi bir polis hem de bir kadın olarak eğer davaya yardımcı olacak kadar ciddiye alınmak istiyorsa sadece kendi sinirlerini değil, meslektaşlarının da cinsiyetçi tavırlarını göz ardı etmek zorunda kalacaktı.

Uluslararası çapta çok satan Jane Casey, Ölüme Terk Edilenler kitabında okurlarını Maeve’i henüz acemi bir polis olduğu günlere götürüyor.

ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR VE SAVAŞACAK TEK KİŞİ KALDI
155 syf.
·Beğendi·4/10
Maeve kerrigan; serisinin 8. Kitabı bir nevi yan ürün gibi çaylaklık döneminden bas ediyor.
Kitabın üslübü her zaman ki gibi aynı ama ciddi bir sorun var ne ara başladım ne ara bitti şaşırdım ve güzelim serinin en sevmediğim kitabı oldu.

Sevgili Jane Casey bu kadar güzel bir seriye hiç yakıştımı sence .

Olayın çözümlenmesini hiç beğenmedim ve ilk defa bir kitaba 4 veriyorum.

Ama yine de es geçemem serinin 1’den 7. Kitabına kadar mutlaka beğeneceksiniz. Benim hala 3 kitabım eksik. Sadece bu kitabı sevmedim.

Alıcaksanız diye diyorum zahmete gerek yok.
160 syf.
·2 günde·9/10
Kitaba inceleme yapmak istiyorum ama ne dersem spoi niteliğinde olacak diye de ağzımı açamıyorum. :))

Meşhur ezik komiserimiz Meave bu kitapta daha bi ezilmiş sanki;) ilk polis olduğu yıllarda geçiyor hikayemiz.
Açıkçası çok beğendiğim yazarımız beni hayal kırıklığına uğrattı. Kitap çok güzel ben çok beğendim ama, aması var işte kocaman bir ama… Diğer kitaplarından oldukça ince olması ilk önce beni şaşırttı sonrasında alıp okumaya başladım ve sonlarına doğru galiba bu kitap bitmeyecek devamı gelecek olayı çözümleyemeden, aydınlığa kavuşturmadan cinayeti ben meraktan çatlayıp diğer kitabın çıkmasını bekleyeceğim diye hayıflanırken baktım cinayet çözüldü, olay bitti ,konu kapandı ve kitap bitti…:) Neden ki , ne gerek vardı şimdi buna demeden yapamıyorum. :) Sanki uzun süre kitap yazmadım ortamdan uzak kalmayayım ,bir cinayet bulayım ,beni çok uğraştırmasın , hooop cinayeti de hemen çözsün komiserimiz, bu sene de kitap yazmış olayım demiş gib Jane Casey. Neyse affediyorum diğer kitaplarının yüzü suyu hürmetine :P
160 syf.
·Beğendi·8/10
Oldukça akıcı bir çırpıda biten ince , hafif bir polisiye ...Aile içi şiddet ve cinsiyet ayrımı konularının altının çizilmiş olduğu satırlarla birlikte olayı çözmeye çalışan ana karakter acemi kadın polis Maeve Kerrigan ....Yazarla tanışmak için iyi bir başlangıç kitabı ...Daha evvel Kerrigan serisini okumuş olanlar içinse her şeyin nasıl başladığını öğrenmek açısından faydalı ....Polisiyeye yeni başlayanlar için de çok uygun ...
160 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evet Jane Casey'nin Maeve Kerrigan serisini hala bilmeyen var mı? Yazarın okuduğum dokuzuncu kitabı "Ölüme Terk Edilenler, bu serinin de yedincisidir.

Bu sefer Kerrigan'ın 22 yaşında mesleğinin başındaki ilk vakasını çözdüğü zamana dönüyoruz. Oldukça kısa ve akıcı, bir çırpıda biten bir polisiye olmuş. Kimilerini tatmin etmeyebilir. Ancak vefa meselesi olarak düşünüyorum ve bunun ardından "Ölülerin Konuşmasına İzin Ver" kitabına başlıyorum.
160 syf.
·2 günde·6/10
Kerrigan serisini uzun zaman önce bitirmiştim. Yazar bu kitabi Kerrigan daha 2 aylık polisken başından geçtiği bir soruşturma olarak ele almış. Konu, kurgu soruşturma tabi ki diğer kitaplarının eline su dökemez ama Maeve Kerriganı özlemişim ve bana çok iyi geldi. Yakin zamanda devam kitabının çıkması dileğiyle.
160 syf.
·2 günde·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, açıkçası bilinçli olarak da seçmedim, hediye olarak gelmişti. Hatta elime alıp arkasını falan okuduğumda bir seriye ait olduğunu gördüm. İlk başta, seriyi okumadım anlamsız olacak diye çekinirken aslında öncesinde ya da serinin sonunda okumanın pek bir fark yaratmayacağını okuyunca sevindim.

