Ölümsüz Kardeşin Gözleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.239
Gösterim
Adı:
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983355
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Augen des ewigen Bruders
Çeviri:
Merve Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Virata Ya Da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri
Kardeşinin Ölümsüz Gözleri
Vırata Ya Da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Şimşek Kılıç, Adalet Kaynağı, Yalnız Yıldız, Nasihat Tarlası. Her biri farklı bir erdemi, ülküyü ve de hayat yolunda belli bir dönemeci simgeleyen bu dört adın tek bir sahibi var: Virata. Kralın hizmetine adadığı kılıcıyla bilmeden ağabeyi Belangur’u öldüren ve bu günahın bedelini ömrü boyunca ödemek zorunda kalan bir bahtsız.

Zweig’ın görece az bilinen bu öyküsü, yine aynı yıl yayımlanan Hermann Hesse’nin Siddhartha’sı gibi kadim Hint bilgeliğine göz kırpan keyifli bir mesel tadında.
Çoğu Stefan Zweig kitabı gibi
“...kısa ve sarsıcı...”
Diğer biyografik kitapları gibi bu da çok güzel biyografik bir hikâyeydi... Belki de efsane...

İçerisinde iki adet öykü var. İkinci öyküden bahsetmek istemiyorum zira “Mürebbiye” kitabındaki ikinci öykü olan “yaz novellası” öyküsünün aynısı ve daha önce okumuştum.(İş Bankası yayınlarındaki çeviri çok ama çok daha güzel) Şu Zweig kitaplarında uğradığım yayınevi azizliğine başka kitaplarda uğramadım...Bir de Dostoyevski kitaplarında her kitaba bir “beyaz geceler, yufka yürekli”yi sıkıştırıp durmaları da baydı. Bu olay Zweig’in kitaplarında kat ve kat daha fazla. Yayınevleri de içerikten ziyade kapak tasarım yarışına girmişler resmen...Neyse.

İlk hikâye o kadar güzel ki yine içime dokundu Zweig... Hikayede krallık için çalışan, kralın dostu olan Virata adındaki bir adamın inzivaya çekilmesi, günahsız yaşamak için her şeyi yapmaya ve her şeyden vazgeçmeye çalışan kendini arayan, kendi içsel dünyasında arınma yaşayan bir adamın efsane öyküsü...
Bu içselleşme Viratanın abisini yanlışlıkla öldürmesinden sonra başlıyor. Her günahında o kara gözleri görüyor. Biz buna vicdan diyoruz... Ve bu hikayeyi okuduktan sonra ne kadar günahkar olduğunuzu sorulayacaksınız...


Kitabın özü, özeti...
“... her kim hüküm veriyorsa, diğerlerini tutsak eder ama en büyük tutsak kendi ruhudur. Eğer bir kimse günahsız yaşamak istiyorsa, ne bir evde ne de başkasının kaderinde payı olmalıdır, başkasının hizmetinden faydalanmamalı, başkasının teriyle geçinmemeli; bir kadının şehvetine , doyumun uyuşukluğuna bağımlı olmamalıdır.Ancak tek başına yaşayanlar Tanrı için yaşar; yalnızca eylemde bulunanlar onu duyumsarlar.Yoksullar daima onu en derinden hissederler. Ama ben görünmez olana , toprağıma olduğumdan daha yakın olmak isterim, günahsız yaşamak isterim...”
Stefan Zweig'in şu ana kadar 10 kitabını okudum. İçlerinden en beğendiğim kitabı bu oldu.
Hayatta mükemmele ulaşmanın hiçbir zaman mümkün olmadığını anlatan harika bir kitap.
Kısa ama içeriği dolu dolu.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.265 Oy)19.014 beğeni43.245 okunma2.953 alıntı182.373 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.527 Oy)8.808 beğeni28.613 okunma843 alıntı139.187 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.686 Oy)13.379 beğeni34.437 okunma3.358 alıntı145.602 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.426 Oy)8.002 beğeni22.704 okunma825 alıntı89.388 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.641 Oy)5.745 beğeni19.606 okunma835 alıntı100.785 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.826 beğeni26.267 okunma2.653 alıntı114.276 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.684 Oy)11.427 beğeni28.444 okunma1.558 alıntı149.100 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.228 Oy)4.113 beğeni15.733 okunma1.381 alıntı76.180 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.245 Oy)9.216 beğeni25.523 okunma1.780 alıntı118.233 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.548 Oy)9.052 beğeni25.267 okunma1.558 alıntı126.006 gösterim
Stefan Zweig kalemini çok sevdiğim bir yazar. Bu kitap ta, yazara ait okuduğum kitaplarının içinde en etkileyici olanı. Masal tadında çok güzel bir kitap.
Adalet hakkında yazılmış harika bir kitap desem yeridir. Zweig'ın belki en az 15 kitabını okumuşumdur ama bu gerçekten bambaşka bir tat bıraktı bende. Evet Zweig harikulâde yazıyor ama "cidden bunu Zweig mı yazdı?" dedim. Muazzam ya muazzam. Virata'nın hikâyesini ben anlatmayım siz okuyun! Zaten 56 sayfacik bir şey. :) #stefanzweig #maviçatıyayınları
Muhteşem bir hikaye kitabıydı. Sanki Halil Cibran kitaplarından birini okuyormuşum gibi hissettim çok etkileyici, kısa ama dopdolu bir kitap.

