Ölümlü Makineler

7,6/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
569 gösterim
(...) Ne olduğunu bilmiyor, ne yapacağında emin değilmiş gibi görünüyordu. Pirx'in anlamakta hiç zorlanmadığı bu tereddütte, bu kararsızlıkta öylesine aşina, öylesine insanca bir şey vardı ki boğazında bir düğümlenme hissetti.

Ölümlü Makineler, bilimkurgu türünün duayeni Stanislaw Lem'in robotlar, başka bir deyişle "demir melekler" üzerine yazdığı on dört öyküden oluşuyor. "Robot Masalları" adlı derlemeyi oluşturan ilk on bir öykü, elektroşövalyelerin elektroatları üzerinde kılıç oynattıkları, "bir damla protoplazması bile olmayan bir dünyayı" konu edinir. Bu dünyada insanın adı da anılır, gittiği her yere yıkım götüren "Beyaz Ölüm" olarak. Öykülerin ortak noktası, robotların da ölümlü birer yaratık, nihayetinde birer insan olduklarıdır. "Av" ile "Maske" adlı iki hüzünlü öyküde Lem, uzun soluklu yapıtlarını aratmayacak bir kalem ustalığı ve yaratıcılık sergiler. Bir makine ile bir insan arasındaki sınırın adeta silindiği duygu yüklü birer başyapıt niteliğinde. Öyküleri derleyip İngilizce'ye çeviren Michael Mandel'in dediği gibi: "Lem çok eğlencelidir, ama bir öyküyü hüzünlü bir tonda anlatmasını da bilir."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789754708691
 • Çeviri:
  Hande Taylan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
murat çelik 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Gerçekten harika ötesi bir kitaptı ancak anlatımıyla değil anlattıklarıyla.
Bölüm bölüm hikayelerden oluşan bazısını çok beğendiğim bazısını zor okuduğum bilimkurgu parantezinde evrenin her köşesine,gezegenlere hatta samanyolu galaksisine kadar bize yolculuk rehberi ederken aynı zamanda düşündüren ve kendimizle konuşmamızı sağlayan ütopik bir kitap.

Bence kaynak olarak da kullanabileceğimiz bu kitap bize doğayı,kozmosu,evrenin yaratılışını ve big bange kadar birsürü şeyi kimi zaman aç gözlü bir kralın,kimi zaman ölüm korkusu taşıyan bir robotun,kimi zaman bir insanın gözünden hafif eleştiri,hafif serzeniş ile anlatmış.

Dipnot:kitabın son kısmında yer alan maske adlı hikayeyi daha fazla konsantre sekilde okunmasını tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Yazarın zamanında robotlar ile ilgili olarak yazdığı 14 adet hikayenin birleşiminden oluşan bir eser. Burada genelde kötü olanın illa robot veya insan olması gerekmediğini, herkesin kötü veya iyi olabileceğini de anlatıyor. Ayrıca madenleri de hikayelerinde etkili bir şekilde kullanıyor. Bir Solukyüzü Katleden Erg'in Öyküsü, Ejderhayla Savaşan Bilgisayarın Öyküsü, Otomateus'un Arkadaşı, Av, İki Canavar ve Beyaz Ölüm oldukça güzel hikayeler. Soluksuz okunan bir roman.

Mensure Novruzova 
 11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 8/10 puan

14 məqalədən ibarət kitab.. Bəzi məqalələr sıxıcı olsa da oxumağa dəyər. Zövq alaraq oxuduqlarım da oldu.
Robotlar=insan düşüncəsi ilə yazılmış kitab. Əslində hər bir robotun insan kimi, insanın robot kimi hər şeyin öhdəsindən gələ bilməsi, zəkası ilə hadisələrin səmtini dəyişə bilməsi, bəzən isə işlərin qarışdığı zaman həllini tapa bilməməsi və nəhayət bir gün ölməsi əks etdirilir.

Kitaptan 14 Alıntı

murat çelik 
 28 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

kozmos-evrenin sırları
Astronomlar her şeyin,yani gaz bulutlarının,galaksilerin ve yıldızların,dört bir yana doğru çekilip uzaklaştığını ve bu sonsuz hareketin sonucu olarak evrenin milyarlarca yıldır genislemekte olduğunu soylemektedirler.

Bu evrensel çekilme birçoklarını sasirtmaktadir ve bunun başlangıcını dusunduklerinde,cok ama cok uzun bir zaman önce bütün Kozmos'un bir tür yıldız damlası gibi tek bir noktada toplandığı ve bilinmeyen bir nedenden ötürü,bir şeyin bir şekilde onun patlamasına neden olduğu,bunun da hâlâ devam etmekte olduğu sonucuna varmaktadirlar.

Ölümlü Makineler, Stanislaw LemÖlümlü Makineler, Stanislaw Lem
murat çelik 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Gerçeklik,varmış gibi görünebilir;rüyalar da böyledir.Ama gerçekliğin hipotezi gereksizdir.O halde rüya da vardır.

Ölümlü Makineler, Stanislaw LemÖlümlü Makineler, Stanislaw Lem
murat çelik 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir yıldız patladı,gezegenler oluştu ve başka hiçbir şey için kullanılmayacak olan tortularından,o et parçalarından ve artiklarindan hayat oluştu!

Ölümlü Makineler, Stanislaw LemÖlümlü Makineler, Stanislaw Lem
2 /