Kadın polis kahramanımız Maeve'nin mesleğe ilk başladığı zamanı anlatıyor. İlk başlardaki acemi halleri ve çektiği sıkıntıları okumanın yanında biraz da özel hayatına dair bilgiler ediniyorsunuz. Tabi bunların yanında bir de yakalamamız gereken acımasız bir suçlumuz var.

Buraya kadar her şey heyecanlı görünüyor ama gel gör ki kitabı okumaya başladığımda hayal kırıklığı yaşamadım değil. Şöyle ki, kitabımız zaten 150 sayfa kadar bir çırpıda okunacak kalınlıkta, bizim olaya odaklanmamız neredeyse son 40 sayfayı buluyor ve olay bildiğiniz 2-3 sayfada oldu bitti denilecek şekilde çözülüyor. Olay biraz geri planda kalmıştı, öncesinde biraz daha hareketlilik olabilirdi, bazı yorumlara baktığımda da yazarın bu kitabının diğer kitaplara oranla beklentiyi pek karşılamadığını okudum.

Başlangıç için o yüzden iyi oldu benim için, beklentim yüksek olmadan seriye başlayabilir ve en azından 1-2 kitap daha okuyup daha iyi değerlendirme yapabilirim. Her şeye rağmen benim için güzel bir mola oldu bu kitap.
160 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Yorumu//Ölüme Terk Edilenler-Jane Casey
.
Azılı bir tecavüzcü kadınlara saldırıyor ve onları güney Londra sokaklarında ölüme terk ediyordu.  Genç kadın polis Maeve Kerrigan hem acemi bir polis hem de bir kadın olarak eğer davaya yardımcı olacak kadar ciddiye alınmak istiyorsa sadece kendi sinirlerini değil, meslektaşlarının da cinsiyetçi tavırlarını göz ardı etmek zorunda kalacaktı.
.
Jane Casey ile tanımış oldum bu kitapla. Maeve Kerrigan'ın acemilik dönemini anlatan kitap, hem çabuk okunan hem de sona çabuk bağlanan bir kurguya sahip. Kitapta yan karakter olan Gray'e uyuz oldum. Tam bir cinsiyetçi, erkek cinsni üstün gören, kadınlara tavlanacak ve üzerine iddiaya girilecek biri olarak yaklaşan karaktersiz vasıfsız bir şahıs. Kitabın polisiye temasından çok kadınlara iş yerlerinde dahi uygulanan cinsiyetçi yaklaşıma değinen tema hoşuma gitti sanırım. Ki ben zaten normalde polisiye okumam.
.
Jane Casey'e başlamak için iyi bir başlangıç sağlayabilir size kitap. Bunu göz önünde bulundurarak okuyabilirsiniz. Kitabı ayrıca @olimposyayinlari 'nın okuma ekibi ile okuduk. Buna vesile olduğu için @begusunkutuphanesi 'ne de teşekkürler. ️️️
160 syf.
Kitap kısa ve konu yüzeysel geçilsede Meave Kerrigan serisini takip edenler için okunması keyifli bir kitap .
Mesleğe başladığı ilk döneme dair kısa bir özet geçilmiş gibi . Ben sevdim , çünkü Kerrigan karakterini seviyorum .
160 syf.
·1 günde·7/10
Ilk kez #janecasey okuyorum evet. Ve de serinin son kitabı ile başlamış oldum ona da evet. Öncelikle seriye sondan başladım diye bir evham yapmıştım ama birkaç yorum gördüm ve yazarın kalemi ile tanismayanlara bu kitapla başlaması önerilir diyorlardı.
.
.
Maeve'nin mesleğe ilk başladığı acemi dönemleri kaleme alınmış. Daha yeni olduğu için neyi nasıl yapacağı konusunda tedirgin ama yine de iyi bir polis. Ilk vakası da azılı bir tecavüzcü kadınlara saldırıyor ve onları Londra sokaklarında ölüme terk ediyor.
.
.
Başlangıç için iyi kitaptı bana göre. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum ama bende sadece Sessiz Kurban var. Polisiye severlere kesinlikle tavsiye ederim.
#parlakmeltemkitapligi #olimposyayınları
160 syf.
·7/10
Maeve Kerrigan serisinde polis olmanın ilk zamanlarını anlatmış. Güçlü sezgileri ile olaylari çözüp Godley in dikkatini çekmeyi başardı. Bütün seriyi okuyunca zaten onunla çalışacağını ve mesleğinde başarılı olacağını biliyorum. Ask hayatında doğru adamı hiç bulamayacağını anladım. Jane Casey umarim devamını getirir .Daha açıklığa kavuşacak birçok şey var. Elimde kalan ama seri olamayan ölümün soğuk sesi ile jane casey okumaya devam edeceğim. KEYIFLI OKUMALAR :)
160 syf.
·1 günde·6/10
Haftasonu okumuş olmama rağmen paylaşmaya fırsatım olmamıştı Bir nefeslik ara olarak okuduğum #ölümeterkedilenler #janecasey severler için pek tatmin edici olmamış.. Genç kadın polis Maeve Kerrigan hem seçtiği mesleğine alışmaya, hem de kendini ispatlamaya çalışıyor ki karşısına işkence ederek tecavüz eden bir azılı suçlu çıkıyor.. Kendi hayal kırıklıklarını bir kenara bırakıp onsezilerine güvenerek olayları çözülüyor.155 sayfalık kitap #janecasey ile tanışmak isteyenler ilk tercih olmamalı çünkü yazara haksızlık olur. Herkese keyifli okumalar #kitap #kitaptavsiyesi #roman #edebiyat #polisiye #aksiyon #macera #book #bookstagramturkey #olimpos @olimposyayinlari #polis
160 syf.
·1 günde·10/10
1 saatte hemencecik okudum çünkü çok ince bir kitaptı. Yani Maeve Kerrigan serisi sevenlerin dişinin kavuğunu doldurmadı. Maeve’in geçmişine gittik bu kitapta ve mesleğe ilk başladığında yaşadığı zorlukları anlamamıza yardımcı oldu.
Spoiler
Derwent’le aralarındaki çekimin bir türlü sonuçlamamasının sebebinin Gary’le yaşadıkları olduğunu düşünüyorum.
Her dört kadından biri hayatları boyunca aile içi şiddete maruz kalıyordu.