Virata'nın hakiki adalet arayışında geldiği son noktanın, asıl huzurun hiç'likte, hiç olmakta, kendini sıfırlamakta olduğunu gösteren muazzam bir hikayeydi.

Kitabın sonundaki şu kısım kitabın özeti gibiydi:
" Artık özgür olmak istemiyorum. Özgür insan özgür değildir ve eylemsiz olan, günahtan kaçamaz. Sadece hizmet edenler özgürdür, başkasına veren, tüm enerjisini bir işe veren ve sorgusuz sualsiz eylemde bulunan insan özgürdür. Sadece edimlerimizin ortası işimizdir; başlangıcı ve bitişi, nedeni ve sonucu tanrıların ellerindedir. Beni irademden azat edin, çünkü isteklilik karmaşıktır ve hizmet etmek bilgeliktir."
Adalet üzerine yazılmış güzel bir eser. Elinde ki makamı nasıl doğru şekilde yapabilirim diye katlandığı zorlukları herkes için geçerli olması gerekir. Adalet için en gerekli olan şey aslında böyle olmalı verdiği cezanın suçlu için nasıl bir yaşam tarzı olduğunu bire bir kendiside yaşadı. Bu şekilde yaparaktan ülkesinin daha huzurlu ve adaletli olmasını sağladı. Güzel bir eserdi...
Zweig'ın henüz sadece birkaç kitabını okuma fırsatı yakalayabildim fakat kısa olması bir yana hikaye su gibi akıp gitti diyebilirim. Kısa olmasına rağmen diğer birçok kitaptan çok daha anlam dolu bir kitaptı. İnsanoğlunun mükemmele hiçbir zaman tam olarak ulaşamayacağını ve kimsenin bir başkasının hayatına elini uzatamayacağını eskiden olan kast sisteminin doğru olmadığını ve hepimizin bir olduğunu anlatmış bir nevi. Hoşuma gitti, tavsiye ederim doğrusu.
Adalet üzerine yazılmış etkileyici bir kitaptı. Kitabı okuduktan sonra bir mum ne kadar değerli olursa olsun elbet bir gün sönecektir kanısına varabiliriz.
Zweig ın çirkin kitabı var mı ya? 16. Kitabını okudum ve hepsini iyiki okumuşum diyorum. Bu kitap diğer kitaplardan içerik olarak biraz farklıydı. Siddhartha ‘ yı okuyanlar varsa imgesel olarak ona benziyor. Abisini öldüren savaşçı bir adamın pişmanlık içinde kendini hayattan soyutlayışını ve başına gelen diğer olayları anlatmış kitap. Zweig ın çok az okunmuş ve duyulmuş bir kitabı olması şaşırtıcı geldi. Hakettiği ünü bulamamış.
“Erdemin dört adıyla kendi halkı tarafından onurlandırılan Virata’nın hikayesidir bu” diye başlıyor kitap. Bu giriş cümlesi aynı zamanda masalsı bir anlatımın da içine girdiğimizin habercisi niteliğinde.

