Ölümsüz Düşünce Tilbe

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
33 gösterim
Bu kitap aslında "evren içindeki insanın konumu" üzerinde bir araştırma olarak düşünüldü. Ama konunun kapsamı çok geniş olduğundan araştırmanın sınırları daraltıldı. Araştırmada insanın tarihsel akışım iindeki yaşamı ile ilgli sorunlar "Tilbe" simgesiyle öyküsel olarak anlatılmaya çalışıldı. Bir başka deyişle evren içinde "insanın yazgısı" sorunu incelenmek istendi. Böylece ortaya zorunlu olarak "Tanrı" sorunu da çıkmış oldu.
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789751009982
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
öküz adam 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap insanlığın bebeklik çağından günümüze kadar olan büyüme sürecini basit bir dil ve tibet adlı hayali bir kahramanla hikayeleştirilerek anlatılmış.Böylesi sıkıcı sayılabilen bir konunun hikaye tarzıyla basit ve açık bir şekilde yazılması kitabın anlaşılırlığını arttırmış.
Kısaca insanın en baştan beri serüvenini anlatan bu kitap ırkların, milletlerin, devletlerin, imparatorlukların neden ve ne amaçla kurulduklarının ve yıkıldıklarının yanısıra; yazar insanlığın bu serüveninde din konusuna da değinmiştir.Gerek dini açıdan gerek sosyolojik açıdan bakıldığında olayların sorgulayıcı ve hikayeci anlatımı insanlığın bu serüvenine kuşbakışı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır.
Yazarın din konusunda değindikleri din konusunda keskin düşünceli arkadaşları rahatsız edebilir.Ancak her dine eşit şekilde yaklaşılmış yani şunu diyebilirim kimsenin dini inancını yermek veya övmek amacıyla değil, bilimsel açıdan sorgulayıcı bir pencereden bakılmış.
İnsanlık tarihi bu kadar kısa,basit ve anlaşılabilir bir şekilde anlatılabilirdi.Kesinlikle ufuk açıcı bir kitap.