Kadınlar polisle irtibata geçmeden önce ortalama otuz beş aile içi istismara katlanıyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüme Terk Edilenler
Alt başlık:
Maeve Kerrigan Serisi 0,5
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052063873
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Left for Dead
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Olimpos Yayınları
HER ŞEYİN BAŞLADIĞI NOKTADASIN

Azılı bir tecavüzcü kadınlara saldırıyor ve onları güney Londra sokaklarında ölüme terk ediyordu. Genç kadın polis Maeve Kerrigan bir aile içi şiddet vakasıyla karşılaştığında tesadüfen de olsa son kurbanı bulacak olmaktan korkuyordu. Hem acemi bir polis hem de bir kadın olarak eğer davaya yardımcı olacak kadar ciddiye alınmak istiyorsa sadece kendi sinirlerini değil, meslektaşlarının da cinsiyetçi tavırlarını göz ardı etmek zorunda kalacaktı.

Uluslararası çapta çok satan Jane Casey, Ölüme Terk Edilenler kitabında okurlarını Maeve’i henüz acemi bir polis olduğu günlere götürüyor.

ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR VE SAVAŞACAK TEK KİŞİ KALDI

Kitabı okuyanlar 98 okur

  • Gökçin Kalenci
  • kitapevreni
  • Şebnem Kılıç
  • Gamze Selçuk MUTLUER
  • Mehmet canıtez
  • Seray güller
  • Kıvılcım KURTULDU
  • Esra TANRIVER
  • Gülbeniz Akıncı
  • Aysun

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.9 (7)
9
%4.5 (2)
8
%25 (11)
7
%27.3 (12)
6
%13.6 (6)
5
%2.3 (1)
4
%4.5 (2)
3
%0
2
%2.3 (1)
1
%4.5 (2)