Virata ; yaşadığı ülkede halk ve kral tarafından asil ve dürüst olarak anılan güçlü bir savaşçıdır. Savaş sırasında ağabeyini öldüren Virata ‘ nın ruhu ,büyük bir vicdan azabıyla sarsılarak ilk uyanışını yaşar. Ağabeyini öldürmesini Tanrı’dan bir işaret olarak görür ve günahtan uzak durmak için daha iyi bir insan olma yolunda içsel bir yolculuğa çıkar. Kılıcını atarak artık savaşmayacağını Krala bildirir. Kral tarafından adil olmakla onurlandırılan Virata bu erdemi sayesinde ülkede adelet dağıtan bir yargıç olur.

Yargıçlığı sırasında adil olduğunu düşünen Virata ,karşısına gelen bir suçluda ağabeyinin gözlerini görür. Ağabeyinin suçlayıcı gözlerine sahip bu adamdan adaletini suçlayan sözler işitmek; Virata’ nın yeniden bir uyanışla kendini ve adaleti sorgulamasına neden olur.

Tanrı’ya ancak günahtan uzak durarak yakınlaşacağını düşünen Virata’nın ,doğruyu bulmaktaki içsel yolculuğunun yol haritası ağabeyinin gözleridir. Her tecrübesinde hayatı ve kendini sorgulayarak güçlü bir bilinç ve aydınlanmayla ilerlediği yolunda ,bizleride düşündürerek peşinde sürüklüyor.

Kitaplarında daha çok ruhsal çözümlemeleriyle dikkat çeken yazar , bu kitabında farklı olarak ,tinsel bir yolculuğu masalsı bir dille anlatmış.

80 sayfadan oluşan bu kısacık hikaye ; beni düşündüren, sorgulatan , ruhuma dokunan ve bazı fikirlerimin pekişmesini sağlayan ,keyifle okuduğum bir kitap oldu.

Herkese iyi okumalar dilerim .
Sevgiler
Zweig'ın en beğendiğim kitaplarından biri oldu. Bilgenin aşama aşama kendini geliştirmesi, dersler alması okuyan herkese farkındalık kazandıracak türdendi. Diğer kitaplarına göre derin psikolojik analizler çok yoğun değildi o yüzden biraz daha kolay okunan bir kitaptı.
Stefan zweig okumak bir akıntıya kapılmak gibidir adeta sizi kitabın içine ceken az ama öz anlatımıyla okuyucusuna vermek istediğini gayet başaralı şekilde aktaran bir yazar. Anlatimda betimlemelerindeki başarısı kendisinin diğer kitaplarını okumaya teşfik etmesine neden olmaktadır. Bu kitabında Adalet kavramını ele alan Zweig okuyucusuna gene büyülü bir dünya sunmakla kalmayip vermiş olduğu çeşitli derslerle gene şaşırtmaya devam ediyor.
Hayattan tüm bağlarını koparıp sınırları aşan bir insan tüm yaşamı kucaklar.
Stefan Zweig
Sayfa 64 - İlgi Kültür Sanat
Tüm bildiğim, insanoğlu ile nasıl yaşanacağını öğrenemediğim.
Stefan Zweig
Sayfa 63 - İlgi Kültür Sanat
Kuralları koyan başkalarının özgürlüğünü de elinden alır ama en kötüsü kendi iradesinin kölesi olur.
Stefan Zweig
Sayfa 58 - İlgi Kültür Sanat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052983355
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Augen des ewigen Bruders
Çeviri:
Merve Eyüboğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
Baskılar:
Virata Ya Da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri
Kardeşinin Ölümsüz Gözleri
Vırata Ya Da Ölümsüz Bir Kardeşin Gözleri
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Şimşek Kılıç, Adalet Kaynağı, Yalnız Yıldız, Nasihat Tarlası. Her biri farklı bir erdemi, ülküyü ve de hayat yolunda belli bir dönemeci simgeleyen bu dört adın tek bir sahibi var: Virata. Kralın hizmetine adadığı kılıcıyla bilmeden ağabeyi Belangur’u öldüren ve bu günahın bedelini ömrü boyunca ödemek zorunda kalan bir bahtsız.

Zweig’ın görece az bilinen bu öyküsü, yine aynı yıl yayımlanan Hermann Hesse’nin Siddhartha’sı gibi kadim Hint bilgeliğine göz kırpan keyifli bir mesel tadında.

Kitabı okuyanlar 181 okur

 • Burcu Altınok
 • Se7en
 • Nesrin
 • Elvin
 • Cem İplikçi
 • Ayfer Çil
 • Sibel Gedik

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.3 (2)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0